forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Regate - druzenje i plovidba
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pet, 07 Mar 2014 19:38:24    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

A na regati se svasta desava !?

Jedna od najlepsih marsruta Regate "Ilustrovane Politike", svakako je bilo Regata : Beograd - Novi Sad - Backi Petrovac - Bac - Karavukovo - Srpski Miletic - Doroslovo i rekom Mostongom do pred Sombor grad, gde smo preko prevodnice usli u Veliki Backi Kanal i nastavili preko Bezdana i Sebes Foka do Batine i Dunavom zatim do Apatina, Vukovara, Backe Palanke, Nonvog Sada i do Beograda ! A na Regati mnogo ljudi, mnogo razlicitih karaktera, pa i mnogo dogadjaja !? Jedan od niza dogadjaja, koji je interesantan za opisati ga, desio se na potezu grada heroja Sombora. Naime, predhodnu noc smo proveli na trijanglu kod sela Karavukovo, a onda smo krenuli ka Somboru ploveci pored Srpskog Miletica. A onda smo svi zapamtili odvratni smrad i gomile mrtvih "beovica" i drugih sitnih riba. Borislav Vucetic je preko lica vezao veliki peskir i glasno negodovao:

-" Da li je toga, koji je ovo ucinio kanalu sramota i kako mu je da zivi sa tim' da je gomile malih ribica stradalo radi njegovog nedozrelog mozga ... !" A smrad je bio prosto odvrata ! No' mi Regatasi smo "tvrdi orah" i uspeli smo da prezivimo tu ljudsku "nemarnost" i kao nagrada za nasu izdrzljivost bila je prevodnica iz koje kada smo izasli rodio se pred nama drugi svet ! Prvo, nismo mogli da verujemo koliko je sama voda Kanala providna i priroda oko nas je prosto mirisala !?

-" Ljudi, da nismo mozda uplovili u neko more, jer ja do sada videh ovako providnu vodu samo na moru u ranim jutarnjim satima !" Glasno se cuo neciji komentar i bilo je jos nekih pozitivnih komentara na racun prelepog Kanala i prirodnih ukrasa priobalja ! I svi Regatasi su bili srecni, posle smrdljivog kanala kod Doroslava i Srpskog Miletica. Prosli smo pod most, jos uvek diveci se lepoti Kanala i Regata se zaustavila kod bazena. Ja sam prominuo okolis bazena i grupa mojih prijatelja me je sledila sa svojim camcima, te smo se zaustavili u uzvodnom delu Kanala, gde je obala bila lepo pristupacna, na kojoj se moglo postaviti stol i stolice, pa i mala vatra zaloziti ! Vodeno bilje i biljni svet priobalja, ukrasavali su beli i zuti lokvanji iliti princevi vodenog bilja, a na obali su se svojim lepim bojama isticali Zuta Perunika, Konjski Bosiljak i Kantarion, koga Regatasi nisu zaobisli, vec su ga ubrali kao biljni zivi lek za opekotine pre svega, ali i za lekoviti caj svakako!

Regata je ljudska i socijalno drustvena manifestacija, koja ima za cilj da se ucesnici odmore i zabave delatnostima
koje im nisu svakidasnje ... a pamte se dugo !

Sa mnom, medju malim odabranim drustvom Regatasa bili su moji Makisanci : Brana i Ceca, Nebojisa i Goca i solo Mirko Dzibra, a Sveta i Slavica su nam se pridruzili sa svojom "Kamenicankom"i "Tomos"10-kom, a inace su iz Novoga Sada i prvi put su na Regati. Zene su zasele u stolicama na lepoj travnatoj platformi na obali i uz kafu prepricavale su dosadasnje dogadjaje vredne paznje. Brana i Sveta su posli u okolne vrbake po drva za veceras za vatru, a Mirko je zabacio "na plovak", nadajuci se kako je sam rekao nekom krupnom saranu ili smudju, jer za njih je ovo mesto i ovaj Kanal "izmisljeno mesto" ! Ja nisam mogao da odolim providnoj vodi Kanala i sa maskom i perajima sam se spustio u prijatno prohladnu vodu. A tamo tako zanimljiv svet zivih bica flore i faune ! Nije me uspela da uplasi i najuri otuda ni prilicna Belouska, koja videvsi me' verovatno se uplasila moje maske i pobegla je, sto mi se jako svidelo. Dubina Kanala je bila ne vise od 3 metra, a providnost vode je bila do 10-ak metara zasigurno ! Plivao sam lagano da ne bih sta od flore i faune propustio, ali sam kad-kad izranjao da se uverim da je kanal bezbedan po mene, tj. da neko od neizivljenih Regatasa ne bi krenuo camcem ili jos gore gliserom, koji bi bio fatalan po mene u vodi ! Zato sam sredinu Kanala brzo preplivavao, a zadrzavao sam se po dnu pored samih obala.
Posle nekih 40-tak minuta vratio sam se i Brana kako me je video, dosao je sav veseo do mene i potrazio mi je peraje i masku da se i on, kako je rekao promuva po Kanalu! I jos mi je i rekao :

- Zamisli ti molim te, dok sam ja sa Svetom sakupljao suvarke za veceras za vatru, Mirko je molim te lepo, zabacio gospodin na plovak, a veceras ce rado da lozi vatru sa suvarcima koje on nije ni primetio ko ih je doneo ?! I sada sam ga poslao po suvatke ! A sad cu da mu spakujem zajebanciju da ce je se secati dugo ! Te njihove medjusobne odnose, nisam bas sasvim razumeo, ali im se nisam ni mesao. A Brana Gluvac, kako ga prijatelji u sali zovu, stavio je na lice samo masku a peraje kaze nisu mu potrebne ! Ceci to nije promaklo, pa ga je glasno pitala :

- Dobro Brano ! Kada si ti u zivotu sa maskom gnjurio !? Pusti ti Momu, neka on gnjuri jer koliko ja znam iz price, on se time jos iz detinjstva bavi. A ti hoces samo da me sikiras i da ja ne mogu ovde da popijem ni kafu na miru ?! Skini tu masku, jer kakav si srecnik, pregazicete neki camac u vodi !? A Brana bas i ne sikirajuci se mnogo na te njene reci, ladno joj odgovori :

- Vidis da nisam uzeo peraje, vec samo masku, jer hocu da pogledam nesto na koritu camca pod vodom ! I ponovo se obratio meni :

Priroda u celini i celosti i kao ljudski produkt su za uzivanje i to samo na ovakvim mestima, sve drugo je improvizacija ... !

- Ovaj Mirkov camac je dug jedno 5,5 metara. Ne vise ili sta ti mislis ? A ja sam znao tacno koliko je moj camac dug i uporedivsi jedan i drugi, a stajali su jedan pored drugog, rekao sam mu onako neobavezno da je u pravu. A Brana je usao u svoj camac i otuda doneo parce kanapa za mreze. Izmerio ga odoka, odsekao 6-7 metara i sa tom duzinom kanapa zaronio u vodu pored Mirkovog camca. Obratio sam paznju sta ce da uradi, a Brana je prvo sasvim nisko u vodi vezao kod elise Mirkovog Segalla, a drugi kraj kanapa, vezao je za alki na pramcu Mirkovog camca, gde mu je vezan pramcani konopac. Brana je to brzo odradio i izasao na obalu rekavsi mi :

- Usput u Kanalu, sigurno ima trave i hocu da ga vidim sta ce da radi kada mu se trava u elisi zaglavi i kako ce da podigne njegovog Segalla da mu ocisti elisu ha-ha-ha ?! A ja cuteci sam se nasmejao i pitao sam se u sebi, gde je kraj masti i dokle doseze ljudska pakost ?! Sva sreca sto ce se sve ovo zavrsiti u sali i u dobrom odnosu medju njima. Ali nedaj Boze da ta realizovana pakosna ideja bude inicijator neke moguce nedace, sto je takodje sasvim moguce !? Nepoverljiv razmisljam ja i vracam se objektivnosti, uzimam plasticnu kofu i idem na obalu do susedne nepregledne sume kukuruza, da uberem 10-tak klipova za u kotlic nad vatrom. Bice i zabavno i svakako ukusno za sve nas !

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:50:02, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 14 Mar 2014 17:56:43    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

A na Regati se svasta desava !? - 2

Vatra u kampu, ne mora uvek da znaci da se sprema nesto za klopu, ali nije iskljuceno ! Meni vatra sluzi i kao dobar ambijent
da sa drugarima popricam i o vaznim i nevaznim stvarima u zivotu !

Sebes Fok iliti Crna Shuma na Madjarskom jeziku i kako god da se zove, u kanalskoj mrezi DTD-a je najlepsi i najcistiji kanal Bezdanski Kanal ! A opet na obalama je lepo izgradjeno vikend naselje, pretezno sa Madjarskim zivljem, domacim ljudima koji znaju sta hoce, a imaju i domacu potrebnu kulturu, pa je sve tako kako je dobro je ! Prijatelji od Brane i Cece, koji takodje zive u ovome raju, dosli su sa svojim komsijama ( Madjarima ) da provedu vece sa prijateljima iz Beograda i da ispostuju Regatu i sve Regatase, koji su im jako interesantni, jer pored mesne lepote Kanala i domaceg vaspitanja da sve odrzavaju cisto, nemaju bas neke razonode. Ovoliko camaca i ljudi, oni vidjaju samo jednom godisnje i uvek u isto vreme i to od kako je Regata pocela da se zadrzava ovde u njihovom okruzenju. Ranije nije bilo tako !? Kazu, ali me je i zadivilo i to da nikada nisu se spustili niz tok Dunava, pa ni autobusom do Beograda nisu bili ... kazu !? Ipak glavni je to grad Drzave u kojoj zive !? Nista im nisam rekao, niti ih pitao i svi ostali su me sledili, ali smo se kuckali uz ziveli sa dobrim Madjarskim vinom i bilo nam je lepo ! Pitomi i dobri ljudi, a mi kada su vec tu sa nama, planirali smo ih za veceru, koju je u vidu rostilja ( dobre Somborske kremenadle ) Dzibra spremao odmah tu pored vatre oko koje smo i mi svi sedeli u rasklapajucim stolicama. I u razgovoru ( a sve ih je interesovalo ) saznali su da sam ja medju Regatasima, jedan od dobrih poznavaoca nasih plovnih reka. I onda su me zasuli pitanjima, a pogotovu su zene medju njima bile najglasnije ! A Brana se naslonio na mene i kaze mi :

Dunav sa svojim priobaljem, uvek je lep pa i pri visokom vodostaju !

- Moco, ti to najbolje umes, a i znas bre sve si prosao i iskustvo je za tobom, a ljudi vidis zeljni price i saznanja ! Ajde, kad te tvoj drug moli !? Svi su gledali sa osmehom u mene i hteo-ne hteo, skoncentrisao sam se i krenuo sa pricom :

- Veoma vazni deo mog zivota su camci i reke, razlivi, pa i jezera ! I sve sto se desava oko njih, ne samo da me interesuje, vec i prezivljavam sve to ! Uveren sam da i kada je rec o zdravlju, da su uslovi zivota na camcu i u okruzenju vode uopste zdraviji i ugodniji za coveka kao ja, gde je sve mirnije i stalozenije, a to sam i kod vas primetno, sobzirom da ste cesto ili stalno pored Kanala. U tom okruzenju, nekako imamo mnogo vise vremena i vala drugacije se pije, drugacije se i jede i druzenje je i kvalitetnije, iskrenije, mirnije ! Pa ipak, za mene su od boljeg bolje reke od jezera, a od Mora pogotovo ?! A medju tri reke "lepotice" : Save, Morave i Tise, Dunav je "naj-naj" ! Dunav sam kroz Srbiju od Beograda do Batine oplovio 4 puta, a od Beograda do Kladova 8 puta ! I pored toga, ja sam radoznalog duha i otvorenog srca i dalje sam ga zeljan jer Dunav kroz Srbiju treba doziveti ! Na Dunavu sam se sreo sa novim saznanjima i nauticko - avanturistickim iskustvima koje sam zapamtio za celi zivot ! I oplemenio sam sebe istrazivackim iskusenjima u ekolosko ocuvanim okruzenjima ! Isto tako, sreo sam i ljude slicne meni, za koje sam bio rad sto sam ih upoznao ! Punacka lepog lica gospodja sa akcentom me pitala :

- Da li ste plovili kroz Madjarsku Dunavom ?

- Plovio sam rekom Tisom kroz Segedin i Mincent sve do Congrada, a u gornjem toku Dunava, bio sam gost u Becu, Bratislavi i Budimpesti. Svuda je Dunav lep na svoj nacin i rekao bih "okovan" betonskim obalama i mostovima, ali u Srbiji Dunav dostize svoju punu snagu i lepotu, zajedno sa svojim kitnjastim obalama ukrasenim rastinjem, ali i naseljenim mestima, sa ljudima koji su davno upoznali lepotu Dunava. Kroz Vojvodinu ga krase guste stoletne sume, pa beskrajne ravnice tajanstvene lepote, ali i razlivi i ritovi ! Sve te lepote, mene i mnoge zaljublenike prirode ne mogu ostaviti ravnodusnim ! Dunav svagda mirno tece i jedino u krivinama malo ubrza, ali se ponovo smiri i dostojanstveno sa otmenom uzdrzanoscu nastavlja svoj put ! A plovila plove po njemu i samo iskusne posade znaju da iskoriste autoritet iskonske snage, ali uvek sa odmerenim ponasanjem ! I zato samo tamo gde im Dunav dozvoljava, mogu da se prepuste razlicitim oblicima zabave, druzenju i igri u nekoj od zasticenih plaza ili na izletistima ! I prekide me Branin prijatelj Beogradjanin cija je zena iz ovih Backih krajeva !

Djerdap i "Gospodjin Vir" su samo detalj u prostoru od 97 kilometara Djerdapske klisure za kojom vapi Evropa !

- Reci nam molim te, kako Dunav izgleda kroz Jugoslaviju tacnije kroz Srbiju !?

- I svaki put kada sam plovio kroz Panonsku Niziju, a posebno kroz Djerdapsku Klisuru, svaki put se predeli i vidici menjaju ! Posle svake krivine je novo putovanje sa izuzetnim ribolovnim terenima, rukavcima i razlivima sa kristalno cistom vodom i trscacima, a sa bujnom vegetacijom na ostrvima ! Pescani sprudovi, limani, guste sume na obalama, pa na Djerdapu velicanstvene klisure i kotline, prave su oaze flore i faune. Tu je obicno carstvo netaknute prirode, koje u Evropi i ako ga ima, a ono je sve manje s' godinama !

- Ima li dosta naseljenih mesta pored Dunava ? Ponovo ce debeljuca sa lepim licem !

- U savrsenom skladu sa prirodom, duz Dunavskih obala nizu se mnoga praistorijska naselja, Rimska, kao i srednjovekovna granicna utvrdjenja. O kulturnoj vrednosti, govore mnoga utvrdjenja, kao i do danasnjih dana ocuvani su manastiri, crkve i svakako veliki gradovi koji su se razvili u velelepna naseljena mesta ! Na obalama tih gradova, uvek nostalgicno prepoznajem proslo vreme koje je uvek vredno setiti ga se jer Dunav je reka vremena !"

- Koje je tamo kod vas na Dunavu najlepse mesto ? Pita me muz punacke gospodje !

-"Tamo" gde je najbolje mesto na Dunavu, "tamo" smo ja i Ljilja sa nasim Malisom, godinama svaki vikend provodili "tamo" ! A "tamo" se i levom i desnom obalom Dunava prostire idealan predeo za ljubitelje prirode, nautike, ribolova, kao i izuzetna mesta za kampovanje i naravno izuzetne domace kuhinje. "Tamo" je pravo mesto kada na levoj obali sidjemo sa palube i onda istrazujemo sve cari koje pruzaju Dunav i njegove obale, gde ce se sigurno osetiti jedinstveni sklad izmedju coveka i prirode, to je na tom mestu "tamo" . A "tamo" na desnoj obali je bogato naselje, kako materijalnim vrednostima, a kulturnim jos vise. "Tamo" su Sremski Karlovci !

Sremski Karlovci su kulturno lepi grad, sa stanovnistvom istih osobina ! Medjutim pri upoznavanju, ne smemo zaobici izvrsno vinogorje
koje okruzuje grad, ali i spomenike Srpske Kulture, kako pismenosti, tako i osnovne kulturne vrednosti !

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:52:35, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Ned, 23 Mar 2014 17:57:58    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan gospodo Forumasi !

A na Regati se svasta desava ... !? - 3

Mirko je zamirisao sa rostiljom, a mi svi ostali sedeli smo sedeli u pravilnom krugu oko vatre, a na dovoljnoj distanci i ljubovisali smo se kako sa Backih kremenadli kaplje mast po usijanom zaru, a on te kapeljke pretvara u mio-mirise koje podsecaju samo na dobar rostilj i izazivaju nam osecaj zvani apetit ! A oko nas vetric carlija, tek da odnese dim sa vatre, da nam ne smeta tu pred nama, ali i Slavujima i Trstenjacima iz trscaka i sevara i koji nas daruju svojom pesmom, koja je lepa lepa je kao zdravlje i kao ponos sto ga ima pobednik ! I be smo sami, a sada se i druga obala popunila Regataskim camcima, a u nama raspolozenje i ne samo zato sto smo se sreli, vec i svima nama interesantan razgovor u kome svi ucestvujemo, pa i nada nas drzi sto cemo dobre kremenadle da rucamo a ima ih dovoljno i dovoljno ce ih biti za sve nas !? Svi smo u to uvereni, ali niko ne prica o tom! A svima nam je pogled na rostilj. Pricamo medjusobno, a gledamo u rostilj !

"Sebes Fok" je jedinstven medju kanalima DTD-a ... Pre svega cist' je, a priroda mu je poklonila sve sto je lepo imala ... !

Ljilja i Goca su ustale sa Juditom zenom Beogradjanina Tome i otisle su Sevu. A mi, svi ostali smo slusali Dzibru koji je dugackim viljuskama obrtao kremenadle da ne izgore, zmirkao od dima i vatre, jer im je on bio najblizi, ali je i pricao :
- Deset godina sam sa Regatom, a inace sam posebno Backu prosao uzduz i popreko i neznam da ima pored puta, pored Tise i Dunava i pored kanala Kafane i Carde, a da ih nisam posetio !? I naravno rucao sam rostilje razlicitih ukusa, ali i dobrih kvaliteta. Medjutim, kod mesara Lajosa u Senti, kad god sam kod njega kupio kremenadle, rostilj zatim je bio za nijansu bolji od svih rostilja koje sam upoznao ! Sta je posebno u tom mesu u mesari kod Lajosa neznam ? A Slavica Svetina supruga je cini se odmah pogodila !?
- A da nije kod njega meso od svimnja Mangulica, mozda !? Svi smo se zamislili i refleksno pogledali smo svi u Slavicu !?
- Ja sam jeo meso od Mangulice u prigradskom naselju Rume, kod jednog mog prijatelja sposla. Njegova majka gaji samo Mangulice ali svakako su kobasice, krvavice, kulen i svargla bili izuzetni, ali ne bih mogao da kazem da sam prepoznao drugaciji kvalitet mesa !? A Nebojsa, iz svog iskustva je objasnio :
- U svim tim preradjevinama ima dosta zacina i tesko je opredeliti finese i razliku u kvalitetu mesa. Meso se odlikuje na rostilju, kao i u cvarcima. Odnosno u svim preradjevinama gde ukus mesa ne dave zacini, onda se veoma lako prepozna meso Mangulice ! Brana se ukljucio u razgovor, sa svoje tacke gledista, naravno :
- Kod nas u Pomoravlju, posle Drugog Svetskog rata Moravku sa bradavicama i druge domace vrste svinja su zatrli i uvezli nam Landras, Jorksir, Berksir rase. Sada su se poslednjih deset godina, pojavile Pijatren rase i ljudi se hvale, da se brojno prase i da im je meso zdravo i ukusno ! A te Mangulice za njih nisam cuo u Pomoravlju ! A Sveta je nastavio :
- Mangulice su stara domaca sa Vojvodjanskog podneblja vrsta svinja pretezno sa teritorije Srema. I u poslednjih dvadesetak godina, preduzimljivi ljudi su se postarali da ih umnoze na istim tim terenima i boga mi uspeli su u tome !

"I ja sam dosao da vas pozdravim ... i hvala vam sto ste me nahranili ... !"

Uto evo i Goce i Ljilje sa tanjirima, nozevima i viljuskama i salatom koju su u medjuvremenu napravile u Sevi.
- Moracemo da rasklopimo jos jedan sto. Bice nam udobnije ! Primetila je Ljilja, a Sveta je doneo sto sa svog camca, pre no sto smo mi ostali uspeli da se i pomerimo smesta !
- Slavice, gde ga nadje !? Pitala je Ceca sa osmehom, a Slavica se nasmejala, kao i mi ostali a sta bi drugo ?! Mirko je na jedan od stocica postavio tepsiju sa nekoliko kilograma ispecenih kremenadli. A Nebojisa je je doneo par flasa dobrog vina i poceli smo sa ruckom, koji je kao i svagda ispao regataski: ( Sa svim potrebnim elementima iz svih camaca ) ! Dok smo se sladili jos uvek vrelim i predivno ispecenim kremenadlama, na vodi pored nasih camaca su se pojavile odnekuda domace patke i mali, ali poodrasli pacici sa njima. Mirko je ostavio sve i otrcao u svoj camac po hleba i pocastio ih je a one domace, pa pitome i samo sto mu iz ruku nisu jele ! A mi radi njihove posete, koji su nam ulepsale dozivljaj u kome je dominirao ukus kremenadli !

==================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:54:57, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 08 Apr 2014 20:00:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

A na Regati se svasta desava ... !? - 4

Lepa je Regata kada plovi Dunavom ! Lepo izgleda i Tisom kada plovi ! Unosi ona tako radost svojim sarenilom i pojavom razlicitih camaca koji plove svi u jednom te istom pravcu ! I svi oni teze dogovorenoj destinaciji, a posade ce razno da dozive taj put, koji je po nekada i vise desetina kilometara dug i to sve u jednom danu ! A onda dan za danom i skupi se tako i po nekoliko stotina kilometara predjenih i to u grupama malim, a biva i vecim, pa ploveci zaminu za nekom Adom i mnogo redje za brodom velikim i evo ih opet pod budnim dvogledom kapetana Regate. Usput se radi dobrodoslice izmedju posada ispijaju kafe, koje se kao po pravilu zamene zestokim picima, spremljenim za ove Regataske prilike. I niko ne mari sto je napolju 30C i kusur, kada zestoka pica izazivaju glad, pa se tu ocas nadje narezani sremski kulen, uzicka prsuta, backa svargla, pa i banatski cvarci, onda kada se prelazi na mlako crno vino i hladne bele spricere dobrodosli su ! A onda se pojave gitare, pa usne harmonike i po neka harmonika mu dodje kao zacin koji daje sve : i boju i ukus i apetit. Pa sta onda pozeleti, kada se glas iz grudi sam javlja i pesme se cuju onako lagane i bez natpevavanja, vec potaman iz duse za dusu ! I sve tako i kada onda ta sarena i raspevana armada sa svojim veselim posadama, camcima udje u Prevodnicu, tu Kulu Strazaru pred bogatim i ne manje lepim kanalima ! Tada se ti prelepi vodeni putevi dovijaju da svoju ocaravajucu lepotu prikazu i krivinama raznim, a iza svake krivine ocekivana je, a opet drugacija vegatacija u zboru i bar po rasporedu se presijava obasjana suncem i tako po povrsini mirne vode kanalske se prostire ! Trscaci i shevari sa u njima raspevanim Trstenjacima i Cvrchcima, cuvaju obale od vode da je ne oslabe ! A u njima svakako odrzava red Barski Petlici sa svojim Kokicama i Liskama, svojim drugaricama! I Slavuja bude tu i prelepog Vodomara takodje ! Caplje snepoverenjem uzlecu pred camcima tim sirokoim zamasima krila, hvataju zalet da nocas sa svojim stanistem budu dalje od ove armade danas ne ocekivane, a koji svojim spicastim pramcima urezuju u obale kanala otiske prisustva svog !

Autenticna fotka sa Regate "Ilustovane Politike"!

I svi Regatasi su sada na obali i pricaju o tajnama navigacije njima znanim ! Zene su najzad nasle svoj kutak za prijatni trenutak na terasama svojih camaca i eventualno je po neka komsinica pristala da dodje, da uz kafu prepricaju sta im je interesantno. Klinci naravno zajedno setaju i shacuju camce prepricavajuci medjusobno koji je od kog camca bolji, a pre svega jaci !? Domaci ljubimci, macori vise svojim gazdama na ramenima, obaziruci se kad-kad da sacuvaju svoje neobezbedjene repove ! Pametni psi setaju bez povodca, a blizu svojih gazdi, zapisujuci sve i sto treba i sto ne, jer je konkurencija jaka !? Stari Regatasi se lako prepoznaju : sede na terasama svojih camaca u grupama i ne interesuje ih drugo sta osim ambijent "Regata" i u medjuvremenu je prepricavaju, ali i dogadjaje svoje dozivljene od poslednje Regate do sada ! Takodje stari regatasi, ako vec nisu na svojim camcima, ili kod komsija i dugogodisnjih poznanika sa Regata, onda su otisli po drva i suvarke, jer za prijatno vece uz regatasku vatru u ovoj guzvi suvarci su svakako deficitarni, ma koliko god da ih ima !

Na Regatama su prisutni kucni ljubimci i zauzimaju veoma vazno mesto u dozivljaju Regate !

Noc se spusta i cuju se jos uvek inserti malo jacih razgovora i po neki zarazni smeh se ne moze zaobici. Novajlije mladji Regatasi pustaju neku njima zabavnu muziku, no sva sreca ne tako jako da nervira. Vetra nema i vatrice gore sa dimom u vertikali, tako da nikome ne smetaju, a bogami nad po nekom vatrom i kotlici vise, a scim, e to treba pogoditi ! I

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:56:00, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 22 Apr 2014 15:01:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar dan gospodo Forumasi !

A na regati se svasta desava ... !? - 5

Bese to Regata one godine kada smo noc proveli u kanalu kod Malog Stapara, tacnije Sevu sam vezao za obalu odmah preko puta usca Kosancicevog kanalau Veliki Backi Kanal . Mirko Dzibra je odisao sa svojim drugom sa Regate Debelim Savom za Sombor i kaze, tamo ce i prespavati u obali kanala, pa ce nam se sutra pridruziti ! Branu "Gluvaca" je njegova Ceca slala u Mali Stapar do prodavnice po svinjsko meso, a Brana se nesto "necka" i sve mu se ne ide !A ja sam dao predlog Ceci, sa namerom da "spasem" Branu :

-" Ceco ! Mogu li ja da dam predlog za danasnji rucak ?" A Ljilja se obradovala :

-" Kako bi zivot bio lep', kada bi svakoga dana vi "muski" dali predlog "sta za rucak" ?"

-" Ja mislim da ce se i Brana sloziti sa'mnom ... pohovani "Vrsacki mesni narezak" i "srpska salata"!"A veceras cu vam ja peci ribu ! A sada ja idem da podavim mrezu ovde u "Kosancicev kanal", prosto osecam da u njemu ima dovoljno riba, jer koliko vidim ove godine nije plovan !?"

-" Ma' jesi li primetio koliko je tamo bistra voda, a dan je ?! Tesko da ce ti sta od riba uci u mrezu ... !?" Zabrinuo se Brana ... ? A ja sam mu objasnio da mesta brizi nema !

-" Nego uskaci u cun ! Hocu da se malo prosetamo po kanalu, da vidim kakva je situacija za ribolov u njemu i koju strategiju zatim da primenim!?" Brana je bez reci uskocio i otkacio prednji deo cuna od Seve, a Ljilja se dogovorila da ce ona da pohuje narezak, a Ceca da napravi salatu.

-" I nemojte dugo da vas nema. Ja cu poceti sa pohovanjem kada svi budemo tu, jer je ukusnije kada je jelo vruce !" Posto je usce kanala bilo odmah tu iza nas, podigao sam motor iz vode i prihvatio sam se zavoznog vesla. Uplovili smo lagano u kanal koji je delom zarastao u "Drezgu", ali je voda bila providno cista i na mestima gde nije bilo Drezge, videlo se dno kanala. Na obalama kanala, gusto je rastao Bagremca do same vode, a po nasipu je Bagrem rastao, sa koga je verovatno vetar nabacao suve polomljene grane u kanal, koje voda nije mogla da odnese jer su se zakacile za Drezgu !

-" Dobra mesta u kojima moze riba da se krije ... !" Primetio je Brana, a ja sam u sebi takodje razmisljao kako su ta mesta odlicna za "miran zivot riba"! Na 50-tak metara od usca, sakriven od sunca pod gustim granama bagremca, u malom drvenom camcu ( 3,5 m ), u staroj bastenskoj stolici sa podloskama od sundjera, sedeo je sa starim slamenim sesirom na glavi, prosedi starina omanjeg i debeljuskastog rasta! Mi se iznenadili kada smo ga videli, a on je cutao kada je nas video! Ja sam mu se iz pristojnosti i prema njegovim godinama iz postovanja javio :

Kanal koji se ne koristi i samim tim ne odrzava, priroda, odnosno vegetacija ga sama
prisvaja i organizuje ga po svome !

-" Postovanje i dobar vam dan zelim! Vi ste ocigledno dobar ribolovac, sudeci po mestu gde se nalazite i sa priborom za pecanje !?" Starina me je pogledao "pod okom" i nesto promrmljao za sebe. A Brana ne voli takve "mrgude" i reagovao je glasno :
-" Ma pusti ga ... vidis da je ribolovac, a medju njima ima i onih koji su "otkaceni - samotnjaci"!?" A starina i dalje ne gledajuci nas u oci, ali glasno je prokomentarisao :

-" Nisam ja ribolovac! Ja sam pecaros! Ovo prvo mu dodje kao nedaj boze neko zanimanje i nerviraju me ribolovci !" Interesantno razmisljanje me je podstaklo da zastanem, a Brana mi je pokazivao rukom, da se ne zaustavljam. Posto je matori i dalje gledao u plovak, ja sam Brani rukom pokazao da cuti i stao sam u obalu, na pristojnu udaljenost od starine, sa ciljem da malo popricamo, a da mu ne smetamo.

-" Sta je sa ribolovcima u ovome kraju ?"

-" Oko najjednostavnije stvari, ispletu citavu filozofiju ! I pitam se kada ce ta njihova orema poceti "sama da peca"!? Mi ljudi iz okolnih sela, smo se uvek delili na dve grupe ljudi : one koji vole ili moraju da rade na polju i one "dzabolebarose"i "dangube"! U tu grupu spadaji i moji pecarosi, a nas niko da shvati !? A ustvari, nas "pecaroski dan" traje duze no "radni dan", svima pristupacan !Nas radni dan pocinje dan pre, kada se donese odluka da se sutra ide na pecanje, pa makar bilo sta padalo sneba, a na pecanje se mora ! Znaci, kada se donese odluka, sve se drugo odlaze i nista vise nije vazno, kao sto je sutrasnje pecanje ! Znaci ... tog momenta se pocinje sa mesenjem "valjka", kopanjem glisti i rovaca i pregledom pecaroskog pribora : da li je sve u redu od poslednjeg pecanja !? Psihicki nemir se ne smiruje dok se prva pecaljka ne zabaci, a to mora pre svitanja ! Tada se pojave, ako vec nisu, drugi pecarosi i pocinje razgovor u vidu evociranja uspomena sa proslog pecanja na upecane ribe i propustene sanse !?"
Brana ga je prekinuo pitanjem, a meni je bilo zao sto jos sto - sta nisam interesantno "pecaroski" cuo !

Zovu ga : Patuljasti som, Manic, Terpan, Abisinac ili Cverglan ! A gurmani ga obozavaju, pa im je sve jedno kako ga zovu ... !

-" Koju ribu inace sada pecas ... ?"

-" Pecam najukusniju ribu, koju svi moji kolege pecarosi smatraju za "sljam" i sede satima i danima na kanalu, cekajuci smudja, sarana ili soma, a ja sednem i pecam i visak no sto mi je potrebno vratim u vodu, jer meni svakog dana ne treba toliko tih riba, a drugima nedam ! Neka se sami potrude ! Pecam simpaticnog "brku", koga zovu vise ne znam kako ? Neki ga zovu : "Americko somce", neki "Patuljasti som", neki ga zovu "Manic", "Terpan", "Cverglan" i da ih vise ne nabrajam ... ja ga zovem "Cverglan" i on je najukusnija riba za riblju corbu i riblji paprikas ! Pored njega volim da pecam "Zlatnog karasa" koji je najsladja riba za przenje, pa resh na tiganju ! I nema da cekam ... ima ga dovoljno ovde u Kosancicevom kanalu, jer "gospoda ribari" od prirodne zastite ( drezga i vodena kuga )ne mogu da love sa mrezama. Ja se obicno ovde sakrijem i na miru pecam, kada resim da idem kuci, uzmem ribe iz cuvarke koliko mi treba, a ostale pustim u kanal! "Sutra cemo se ponovo zabavljati"!

Pozdrav od Mome Stosica
seva-2

PorukaPoslao: Sub, 10 Maj 2014 13:00:15    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

A na Regati se svasta desava ... ! - 6

Tek smo drugo vece sa Regatom i sobzirom da nam je ova Regata neznam koja po redu, brzo se navikavamo na ritam njenog trajanja ! Ali i nepromenjeno stanje koje se prepoznaje samo ako si deo nje i koja dusu greje! I to je ono sto nas privlaci i preko cele godine prepricavamo predhodne Regate i jedva cekamo sledecu! I evo nas veceras sedimo pored vatre kroz koju se prelama raznobojni plamen i neko rece da je to zbog razlicitog drveca koje se tu naslo !
- Kako su ove boje interesantne i rekla bih prosto nestvarne ! Glasno je prokomentarisala jedna mlada zena medju nama, na cijoj majici svetlo - narandzaste boje je pisalo crvenim slovima Smiljana... ! A Stanko, prosedi Regatas sa interesantno debelim i kosmatim prosedim obrvama i isto takvim ustucanim brkovima i prosedim za nijansu duzim zulufima, no sto bi mu pristajali, tako se desilo da sedi do mene i pusi lulu, a vise je drzi u zubima, no sto mu se lula dimi i kaze zlasom tek da ga ja cujem:
- Dakle, nasa Smiljana nam ukazuje na boje vatre u koju inace svi gledamo i svima nam je interesantno to sarenilo boja koje nam vatra predstavlja, a Smiljana nas podseca da malo razmislimo o tome pa da obratimo paznju i na njoj, to sto nam ona svojim izabranim bojama na majici hoce da kaze o sebi ! I zacutao je, a ja sam pogledao okolo da li on o tome prica nekom drugom ili samo meni ?! Pa posto na njegovu nedovrsenu misao niko nije reagovao, predpostavljam da je prica bila meni namenjena i primetio sam tihim glasom:

Raznobojni camci, njihove tende i suncobrani, otkrivaju karakterne osobine posada ... !

-" I sta to ona hoce nama da kaze i pokaze ... !?"

- Ona je mlada i u punom je cvetu zivota i ljubavi ! Kao i cvet u prirodi, a svaki cvet ima simbolicno znacenje i karakteristicne boje kojima se trudi da primami leteceg posetioca da dodje i da oplodi taj cvet! I nasa Smiljana jarko - narandzastom majicom nam svima nudi smesanom bojom: strast crvenom i neobuzdanu srecu zutom bojom!? I ponovo je ucutao, ali vid'no uzbudjen zapalio je svoju lulu! A ja sam shvatio poentu koju sam znao, ali u momentu nisam upalio da i covek boje koristi i preko njih izrazava samoga sebe ! I blago sam udario po ramenu Stanka, a on je uz blagi osmeh seretski mrdnuo brkovima !

Svakako boje tendi, pa i odece govore o karakternim osobinama ljudi koji ih nose i poseduju ... !

I Regata je nastavila svoju planiranu marsrutu i ja i Ljilja i Malisa sa Sevom, a sa nama i nasi drugari iz Sremskih Karlovaca Kepena i Vesna sa svojim camcem Asteriks-om, pa i cuge uz Sevu vezani camci Cece i Brane, Jareta i Mirka Dzibre ! Za Mirkovim camcem je plovio vezan nas cun, koga sam dao na poverenje Mirku Dzibri da ga pazi i da ga ne izgubi po putu! Svi smo zajedno plovili i najvise provodili vreme plovidbe u prednjem delu Seve ili na krovnoj terasi, kada je lepo i suncano vreme. A Ja, Kepena i Brana smo bili za kormilom Seve na smenu po jedan celi dan, odnosno po jedno-dnevnu marsrutu, dok su se o nama muskima usput starale Ljilja, Ceca i Vesna i stalno nam nesto spremale, kako ukusna i dobra jela, tako i vocne salate, napitke i kafe! A ja sam, dok su ostali pricali razne dogodovstine sa predhodnih Regata, pa i prepricavali dogadjaje iz svog tekuceg zivota, ja sam uzivao na krovnoj terasi prepoznavajuci Regatase po bojama njihovih camaca, a i odece na njima samima, za koje mi je dao inspiraciju Stanko Novosadjanin! Odmah sam Nebojisu i Gocu, nase dobre prijatelje iz marine Zeleznicar, okarakterisao po upadljivim njihovim bojama na Pasari plavo beloj! Shvatio sam da poznajuci ih dobro, njihove boje na camcu su u balansu sa njihovim karakterima zivota, ali i stilom zivota. Njihove boje su bile boje atmosfere i to je proizaslo iz Nebojisine profesije ( geodetski snimatelj iz aviona ), a radio je to celi svoj radni vek ! I to su i ostale Nebojisine karakterne osobine : mudrost, inteligencija, beskonacnost, uzvisenost i mistika, koja je vrlo prisutna kada razgovaramo nocu pored vatre. Ne moze se zapostaviti i bela boja kojom se kiti Goca, supruga Nebojisina i preko celog suncanog dana ona je u raznim majicama ili laganim kosuljama bele boje, ciji je simbol bele boje u Psihologiji po Nikoli Rotu, ( a i karakterne osobine su Goce, sa kojom se vec odavno druzimo ) su : savrsenost, ponos, dobrota i boazanstvo i vecnost u koju beskrajno veruje !

I tako, sa razlogom zapazivsi boje camaca nasih prijatelja, uverio sam se da u tome "lezi istina" koja se ne reklamira, vec sama se kaze! A onda sam poceo da posmatram ostale camce koji su plovili blizu nas i da citam karakterne osobine njihovih posada! Bilo mi je zanimljivo u pocetku, ali sam shvatio : ako sve znas o sredini kroz koju se kreces, nema drazi i energije dalje se kretati !? I smanjio sam tenziju, znajuci da se mnogi opredeljuju za belu boju, boju koja ne privlaci suncanu toplinu i u njihovim camcima, gde termalne izolacije nema, dobro im dodje, mada ne verujem da su daleko odmakli i sa svojim karakterima koju manifestuje bela boja !?

Raznobojni bedzevi govore o karakteru Regata, zar ne ... !

Usavsi u Kanale DTD-a kod Beceja, ovaj deo obala Velikog Backog Kanala je bio opsednut zelenom bojom, cija je identifikacija priroda i zdravlje, koja podrzava mladost i srecu ! I perunike koje su medju trskama i sevarom i one simbolicki znace : dostojanstvo i hrabrost koja se itekako oseca u ovoj flori i fauni, a opet ko je oseca, on je i shvata !
Ja znam, ako se obrati paznja na to, da boje snazno uticu na nasu ljudsku podsvest i teraju nas da reagujemo i podsticu nas na akciju ili na mir i spokoj!? Nikola Rot, moj omiljeni psiholog, koji izucavajuci ga, mnogo mi je pomogao u susretu sa ljudima, da brze otkrijem njihove karaktere, a samim tim i njihove namere u odnosu na interes i ljudske emocije ! A Regata i Regatasi su interesantan primer za istrazivanje ako nemas cime drugim da se zabavljas !?

Pozdravlja vas Moma Stosic

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:59:01, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 20 Maj 2014 21:04:13    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi ... !

Na Regati se svasta desava ... ! - 7

Obicno ... kada se spremamo za godisnji odmor, u kola u bagazni prostor slozimo sve ono od stvari sto nam je potrebno za vise dana odsustva iz stana ili kuce i sa ranom zorom smo vec u pravcu izabrane destinacije i vozimo nekom prosecnom brzinom ! E' a sto se tice odlaska na godisnji odmor sa camcem, ili jos ako se ide na Regatu ... onda same pripreme traju i do mesec dana pre polaska. Tu su razne potrebne prepravke, koje nikako ne stizemo da dovedemo u red'! Pa proslogodisnje "ideje" prijatelja Regatasa, a nema smisla i ove godine pojaviti se medju njima sa ne ispostovanim predlozima! Onda sledi izvlacenje camca, priprema korita, zatim farbanje, a onda i "anti - vegetativnom" farbom, dodje mu kao obaveza! Pa kad' se farba korito, greh je ne ofarbati i kabine i ... ! I dok se mi muski zanimamo oko motora, zene za to vreme se bave novim i "boljim" komarnicima, kao i detaljima u kuhinji i novim dizajnom platna za rasklapajuce stolice! Kucni prijatelji, navrate negde pri kraju velikog spremanja, da vide treba li vam pomoc, ili samo da vide "uspevate li" i obicno 'pred sam' jutarnji polazak, uvece vam donesu veliki "firmin" suncobran, koji vam se uklapaju u ambijent ofarbanog camca a vi zadovoljni !

REGATA je drustvena manifestacija koja izaziva i iritira sva cula kod ucesnika Regate ... !

Secam se, cini mi se polaska svake Regate, a najcesce se setim dogadjaja u Marini "Zeleznicar" u Makisu, kada smo ja i Bora Vucetic spremali svoje camce za Regatu, a Regata krece ujutru ... ! Naravno da mi je dan ( posle posla bio veoma dug', ali sam i zaboravili da veceram. Vec je bila "duboka" noc, kada sam se pozalio Bori da sam gladan, a zaboravio sam da kupim ista za veceru ! A on je zavrsavao neki posao koji je radio na camcu i zuri da ide u Radio Beograd jer vodi uzivo emisiju Nocni Program od 00,2h do 04,0h ujutru !
-" Hajdemo u kafanu ... !" Posavetovao sam a Bora nije imao vremena za kafanu i predlozio mi je :
-" Ja imam punjene paprike ( gotova jela "29-og novembra iz Subotice ), ali nemam hleba !?" I tako ... secam se tih paprika i kako i koliko su bile ukusne bez hleba ! Ali je bilo najvaznije da se sutra ujutru krene na Regatu !

U zanosu rada sa ciljem sto bolje pripremiti camac za Regatu, cesto se zaboravlja na obed, pa su i punjene
paprike bez hleba, veoma dobar obrok ... koji se pamti i pripoveda !

Posle velikih radova, dolazi na red lickanje a tu spada obavezno nova drzavna zastava na krmenom jarbolu, nova solja za kafu na svom mestu, na komandnom pultu ! U komori zamrzivaca frizidera, donesene na odrzavanje vec zamrznute kocke leda za viski, a viski na udarnom mestu, kako se otvori frizider ! Tu su i konzerve koka-kole, ekonomicno poredjane i takodje ohladjene. Motorno odelenje ne smem da skoro otvaram, jer je motor pregledan i od masnoce i prasine obrisan sa cistom pucvald-krpom, pa cak i u kaljuznom delu nema ni kapljice ulja ctnog, kako to mi kazemo preradjenog! Pod krevetom usisivacem sve je usisano i odrivni-lezaj podmazan litijumovom mascu, kao i stativna cev. U boksu do vrata je emajlirana kanta sa svinjskom mascu puna do vrha ! A pored kante su plitke gajbe sa paradajzom jabucarom, krastavci i paprike iz plastenika proizvedenih u mom selu. A iznad kreveta ( do zida ) na rezervnom krevetu stoje ispeglane majice, kosulje i ako zahladi farmerice i dukserice, pedantno slozene ! I da li mozete da zamislite kako zora izgleda, u camcu koji mi je poznat kao stari fijaker a mirise na novo ! Pa sve je na svom mestu, sto se u regatnim uslovima retko dogadja !

Moj drug Borislav Vucetic, novinar i urednik Radio Beograda - Prvog programa, ima nekoliko ljubavi koje ga odrzavaju u zivotu !
A ljubav prema poslu u Radio Beogradu i ljubav prema camcu i Nautici uopste su ljubavi koje ga podrzavaju i cine mu zivot lepim !

Bora je zavrsio emisiju u kojoj sam ja uzivao, slusajuci radio i evo ga sa jos nekim kesama u rukama, zuri niz dolmu ka marini i svom camcu koji ce ga danas jutros poneti u avanturu koja se zove Regata ! Ja sam skuvao kafu i docekujem svog druga uz komentare iz emisije, a malo zatim ispod vrba se parkira Reno-4 i iz njega istrcava Malisa, a za njime i Ljilja sa nekim kesama i koja me zove da joj pomognem sa iznosenjem kesa i kesa i ! Cudno kao da se selimo, a ne samo da plovimo na mesec dana !?
Uz kaficu, nas utroje i Malisa takodje, sedimo i pijuckamo kafu sa merakom i na trenutak nikuda ne zurimo ! I kako je lep ovaj dan koji je svanuo vec !? Laganim hodom camcima izlazimo na Savu, Malisa na pramcu mase repom, Boban iz vagona nama mase, i mi se prepustamo sinfoniji plovidbe u susret Dunavu i Regatasima !

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:01:19, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Ned, 01 Jun 2014 22:11:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regati se svasta desava - 8

Jutro je ispred hotela Jugoslavija sa suncem koje se radja nad Ratnim Ostrvom i siri zrake dalje nad Dorcolom i sve obecava lep i suncani dan ! Regata jutros pocinje, mada sa punim uverenjem mogu reci da je Regata pocela jos sinoc na obalama Ratnog Ostrva i samoga Lida, kao i u camcima na sidrima pored ! Noc je bila vedra osvetljena mladim mesecom, ali i bogatim zvezdanim nebom svedokom susreta starih Regatasa ! Ja i Ljilja sa Malisom i Sevom opremljenom za duzi boravak na vodi, dosli smo jutros poranivsi iz Marine Zeleznicar sa nasim klupskim drugarima i sa njihovim camcima vezanim cuge uz Sevu! Brana i Ceca sa svojim bezimenim kabinasem i Jare Copa sa svojom Pasarom - Istrankom! Mirko Dzibra iz nasega kluba, je dosao jos sinoc i sada je tu negde pod obavezno soskele! Ali naci ce mo ga ili bolje reci naci ce on nas, kada mu budemo zatrebali!? Ja sam se sa Sevom zaustavio pored jedne Kamenicanke, okiceme novim zastavama, za cudo sa Novosadskom registracijom !? Brana je sa prednje platforme Seve oborio sidro, a ja sam pod ler-gas-om nategao sidro unazad. I kada se Seva zaustavila, izgasio sam motor ! Javio sam se komsijama i jos dvoje su se pojavili iz kabine pored jednog starijeg gospodina, koji je vec sedeo u terasnom delu, pijuckao iz male casice rakiju, mezio sir sa paprikom narezanom na stapice i sa nakrivljenim slamnatim sesirom, posmatrao sta se zbiva na vodi Dunavca pred polazak Regate !? Otpozdravili su me srdacnim Dobro vam jutro ! A ja sam primetio da ih ne poznajem!? Znaci da su ove godine prvi put na Regati predpostavljam !?

Ja, Brana i Jare smo seli u moj cun sa namerom da idemo na obalu ispred 4-og Jula, da se prijavimo kapetanima Regate ! Ali neka intuicija mi rece da povedem i Novosadjane !?

Marina "4. Juli", ispred hotela "Jugoslavija" je godinama bilo zborno mesto Regatasa "Ilustrovane Politike" i mesto starta Regate ... !

- Izvinite da li ste se prijavili Kapetanu Regate ? Pitam ja, a mladji ridjo-kosi covek mi kaze da nije i pita da li moze poci sa nama da tu formalnost i odradi !? Ja sam malo dodao gas, a Jare se uhvatio za talasnjacu Kamenicanke i pristali smo uz nju !

- Ponesite plovidbenu dozvolu i vasu dozvolu za upravljaca motornim camcima i to je sve ! Ako imate isecak "prijave za Regatu", onda i nju ponesite. Ako nemate nije vazno, snaci cemo se tamo ! Kaze Brana, a zena ridjo-kosog mu je vec donela sva dokumenta, dok je starina sa sesirom ispod sedih brkova dimio cigaretu, gledao nas i samo cutao ! Ljilja se pojavila iz Seve i rekla mi :

- Momo, prebaci kod nas tu mladu Novosadjanku, da nas tri popijemo ovde u Sevi kafu, dok se vi ne vratite oh izvinite gospodine, nisam vas videla ! Izvolite ... jer poziv svakako vazi i za vas!

Starina je pomerio brk u stranu u vidu osmeha i zahvalio blagim naklonom i sa blago podignutim sesirom iznad glave, dok je mlada zenica uz pomoc svoga ridjo-kosog muza, presla preko cuna na nogostup Seve i zatim usla i vidim pozdravljaju se medjusobno, a mi odosmo ka obali ! Usput smo se upoznali i ridjo-kosi rece da se zove Toma Micic !

Na obali su nas docekali mnogi Kapetani svojih camaca Regatasi sa mnogima od njih smo se videli jos prosle godine. Nashem Tomi su cestitali dolazak medju nama i kada su culi da je iz Novoga Sada dosao u Beograd da bi ucestvovao na samom startu Regate, pozeleli su mu dobrodoslicu i lep provod na Regati ! Tomi je posebno prijalo kada su cuvsi od nas da je Novosadjanin, Kapetan Toza i Novinar Jova Antonijevic, posebno ustali i pozdravili se sa njim pozelevsi mu lep provod i da nam bude ubuduce stalni clan drustva Regatasa Ilustrovane Politike!

Kada smo se sa mnogo adrenalina vratili, pristali smo uz Sevu i Toma je izasao iz cuna i odmah je poceo da ilustruje svoja zapazanja i posebno je ispricao svom ocu Vlasti Micicu, kako su ga sa dobrodoslicom docekali rukovodioci Regate ! A onda se okrenuo ka' nama:

- Nisam se bas slagao sa ocem u vezi da Regatu pocnemo u Beogradu, vec sam hteo kao i svi Novosadjani, da se sa Beogradjanima sretnemo u Titelu ! Ali sada ne zalim sto smo dosli do Beograda! Imacu o cemu da pricam mojim Novosadjanima ! A njegova zena Biljana mu se pohvalila sto je i ona lepo primljena na Sevi i da je uz kafu bila posluzena i vocnim kolacem takodje ! A Matori Vlasta je samo zmirkao zadovoljan, dok nas je sve posmatrao kroz duge trepavice !

===================nastavak sledi==================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:04:33, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Čet, 12 Jun 2014 12:15:53    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan gospodo Forumasi !

--Na Regatama se svasta desava -- 9

Usao sam u Sevu i mada sam znao da je sve pripremljeno i sve je u redu, odnosno da je Seva spremna da ovaj mesec tek poceo, a da plovi svakoga dana ! Za komandnim pultom sam stao i dao kontakt na glavnom prekidacu, a VDO instrumenti su pokazali da su akumulatori puni, kao i rezervoar za gorivo, a temperatura ulja i motora je takva, kao da motor jedva ceka da startujemo !! Pogledao sam na sat i iz iskustva sam znao da moramo jos malo da sacekamo preostale Regatase, koji su malo kasnije posli iz svojih marina ! I tada sam primetio da se Seva lagano pokrece u desno i to me je zainteresovalo, te sam izasao napolje. A napolju, Brana i Toma su postavili cun izmedju Seve i Kamenicanke, a zatim su pramce i krme vezali i pritegli, tako da je se moglo prelaziti iz jednog camca u drugi !

- Deder Biljana, iznesi onu moju dudovacu, da svi popijemo za prijateljstvo i novo nase poznanstvo ! I generacija lepo vaspitanih ljudi je nemo poslusala starijeg medju nama i svi smo seli na zadnje delove camaca ko-gde ! Toma je sipao rakiju iz flase u prigodne casice, a Biljana ih je stavljala na posluzovnik i zatim nas je sve posluzila. Za prijateljstvo svi piju!! Pa smo i mi svako - svakome nazdravili i uz raspolozenje nastavili da razgovaramo A Dunavac je tiho tekao bez talasa ovog puta, kao da je i sam hteo da uvelica ljudsko prijateljstvo, za koje ne treba mnogo truda, treba samo biti covek!? Sa strane Ostrva, slavuji su nadjacali svojom predivnom pesmom sve ostale zaljubljene ptice i iz vrbaka se cuo tek po koji detlic sa svojim dobovanjem po stablima starih vrba. Sdruge strane Dunavca, cuo se sum grada koji se vec probudio i nastavlja da zivi u svojoj buci i sinfoniji motora automobila i skripa kocnica gradskih autobusa ! A na camcima i ne samo kod nas, svuda je ista slika ! Druzenje, osmesi i price za slusanje ! Kao i kod nas na sva tri camca na koja sedimo, iz razloga sto smo se tek upoznali, sin Komunisticke Partije Jugoslavije Jaric, zvani Copa iliti zvani Jare, pita on starinu Vlastimira :

- A, jelte jeste li vi pravo iz Novoga Sada, ili ste doseljenik i otkuda ako jeste ?!? A matori Vlasta zavaljen u stolicu, pa onako preko case ga gleda kroz duge trepavice, pa mu kaze :

"Najbolji nacin za proucavanje ribe je postati ribar" - Zak Kusto

- Ja sam po nacionalnosti Lala iz Banata i to od glave do pete ! Rodjen sam u selu Belo Blato i od rane mladosti sam se jako interesovao za ribolov, a imao sam i interesovanje za uzgoj riba. I kako sam stasao, otisao sam iz sela i zaposlio se u Ribarsko Gazdinstvo "Ecka", gde sam nasao i posao, ali i zadovoljstvo u poslu ! Ozenio sam se lepom Slovakinjom i izrodili smo ovog ridjeg lepotana Tomu, koga sam izskolovao od novca zaradjenog od riba. Medjutim, njega nije interesovao ribolov i dao se na proucavanje tehnike i kompjutera. Imao je srece da se ozenio srodnom dusom Biljanom, sa kojom sam i ja prezadovoljan! Vec nekoliko godina sam u penziji i posto nam deca zive u Novome Sadu i ja i moja Natalija smo prodali kucu u Belom Blatu, njenom rodjenom bratu i preselili smo se na Cerevickoj Adi ! Tamo smo kupili mnogo lepu vikendicu sa placem u naselju Cerevicka skela! Za nas je to nova kuca i nas novi dom, koga smo veoma zavoleli, jer mnogo lici na nas u selu, a ovde smo blize nasoj deci, koji nas obilaze veoma cesto !" Prica nam Vlasta, a mi ga svi bez reci slusamo, dok on zastade da otpije malo "dudovace", a Toma se nadovezao :

-" Ja i Bilja smo preko nedelje vise tamo kod njih na Ostrvu, no kod nas u stanu. Kuca i plac su im na samoj obali Malog Dunava, a u komsiluku im je i Futoski Ribnjak, gde se otac vec sprijateljio sa mnogima tamo zaposlenim, koji mu predlazu kao svom kolegi iz prakse da kada mu treba riba, da moze da peca na teritoriji Ribnjaka ! Nasta im se Vlasta zahvalio i on radje ode sa camcem na pecanje na "njegova mesta" u Dunavcu!"

-" Prosetam ja i na teritoriji ribnjaka, kada mi Nata ispece "kokice"! Ponesem ja punu kesu kokica i sednem tamo na obali i ja ih jedem, ali ih vise dajem saranima, koji su se na mene navikli i kada me nema, oni me cekaju u grupi ! I tako, ispricam se ja sa njima i nahranim ih, sto je dobro i za njih, ali i za mene. Rekreacija je to "samo takva", a ribnjak se rasirio na oko 210 hektara!" Zadovoljno kaze Vlasta, a Ljilja mu se pohvalila :

"Daj coveku ribu i nahranio si ga tog dana. Nauci ga da je ulovi i nahranio si ga dozivotno." - Tzu

-" Cika Vlasto, tamo u vasem komsiluku i mi imamo prijatelja koga obavezno obilazimo kada smo u tom delu Dunava. Moma ce vam bolje objasniti gde se nalazi njegova vikendica, a ja samo znam da je na 1283-cem kilometru Dunava i zove se Dudek Vlado !"

-" Pa to je samo 10-tak kilometara uzvodno od naseg doma! Sledeci put kada vas bude bilo u tom delu Dunava, radi cemo biti da vas docekamo i da boraveci kod nas, dozivite tamosnju lepotu sa nama !" Kaze Toma, a Bilja je vec pocela da Ceci i Ljilji opisuje lepote Malog Dunava !

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:06:05, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 24 Jun 2014 00:19:41    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

---Na Regatama se svasta desava ... !? - 10

Lepo i suncano jutro ! Regatasi pristizu iz Save, ali i iz Donjeg toka Dunava, trube sitenama i masu rukama, pozdravljajuci vec ranije pristigle Regatase. I Dunavac je postao tesan, a jutarnja tisina se pretvorila u zamor ljudi i buku motora. Najzad se i sirena komandnog broda cula i camci su krenuli za komandnim brodom, ali i za pojedincima koji nisu imali zivaca i krenuli su ranije ka' sledecem zbornom mestu u Tisi, Titelu lepom Backom gradicu!
Jare i Brana su proverili bocne vezove, a ja sam ponudio Tomi i Vlasti da zakace svoj camac pramcanim vezom za jednu od bitvi na zadnjem delu Seve.
-" Hvala tebi na ponudi Momo! Mi smo prvi put na Regati i hocemo da potpuno ucestvujemo u njoj! A jos i hocu da u ovom regionu nizvodno od Tise, da uzivam u Dunavu i njegovim obalama ... !" Kaze Vlasta, a ja sam ih pitao da li imaju radio stanicu, na sta mi je Toma odgovorio:
-" Imamo "CB" stanicu, koju koristimo u okolini Novog Sada! Ovde nam nista ne vredi ... !?"
-" Naprotiv! Ukljucices je na 20-om kanalu, a ja cu vam opisivati u toku plovidbe, sva mesta gde i kako smo se provodili svih ovih godina!" Rekoh im ja, a Vlasta se obradovao :
-" E' to je ono sto zelim da dozivim u ovim krajolicima Dunava. Ko' zna, mozda jednog dana se i spustimo u ove krajeve ... !?" Kaze zadovoljni Vlasta, a ja sam se jos raspitivao:
-" Tomo! Camac ti je jako podvozan! To znam, ali kojom se ti obicno brzinom kreces uzvodno!?"
-" Obicno plovimo 10-12 km/h, jer nisam ljubitelj da mnogo "gnjavim" pri plovidbi !" Kaze Toma, a ja sam mu odgovorio :
-" Odlicno! To je inace Sevin 2/3-ski gas, a to znaci da cemo ploviti zajedno, a ja cu preko radio veze biti sa vama!

Odmah pored danasnjeg restorana "Saran", Turci su povezali lancima svoje brodove, kako bi sprecili dolazak pomoci sa
severa. Janko Hunjadi je sa svojom vojskom uspeo da razbije tu blokadu i porazi Turke i to je bila najveca pobeda
hriscana nad osmanlijama tog' doba. Dok je slavlje zbog pobede jos trajalo, Hunjadi je preminuo od kuge u svom utvrdjenju
u "Gardos kuli". ( ... iz istorije ... )

I odvezali smo camce drug-od druga, a ja sam startovao motor Seve i posli smo uz Dunav za ostalim Regatasima, praceni od mnogo ljudi sa obale ispred hotela "Jugoslavija" i duz Zemunskog Keja! Kad' evo ti Vlaste preko radio stanice :
-" Momo, ova plaza je verovatno Zemunski Lido !?"
-" Da to je "Lido" do koga u letnjoj sezoni organizuju prevoz ljudi camcima i motornom skelom "Topciderka", a nekada i vojska postavi pontonski most! A na stranu Zemuna ... vidis ovu lepu crvenu crkvu ! To je zahvalnost Srpskog naroda Erdeljskom Vojvodi Hunjadi Janosu, iliti u narodu zvanom Sibinjanin Janko! A Janko je inace bio Rumunski Vlauca u sluzbi Madjarskog cara Sigmunda!" I kako sam otpustio "taster" mikrofona, Toma se javlja :
-" Ja sam bio ubedjen da je Hunjadi Janos ... Madjar ... !?"
-" Ja ga licno ne poznajem, ( ha-ha-ha ) ali u istorijskim knjigama je zabelezeno da se rodio na madjarskom dvoru u oblasti Oltenica, u Rumuniji i da mu je krvno poreklo Vlasko!" Radio stanica je cutala a mi smo plovidbu nastavili dalje !

-" Tomo, idite za mnom ... !" Upozorio sam Tomu, koji je sa svojom Kamenicankom plovio 10-tak metara za mnom. I uplovio sam u rukavac zvani Vojne Baste !
-" Gos-in Vlasto, ovo je omiljeno mesto camdzija iz Zemuna i Beograda za pecanje sarana! Svi ovde pecaju sarana, a upecaju po nekada sta im dodje na udicu! I cujem preko zvucnika da se obojica smeju.
- Ima takvih lokacija i kod nas iznad Novog Sada, bar ja ih znam nekoliko! I nedo Bog da neko i upeca jednog ili par sarana, a onda je nedeljama invazija pecarosa na to mesto ! Kaze Vlasta smejuci se, a cujem i Tomu kako kaze :
- Pa i ti si tata jedan od njih !?
- Ja se od njih razlikujem, zato sto ja hranim ta mesta i imam pravo da se nadam ulovu ! Jesam li ja u pravu Momo !? Ja mu potvrdjujem konstataciju i izlazeci iz rukavca Vojne Baste, nastavljam da im opisujem okolinu leve obale Dunava:
- Ovaj kanal pecarosi zovu Balaton, a ja sam ga posecivao sa Sevom i mrezama u vreme velikih voda! Interesantne su za pecarose zatim obale ostrva koje jednostavno zovu Ada ili Crvenka po okolini, a same obale kriju lepe dubine!? A tamo gde je dubina tamo je i saran i som i smudj svakako, ali i ostala riba kojom Dunav moze da se pohvali ! Tu su uvek bile sklepane dascare ili barake, kao zastita pecarosima od nevremena, koji tu provode po celo leto! Zna da bude tu i mnogo camdzija, koji su uglavnom tu na pecanju preko vikenda ili samo u toku dana !
- Sve to sto rece Momo, znaci da i upecaju ?! Pita Vlasta !

Zainteresovanost za ribolov na Vojnim Bastama, zna da bude cesto i opravdana ... !

Nekada ukras obala, a danas nasukana podvodna stabla u rukavcu su "licna karta" Vojne Baste ... !

- Svakako ! Po meni ovo je za pecanje bolje mesto od Vojne Baste, ali pecarosi u Vojnim Bastama su uglavnom penzioneri, koji nisu voljni da se srecu sa uslovima otvorenog Dunava !? A tamo preko na visokoj obali je naselje 13-ti Maj gde sam ja ziveo pet ipo godina i na ovom terenu sam se suocavao sa Dunavom i njegovim cudima! Tamo ispod obale ( kod onih stepenica ) sam imao staru hrastovu siklju, koju mi je debeli Dragan iz naselja poklonio da se staram o njoj, a koristili smo je za pecanje zajedno, sa nasim drugom i prijateljom Bogdanom Nikolicem ! Bila su to dobra vremena, a vec je proslo koliko godina od tada !? I ja sam se zamislio gledajuci u pravcu visoke desne obale Dunava, a Toma me je prenuo :
- Kakve su ovde pecaroske karakteristike, sobzirom da je tamo visoka obala, a sa ove strane niska i koliko vidim ima dosta rukavaca !? Cuo se Tomin glas preko zvucnika, a ja sam se u mislima secao svih onih lepih dana moje mladosti i moj licni entuzijazam savladjvanja Dunavskih hirova!
- Ona visoka obala je Bogom dana za pecanje bele ribe na plovak ! Dno je sljunkovito, a tamo gde ima bele ribe, ima i predatora : smudjeva, stuke i somova, bucova ! Ja sam se mnogo puta radovao upecanim lepim komadima! A ovde levu obalu ja i danas-dan posecujem sa Sevom, Malisom i mrezama! To su lepi tereni za ulov, ali covek mora da prati nivo vodostaja i da bude mobilan kao ja sa Sevom i kompletnim priborom za ribolov ! I cu se preko radio stanice, meni poznata modulacija Laze iz Brace Jerkovic :
- Dobar dan svima na 20-om kanalu, a posebno dobar dan i lepa plovidba Momi i njegovim sagovornicima, koliko sam ukapirao Novosadjanima ! A da pa danas je krenula Regata i srecno vam bilo Regatasi !
- Hvala Lazo na lepim zeljama, a mi imamo tu cast da po ovako lepom i suncanom vremenu i po mirnom Dunavu, plovimo do Titela ! Tamo nocimo, a sutra dace bog idemo dalje do Aljmasa ! I cu' se jos jedna poznata modulacija Krleta sa Novog Beograda :
- Pre svega dobar dan Momi i Ljilji, jer Ljilja ga na Regate ne pusta samog. Dobar dan i Mominim saputnicima Novosadjanima i svima vam zelim mirnu vodu i lep provod ! A ti Lazo, mogao bi da malo zatvoris tu tvoju kljusu!! Taman ja ovako zavaljen u fotelju leskarim i slusam Momu kako opisuje vojne Baste, Crvenku i Beljaricu i kao da sam ja tamo, kad mi ti Lazo upropasti uzivanje. Sto tamo u svom kavezu na osmom spratu ne cutis i slusas kao ja, a ne da prekidas ovu lepu pricu !?

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Sre, 25 Jan 2017 08:04:04, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Sub, 23 Avg 2014 10:28:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

-Na Regatama se svasta desava - 11

Laza i Krle su nam pozeleli srecan put i presli su na neki drugi kanal, ali su bar rekli da ce preci, a ja sam se zagledao u visoku - desnu obalu Dunava u nivou 1180-og i 1181-og kilometra Dunava i taj moj pogled je zapazio Brana, pa je dosao do mene da mi rece :
- Zasto im ne prepricas tvojih 5,5 godina zivota ovde na 13-om Maju u Sportskom Centru Saveznih Organa ?
- Mozda nekom drugom prilikom ali u medjusobnom razgovoru, a ne preko radio stanice !? Branin pogled je ostao na mom licu, a na njegovom se odrazila ozbiljna faca i zatim je pogled poklonio levoj obali Dunava, tamo negde daleko ispred camaca dok se udobno smestio na tapacirani lezaj, a ledja je naslonio na stelazu pored plinskog sporeta !? Ja sam za kormilom gledao u prazno ispred, a u mislima sam bio na Sportskom Centru u linijskom restoranu, gde sam najmanje tri puta dnevno boravio i u svojoj garsonjeri na drugom spratu sa brojem 207 na vratima, a koja kljuc nisu imala. I ne samo moja vrata, vec vrata garsonjera svih 88 ljudi koji su od 1200 pripadnika Brigade, raznim fizickim i psihickim testovima, lekarskim pregledima i naravno uz pomoc doktora psihologa, izabrani ! I sto je najvaznije ... svi smo bili mladi 20-o godisnjaci ... ! I 5,5 godina zivota sa tim odabranim drustvom, ostalo mi je u lepom secanju !
Leva obala Dunava, preko puta Batajnice, Novih i Starih Banovaca, posle Beograda i Vojnih Basti i nije nesto "interesantna". Ja sedim za kormilom Seve, pratim dosadni deo reke i njene obale i kad-kad obratim paznju na "cajgere" komandne table. Crveni vrhovi kazaljki na pokazivacima pritiska ulja, temperature ulja i vode, kao i voltmetar i ampermetar, "zakucali su se u dozvoljene njima norme i po malo drhte pod vibracijama "perkins" motora, koji "broji" ravnomerno na dvotrecinskom gasu, a voda koju pramac sece shushti i njeni krajevi se formiraju u talase. Ljilja i Ceca su u Braninom camcu, gde imaju najbolje uslove za spremanje necega za jelo, a sta spremaju, verovatno ce nam ponuditi ako ne kada udjemo u Tisu, a ono kada se lociramo u Titelu !? I Malisi je dosadno, pa je legao na prednjoj palubi u hladovini od krovne terase. Jare je preboleo kompleks koji ga prati kroz zivot i svukao je pantalone i samo u sorcu je legao na pramac svoje "pasare - istranke" i sunca se. Jare inace posle neke saobracajke u mladosti ima jednu kracu nogu, a sada sam video da mu je ona i mnogo suvlja od one zdrave. I nedaj boze nikome, razmisljam ja sam za sebe i najvaznije je mislim se da je glava u redu ! A inace je Jare i dobar drug ! I glas matorog Vlaste Micica preko CB-radio stanice me prenu iz razmisljanja:

-" Gledam ova dva prigradska naselja ... lepo se izgradjuju, ali sa sobom su doneli i kucnu kulturu. Vidi kako pored lepih zgrada izgleda ono djubriste koje bacaju sa obale, a odmah pored kuce ... !?"
-" To su Stari i Novi Banovci ! Naselja podignuta u poslednjih 40 godina, a najvise posle ovog rata sa stanovnistvom iz Bosne i Hercegovine i vrlo malo Srba iz Hrvatske. A ovo djubre na obali i meni "bode oci", a nasim drzavnim sluzbama i inspekcijama to ne smeta. Jednom sam na sasvim drugom mestu bio u drustvu eko-inspektora i kazem im ja za tu obalu i da je sramota pred strancima koji tu prolaze turistickim brodovima !? A oni mi rekose da podignem privatnu tuzbu protiv "NN lica", pa ce oni onda doci po nalogu suda !?! Sta jos da ti kazem o tome i o nama !?"
-" Momo ... necemo da pricamo o stvarima koje nas nerviraju i na koje mi ne mozemo da uticemo !? Nego reci ti meni, ja bas sada razgovaram sa Tomom, ja bih rekao da posle ove krivine su neka recna ostrva ... ?"

-" Jeste Vlasto ! Za nepunih 15-tak minuta smo kod tih ostrva, a zovu se Belegiske Ade, nazvane po selu Belegisu koji je smesten tu na visokoj obali !"
-" Nesto mi je poznato to selo ... ? Sta mislis Momo po cemu ... !?"
-" Ja i Ljilja sa Sevom smo cesto tu na Belegiskim Adama ! Skoro svakog vikenda, ako ne boravimo na jednoj od Ada, a ono smo bar u prolazu, kada idemo za u Tisu ili za Sremske Karlovce ! Mnogo puta smo i u nabavku se peli na visoku obalu u samo selo. Imaju
odlican "shvapski sir", ali i bostan im je kvalitetan... !"
-" E to ... ! Belegiske lubenice kao sto je kod nas u Novome Sadu Futoski kupus ! U tom kontekstu sam cuo za Belegis ! I evo Laze preko radio stanice Nije izdrzao :
- Ja bih predlozio da se ta dva sela pobratime ! Poznata su, a nisu u medjusobnoj konkurenciji ! A ja sam ukljucio 100 vatni pojacivac i obratio sam se Lazi :
- Ne znam Laki sta bi na ovaj tvoj predlog rekao Krle sa Novog Beograda !?
- U ovoj relaciji on moze samo da nas slusa i da se sikira, jer ima slabu stanicu ! I Vlasta je hteo da se ukljuci u razgovor, ali sam ga samo ja cuo, pa sam ga upozorio da se i njegova stanica bez pojacivaca ne cuje daleko ! A onda je Toma dobio zadatak da kupi pojacivac i ugradi ga za sledecu Regatu!

Belegiske Ade su nas docekale sa svojim zelenim samoniklim vrbama i topolama, ali su nam se i lepe pescane plaze nudile. Ja sam Brani dao znak da cemo za koji trenutak pristati u obalu i on je ustao na prednjoj palubi Seve, gde mu se vec i Malisa pridruzio ! Negde na sredini ade, na svom starom mestu video se sator vec nekoliko godina na tom mestu stalnih kampera Laze i Dese iz brace Jerkovic Beogradskog naselja. Pogledao sam iza Seve da bih manevar koji uskoro zelim da izvedem, uradio bezbedno, jer mnogi camci sa regatasima nemaju nameru da stanu na kratku kafe pauzu na nekoj od Belegiskih Ada, vec zure ka planiranom stanistu Titelu u Tisi. Tomu Micica sam preko radio uredjaja opomenuo:
- Tomo ! Sada cemo da se zaustavimo kod mojih prijatelja sa vode, koji ovde kampuju vec godinama po celo leto !
- To je verovatno ovaj sator ispred nas !? Pitao je Toma.
- Da Tomo, samo se ti pripremi da stanes posle mene sa moje nizvodne strane i vezaces se bocno za Sevu, a pramcano za Jaretovu pasaru, a on je prilicno dobro vec vezan za Sevu !

Pozdravlja vas Moma Stosic

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Sre, 25 Jan 2017 08:05:38, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Ned, 07 Sep 2014 16:56:02    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*
Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi ..!

-Na Regatama se svasta desava ! - 12

- Neka Momo moja Barakuda se razmestila u duzini od 8 celih metara, pa cu je ipak nasloniti sa njenim pramcem u obalu ! Rece Toma, a ja razmisljam koliko je on u pravu i ja bih tako postupio !? A na obali su nas sa osmehom na licima cekali Laza i Desa, nenadajuci nam se, ali kad su nas videli pa jos i da imamo nameru da im svratimo njihovoj sreci nije bilo kraja !! Lagano sam prislonio pramac Seve u obalu, a Jare je jos uvek sedeci na palubi svoje pasare, posmatrao da li ce i njegova pasara da zareze pramcem u obalu. Videvsi da nije, zadovoljan je otpozdravio Lazu koji je prihvatio pramac Seve i mada je znao da za to nema ozbiljne potrebe a opet neka kad je vec tu ! Malisa je prvi sa palube skocio na obalu, a tamo ga je docekala njegova stvarna prijateljica jazavicarka, pa su se pozdravili sa njiskama, a zatim otrcali po ostrvu !
- Dobro nam dosli dragi Regatasi ! Nije vise mogao da izdrzi Laza rasirivsi ruke ne bi li nas sve zagrlio, a onda je prihvatio pramcani konopac sa palube Seve i vezao ga za neku zilu koja je virila iz suve tinjave obale. Brana je istrcao na pescanu obalu, a Ceca mu je dodala sa njihovog camca desni krmeni konopac, tako da ga je Brana vesto vezao za blizu samoniklu topolu, a ja sam izgasio motor. I posao sam da izadjem iz Seve, a Ljilja mi kaze da ce i ona sada samo da zakuva kafu ! I taman se ja silazeci sa Seve na toplo-pescanu obalu srdacno pozdravljam sa Lazom kad ono odjednom frka ! Laza mi je pustio saku iz pozdrava i potrcao ka centru ostrva, a ja za njim i ne znajuci zasto, ali osecam da je vazno ! I posle 20-tak metara vidim ja nekoliko belih prasica kako beze kroz plitku vodu od Malise, koji je zajedno sa svojom dugogodisnjom drugaricom jazavicarkom zagazio u vodu i stoje njih dvoje, a prasci beze preko plitke vode !
- Vidi ti nju !? Dovela je Malisu da najuri prasice, a ona je inace u dobrom odnosu sa njima !? Ove godine smo resili da odgojimo na ostrvu ne jednog prasca kao do sada, svih ovih godina i leta, vec nekoliko komada, kad nam se za to ukazala prilika ! Sve sam shvatio, ali Malisa je dobio moj glasni prekor i shvatio je i on da je pogresio i zato je do Seve se vratio pre mene ! A ja i Laza smo jedno vreme stajali na obali i gledali prasice u vodi koji su nastavili da se kupaju u toploj i plitkoj vodi, hvala bogu oslobodivsi se Malise !
- Lazare ja sam ubedjen da je tebi ovde lepo ? Primetim ja pogledavsi Lazu u oci, a on mi onako iskreno odgovori da ga jos samo zdravlje posluzi i bas nista ne bi on menjao ovde. Kaze da je i vodostaj Dunava dobar, a ne kao prosle godine kada je morao da i kokoske i prasca vezuje u camcu nekoliko dana, jer su ade par dana sve bile pod vodom.
- A interesantno je da mojoj kuckici prasci smetaju, pa je dovela Malisu da ih zajedno najure, jer prasici nece od nje da beze ! A kokoske joj ne smetaju, a i Malisa ih vidis nije jurio ?
- Ma imamo pametne zivotinjke i drugare ! Kazem ja i setih se da nismo sami na ostrvu, pa krenusmo ka camcima.

Lepotani - a mozda je Malisa samo hteo da ih vidi kako plivaju, a ja ga nisam razumeo !?

A na obali pred satorom, vec su skinute stolice i stolovi sa krovova camaca i svi su se rasporedili sa kafama koje je skuvala Ljilja,a oko lozista na kome je na tronoscu viseo kotlic u kome se nesto pokriveno aluminijumskim poklopcem kuvalo. Vlasta Micic kao da je cekao nas dvojicu pa glasno pita :
- Dragi domacini a opet ne znam koga da oslovim domacinom ili Momu koji nas je doveo ovde u ovaj interesantni kamp ili vas dvoje koji zivite ovde ? Ali me mnogo interesuje sta se kuva u ovom kotlicu !? Miris mi podize apetit, a ne znam sta se kuva a riba nije u to sam siguran !? A Desa kao da ju je Vlasta prozvao i kao da je bas takvu prijatnu primedbu cekala odlozila je kafu iz ruku na sto i sa punim ustima uz obavezni osmeh rekla :
- Moj Laza, mnogo voli pasulj sa svinjskim dimljenim rebrima, ali oni koji imaju dovoljno i slanine pored mesa, a u kotlicu pa se kuva celo pre podne tek za rucak ! A nasi prijatelji tu iz Belegisa, kada pangluju rebra za dimljenje, skinu samo kozu i sve ostalo ostane oko kostiju pa u salamuru, a onda u pusnicu ! Inace, danas kuvam pun kotlic jer nam ti nasi prijatelji iz Belegisa dolaze na rucak !
- Dragi moji prijatelji, ja danas ostajem ovde, a vi nastavite do Titela bez mene ! Izjasnio se Vlasta Micic, a mi svi smo se nasmejali, a Vlasta je popio kafu i zainteresovan, zamolio je gospa Desu da mu pokaze farmu na ostrvu. Medjutim, niko nije hteo da pasivno sedi za stolovima, pa su svi krenuli za Desom u obilazak ostrva, koja je inace neotkriveni talenat za kustosa. Ja i Laza smo ostali da sedimo i Laza mi je opisivao dogadjaje vremena provedenog do sada na ostrvu.
- Ovog leta su nas nasi prijatelji iz Belegisa ubedili i doneli nam umesto jednog prasca, kako smo se i ovog puta bili dogovorili, doneli su nam punu korpu prasica. I nismo imali sa njima problema, dok nisu naucili da plivaju po plitkoj vodi, pa se cesto nadju na sprudu nedaleko od nase ade, gde riskaju po pesku i jedu korenje nekih trava. U pocetku sam ja isao po njih, ali su se navikli da i ako odu na susedni sprud, pre prvog mraka se obavezno vrate u svoj obor gde prespavaju noc. Kokoske setaju po celom ostrvu i kljucaju travu, ali i puzice po travi. Inace dolaze samo do vode koju piju i desava se da zagaze u vodu samo kada ganjaju po nekada pijavice ili neke crvice. Hranu mi prijatelji iz Belegisa redovno donose, a ja se najvise bavim nabavkom suvaraka za vatru i pecanjem. Najvaznije je da svakog dana kada nam treba riba, uvek upecam dovoljno pa i vise, a to obicno poklonim nasim prijateljima iz Belegisa. A desava se da i pustim ribu iz cuvarke u vodu, jer u toploj vodi je tesko odrzavati je!

Lazina i Desina ljubimica "Jazavicarka" i njihovo privremeno drustvo na Adi - kokoske ... !

Ekskurzanti su se vratili zadovoljni sa svojim kustosom i domacicom Desom i Brana mi se prvi pohvalio :
- Momo, ja i moja Ceca od iduceg leta se preseljavamo na neku od ada Save ili Dunava sve jedno ! Brana je dobio cak i aplauz od ostalih, a ja i Jare smo se pogledali i nismo hteli da komentarisemo da do realizacije toga o cemu Brana govori, nece doci nikada jer sta ce sa Cecinom decom i ko ce da im sprema, jer mama ih nije naucila da sebi znaju da spreme obrok !? Uglavnom nasa kratka poseta Laze i Dese, je obradovala i njih ali i mi smo zaista bili zadovoljni jednim iz ljubavi organizovanim kampom sa korisnim detaljima koje zivot znace. Pozdravili smo se i zaplovili uz Dunav ka uscu Tise sa muzikom iz Seve : "Balada o Adelini" i velemajstora na klaviru Riharda Klajdermana ! A Desa i Laza su nam dugo mahali sa ostrva jednog od Belegiskih !

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Sre, 25 Jan 2017 08:09:15, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 23 Sep 2014 08:43:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

-Na Regatama se svasta desava ! - 13

I eto veceras sedim sam u svojoj radnoj sobi i pregledam gomilu fotografija sa nezaboravnih Regata Ilustrovane Politike i putujuci kroz proslost, tu sretoh inspiraciju i setih se jednog Jula meseca i leta gospodnjeg 198 i neke! A vreme desavanja na obali Sebes Foka kanala DTD-a, a blizu Bezdana kroz istoriju cuvenog. A nesto pre toga, ploveci Dunavom pa jos uzvodno, imadosmo nekoliko dana kise i to dobro mokre. Kako skrenusmo kod Novoga Sada u kanalsku vodu i kisa prestade, pa se siti zatim nauzivasmo ploveci kanalima i uzivajuci u lepotama priobalja i u naseljena mesta usput svratismo na sladoled bar! Be smo u Sombor taj i pesma bese uz tamburu i violinu ciganska radnja pod sesirom i pesma se rimovala bash! Hladno pivo Zrenjaninsko, a kud bi bez njega, vec u fijaker beli kojim se poigrava Dorat sa dugom grivom koju je krasila crvena pletenica, a tu su i lakirane kopite, koje su mu bash sele nema sta ej ehej !! Pa camcima dalje kroz Bezdan, a cistom i prosto providnom vodom kanala oivicenom trskom, sevarom i princevima vodenim iliti lokvanjima zutim i belim. I evo nas u Sebes Foku, iliti kako bi Madjari kazali u Crnoj Sumi! Seva je tromo, a lako ko pero klizila mirnom vodom kanala i imadoh cast da joj pramac naslonim o obalu sa zelenom engleski podsisanom travom. Perkins je malim gasom gurao obalu, dok sam ja vezivao bocne konopce za obliznje Zalosne Vrbe, koje su tu da ukrase poberezje ispred vikendica pravih zaljubljenika vode kanala. I utihnu Perkins, a njegovi drhtaji su se zavrsili laganim izlazom sivoga dima i kapljicama vode iz auspuha, koja ga je do malopre hladila od napora teglenja. I zacas na obali se stvorila guzva od ljudi, od kojih su se i vrbe pokusale sakriti iza svojih visecih i dugackih grana. Sa desne strane od Seve na par metara je Mirko Dzibra za obalu vezao svoj mali drveni camac-kabinas, na rame stavio svog Gasu gavrana pripitomljenog za ovu Regatu i nestao medju Regatasima zeljan razgovora uz pice i verovatno trazeci Regatase koje nije video od prosle Regate ! Sa leve strane na par metara rastojanja zaustavio se kabinas Brane i Cece Pavlovic, odkuda se mesaju mirisi tek skuvane turske kafe i palacinka vrucih sa dzemom od ovogodisnjih kajsija ! A Ceca me gleda iz camca i pita me, a Brana sa obale prati sta ce ona kasti:
- Momo, hocemo li na obali ili kod tebe u Sevi !?
- Na obali je prijatnije Ceco Brano skini sa krova stolice i stocice, pa da sednemo na obalu u ovoj lepoti koja nas okruzuje i koju cemo zasigurno svu zimu spominjati u vagonu Kraljice Marije na Makisu !
- U to sam siguran ! I po nekoliko puta ce me Grba i njegova gospodja Spasa pitati da im ponovo i ponovo prepricavam ovaj danasnji dan. U to prosto verujem da ce se desiti !

Oko nas slazu svoje camce nasi prijatelji Regatasi koji mi vise lice na desantno osvajanje obale. Tu su Radenko Skorupan sa svojim kabinasem, koji on mnogo voli o tome mi je na jednoj Regati pricao. Do njega se u obalu zakucao Sava Rackov i onako debeo sa kratkim pramcanim konopcem trazi gde ce da se veze. Buca Yeti je pokusao izmedju Seve i Mirka Dzibre da se uvuce na knap, a Ljilja mu je obecala :
- Ima da ukljucim Perkinsa da ti dimi svu noc ! I Buca znajuci da je Ljilja od reci, okrenu svoju cetvorku u nazad i jedva izvuce svog kabinasa, te se preseli tamo do Savinog Belana! Brana i Ceca su izneli svoje stolice i stocic ispred Seve na obali, a ja znajuci da cemo imati vece drustvo, jer to je tradicionalno na svakoj Regati, popeo sam se na Sevu i skinuo sa krova sve stolice i obadva stocica, a Brana ih je rasporedio gunjdjajuci :
- Hajdemo mi negde veceras da se odmorimo. Vas dvoje Ljiljo i ti Momo, kao da ste namagnetisani i svi kod vas dolaze ! A Ljilja se prisetila :
- Da bas se nesto setih proslogodisnje Regate, cini mi se bas na ovom mestu ili nesto pre .. !? Beose vasi prijatelji iz Bezdana, ako me secanje ne vara !?
- Jeste Ljiljo i izvinjavam se, i kajem se i necu vise da spominjem primedbe ! Kaze Brana, a Ceca mu se smeje i iznosi palacinke i kafu na jedan od stolova. I da vam ne opisujem kako je posle prijatne plovidbe, stati i u udobnim stolicama u hladovini zalosnih vrba, piti kafu i meziti palacinke sa dzemom od kajsija ! Naravno da su nam se pridruzili i Sava Rackov i njegova prijatna i lepuskasta gospodja i Radenko Skorupan iz Kovilja, cija je mlada posada otisla u provod do Bezdana verovatno. Doduse, svako od njih je poneo svoje pice, pa i vise ponudivsi nas ! A Brana ce opet :
- I ne samo zato ja volim narod Novosadski. Nisu grebici kao ovi nasi ! A i u razgovoru brate ima sta i da cujes, a ne samo namestaljke, kao kod nas u Marini ! A Ceca je objasnila Branino raspolozenje :
- Nemojte mu zameriti boli ga vec drugi dan jedan zub. I sada mu svi ljudi smetaju, a ponajvise oni koji su mu najblizi ! A Sava Rackov, kako je cuo o zubobolji Braninoj, odmah je otisao u svoj kabinas, i otuda doneo karanfilic i bajerov aspirin i dao je Brani da izleci bolove zuba. I stvarno uskoro se Brana preporodio i ustao je da meso kupljeno u Somboru ispece na vatri. I dok su ga Ljilja i Ceca ugovarale da saceka vece, pa na vatri da se ispece pravi rostilj i da se jede vruc'... evo i Dzibre sa velikom kesom i smeskajuci se, a ja taj osmeh dobro poznajem, stavio je kesu na jedan od stolova i rekao :
- Kapetan Ika mi dade ovu kesu punu svinjskog mesa i rece mi da ce on kasnije da navrati, a ja da ispecem svo ovo meso ! A ja sam pogledao Dzibru i pitao ga :
- Dzibra, tu ima mesa i za Iku i za sve nas. Nego reci ti meni ... gde ces da zalozis vatru !? Mirko pogleda oko sebe, pa me pogleda u oci i kaze :
- Znam da je greota da zalozimo vatru ovde ispred nas na ovako negovanoj travi ! Ali ove vikendice oko nas su Madjarske, a oni takodje vole rostilj. Idem ja da ih obidjem i da vidim sta cemo i kako cemo !?

=================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Sre, 25 Jan 2017 08:13:33, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 28 Okt 2014 13:38:55    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi ... !

Na Regatama se svasta desava ! - 14

I danasnji dan se klanja smiraju, a bio je uzbudljiv i jedan od dana za koje se moze reci da su lepi. Sedim u udobnoj rasklapajucoj stolici u ambijentu kanala koji se "kiti" bogatom vegetacijom, kako po obali, tako i po vodi sto me psihicki odmara i kao ljubitelja prirode nadahnjuje me dok se sladim ukusom i mirisom turske kafe iz male soljice i ukusnim palacinkama za koje je Ceca maher uvek bila! Danas sam posebno rasterecen, kako psihicki, tako i fizicki, jer danas ja ne spremam rostilj, vec je red da Brana spremi za sve nas ... ! Sedim tako ... i sa nasim prijateljima iz Novoga Sada i Kovilja, pricamo secajuci se proteklih regata i naravno smejemo se nekim nasim dozivljajima na tim regatama. Za to vreme neki camci sa regatasima kojima se verovatno svidjao Somborski ambijent, tek sada prolaze pored nas, trazeci sebi pogodno mesto za prenociti u kanalu. I tu nasu regatasku idilu prekinuo je Dzibra, utrcavsi medju nama sa informacijom koja valjda nije mogla da ceka !?
- Ljudi bio sam u pravu ! Madjari ovde pored ovog prelepog kanala, ne bi napravili ovako lepe vikendice, a da ne naprave rostilj-mesta! I to sa ozbiljnim rezervama i uglja i drva suvih cini mi se da su sljivova ! Inace u vikendici gde sam pregledao "rostilj", nema nikoga kao ni u vikendicama okolo, pa sam resio da tamo ispecem meso koje mi je Kapetan Ika dao ... !" I Dzibra nestade, a za njim je otisao i Brana, ganjan intervencijom Cece "da i on ispece rostilj za nas, a da ne lozi vatru na obali !"
-" I uvek vazi i ne samo na regatama "parola snadji se"! Primetio je Radenko i nastavio :
-" Ja sam kao klinac, provodio dane i takoreci svako svoje slobodno vreme u "Koviljskom Ritu", a posebno u njegovim perifernim delovima razliva. Voleo sam da posmatram, ali i po nekada da se poigram sa malim "sarancicima" u plitkoj i toploj vodi. Mali "sarancici" su mi bili lepsi od ostalih ribljih vrsta i pitomiji su bili ! Od tinje sam pravio male posude u kojima sam nalivao vodu i u njih stavljao "sarancice" i hranio ih hlebnim mrvama. Isto tako znao sam da otkinem dugacko stablo "juzne trske" i da njime udarajuci po vodi, jurim male "stuke - skljocare" i time spasavam neke od malih sarana." Prica Radenko zagledan u vodu kanala, naslonjen u stolici, a u ruci je drzao casicu rakije ne zureci da je popije !
-" Ja sam se u to vreme sa mojim "klasicima" igrao na "Shtrandu" u pesku i svaki put kada bih nasao neku biljku, starao sam se o njoj "zastitnicki" ! Pa i danas me privlaci taj predivni biljni svet pored vode, a posebno sam srecan kada se nadjem kao ovih dana u kanalima DTD-a ! A ovaj Bezdanski je "car-careva"! Kaze Sava pijuckajuci kafu, a Radenko je primetio :

Kompletan sadrzaj vazduha, kopna i vode je u i pored kanala Backe na maksimalnom nivou lepog, korisnog i dobrog ... !

-" Nego ... jeste li primetili da se "vodena kuga" svake godine sve vise siri po vodi kanala!? U pocetku smo je komentarisali da su je brodovi doneli iz mora i Delte Dunava. Zatim su se sirili glasovi da su nam je Amerikanci poklonili, kao i bubu "zlaticu - krompirusu"! Medjutim, sta je - da je ... bojim se da ce nam vec neke sledece godine zatvoriti plovne puteve u kanalima, pa cemo na kanale dolaziti samo obalom !?" A Sava je nastavio "po svome":
-" A jeste li primetili kako ona ima lepe zeleno-ljubicaste cvetove !? ... Interesantno raste i do nekoliko metara pod vodom, a cvetove plasira nad vodom ! Pored toga, odlicna je zastita za "mladj" riba, odnosno za tvoje Radenko "sarancice"! Polozaj njenih listova u odnosu na stablo je idealno za cuvanje jajasca iliti "ikre" pri mrescenju riba, a od velikih riba koje se svakako njome hrane. A inace se "vodena kuga" brzo razmnozava i ne birajuci tle i raste cini mi se brze od sveg rastinja u vodi !" I cini mi se da je covek iza mojih ledja prekinuo Savu u prici i sam se umesao u temu razgovora :
-" Dobar dan ljudi ! Izvinjavam se ali me je izazvao vas razgovor o ovom nasem "nezvanom gostu" ili Vodenoj Kugi koja i ne zasluzuje bolje ime ! Ovaj gospodin sede kose, prica o njenim dobrim osobinama kojih ona ima, ali procentualno mnogo manje no njenih losih osobina ! Pomenucu vam samo nekoliko losih, a to su : anormno brzo raste i unistava prohodnost stajacih voda. Zbog brzog rasta, iscrpljuje sve hranljive materije iz vode u svome okruzenju i ostaje samo natalozeni mulj, a time i zarastanje mesta gde se ona nalazi, tako da ni camcem na vesla se ne moze proci, a motornim tek' nikako ! A sto se tice kako rekoste dobrih uslova za male ribe ... a, to tek nije tacno ! Strucnjaci za ribarstvo se uporno bore protiv ove "nemani" posebno u ribnjacima, jer se ona razmnozava u kolonijama. Inace za vasu informaciju Vodena Kuga je doneta iz Kanade u Irsku, a zatim iz Irske u Evropu preko Delte Dunava ... pa uz Dunav! Jos jednom se izvinjavam sto sam vam upao u razgovor, a inace se zovem Laslo Balas i iz ovog vikend-naselja sam !" A ja sam ustao i pozeleo dobrodoslicu Laslu i ponudio mu Braninu stolicu.
-" Dobro dosli gospodine Laslo medju nama regatasima ! Izvolite sedite i mozemo da vas ponudimo aperitivnim picem, ili cete vino, pivo ili koka-kolu !? A i par palacinki su se zadrzale, pa mozete i njih izvoliti !" Laslo se rukovao sa'mnom, pa onda sa svima ostalima i seo je u ponudjenu mu stolicu.
-" Jedna ... ali samo jedna bi mi palinka godila...! Inace ja sam ovde u ovom vikend-naselju od samih pocetaka gradnje vikendica. Naime i ja sam kao i ovo dvoje kolega, ljubitelj prirode od malena. U stvari, kada sam zavrsio gimnaziju, nisam voleo da radim fizicke poslove, ali ni' da se bavim s'ljudima drustveno odgovornim poslovima, jer mi se i to nije svidelo ! Tako da sam se opredelio za druzenje sa prirodom, a kasnije upoznavanje sa njom' nije mi tesko padalo. Dakle znao sam da ovde u kanalu sa maskom za ronjenje na dah, da zaronim i u kasne jesenje dane, kada je voda bila hladna. A u to vreme sam spremao "magistraturu" i u danom momentu mi je trebalo da opisem zive organizme sa dna vodenih bazena, u tom slucaju kanala. I mogu vam se pohvaliti da sam pravilan izbor uradio tada kao srednjoskolac !" Radenko se nasmejao i izrazio svoje zadovoljstvo sto moze da prica o prirodi sa jednim ucenim covekom, a ne sa amaterskim gledanjem na stvari kao sto je Sava ubedjen i gleda na probleme "kratko"! A problem sa Vodenom Kugom" je dugorocni problem i kaze da je moguce da se vec kasni sa globalnim resavanjem tog problema ! Bucu "Yeti"-ja ne drzi "zivac" pa je ustao i podbocio se, pa pita Lasla :

Dno dobro providnog kanala je uvek enigma za posetioca, sve dok se ne stavi maska i peraje,
a onda postaje uzivanje u desavanju ... i dogadjaj u vremenu ... !

-" Laslo ... malopre si pomenuo dno kanala !? Hajde molim te prepricaj mi kako ono izgleda dole na dnu ovih tri metara vode. A za dubinu znam ... jer sam strastveni pecaros ! Zbog problema sa usima, nikada nisam mogao da zagnjurim u vodu kanala i mada je u ovom delu, pa sve do Srpskog Miletica i Vrbasa voda izuzetno bistra." Laslo je otpio ostatak rakije iz njegove male casice, brk mu se iskrivio u osmeh i pricu je poceo sasvim lako :
-" Svako dno vodenog bazena, gde se voda sporo ili uopste ne krece, slicno je i moze se pohvaliti plitkim slojem mulja. A stanovnici takvog dna su velike skoljke u mulju i puzevi delom na vodenom rastinju, a delom po dnu. Tu su i pijavice, ali i sitni crvici ( oligohete ) koje prepoznaju ribe i obilato se hrane njima. Predstavnici rakova su Vodene Mokrice i ( branhiopode ) jedva do jednog santimetra porasle, a u ljusturama pa lice na skoljke. Medjutim, brojcano je tu velika kolicina crvenih larvi fantomskih Komaraca, zatim larve Vodenog Cveta, pa larve Vretenaca. Tu su i Bube Gnjurci kao i Vodoljubi Tulara ! Tu su i splet vodenih algi, koje imaju samo Latinska imena, a to vam nece biti interesantno ! I na kraju ... faunu dna, kao i same vode cine planktoni ! Nadam se da ste gos-in Yeti zadovoljni sadrzajem dna ovdasnjeg kanala!?"

=================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Sre, 25 Jan 2017 08:14:25, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 11 Nov 2014 14:13:59    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava ! - 15

Ja sam u prici o dubinama kanala uzivao i mogu se pohvaliti da sam nesto i naucio iz Laslovog iskustva. Obozavam kada nenamerno saznam izvesnu teoriju koju zatim kroz zivot srecem i prepoznajem je ! A Laslo je voleo da prica, jer ziveti ovde u vikend naselju, osudjen je da bar pet dana od sedam bude sam sa sobom. Kad evo ti Brane :
-" Znate sta ... ovaj Dzibra je mnogo trapav i nervira me do zla'boga ! 'Em bez da pitamo, koristimo se tudjim sretstvima pa i materijalnim ( koristimo njihova drva i ugalj ), 'em je trapav pa ce jos i da upropasti stvar ... !? Nego Momo, da uznem ja tvoju malu lopaticu i metlu i da ocistim oko rostilja, sto je onaj baksuz uneredio !" Ljilja je cula pricu i dodala mu je lopaticu i metlu iz Seve.
-" Slusaj ti Brano ... Nemoj druga da mi ogovaras, dok on tamo sprema meso na rostilju za rukovodioce Regate !" Dobacila mu je Ljilja !
-" Kaze meni Dzibra ... da ja ne spremam meso koje smo kupili za veceras, vec da ce biti dovoljno tog mesa koje mu je Kapetan Ika dao. A ja se pitam ... sa koliko ce ljudi Ika da se pojavi na veceru !? U svakom slucaju, ja spremam svu kolicinu mesa i samo da jos uzmem crnog luka, ako ga je Ceca ocistila ... ?" A Ceca izlazi iz njihovog camca sa plasticnom porcijom punom naseckanog crnog luka, daje ga Brani i kaze:
-" Ja sam tebi Brano rekla da se manes prica i levih dogovora, jer necu da ja i nasa grupa regatasa ostane bez dovoljno ili uopste bez vecere ! I rekla sam ti jos "uzdaj se us'e i u svoje kljuse" ... a to je davno receno od strane iskusnih ljudi !" Brana uze porciju i izgubi se u dvoristu susedne vikendice. Malo zatim, evo i Mirka Dzibre, utrcava u svoj kabinas i grdi Branu :
-" Majku mu njegovu ... neda mi luka, a ja mu nudio meso !" Iz svog camca malo zatim, izlazi sa nekoliko glavica crnog luka, a Ceca mu kaze :
-" A ti prvi put peces meso na rostilj, pa jos ne znas da treba da spremis luka !?"
-" Ma znam, nego zaboravio sam ... !" I ponovo otrca u dvoriste susedne vikendice !

Ilustracija susreta pobesnele Kosave sa Regatom "Ilustrovane Politike" 1984 - te kod mesata Ram !

-" Prosle godine sam razgovarao sa nekim beogradjanima, regatasima takodje i oni mi rekose da je Regata tamo nekih 80-ih godina, imala problem sa nevremenom tamo negde na Dunavu !? Jos i kazu da su oni bili ucesnici te regate i da je bilo strasno - kazu !" Laslo zainteresovano je pitao, a ja sam se prihvatio odgovora, jer sam i ja bio ucesnik te regate. Ali i sticajem okolnosti bio sam i dovoljno informisan o ljudskim strateskim greskama ljudi koji su odlucivali da li ce i kada ce Regata krenuti, a posle burne i neprospavane noci u Kostolackom rukavcu. I htedoh ja da ispricam celu "istoriju" te prozvane Regate iz 1984-te godine, ali me prekinuse rukovodioci Regate, jer su se pojavili i sa namerom dosli kod nas.
-" Dobar dan posadi "Zlatne Seve"i ostalim regatasima !" Prvi nam je prisao Kapetan Ika Petrovic ( koga sam ja posebno cenio ) i sa svima se nama rukovao, a zatim je otisao do camaca i pozdravio se sa Ljiljom i Cecom koje su mu posle u susret i referisale da ce meso sa rostilja biti vrlo skoro. Za Ikom su sledili Kapetan Toza, pa Jova Antonijevic novinar i matori Milisav Cekic fotoreporter Regate ! Zatim su se svi smestili u stolice koje su ih cekale, a ja sam ih ponudio picem. Ceca je vec dosla i donela case, a dragi gosti su "regataski" se posluzili sami ! I Toza nas je pitao kako se provodimo, a Laslo mu rece da samo sto smo otvorili temu o Regati i nevremenu na Dunavu iz '84-te godine. Osmeh sa lica nasih gostiju je nestao, a Toza se seca :
-" Momo, ti si tada bio sa "Malom Sevom"i koliko se secam svih vas, jos je samo i Dzibra bio sa nama ... !? On je tada njegovim kabinasem uzeo ucesce u spasavanju nastradalih kod Slatine i camac mu se tada probusio na nekom panju !?" Toza je zastao da otpije pivo, a Ika je nastavio :
-" Da, bilo je to pocetkom Jula meseca 1984-te godine, na 1078-om kilometru Dunava. Tada se "havarisalo" desetak camaca. Medjutim, posle toga su se ispredale razne price, zbog kojih mnogi nauticari i dan danas izbegavaju da plove tim delom Dunava, zbog nepovoljnih hidro-meteoroloskih uslova ! Inace jeste da je sektor Dunava od Rama do Bazijasa ( 1080 do 1072 ) veoma nepovoljan za plovidbu kada duva Kosava, a ona veoma cesto duva sa udarima i preko 100 km/h. !" A pricu je nastavio Kapetan Toza, koji je tu Regatu predvodio sa svojim brodom "Arijana":

-" Kriticnog dana, Regata sa oko 200 razlicitih plovnih objekata ( camaca sa i bez kabine, i od razlicitih materijala izradjenih, ali i razlicitih godina starosti ) kretala se nizvodno Dunavom iz Kostolca prema Banatskoj Palanci, da bi na 1077-mom kilometru uplovila u Kanal DTD-a ( Banatska Palanka - Novi Becej )!" A ja sam "na bezobrazno" uskocio u pricu i prekinuo Tozu :
-" Da li su dobijeni podaci o vremenu bili iz Meteoroloskog Centra iz Vrsca ili od Radio Amatera ucesnika Regate i ako su od Radio Amatera, da li su provereni !?" Ja rekoh a Ika i Toza i Jova se pogledase, a onda je Toza nastavio :
-" Dobijene informacije u Kostolackom Kanalu, govorile su da su plovidbeni uslovi povoljni i da na Dunavu nema vetra ! Regata je oko 10 h isplovila iz Kostolackog rukavca i nastavila je plovidbu Dunavom u optimalnim uslovima !" Malo politicki receno - a ja se secam, kako smo izasli na Dunav, da je Kosava duvala srednjim intenzitetom - u odnosu kako ona zna da dune! I Toza je nastavio da prica :

-" Kada je "chelo" Regate doslo do gornjeg vrha Ade Cibuklije, nakon 15-20 minuta naglo je se pojacala Kosava, a time i povecali talasi. Ja sam upravljao "Arijanom" i za mnom je krenula vecina regatasa, a jedna se grupa odvojila i plovili su pored same Ade Cibuklije, a druga grupa je uzela smer pored Slatine i leve obale Dunava, a tu su i potopljeni bivsi vrbaci koji su jos '70-tih godina poseceni i ostali su potopljeni panje vi ! Kulminacija udara vetra i talasa je bila sa desne strane u rejonu 1078-og kilometra. Udari Kosave su dostizali i preko 120 kilometara na cas. Najveci problem je sto je se vecina ucesnika prvi put nasli u takvoj situaciji i veoma su emotivno prezivljavali da se njihovi camci na vetru i talasima ponasaju kao "orahove ljuspe" !" I Toza je zastao, a Ika je nastavio pricu :

Ova fotka je "virtualna" i njome zelim samo da docaram patrolni brod u kanalu, koji je ostao ne samo meni u losem secanju
na dogadjaj koji je izazvao kapetan tog broda medju camcima regatasa !

-" Svi koji su plovili za Tozom, odnosno za "Arijanom", pored valjanja talasa su svi stigli do bezbedne obale u Kanalu !" A ja samo da dodam, da su me talasu prebacivali preko Male Seve, ali je tenda dobro dihtovala, pa nije voda mogla da udje u camac . I Ika je nastavio :

-" A grupa koja je plovila pored Ade Cibuklije, zaustavili su se u Ramu, gde je inace bila zavetrina. A grupa camaca koja je plovila duz leve obale, primala je u bokove najace udare vetra i talasa. Camci sa jacim pogonskim motorima i oni koji su plovili sa pramcem uz vetar i uz talase, oni su i obisli potopljene panjeve i nesto kasnije uplovili su u Kanal. Medjutim camci sa slabim pogonskim motorima i oni koji su imali visoke nadgradnje, a bilo je i onih koji su se uplasili i smanjili gas, vetar ih je odneo na podvodne panjeve. Epilog toga je da je izvestan broj camaca pretrpeo ozbiljna ostecenja korita, a nekoliko camaca se i potopilo. Odmah je organizovano spasavanje Inspekcijskim brodom "KP-I", koji je preuzeo posade potopljenih camaca, tako da pored materijalne stete, ljudskih zrtava nije bilo !"

-" A sta je bilo sa onima koji su plovili desnom stranom i ostali u Ramu !?" Pitao je Laslo veoma zainteresovan ! Odgovorio mu je Kapetan Toza :
-" Posto se Kosava nije smirivala, a tom delu regatasa je bilo svakako potrebno da sa Regatom krenu dalje uz Kanal, pomogli su im Ramski ribari, koji su znali kako da se Dunav "presece" do Stare Palanke i Kanal DTD-a." A onda sam se i ja ukljucio u razgovor :
-" Posle razbesnele Kosave, svima nam je bio spas u Kanalu. Bio sam ocevidac, kada je jedan od potonulih camaca spasen, a zatim uplovio u Kanal. Camac se zvao "Hogar". Mnogi od vec pristiglih regatasa, a medju njima i ja, skupili smo se oko "Hogara" i slusali pricu simpaticnog starijeg bracnog para, koji su iznosili garderobu i posteljinu i prvo je cedili medjusobno, a zatim je rasirili po krovu i palubi da se susi. I tako dok smo mi regatasi prepricavali svako svoju viziju nemilog dogadjaja, naisao je vojni patrolni brod, koga sam prepoznao po oznakama jer sam ga vec vidjao na pristanu na Srebrnom Jezeru i prosao je Kanalom takvom brzinom da je potopio nekoliko camaca, medju njima i "nesrecnog" Hogara ! I sta je nama ostalo, no da psujemo i vicemo na "obesnog" ili pijanog, Kapetana broda ! Jer pri normalnoj svesti medju 150 camaca niko ne bi ni pokusao takvom brzinom da vozi brod koji ima "duboki gaz" i zna se da snaznim motorom i velikom elisom dize velike talase, a ovde u uskom Kanalu ... ?!?"

================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Sre, 25 Jan 2017 08:14:55, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... , 15, 16, 17  Sledeci
Strana 16 od 17

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016