forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

EKOLOGIJA
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
eravg
Gost

PorukaPoslao: Čet, 31 Jan 2008 23:16:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

GUVANJE LIMENKI PIVA

Problem koliine i veliine neorganskog otpada na brodu je posebno znaajan (jasno ako se drimo pomorskih pravila i smee ne bacamo u more). Zbog toga umee smanjenja veliine otpada je posebno znaajno. U prvom savetu dajemo predlog kako smanjiti veliinu aluminijskih limenki na 1/5 poetnoga, a u drugom ta uiniti sa praznim plastinim bocama.

Napomena Da bi se umanjila mogucnost povrede pri operaciji guzvanja, preporucujem u prvoj fazi i za vreme druge, primenite silu torzije: uhvati se jednom rukom za gornji deo, drugom za dno i polako okrecite u suprotnim smerovima.Prijatno Vam guzvanje.

GUVANJE PLASTINIH BOCA
Vano je napomenuti da se pre stiskanja boce ep treba odvrnuti toliko da iz boce moe izlaziti vazduh. Kad se boca potpuno stisne tada se ep opet treba dobro zavrnuti, ovaj put da vazduh ne bi ulazio.
Nazad na vrh
ganesha

Pridružio: 03 Jan 2008

PorukaPoslao: Uto, 05 Feb 2008 14:47:48    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Da li mozemo da proguramo predlog zakona o ambalazi isti kao u hrvatskoj? Mislim da je on stvarno najbolji i rezultati su fenomenalni. Ja sam lino bio svedok ovog leta na Brau i u Splitu, prosto ti skuplai nedaju ni da zavris pie. Neki su ak uhvaeni u vercu ammbalae iz BIH-a. Mogu zamisliti ove nae kako plivaju po savi i dunavu. Zarada nije mala mislim da je u hrvatskoj 0.5 kuna tj oko 4 dinara po ambalai.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
eravg
Gost

PorukaPoslao: Uto, 05 Feb 2008 23:24:17    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Daj Boze, prijatelju ali slaba vajda od ovih nasih ovde. Ljudi hoce da osvojimo Evropu, a oni pametnjakovici kao nesto od srca hoce, ali u Sibir.
Nazad na vrh
aleksiades

Pridružio: 02 Sep 2007

PorukaPoslao: Sre, 06 Feb 2008 17:38:06    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Podrzavam sve ekoloske inicijative, posebno sa guzvanjem plastike koje su i na 'morskom prascu super objasnili' Smile

ALI....

Da li mislite da su one flase, ambalaze i ostalo na slikama dela nauticara koji tu i tamo prate ove strane ili plove rekom? Verovatno da jesu, ali u zanemarljivom procentu...

Zanimljivu pricu mogu da ispricaju i oni koji vezuju camce ispod nekih restorana i kafana... pa kad majstor zameni ulje u fritezi... CVRC... ode sve na antifouling... Zato nam treba ZAKON&PRIMENA!

Ne mogu da verujem da je nekome lakse da sporet odnese do reke i baci ga tamo, ako u gradskoj zoni, 'Cistoca' jednom mesecno odnosi kabasto djubre BESPLATNO. Zasto se tako ne radi i u zonama koje nisu 'gradske'?

Svima, pa i najpazljivijima se desi neko prosipanje goriva kod pretakanja.. Zato nam treba PUMPAnaVODI!

Licno, ja svoje djubre nosim sa sobom.. 'Omnia mea mecum porto' Smile
i trudim se, na opste zgrazavanje, da dam primer kako nije sramota sa camca poneti kesu svega-i-svacega do kontejnera... Zato nam trebaju kontejneri na svim vezovima....

Ne kazem, bacim nekad nesto, ali se trudim da bude ORGANSKO... stari hleb, komadic hrane... ono sto znam da ce da nestane u ribljim ustima... Smile
ali sve ostalo je SRAMOTA bacati u reku...

@outboard:
pre dvadesetak godina (85-86) vozio sam se kolima kroz austriju i svajcarsku prvi put u zivotu, i vidim, usred nicega, negde na Alpima, djubretare kako pored kamiona skupljaju papirice... dvadeset kilometara ispred nema nikakvog mesta, dvadeset kilometara iza, takodje nista... pitam svog suvozaca sta oni tu rade, on kaze: skupljaju djubre....

Dvadeset tri godine posle toga, svi vidimo ovde isto sto i ja gledam... djubre na svakom koraku....
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
eravg
Gost

PorukaPoslao: Sre, 06 Feb 2008 22:44:16    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav aleksiades!

Verujem kao i svi ostali da smece i plastika nisu delo nauticara i pravih zaljubljenika u vodu i reke, ali nama je nadam se malo vise stalo do toga od onih koji nisu toliko na vodi, pa je ovo po meni nas pukusaj da sto vise uticemo na svest drugih da cuvaju okolinu i prirodu, ako je to moguce, a i urednicima da POKRENU PRILOG U EMISIJI ,, NA VODI ,, ,, DJUBRE NA VODI ,, da i na taj nacin malko promenimo svest ostalog gradjanstva.

Pozdrav!
Nazad na vrh
eravg
Gost

PorukaPoslao: Sub, 09 Feb 2008 22:17:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

KAKO ZAMENITI ULJE U MOTORU NE ZAGAUJUI OKOLINU
Jasno da e veina nautiara potraiti uslugu servisa da bi izvrili zamenu ulja, ali miljenja smo da svi moramo znati na koji se nain ulje menja kako sami ne bismo prouzrokovali situaciju u kojoj bi moglo doi do zagaanje okoline. Pneumatski (vakum) aspiratori danas zadovoljavaju stroge ekoloke standarde koje pred svakog nautiara postavlja njegova licna savest. Pneumatski aspiratori slue za usisavanje starog ulja iz motora. Ti aspiratori se vakumiraju pomou kompresora (najvie do 7 bara), dok je vreme vakumiranja zavisno od veliine boce samog aspiratora (od 20 do 100 litara).
Ukratko, kompresor pumpa vazduh i potiskuje ga preko venturijeve grupe (koja se nalazi na aspiratoru), i tu pretvara pritisak u vakum. Na taj nain se posuda izvakumira a vakummetar nam prikazuje tano stanje u posudi. Kada se posuda na aspiratoru izvakumira kompresor se iskopa i aspirator postaje nazavisan, to znai da se moe prenositi, premestiti do eljenog mesta. Kada je posuda izvakumirana odabere se odreena sonda i stavlja se u motor, odnosno na mesto odakle se namerava prazniti staro ulje.
Uobiajeno mesto za usisavanje starog ulja iz motora pomou aspiratora je na pozociji gde se nalazi ipka za merenje ulja u motoru. Tu se ulazi sa sondom, kojih kod svakog aspiratora ima vie vrsta, razliitih promera (obino 5). Ukopava se usisna cev na sondu i otvara se ventil. Budui da aspirator u sebi sadri vakum on staro ulje usisava, vakumira iz motora. Ta radnja moe potrajati 2-5 minuta to opet zavisi od kapaciteta aspiratora. Ulje koje se namerava zameniti mora obavezno biti na radnoj temeperaturi, odnosno najbolja je temperatura od 70 ºC. Isto tako bitno je i to da sonda kojom se namerava usisati staro ulje ima najvei mogui promjer (zbog brzine usisavanja ulja). Kada je vakumiranje zavreno ventil se zatvara i u motor se moe naliti novo ulje
Nazad na vrh
peca

Pridružio: 26 Nov 2007

PorukaPoslao: Ned, 10 Feb 2008 01:59:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

ево и ја да напишем нешто.све је то лепо са идејама,али врло добро зхамо да од приче нема ништа+они који треба нешто да учине не чине ништа.иначе врло добро се сећам кад је била она велика вода пре 2 год. колико је ђубрета пливало а након тога остало за њом.исто тако се сећам да сам са својим пријатељем чији је брат у то време био министар за заштиту животни средине хтео да покренем акцију скупљања ђубрета а првенствено пластичхе амбалаже.шта рећи кад ни особа на тако високом положају није имала слуха за такву акцију.иначе тражили смо паре за бензин и још нешто новца за акцију,те место где ћемо одлагати ђубре али наравно од свега није било ништа јер тобоже ми смо физичка лица а за тако што су задужена правна која опет не чине ништа и тако у круг.да смо тада нашли начин да све те силне флаше однесемо у хрватску постали бисмо најмање милијардери.и тако време тече,ђубре се гомила,вода носи а ми само личним примером(а богами и скретањем пажње другима)можемо урадити нешто
Colonelo

Pridružio: 20 Jan 2008

PorukaPoslao: Ned, 10 Feb 2008 14:04:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ljudi svi ste u pravu u vezi sa zagadjivanjem reka i bacanjem otpada. Dabogda se svakome ko baci smece u vodu ruka osusila. Ali mislim da se moramo bolje organizovati i pokusati sve da sprecimo dalje zagadjivanje. Ideja o otkupu plasticnih flasa je odlicna, samo ne znam kako da se i kod nas to usvoji. Zato nauticari fotografisite djubre u rekama kacite slike na sve sajtove i saljite opstinskim organima i inspekcijama. Mora da urodi plodom. Evo mog skromnog doprinosa.
KAKO DA POSTAVIM SLIKE U POMOC???????
eravg
Gost

PorukaPoslao: Ned, 10 Feb 2008 22:33:18    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav i tebi!

Idi na sajt www.imageshack.us, napravi svoj nalog i tu napravi upload fotki sa tvog compa, pa onda kod te fotke pise links for furum copiras i stavih na tvoj post, i to je to, ako ima problem ti javi.
Nazad na vrh
Giganova

Pridružio: 24 Nov 2007

PorukaPoslao: Pon, 11 Feb 2008 00:06:10    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo i moj skromni doprinos za ekologiju,ali da ne bude zabune i da ne bude da smo mi najprljavija i najneodgovornija nacija ja sam malo pregledao sastav djubreta i dosao do zakljucka da i nasi susedi nisu ekolozi i ako imaju sve te evropske zakone koje mi nemamo.Naime nekih 60% djubreta je poreklom iz Slovenije i Hrvatske.Njihovi brendovi su i na pvc ambalazi,a nasao sam i gajbu od radenske tri srca.Verovatno se tako reklamiraju kod nas.
Giganova[/img]
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
eravg
Gost

PorukaPoslao: Uto, 12 Feb 2008 13:10:16    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Svaka cast prijatelju.

Vrlo je moguce da se tako reklamiraju, ali je mnogo sto se i mi ugledamo na njih pa se reklamiramo mnogo vise, nego oni, i u inostranstvu a kod nas to je posebna prica. U svakom slucaju ljudi postavljajte jos fotki, mozda nas neko cuje.

Pozdrav!
Nazad na vrh
eravg
Gost

PorukaPoslao: Uto, 12 Feb 2008 23:05:18    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Potovani,

Sve informacije o reciklai moete pogledati, ili kontraktirati Agenciju za reciklau, na adresi:

http://www.reciklaza.sr.gov.yu/
Nazad na vrh
eravg
Gost

PorukaPoslao: Uto, 12 Feb 2008 23:19:10    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dragi prijatelji !

Nasa Vlada ima i Ministarstvo zastite zivotne okoline i imaju sajt

www.ekoserb.sr.gov.yu. i na sajtu Forum sa postovima i temama ,manje nego sto mi na ovom furumu u jednoj temi imamo postova. Misljenja sam da bi trebali malo da ih INFORMISEMO, nasim slicicama. Very Happy
Nazad na vrh
Colonelo

Pridružio: 20 Jan 2008

PorukaPoslao: Sre, 13 Feb 2008 19:20:03    Naslov: Odgovoriti sa citatom

eravg ::
Pozdrav i tebi!

Idi na sajt www.imageshack.us, napravi svoj nalog i tu napravi upload fotki sa tvog compa, pa onda kod te fotke pise links for furum copiras i stavih na tvoj post, i to je to, ako ima problem ti javi.

Ero pozdrav, problem sa sajtom ne otvara se ima li neki drugi sajt
eravg
Gost

PorukaPoslao: Sre, 13 Feb 2008 23:04:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav Colonelo!

www.imageshack.us

mora da radi, prosli link nije bio dobar.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 3 od 6

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016