forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Regate - druzenje i plovidba
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Uto, 18 Jun 2013 11:54:02    Naslov: Na jednoj od Regata "Ilustrovane Politike" Odgovoriti sa citatom

*

===============nastavak 29-ti =====================

Plovidba je poezija, kada se kao sada sastave svi dobri uslovi koji cine plovidbu poezijom ! Brana je za tockom kormila, a ja sedim naslonjen u stolicu na krovu Seve u senci velikog suncobrana i uzivam gledajuci prirodne lepote naseg malog Amazona. I pojavi se rukavac i ogoleli spic predpostavljam malog ostrva. I podviknuo sam Brani za trenutak paznje:
- Branimire, vidis spic ostrva !?
- Vidim i sta ... !? Imas ji kakav predlog ?
- Vidi ima li mesta da napravimo rostilj na tom spicu ?! Ako ima, napravi siri polukrug i stani uzvodno na dobro mesto u obalu ! A Mirko se javlja iz Braninog camca :
- Mocile, sta je moj deo posla u ovom manevru ?
- Da izadjes zatim na obalu i vezes pramcani i desni krmeni konopac Seve ! I imao sam zadovoljstvo da posmatram kako Seva uz mali manevar lagano staje u obalu sa ostalim "cuge" za nju vezanim camcima i Mirko Dzibra izkace na obalu bos sa konopcima u rukama. Platforma Ostva na kojoj smo stali, nije bila velika, ali imala je lepu zaravan bez rastinja drveca, vec je bilo samo trave. Mirko je zaboo dve sticne u travnatu tinjavu i peskaljivu zemlju i vezao konopce Seve za njih, a Brana je izgasio motor i pojavio se na prednjoj palubi i kaze mi :
- Idem ja sa Malisom da sakupim suvarke i da izvidimo Ostrvo !? A Mirko zapalio cigaretu i slusa, pa komentarise :
- Neka Brano ! Mirko je znam dobro izabrao meso kod poznanika kasapina i steta ga je upropastiti pri pecenju. Podigni u Sevi poklopac desne klupe i iz prednjeg dela uzmi papirnati dzak. U njemu je cumur od sljivovog drveta prve klase. Skoro sam bio u Vilu Predsednistva Srbije kod Borskog jezera i tamo pored puta neki vlauce, peku u specijalnim pecima i prodaju odmah tu na licu mesta cumur prve klase. Bolji ne biva ! A Dzibra se nasmejao pa kaze :
- E Mocile, znao sam da ces da mi upropastis ovako dobro meso !? Nego ajde silazi ! Ne, prvo mi dodaj rostilj sa krova Seve ! A onda silazi da napunimo zice raznjica i posle kako ti bog pomogao !?

"Regata je organizovani haos ...!" ... rekao je jednom prilikom Mirko "Dzibra", inace ucesnik svih regata "Ilustrovane Politike"

Ljilji i Ceci sam dodao stolove i stolice sa krova Seve, a Ceca je uzela kosu i pokosila burjan i neke visoke boce. Mirko je zalozio vatru, ali se i sagao i rukama sakupio i sklonio pokosenu travu !
- Hocu da pomognem svojoj drugarici Ceci ! Kaze Mirko, a sve se pazi da ga Ceca ne iznenadi i "izmeri" sa nekom odlomljenom granom po ledjima. Uz Braninu pomoc odrzavanja vatre i suvaraka, uskoro se i cumur lepo zagoreo. Ravnomerno iseceni parcici svinjskog vrata, pa usoljeni "vegetom" i malo odstojali, lako su se nizali na prohromskim zicama. Ljilja je ocistila i iseckala na kockice nekoliko glavica holandskog salatnog crnog luka, ciji je specificni kvalitet da je socan, sladunjav, lepo mirise i nije ljut. Malo soli po njemu da pusti sok i spreman je da u Zepter posudi od 5 kg. saceka vrele raznjice. Krupni parcici cumura su se raspalili i zar-vatra je bila bas onakva kakva treba da bude : jaka a bez plamena, a kako kazu poznavaocu "zar je bele boje". Seo sam u rasklapajucu stolicu pored lozista i postavio ram nad uzarenom vatrom, a zatim sam na njemu poredjao sest "punih" zica raznjica jedan pored drugog.
-" Mocile, da nije jaka vatra za to meso ?" Pitao me Mirko gledajuci me s nepoverenjem.
-" Naprotiv ! Takvom jakom temperaturom se meso odmah zapece i svi sokovi ostaju u mesu, tako kada bude gotovo, meso je socno i mekano, ali i peceno i ukusno. Jedino zice moraju da se cesto obrcu, da meso ne izgori !" Kazem im ja, a Ceca je pitala to sto nju interesuje :
-" Ma to je u redu Momo !? Ali moj Brana ih pece, mozda na slabijoj vatri, ali ukus raznjica koje ti ispeces je mnogo ukusniji nego njegovi raznjici !?"
-" Brano, s cim solis meso ?"Pitam ga ja mada znam odgovor ?! "Znam coveka", a Brana, kao da je ljut na Cecine primedbe, pa kaze :
-" S cim - s tim ? Pa sa solju, necu valjda sa secerom ?!" I posto je bio spreman za svadju, niko a ni ja nismo vise reagovali na njegove nervozne komentare. Jednostavno smo cutali, pa i na njegova pitanja u tom smislu.

Raznjic je "pravi" : kada se koristi meso od "svinjskog vrata", usoljeno "vegetom", peceno na "cumur od sljiva"
i kada je gotovo - peceno, da sa njega kapaju sokovi mesa i masnoce ... ! I naravno uz hladno pivo !
Mada ne smeta ni hladni beli spricer ... !

Miris mesa u kombinaciji sa mirisom cumura nas je opijao i izazivao nam pojacani apetit, tako da smo svi jedva cekali da se proces pecenja rostilja zavrsi i da prisednemo za stolom. Ceca je donela lep stoljnjak i sa Ljiljom su spojile dva stocica i prekrile ih stoljnjakom, na koji su se zatim nasli tanjiri, jeste Kineski, ali od tvrde plastike i za takve namene odlicni. Zatim viljuske i nozevi, pa stakleni bokal sa cedjenim vocnim sokom od kupina i na povrsini desetak kockica leda. Zatim konzerve hladnog piva, a tu je i hleba Backi pa veliki. I sve je to izgledalo tako svecano, a jos u senci vrbove sume, na spicu ostrva na obali Tice. Raznjici su se dobro zapekli i nisu uspeli svi sokovi mesa da se iscede u zaru, a onda su se vreli nasli u Zepter 5-litarskoj posudi i preko iseckanog salatnog crnog luka. Mirko je poklopcem zatvorio posudu i dobro je istres'o da je se luk i meso dobro izmesalo i da je sok pri skidanju pecenog mesa sa zice, pocelo da curi i da se kao umak nadje na luku i mesu. Par minuta je proslo dok smo svi seli za stolom, a Malisa je disciplinovano sedeo blizu stola pored svoje porcije i ceko je da se raznjici malo prohlade i da ih zatim smaze . Mirko nam je nazdravio sa casicom rakije, a mi smo mu odzdravili : Ljilja i ja sa sokom, a Ceca i Brana sa hladnim pivom. I onda je Mirko skinuo poklopac i sa kutlacom za supu, svima sipao podjednako masu parcica mesa i luka u kockama nasecenog i zalivenog sa sokom iz mesa raznjica. I svi smo navalili, "kao sa robije", a niko nista nije progovarao. Tisinu je narusio Brana, koji je glasno opsovao i rekao :
-" .... Ovo mi se mnogo svidja ! Vala ima da kupim "vegetu" i samo sa njom cu ubuduce da pecem meso na rostilju ! Neko mi je rekao ... mislim moj bata Grba da je "C zacin" jeftiniji, a isti ukus mesu daje ?" I ja sam mu odgovorio :
-" Dodatak jelima je svakako i "vegeta" i "C zacin". Izbor je na tebi sta ces upotrebljavati ? Ja upotrebljavam "vegetu" jer sam bio svojevremeno u Koprivnici, sa nekim od ministara i obisli smo njihov pogon proizvodnje. A bio sam i u susari "Centroproma"i video sam tamo miseve. Tako da je moja odluka osnovana i nisam za jeftinije vec za kvalitet !" A Ceca nije bila tolerantna, s obzirom samo sto je pohvalila raznjice koje smo rucali :
-" Slusaj ti Brano ! Pusti ti tvog bata Grbu. On stedi na hrani, a ne stedi na rakiji. Kupicemo "vegetu", jer i meni se mnogo svidjaju ovi raznjici, a jos i ovaj luk' ... ? Cini mi se da bi mogla samo luk' da jedem ... !"

==================nastavak sledi===================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:23:31, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
seva-2

PorukaPoslao: Sub, 17 Avg 2013 23:58:18    Naslov: Na jednoj od Regata "Ilustrovane Politike" Odgovoriti sa citatom

*

===============nastavak 30-ti=====================

Posle rucka koji je svima prijao, uz osvezavajuce hladne napitke koka-kole i piva, pricali smo o dogodovstinama i smejali se Mirkovim prepricavanjima nekih nemilih dogadjaja u marini Zeleznicar u Makisu. Naravno da su glavni junaci prica bili : Boza Mecka, Grba Cora, Brana Gluvac, Mica Ciganin, Milan Puki, Zoran Slina i jos mnogi drugi, koji svojim delima zasluzise spominjanje u ovim nasim pricama. I mada sam u Makisu u pomenutoj marini dugo godina, za mnoge dogadjaje nisam znao da su se izdesavali, pa pitam Branu zasto su cutali do sada !?
- Nisu za pricu, znas ! Kaze Brana, mada se i on kao redovno prisutan u pricama spominje. Uglavnom, najvaznije je da se sve to sportski prihvata i da ljutnje nema medju akterima !

Sunce se klonilo zapadnoj hemisferi, a mi se raspricali, sve smejuci se uglas i uzivajuci u lepim pricama i lepom vremenu ovog poslepodneva. I da se nismo zurili da sutra pokupimo Jareta i sa Regatom predjemo prevodnicu i udjemo u kanale, ne bismo ni kretali sa ovog prijatnog mesta. Ali ono sto se mora mora se i predlozio sam pokret, sto su svi bez komentara i prihvatili. Za koji trenutak, sve stolice, stolovi i pribor za rostilj su bili na krovu Seve, na svoja mesta. Startovao sam motor Seve, Mirko je razvezao konopce i povadio stice, a Brana je sakupio konopce, stavio ih na prednju palubu Seve i polagano smo krenuli niz Tisu. Sirina cuge vezanih camaca za Sevu, sa mesta kormilara je impozantno delovala i nije da nije da sam uzivao. A Ljilja je primetila, sedeci na svoje uobicajeno mesto u Sevi sa Malisom pod nogama :
- Znas, po nekad mi neka od proslih Regata i nije sasvim odgovarala, ali sam se potrudila da neke stvari brzo zaboravim ! A ova Regata mi prija ! Pa i na drustvo oko nas, ne mogu da se pozalim ! Bas je onako sve kako treba ... ! I Ceca se pojavila iz svog camca :
- Deco, moze kafa ili malo kasnije caj od kanalske nane i kolac sa visnjama, koji cu sada da pripremim na brzaka i da ga stavimo u vasu rernu da se ispece, a to je sve ukupno pola sata do cetrdeset minuta, ne vise ? Zasta ste ? Ili i za jedno i za drugo !?
- To drugo ti je blize onome sta bih ja zeleo ... ! Kazem ja Ceci, a ona podize ruku u znak u redu je i nestade u svom camcu. Brana je spokojno sedeo na krmenom delu svoga camca i prevezivao deo svog pribora za ribolov. Mirko, malo-malo pa se pojavi iz svoje kabine, pa opet nestane. I on se verovatno necim korisnim bavi ... ! A ja sam uzivao za kormilom Seve. Sedeo sam na udobnoj visokoj stolici i posmatrao predivnu reku koju volim, uzivajuci u osecaju sirine, kako su inace camci cuge vezani za Sevu. Motor je ravnomerno bez opterecanja brojao, a sa pramca se cuo sum vode koju su pramci camaca sekli. Auspuh je menjao tonaciju, zavisno od visine medjusobnih talasa izmedju camaca, a meni se rado pogled lepio za instrument tablu na kojoj su VDO instrumenti prosto bili lepi !! Ljubavisao sam se zadovoljan sa cajgerima pritiska ulja i temperature vode i ulja, koji su bili zakovani u jednom polozaju, svo vreme plovidbe. Tisa je bila mirna i u svom koritu se lagodno prostirala na popodnevnom suncu obasjana. U neko vreme na njenom nizvodnom toku u plovidbi, sladili smo se vrucim Cecinim kolacima sa visnjama i pili caj od kanalske nane, iliti nane sa obala backih kanala. Kafu nam je Ceca obecala kada stignemo u Stari Becej, a stigli smo pred prvi mrak i zatekli smo sunce kako se jos odrzavalo, ali je ipak sigurno tonulo u mrak.

Stari Becej se u vreme Regate seli na obalu Tise, jer zitelji Beceja su sa regatasima do sada imali samo lepog iskustva,
pa se i ovog puta to realno ocekuje !

=================nastavak sledi====================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:25:28, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 02 Sep 2013 23:01:38    Naslov: Na jednoj od Regata "Ilustrovane Politike" Odgovoriti sa citatom

*

================nastavak 31-vi===================

Mnogo je pisano o kanalima DTD-a, pa i ja sam dosta opisao svoje dozivljaje u njima. Medjutim kao po nekom nepisanom pravilu, ostane nesto nedoreceno. Nepravilno jer je lepo, a opet malo se pise o njemu i sto je jos gore, malo se i koristi. Oni koji su upoznali tu lepotu, uzivaju u njoj i ljubomorno je cuvaju za sebe. Ovog puta hocu da vam otvorim vrata te nepravilno zapustene tajne, necega za koje svi znate, a priznacete davno tamo niste bili a jos manje plovili. U to ime, zelim da vam napisem nekoliko redova o kanalu iz sistema DTD-a, a zove se : kanal Karavukovo Bac Backi Petrovac ( za Novi Sad iz pravca Bogojeva ). A opet pitam se onako sam za sebe, mozda su i graditelji pri izgradnji mreze kanala, namerno izgradili veliki kanal iz pravca Bogojeva Odzaci Ruski Krstur Savino Selo Backi Petrovac Novi Sad. A mali kanal preko Baca ostavili za uzivanje ljudima koji su mozda tu i takvu izgradnju i zakazali !? To ne tvrdim, vec samo razmisljam ?

Barske Kokice - su slicne Liskama. A razlikuju se u fizickim anomalijama : fizicki su manje, imaju dugacke prste na nogama
i spretno hodaju po travi i lokvanjima i masku nad kljunom imaju crvene boje, a kod liski je bele boje !

Plovio sam svim pomenutim kanalima, pa i drugim, ovog puta ne pomenutim. Lepota prirode oko Malog Kanala, bogato vodeno rastinje, pa i pitomost ljudi koji zive u okruzenju pored, ne mogu se uporediti sa okruzenjem uslovno receno Velikog Kanala. Mojim godinama zivota sam zahvalan sto sam mogao da plovim kanalima u vreme Jugoslavije, kada su kanale odrzavali specijalnim kosilicama, ali i nije bilo potrebno kositi travu kanala, jer je plovidba samohotkama bila jako aktivna pa se trava nije mogla da obrazuje u ostrva, osim u nekim nebitnim slucajevima. Regata Ilustrovane Politike je prolazila tim kanalom. A ja kao ucesnik imao sam tu srecu da tim kanalom kako danju, tako i nocu plovim, sto mi je ostalo u nezaboravnom secanju. Ljudi iz ovih krajeva su pretezno Slovacke narodnosti, blage naravi, mirni i gostoprimljivi. Secam se sluzbene posete sa tadasnjim ministrom Raifom Dizdarevicem, lovistu Backi Petrovac i fabrici metli, najvecoj u Evropi u to vreme. Taj dogadjaj mi je ostao u secanju za sva vremena. Tada sam upoznao Dudek Vladu, koji na levoj obali Dunava na 1282-gom kilometru ima lepu vikendicu sojenicu, koju smo ja i Ljilja posecivali kada smo bili na Nestinskoj Adi. A Vlado je vrsni majstor kulinar i dobar drug.

-" Ja sam sada mali i mozete da me volite ! A kad' porastem mozete da mi se divite !"

Ploveci tih 80 - tih godina proslog veka sa Regatom Ilustrovane Politike Malim Kanalom, imao sam utisak da plovim nekim zapovednikom iliti prirodnim rezervatom. Vrbaci i topoljaci, koji su bili duz obala kanala, bili su puni ptica, pevacica posebno ( Modrovrane, Vrapci, Sojke, Strnadice i Vlastelice ), ali bilo je mnogo i predatora ( Vetruski i video sam i Ridjeg Misara, pa Sokolovi su tu i po neki Orao, ali i bez Gavranova ne moze ) ! U bogatoj flori kanala isticu se Trske i Sevari kojih je bilo najvise, ali mom oku nije promakao ni Vodeni Orasak, Testerica i Ljutic. A Socivica je ukrasavala Lokvanje Zute, ali i Bele kojih u drugim kanalima ima malo ili ih uopste nema. Travnate obale su okicene zutim cvetovima Kantariona, koji su se ne slucajno nasli i u kitama vezanim ispod tendi skoro svih camca Regatasa. Zatrebace ako se izgori na suncu, ili jos gore na vatri. Konjski Bosiljak se takmici sa Zutom i Plavom Perunikom i sve se pita ko je lepsi. U tom blagostanju zive i ljudi se ne boje Liske, Divlje Patke, Caplje Bele pa Sive. Tu su na ceki lepotani Vodomari i njhova konkurencija u lovu Gakovi, koji ne prezaju da svoje apetite usluze i nocu. Malo ima suvih grana, a tamo gde ih i ima, na njima su Kormorani rezervisali ta mesta, gde suse svoja krila posle uspesnog ribolova. Barske Kokice su ukras kanala i druze se sa Malim Gnjurcima. Kornjace su obicno na suncanim mestima, a riba ima toliko, da ispred camaca uznemirene iskacu iz vode. I to je najkrace prica o Malom Kanalu Karavukovo Bac Backi Petrovac. Za sada ... !

================nastavak sledi====================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:26:50, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Ned, 15 Sep 2013 13:57:11    Naslov: Na jednoj od Regata "Ilustrovane Politike" Odgovoriti sa citatom

*

====================nastavak 32-gi===============

Cak i kada smo plovili drugim kanalima, rado smo se bar na nocenje zadrzavali u Malom Backom Kanalu. A zbog prisustva velikog broja camaca, uvek je za tu priliku bio izabran trijangl kod Backog Petrovca. Nepravedno bi bilo ovom prilikom ne napomenuti i trijangl kod Savinog Sela, gde smo se obavezno zadrzavali preko dana u vreme rucka, ali najvise iz razloga mogucnosti snabdevanja vrucim hlebom i provijantima u dobro snabdevenim prodavnocama. Poslasticara je bila obavezno posecena, ako ne radi odlicnih princ-krofni, baklava, tulumbi i sam-pita, a ono radi izuzetnog sladoleda. Ljilja je za tu priliku nabavila specijalnu malu plasticnu kutiju sa poklopcem, sa kojom bi redovno sladoled smestala na odlozeno cuvanje u malu komoru-zamrzivac u nasem frizideru. Najbolja zenska rekreacija je kupovina, pa sam Ljilji i ovog puta ustupio mesto nabavljaca, sto je ona rado prihvatila i sa Cecom i Jaretom se uputila u Savino Selo. Ja sam ostao na krovnoj terasi Seve pod suncobranom, naslonivsi se u udobnoj stolici sa nogama na stocicu i posmatrao sam mesne klince kako skacu sa mosta. Malisa je bio posao sa Ljiljom i verovatno mu nije bas bilo sigurno da ce ga njih dve odbraniti na ovako sirokim ulicama od domacih kera, pa se pametnica vratio, sisao u kanal i okupao se, a zatim izaso na obali i istresao se kako valja, a zatim se popeo kod mene na terasi i legavsi ispuzio se koliko je dugacak. Malo kasnije, Mirko izlazi iz svoje ladje i kaze mi :
- Idem i ja da se opskrbim nekim sitnicama. Htedoh da zamolim Ljilju, Cecu i Copu da mi kupe to sto mi treba, ali ja znam da obadve nece ni da cuju da mi kupe rakiju dudovacu, a Jare ce specijalno izabrati neku sljomu. A ovde u Savinom Selu ima dobre rakije ! Znaju Bacvani sta je dobro i znaju i da isteraju dobru rakiju. I ode Dzibra, a ja sam obratio paznju na samohodku Podravlje koja je laganim hodom prolazila sredinom Kanala iz pravca Ruskog Krstura prema Novom Sadu, a kapetan vodeci racuna o camcima Regatasa.

Mali Backi Kanal - lep i bogat florom i faunom i krivudav je ... !

Uglavnom, u popodnevnim casovima smo se stacionirali u okruzenju Backo Petrovackog trijangla, mada su mnogi ostali na usputnim stanistima obalama kanala gde su se uspesno bavili pecanjem babuski pre svega, ali nisu zaostajali i sa smudjevima kilasima i po koji saran se upisao, istina do 3 kg. tezine, ne veci ! Ja sa Sevom, i camcima Brane Gluvaca, Jareta Cope i Mirka Dzibre, kako sam doplovio do trijangla, pristao sam na svoje staro mesto, na desnu obalu kanala, a na samom uscu kanala iz Baca. Jos prilikom prve moje plovidbe ovim kanalima, zacrtao sam da je mesto koje sam i sada posetio, najsigurnije u odnosu na plovidbu barzi u nocnim uslovima. Prosto sam bio ubedjen, a i sada sam siguran da na mesto gde se ja stacioniram sa Sevom da je to najbezbednije mesto u odnosu na opasnost koja je otvorena pri plovidbi samohodki i drugih plovila koja su moguca u Kanalima i to nocu dok Regata spava. Kako smo pristali : izdao sam naredbu da se svi oko mene razvezu od Seve i da se vezu za obalu, sa dovoljnim distancama izmedju camaca. Naravno Jare je imao svoj komentar :
- Steta, a bili smo tako dobro vezani ... ! Nisam mogao a da mu ne odgovorim :
- Jare ! Ako ne umes dva puta da se isto vezes ... onda sledece godine nemoj da planiras Regatu ... ! I Jare se nasmejao :
- Ama Momo, samo sam se salio ! Da smo ostali vezani, lakse bih se prebacio u Sevu, a ovako moram preko obale ... ha ha ha ... ! I sve je bilo po programu, bez da se iko bunio ! Brana je odmah zabacio stapove, a i Dzibra je sledio njegov postupak. Jedino je Jare sa mnom i sa Ljiljom izneo svoje stolice i stocic na zaravan obale i uz kafu koju je skuvala Ljilja smo seli i pozvali sve ostale. Ceca nam se odmah pridruzila, a Brana i Dzibra malo kasnije, a ja sam pitao Branu :
- Dobro Brano ! Sta pokusavas sa tim stapovima ? Hoces li mozda da ulovis sarana u ovoj zbrci medju camcima Regatasa !?
- Ma, ja samo pokusavam da ulovim bilo koju ribu, jer mi se veceras nesto jede przena riba ... !Razumeo sam ga i odgovorio sam mu :
- Onda da popijemo kafu i idemo zajedno da podavimo mrezu od 3,65 metara visine u Backi kanal. I ne treba da cekamo jutro, jer vec veceras cemo imati dovoljno riba za u tiganj.
- Ja sam za i bez pitanja ! Kaze Brana i cini mi se da je vec spreman da krene u akciju. A na prostoru trijangla, mnogo je camaca Regatasa i svi se zanimaju po svojim prohtevima. Jedni su zalozili vatru na obali i tamo je neizbezni kotlic ili talandara, a drugi su na camcima, jer tamo im je nabolje, ili su bar tako uvereni !
- Brano ... ponesi sa sobom veslo i ti Dzibra takodje. Idemo sa mojim cunom uz Backi kanal koliko mozemo da se probijemo preko trave i da podavimo mrezu. Do noci je jos par sati, a to je sasvim dovoljno da se u mrezi ulovi dovoljna kolicina ribe za sve nas na talandari. Za to vreme cemo da zalozimo vatru ovde na obali iznad i bice Brano kako si planirao da bude !?

Mirko Djordjic, alias Mirko Dzibra je uvek bio omiljen medju prijateljima - Regatasima !

Ne dugo vremena zatim, sa veslima u rukama, krenuli smo sa mojim cunom, ja Dzibra i Brana uz Backi kanal. Velika kolicina trave nas je zaustavila odmah posle nekoliko stotina metara, a to je bilo dovoljno ( po mom misljenju ) da na tom mestu podavimo 50-metarsku mrezu, a duboku 3,65 metara. Podavio sam je u cik-cak po kanalu i vratili smo se na obalu gde je vec vatra gorela. Smestili smo se okolo vatre, a Ceca je nepoverljivo iskazala svoje misljenje :
- Ne znam, koliko vam je pametno da ostavite mrezu bez nadzora. Bolje bi bilo da ste je podavili ovde ispod nas u kanalu prema Novom Sadu. A Dzibra nije mogao, a da joj ne odgovori, pa kaze :
- Kanal Novi Sad - Savino Selo je deo malog kanala, koji je jos i poznat kao Kanal Prestolonaslednika Aleksandra Karadjordjevica i predstavlja za vodeni saobracaj drugi po vanosti kanal Bake od svih kanala grupe kanala DTD-a. Ceca se na trenutak zbunila, pa se odvazila :
- Pa sto bi Aleksandru smetala mreza ? Vazno je da nam je na oku ... !

=============nastavak sledi=====================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:29:35, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Sub, 28 Sep 2013 18:38:32    Naslov: Na jednoj od Regata "Ilustrovane Politike" Odgovoriti sa citatom

*

=================nastavak 33-ci===================

Bese to godina, tacnije leto kada je drustvo oko mene odlucilo da pustimo Regatase i Regatu da ode pred nama, pa da sacekamo da se voda kanala malo smiri, e onda da ribarimo ! Jer, medju ljdima Regatasima se prica svasta, a ja verujem samo u jednu pricu ... da je riba u kanalima dobra i da je ima i da je samo treba uloviti! I tako ujutru i bi ... ! Dok su svi spavali, ja sam izvadio mrezu iz Backog kanala, a u mrezi samo babuske kao da samo one plove u Backim kanalima ! Vratio sam se do Seve i sa uzivanjem sam povadio babuske iz mreze, dok su jos svi spavali. Ocistio sam na zadnjoj platformi 8 babuski a ostale sam stavio u cuvarku i zakacio je za zadnju levu bitvu. A posle obrade sa nadevom, stavio sam prvih cetiri u veliki teflonski tiganj na sporet u Sevi. I dok su se przile, veoma lepo i ukusno su mirisale i taj miris mi je otvarao apetit. Isto tako su prosli i svi oko mene, odnosno oko Seve u svojim camcima. Miris przene ribe ih je probudio i svi su cini mi se u isto vreme ustali. Naravno odmah su uz dobro jutro izneli svoje stolice i stocice na platformi obale i cekali dorucak ! Brana je sisao u Sevu i izneo im je prvu turu przenih babuski na obali, a ja sam zavrsavao przenje druge ture. Ljilja se takodje probudila, ali je ona prvo posegla za dzezvom, a Ceca je preduhitrila.
- Ljiljo, samo izadji na obalu, a ja donosim kafu ... ! Ribe su bile brzo gotove i dok smo ih mi jeli, vec su se culi Regatasi sa : Komsija dobro jutro, izvolite na kafu ... ! Drugi su uz kafu zabacili svojim pecaroskim teleskopima jos jedan pokusaj da ulove bar neku ribu na plovak, jer se danas rastaju sa kanalima, a u gradu prijatelji ce svakako pitati o bajkovitom ribolovu u kanalima ! Drugi su se pakovali i spremali za pokret, pa su se i sirene uskoro cule i Regatasi odose, zureci za Novi Sad jer veceras u kafani na ostrvu Ribarac peva za njih Garavi Sokak. Jeduci ukusne babuske, gledao sam vesele Regatase, kako kao da su jedva cekali da krenu ka Novome Sadu ! I cini se svi odose, kad pored nasih ladja pristase jos tri bele ladje i ljudi nam pozelese dobro jutro... Vezase ladje za obalu i pridruzise nam se ponevsi svako za sebe stolicu na obali ( odlika iskusnih Regatasa ) ! A mi svi smo se obradovali susretu sa starim prijateljom i vernim regatasom Savom Rackovim, u drustvu sa jos dvojicom Novosadista, Brankom - Banetom Lazarovim, mozda ga nema dva metra, ali je masivan sa okruglim licem i sa ustucanim brkovima. I treci drugar-regatas je bio Gabor Denesh, omanji okruglo-debeli crvenokosi Madjar. Ljilja ih je ponudila sa doruckom, a Denesh joj se blago poklonio i zahvalio joj se recima :

Izgradnjom kanalske mreze, ljudi su ucinili SVETO - delo i pomogli PRIRODI da od ove Vojvodjanske prelepe zemlje ucini
toliko DOBRO i za zivotinjski i za biljni svet ! Sta su ljudi zatim ucinili industrijalizacijom - to je za ozbiljno komentarisanje ... !!?
A ja bih rekao i za osudu ... !

- Hvala vam gospodjo, kao da ste nam posluzili dorucak, ali mi smo vec zamezili belu slaninu sa crnim lukom i hlebom-somunom naravno, pa smo takav dorucak zalili sa po sto grama dudovace. Kupismo je u Savinom Selu, predivna je. Evo je i za vase drustvo smo poneli. I iz vojnicke torbe koja mu je visila preko ramena, izvadi vojnicku cuturicu i metalni komplet sa casicama i sve nas je posluzio rakijom. Doduse rakiji se najvise obradovao Mirko Dzibra, jer joj je on meraklija, ali tu je i Jare koji i nije neki pivac, ali kada je u pitanju ceremonija probe i to dzabe, onda je on tu nezaobilazan. Ceca je ustala i kucnula se sa svima, popila je na eks i otisla da skuva drugarima kafu. Na to je nisu obavezali, ali nisu ni odbili. A Sava me pita :
- Momo, meni ovo vase ovdasnje momentalno stanje lici kao da vi svi ostajete danas ovde i nemate namere da za Regatom zurite !? Jesam li ja u pravu, ili mi vas ometamo da podjete dalje !? A mi ustvari samo ne zurimo... jer Novi Sad nam je tu na pljucometarodavde, zene su nam zbrinute, poslali smo ih na more, a nama zivela sloboda jos nekoliko dana u kanalima !? Tako da mi ovde ostajemo !
- Ostajemo i mi par dana ovde ! Naravno da cemo ribariti vise iz zabave radi, ali nama je najbitnije ovo uzivanje u kanalu i okolini kanala, a posebno na ovom trijanglu, koji cini mi se da je najlepsi od svih trijangala hidrosistema DTD-a. Na to ce "krupni" Bane kazati :
- U pravu si Momo ! Mada je meni ovaj Backopetrovacki kao nas i tako ga i dozivljavam, jer nam je tu blizu, ali ni Botoski trijangl u Banatu ne zaostaje po lepoti od ovog naseg trijangla ! Svi smo bili saglasni sa Brankom, a Ljilja je jos i rekla svoje misljenje :
- Svaka cast inzenjeru Nikoli Mirkovu, koji je idejni tvorac ali i operativno je povezao vodotokove vec uradjenih kanala i postojecih reka sa novim kanalima i time pored drenaze, omogucio i navodnjavanja tamo gde su nuzna, ali i plovni put veoma i mnogo koristan za mnoge grane privrede i poljoprivrede svakako ! A Denesh, onako mali pa debeli, a jos i ridji ( kako ga medjusobno njegovi zovu ), ustao je poklonio se i na izust ispricao :
- Treba se roditi, odrasti i ziveti u ovoj beskrajnoj nizini. Treba dubinski i do srzi osetiti ove jade sa vodom i muke bez vode i tu vecnu borbu sa vodom i ceznju za vodom. Ako su vlazne godine opasnost i nesreca. Ako je susna godina, nevolja je jos veca ! I evo ja vam izrecitovah monolog koji sam jos u skoli naucio, naucio sam ga jer sam se u njega zaljubio. A ko ga je napisao je manje vazno ! Vazno je da je on osetio ovu mrezu kanala i Vojvodinu njihovu rodnu i voleo ih je, kao sto ih ja volim sada ! I poklonio se jos jednom i seo, a mi svi smo bili svedoci jednog lepog trenutka i svi smo mu zaaplaudirali, a Mirko mu je prisao i poljubio ga u obraz, stisnuvsi mu desnicu ruku ... !

==================nastavak sledi==================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:31:46, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Ned, 06 Okt 2013 15:37:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

================nastavak - 34-ti ====================

Uskoro je Mirko zalozio malu simbolicnu vatru, jer kakva je to sedeljka na obali kanala bez vatre !? I svi su vatru prihvatili, ne kao nesto novo danas, nego kao gde si ti do sada ... kasnis! Ali i uz raspolozenje koje je otvorilo apetite za dudovacu, ali i za druzenje i pricu. Kanali DTD-a su vazda bili, a u sada su raj za nauticare, pecarose i ljubitelje prirode. Ali su i jedinstveni sistem protiv poplava, isto tako i za navodnjavanje njiva i bogatih oranica sa usevima. I plovni put je tu za samohotke, brodove i camce Nauticara. Isto tako je i bogato turisticko podrucje, ali ne zaboravimo da je i za dobar i uspesan lov i ni manje ribolov ! Razmisljam ja, a Cecina kafa je osvezila secanja i ne secam se ko pomenu Prvu Regatu, a opet ko bi drugi nego Mirko Dzibra ! I interesantno, svi su prihvatili temu razgovora, kao da je to juce bilo i zamalo pa da smo svi mi ucesnici u tim Regatama !
- Gledam regatase ... i koliko je tu u kanalu, na jednom mestu razlicitih plovila od drveta napravljenih, pa od spera, od metala obicno su to veci camci prilagodjeni za duzi boravak u njima i od plastike komercijalni. To ipak ne umanjuje osvrt na istoriju naseg brodarstva. I u tim konvojima su ljudi sa maksimalno prosecnim primanjima. Pa ipak jedno je kupiti camac i ne tako skupi motor Tomos - T-4, a drugo je odvaziti se na nekoliko stotina kilometara plovidbe po kanalima, za samo jednu nedelju dana ! Za tako nesto, potrebno je necije ohrabrenje i oslonac iskustva. Kaze Branko i ispija casicu Dudovace.
- Pricas kao da si bio ucesnik prvih regata. Jer sve to sto si sada rekao, podseca me i na Prve Regate Ilustrovane Politike! Kaze Mirko, koji dobro pamti ta vremena. A Branko nastavlja svoju pricu :

Secam se duzih boravaka u kanalu : isto je kao i na reci u obali ili na sidru, samo je prijatnije i intimnije u odnosu na manji prostor okolo ... !

- Moj deda Dragutin, radio je u Bigz-u u Beogradu i kada je otisao u penziju, dosao je ovde u Ravno Selo, inace njegovo rodno selo, kupio Camac sa kabinom i preselio se da zivi na vodi, u kanalu. O kako smo rado mi klinci odlazili do njega, na pecanje. On je imao cini mi se snop bambus stapova i rado nam je oformio stapove, za svakog po jedam. Da znate to nase radovanje kada bi ulovili ribu, mi sami !? A i deda se radovao nasoj sreci ! Imao je covek dobru dusu i govorio je : - Ceo zivot sam radio sa olovom. Bio sam slovoslagac u stampariji i ako sam uspeo da me Bog nagradi dobrim zdravljem, ja da kopam Vojvodjansku ilovacu sigurno necu. Ovde na vodi se osecam lepo i tu cu da zivim do kraja zivota ... A nama klincima je bio uvek dobar drug i savetnik. Ne sa pretenzijama, ja sam stariji i ima mene da slusate, vec zahvaljujuci njegovom iskustvu, rado nas je savetovao da ne gresimo kad ne moramo.
- Hoces da kazes da ti je deda ucestvovao na Regatama ... ? Pitao je znatizeljni Jare.
- Desilo se da sam ja bio na skolskom raspustu i zivela sloboda, roditelji su mi dozvolili da mogu kod dede da provodim dane. A on je znajuci to, sa camcem boravio odmah tu na periferiji sela. Da ne pesacim mnogo, a noci sam morao da spavam kuci. I bas se desilo da smo jednog dana isplovili na Mali Backi Kanal, secam se da pecamo sarane, kada je prolazila armada regatasa. Nismo citali novine, pa nismo ni znali da ce se Regata pojaviti tog dana u kanalu, a deda kada ih je uvideo, gledao je u njih sa otvorenim ustima. Cigareta mu je ispala na patos camca od iznenadjenja. A neko je obavestio nase seljane, pa je vise od pola sela izaslo na obali i cudili se i divili tolikom broju camaca. Mislim da su tada i mom dedi Dragutinu, oprostili sto zivi na camcu, a ne kao oni u vlaznim zemljanim kucama. A i guske su se uplasile Regatasa, koje ovde zive na kanalu na hiljade njih, uplaseno su se dizale u let i preletali nas cas sa jedne, cas sa druge strane kanala. Branko, zamisljen je zastao, a Mirko, kao da je jedva cekao da on nesto kaze :
- Hvala ti Branko, na vreme koje si spominjao, jer me je nostalgija vratila u to vreme i secam ga se kao da je juce bilo. I znas da sam se setio tog camca. To je bio jedan jedini camac koji smo sreli, a da nije Regataski. Taj camac je stajao u obali usca reke Jegricke. Nikada ga posle toga nisam primetio na tom mestu ! A Branko je sa uzdahom odgovorio Dzibri :
- U zimu te godine je deda umro, a mi ukucani smo tek tada saznali da je on bolovao od neizlecive bolesti, kao posledica lose zastite na poslu. I svi smo instiktivno oborili glave iz uvazenja prema dedi, a Jare je prosetao gore iznad po samom nasipu, gde su bili drvoredi bagrema, ali i lepa hladovina u koju nas je Jare zvao :
- Ovde je mnogo lepse za sedeljku. Vislje je i dozvoljava lep pogled na okolinu, ali i vetric carlija, pa je ugodnije u hladovini bagremova.

=================nastavak sledi==================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:33:24, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Ned, 13 Okt 2013 12:17:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

==================nastavak 35-ti===================

Preselili smo se na Jaretov predlog na najvisi nivo nasipa i stvarno : lepa hladovina i vetric prija koji je za nijansu hladniji od vazduha u okruzenju. I sta bismo vise da pozelimo, jer sve sto nam treba u datom raspolozenju ... imamo ! Rekao bih skromno imamo, ali imamo ! A svima nam je ideja da nase slobodno vreme iskoristimo u tisini i prirodnoj lepoti kanala, koji se samo ovde razlikuju od drugih kanala, ali to je za ljude kojima zapazanje nije jaca strana, ostaju siromasniji za samo onoliko u cemu mi ovde uzivamo. Pored nasih sedam camaca ( da ne racunam cun ), slicni nama u celokupnoj Regati su jos i tri velika kabinasa preko puta, od kojih se na jednom vidi lepo naziv GOLUB! Poznajem ih i vidjam ih vec godinama na Regati, a znam da su iz Novoga Sada. Kompaktno je drustvo koje svo vreme Regate provodi na camcu. Niko od njih ne napusta camce osim u retkim prilikama. Cetrnaest dana im se zivot odvija na camcima, uz gitaru, ali i uz pica razna. I to im je predpostavljam njihov stil zivota na Regati !? Kao i mi, prepoznali su specificnu lepotu ovog trijangla i ostali su na njemu da se nasladjuju, koliko im slobodno vreme dozvoli.
A kod nas ... druga tura dudovace i Mirko otvara temu o ribolovu. Mirko je covek koji voli da se koristi novinama u ribolovu, ali se i tradicija kod njega zadrzala i koristi se njome kad-god mu se ukaze prilika. A u razgovoru sa ljudima koji ne zive u njegovoj sveri, voli da prenese svoja znanja, ali ne i da namece ( ja znam, ja sam u pravu ). On isprica svoja iskustva, bez tenzije da i drugi tako treba da rade. A opet, mnogo voli da cuje novine i stara se da ih prvom prilikom proveri u svojoj praksi. Brana voli vise da slusa no da daje savete iz svoje licne prakse. Kako njegova Ceca jednom rece : Moj Brana je Sreckovic! Kad god je ulovio neku ribu, imao je srece jer je ona njega nasla. Inace, gde on zabaci stapove mozes pored njih slobodno da spavas !Jare pak voli da prica i da filozofira : ( A zasto ne bi moglo ovako? A zasto ne bi moglo tako? ). I realni razgovor se odvijao sa Novosadjanima ! Medjutim oni vole pecanje i pecaju na Dunavu, na raznim Dunavcima, Meandrima, pa cak i na Mrtvajama. Medjutim, jedna istina je prisutna kod sve trojice :
- Kao klinac sam naucio da pecam. A moja baka mi je spremala ribu u tiganju tako dobro da sam ja kroz zivot nastavio da cesto jedem ribu. Pa i danas, moja supruga i ja smo u nas meni-ishrane uvrstili smo ribu na nekoliko razlicitih nacina spremanja. Medjutim, nastala su neka nova vremena i ja pored posla od koga zavisi egzistencija moje porodice, nemam vise vremena kao nekada, da odem sa stapovima na vodu i da pecam. Da kupujem ribu od alasa i to u poslednje vreme nema smisla, jer i oni sve manje imaju ulova, a dobre ribe prodaju u restoranima, svojim stalnim musterijama. A ja kada odem na pijacu, cesto imam na izboru da kupim najcesce babuske i ostalu belu rubu. A ja i moja gospodja volimo smudja i malog soma ili sarana. I sve razmisljam posto imam camac, da nabavim mreze i da lovim ribu koja mi treba, a ne na koju natrcim !? I to iskljucivo za sopstvene potrebe ! Kaze Branko Lazarov sasvim ozbiljno. A Gabor Denesh ga prijateljski podseca :

- E moj Branko, ako malo bolje razmislis, jeftinije ti je i jednostavnije da i dalje kupujes ribu na pijaci, pa kad sta naletis, nego da das pare za mreze ( koje i nisu tako jeftine ), zatim treba da naucis mnogo sta da bi znao da ulovis ribu koju hoces, pa i tada nije sve na izvolte!? Ja sam imao jednog tecu koji je bio profesionalni ribar. Radio je u prvo u Ecki, a zatim presao u privatni sektor, kao alas! Pa ja kada sam isao preko letnjeg raspusta sa njim u ribolov, nisam mogao da zapamtim sve kojim se alatima koristi. I kad podjemo u ribolov, meni je Dunav svuda isti, a mi plovimo i po 40 minuta do mesta gde je on podavio mreze, ili tek tada davi mreze i nastaje proces ribolova. Prica Denesh, pa se sav uneo u pricu, a Brana mu pomaze i sam uveren u to sto prica :
- Evo nam prava informacija ! Moma se godinama bavi privrednim ribolovom, pa ga pitajte sta vas interesuje !? A demesh se nasmeja pa kaze :
- I evo ti odgovora na pitanje otkud iz Seve se siri tako lepi i primamljivi miris przenih riba, a mi svi zajedno nismo mogli da upecamo za dorucak dovoljno ribe, no smo morali da jedemo slaanine ... !? I nasmejasmo se svi a Jare je kao i uvek objektivan :
- Pobogu ... kako ste dosli, ponudili smo vam przenu ribu, a vi se hvalite nekom slaninom sa crnim lukom i dudovacom ! I opet smo se nasmejali a Mirko im kao ozbiljno predlaze :
- Evo nas u kanalu, skoro sami. Ovi Golubovi preko, oni ne izlaza sa camaca, pa nam nece ni smetati, a mi smo da ulovimo vama ribu, a vi nama da date slaninu. Eto, da li vazi dogovor !?
- Moramo prvo da donesemo koncenzus, a dotle razmislicemo o uslovima ! U razgovor se umesao i Sava. Ali mi nikako nije jasno, svi vi se dogovarate o ribi, a ribu jedino moze da ulovi Moma, a on cuti ! I moradoh i ja da se umesam u razgovor pre svega sale radi :
- Tacno je, moje su mreze i ja jedini znam da ribarim, ali oni su moji menadzeri pa su zato ovako umesni ... ! I smeh se ponovo cuo u trijanglu ... !

===================nastavak sledi=================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:36:02, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Čet, 24 Okt 2013 09:05:25    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

=================nastavak 36-ti======================

Lepo suncano letnje jutarnje vreme i svi mi sitih stomaka sedimo u dobroj hladovini, a "dudovaca" nam je zagrejala krv u venama nas prisutnih jutarnjem regatnom desavanju, koji kada se Regata zavrsi bice dogadjaj za prepricavanje. Jutrosnja tema razgovora se povela o ribolovu kao zanimanju, a s'obzirom da je sportski ribolov u osnovi prijatno zanimanje svakog od nas, svi su misljenja da je sve to lako. Sava Rackov je rasirio ruke i prosto zadovoljan rekao :
-" Alasi imaju najbolje zanimanje na svetu ! Ja sam razgovarao sa mnogima i oni znaju i da se zale po nekada, te na jedno-te na drugo, ali niko nece da se ostavi tog posla !" A Mirko komentarise rezervisano :
-" Ja sam bio planirao kada budem u penziji da se bavim ribolovstvom. Medjutim, sve sto vise upoznajem alaski posao, sve mi se vise nemili taj posao ? Drzacu se ja mojih stapova !"
-" More manite se corava posla ! Vama je lepo kada gledate kada se izvlaci mreza i koliko riba ponekada bude u njoj. A ne razmisljate sta sve treba do "izvlacenja mreze"... !" Kaze Brana i ozbiljnom facom pokusava da "da" znacaj onome sto je rekao. A Jare se nasmejao i dao svoj predlog :
-" Evo vam Mome koji se bavi uspesno ribolovom, pa neka vam on kaze o problemima i obavezama u toj profesiji.

Pored fudbalera ... i alasi vole da pune mreze ... !

-" I ja sam u pocetku imao misljenje da je to prost zanat i da je zadovoljstvo baviti se njime. I tacno je da je veliko zadovoljstvo, ali do zadovoljstva mora da se prevazidju mnogi problemi vezani za taj zanat. Kao prvo treba da naucite sta je ribolov i ribolovac, a samim tim i sta je na rekama privredni ribolov ili profesionalni ribolov , ili kako ga vec ko zove ? A onda sta je "rina" i kako se, s'cim i sta koristi u profesiji "ribolovac"! Uz' to treba da se zna sta spada u osnovni vid ribarske opreme ? Naravno, kao prvo to je cun koji ne propusta vodu i za njega odgovarajuci motor i rucni-alat za odrzavanje tog motora. Zatim zavozno veslo ( odgovarajuce duzine prema visini ribolovca uradjeno izjedno od drveta belog jasena, a uz' to' i veliki drveni meredov sa odgovarajucom jakom i dubokom mrezom, kao i celicna kuka sa drvenim konusnim sestougaonim drzacem za prihvatanje velikih riba. Onda Ribaru je potreban i "alat" za ribarenje . U mrezasti alat kao prvo su mreze "za teranje" i one se dele prema nameni na povrsinske u dubinske. U istu grupu spadaju i vlakovi. Zatim stajace mreze "za davku" ili davljenje u pitomim vodama, kao i "za davku" u brzim vodama . Onda tu su i mreze za specijalnu namenu npr.( za kecige i za kedere ). Zatim su tu mreze "za davku" za sitnu ribu, kao i mreze za krupnu ribu ! Tu su jos i metlice "za davku", kao i plovece metlice. Onda samolovke, pa djelebrije, kece, kusake i mnoge druge mrezaste naprave ! Moram vam napomenuti i bubnjeve i senkere, koji su takodje veoma zastupljeni u ribolovstvu. Mreze za "povrsinu" sa svojim specificnostima o namenama imaju sigurno veliku primenu. Zatim generalno, visoka stavka je sa svim tim alatima nauciti tehniku kako se primenjuju u praksi, kao i odrzavanje istih ! Pravljenje ili cetkanje mreza je takodje obavezno znati, a krpljenje mreze posebno. Usput nemojmo zaboraviti da je ribaru potrebna specijalna odeca za bavljenje ribolovom. Kao sto su nepromocivi kombinezon za zimske i kisovite uslove, zatim radno odelo i za letnju varijantu radna kecelja i naravno gumene cizme u svim slucajevima. O udicarskim alatima ne zelim da vam pricam, jer "struk" i "vlak" su "vrh znanja" ribolovaca i to nije pribor za pocetnike. ! Informatika je takodje veoma vazna i igra veliku ulogu u ozbiljnom bavljenju ribolovom. Poznavanje ribljih puteva, odnosno izbor teritorije reke, gde je matica ili gde je "tisak" i veoma je vazno poznavanje dna odabranog dela reke, odnosno "rine". Zatim je vrlo vazno poznavanje metereoloskih vremenskih uslova vazdusnog pritiska, oblacnosti i ima li vetra i sa koje strane duva : niz vodno ili uzvodno ( da li se riba krece pri povrsini ili pri dnu, kojim putevima i u koje doba dana ? Zatim, gde su jame i panjevi ? Iskustvo je zatim veoma vazno, jer kada se uradi analiticni plan, onda se i premestaj na planiranu lokaciju isplati. I na kraju treba imati u vidu i prilicne materijalne izdatke ! I kada sve uzmes u vidu i znas koja ti je riba nuzna, i znas gde ces je pronaci na reci, ne racunajuci na "srecne okolnosti", onda je uspeh zagarantovan ! A sto se tice dozvola i obaveza prema Korisniku vodnih prostranstava, to je regulisano zakonom i o tome ne bih da komentarisem !" I ja zavrsih sa izlaganjem, a do malopre raspolozene face mojih sagovornika su stale ozbiljnim, jer su mislili da je sve mnogo jednostavnije. A Sava mi rece :
-" E' bre Momo, ubi mi mastu !"

==================nastavak sledi=====================

Pozdrav Moma S.
seva-2

PorukaPoslao: Čet, 14 Nov 2013 22:10:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

===================nastavak 37-mi=================

Lep' dan, kakav se samo pozeleti moze i jos i na lepom mestu, na trijanglu Backih kanala. Sedim u hladovini bagremova i visokih topola, a drustvo mi prave drugari Regatasi iz Novoga Sada i moji Makisanci. Ljilja sedi na klupi na zadnjoj platformi Seve sa Cecom i sta to tamo razgovaraju, a Malisa se kupao i sada puzi i valja se po travi, predpostavljam da bi se obrisao od vode ? Brana je sisao u svoj kabinas i pronasao nesto sto nije zavrsio poslednjim remontom i vredno majstorise. Mirko se preko flase "dudovace" sprijateljio sa Novosadjanima i ubedjuju drug-druga da li sam ja mozda ili nisam u malopredjasnjem razgovoru mozda malo preterao sa ozbiljnoscu "alaskog zanimanja". A ja sam im napomenuo :
-" Momci ... ja sve sto sam rekao u to sam ja licno ubedjen i mogao sam jos mnogo sto-sta u detaljima da vam kazem. Ali nemojte ni misliti da sam vam ja nesto rekao u smislu marketinga ! Ja sam samo mnogo godina na vodi i iskustvo se nakupilo, a samim tim i stekle su se navike !" A Mirko je odmah stupio u moju podrsku :
-" Jednom prilikom, bio je petak uvece i svi smo se skupili za velikim stolom i kafenisali ispod starih vrba u marini u Makisu sa namerom da provedemo vikend na camcima. Neko rece da je jednom od nasih clanova sutra rodjendan i da ce on sutra doci da nas pocasti. A Grba je odmah dao drugarski predlog da nocas pecamo i da svu upecanu ribu sutra spremimo da bi smo svi zajedno rucali, pa i u ime rodjendana. Inspirisan tim predlogom, Moma nam je rekao da on onda sa Sevom ide da sa mrezama nalovi smudjeve i sutra ih donosi kao svoj prilog za zajednicki rucak. I Seva je malo zatim isplovila na Savu sa smerom negde uzvodno, a Mica "taksista", kada su Moma i Ljilja otisli kaze : "ovaj Moma malo-mnogo preteruje !? Ode on da donese smudjeve, kao da ih je tamo negde ostavio ... !?" A Boza Mecka je dodao : - " Mico, ako je Moma rekao da ce da donese, donece u to ne treba sumnjati ! " I bilo je tu raznih prepricavanja, ali su "neuvereni" sutra cutali pognute glave kada je Moma doneo 8 smudjeva, svaki jaci od kile i gomilu "lepih" deverika, kao i dva "lepa"sarana od po par kilograma. A medju nama skoro da niko nista u marini nije ulovio, osim Branka Ladjevica sa 5-6 manica."

Cekanje ribe je poseban osecaj koji sve sto duze traje izaziva sve "slobodniju" mastu ... !

-" Ama Momo, ja i ti se znamo vec godinama ( kaze Sava ) ali, svi mi ovde smo samo pecarosi i to "vikendasi". A vidjamo Alase sa puno ulovljenih riba, pa bi smo rado i mi toliko riba ? I ubedjeni smo da je i njihov trud sasvim mali kao i nas kada pecamo ? A Gaboru i Branku sam pricao kako si me prosle godine snabdeo sa ribama i to za dva dana ovde na trijanglu, tako da smo tu ribu jeli do proleca ove godine." A Gabor Denesh sedeo je okrenut ka Sevi fiksiranim pogledom i pitao me je :
-" Momo, vidim vecu kolicinu stapova vezanih uz jarbol na Sevi ! To onda znaci po meni, da se ti bavis i pecanjem ?"
-" Ja sam rodjen pored reke Juzne Morave i prva moja pecaroska iskustva su bila sa "bambus stapovima" i plovcima od guscijih pera. I do dana danasnjeg pecanje na plovak je moja strast i moja radost. A ova gomila stapova ... tamo je u stvari 12 stapova za dubiljaka i 3 dobra "shimano" teleskopa. Prvi moj teleskop je bio "shimano" 3,20m. i toliko sam zadovoljstava doziveo sa tim teleskopom, da sam ostao veran "shimano" firmi i do danasnjih dana. A medju dvodelnim stapovima "za davku" imam pored 9 "shimano" i 3 stara "germina" stapa. To su takodje nepoderivi stapovi." A Mirko je izneo svoje misljenje zasnovano u praksi :
-" Mnogi ribolovci su ubedjeni da je pecanje na plovak samo za pocetnike !? Ja sam uveren u suprotno ! Naime pecanje pomocu plovka zahteva mnogo veci trud i rad, no pecanje olovom na dubinjaka ! Ribolov na plovak je pre svega vizuelno zadovoljstvo i veoma zanimljiv nacin ribolova. A ribolovci su smislili i veoma mnogo razlicitih plovaka, mada fizickih anomalija je jedva nekoliko ?! A to su : tekuca voda, stajaca voda, mirna voda, brza voda, zatim razlike u dubini, vrste riba i da li duva i ne vetar ? Mada za mene su najveci razlozi za razlicite plovke brza - tekuca i mirna - stajaca voda. Dubina opet diktira vrstu plovka ( klizeci plovak )!" I mislim da je Mirko imao jos sta da kaze, ali ga je temperamentni Demesh prekinuo :
-" Znas Mirko, ja sam ubedjen da su plovci takodje razliciti i za lov grabljivica ili biljojednih riba ! Znas i sam kada u hladnim jesenjim danima zagudi Kosava, onda obicno koristim klizne plovke, da bih mogao mamac da spustim nize. A kako ti Momo lovis na plovak, sobzirom da ti je na plovak najmiliji lov ?! Pogledao sam u Demesha i shvatio sam da je razlika u shvatanju ribolova pecanjem izmedju njega i mene, jednaka razlici u godinama nas dvojice. On je da prihvati sve novosti u tehnici pecanja, koje bi doprinele da pecanjem ulovi sto vecu kolicinu riba. A ja ustvari, ako mi treba veca kolicina riba, onda davim mreze i nikada nisam ostao bez ulova. A da li ce on razumeti da ja kada pecam, pecam radi zadovoljstva i uzivanja radi u tom procesu ! Nisam siguran da ce me razumeti, ali nema smisla ni da mu ne odgovorim na pitanje na koje ocekuje odgovor !?

"BALERINA" sa trokrakom udicom na vodi, uvek obecava !

- Znas Gabore, ja kada hocu da pecam : Prvo sebe preispitam, a sobzirom da uzivam u pecanju, hocu li i da odmaram pri pecanju i onda idem u neki razliv, baru ili mrtvaju ! Izaberem lepo mesto izmedju dva travnata dela i tamo bacim pripremljenu hranu, koja mora da potone. Onda ja izmerim dubinu i nastelujem plovak. Pristupam pecanju i usput gledam svu tu zelenu vegetaciju oko mene, ali i zapazam sve zivotinjice i insekte kojima je to okruzenje mesto pribivanja. A plovak miruje i odmara mi dusu. Zatim kada zaigra u stranu ili nestane pod vodom, onda mi na um padne koja li je to nesrecnica bila zeljna lake hrane. Obicno su to babuske koje svakako rizikuju zivot radi hrane. I ako sam sam u ribolovu, onda je otkacim pazljivo i pustim je da pozivi, a ako su tu pecarosi oko mene, onda je stavim u cuvarku i tako svaku sledecu, a onda kada podjem kuci, sve ih pustim na ocigled svih pecarosa. Njihove komentare necu da vam kazem, ali sam ja zadovoljan i proveo sam prijatno vreme na pecanju. Drugo ako zelim da budem pri uzivanju i aktivan, onda idem na tekucu vodu i usidrim cun tamo gde je dno sljunkovito, a voda duboka do 2,5 - 3 metara. I uvek zabacim i pomocno sidro malo u stranu po krmi, da bi mi cun bio stabilan dok ja lovim i krecem se po njemu. Onda spustim mrezu sa hranom koja ce primamiti ribe koje su tu u prolazu i onda pristupam voznji plovka gledajuci da sto blize bude stabilnom plovku ( plasticna flasica ) koja je vezana za podavljenu mrezicu sa hranom. Onda mrezica prizove sljivare, deverike, bodorke, kesige i po nekada neku babusku. I svo to vreme odmaram oci prateci vizuelno rad plovka, dok me sunce greje, a blagi povetarac miluje! E sad, druga je prica ako je noc i znam da sam sa Sevom iznad neke somovske jame ... onda zabacim nekoliko dubinjaka, ne zaleci kolicine stavljenih mamaca na udicama. Zatim pored mene obicno stavim flasu napravljenog spricera i uzivanje moze da pocne. Dok na stapovima podigravaju zvoncici, ja uzivam gledajuci zvezde i mesec, ako ga bude. Slusam nocni poj ptica, koje u pesmi svagda slavuji prednjace, a tu su i cuk-ovi, sove i gak kada progovori uz sum vetra i propratim svaku ladju koja te noci prolazi blizu mene. I eto tako ja pecam, a ti ces reci da to nije realno i da nije pravo pecanje. Naprotiv, to je pravo pecanje sa mirnom dusom i velikim zadovoljstvom. Mozda ces i ti nekada osetiti to sto sada osecam ja i tek tada ces reci da sam bio u pravu, a sada nemoj nista reci, da se ne posvadjamo ! Demesh se nasmejao i rekao :
- Cutim ! i mahnuo obema rukama, kao da ce da poleti ...

================nastavak sledi=====================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:37:20, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 02 Dec 2013 13:43:33    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

=================nastavak - 38 - mi================

Blagi vetric, tek' niodkuda je probudio lisce topola nad nama, koje je pocelo da treperi, pokazujuci svoju zeleno-belu dvolicnost. Sitno lisce bagremca na obali kanala, predalo je lahor po povrsini vode kanala i ona se samo uznemirila. Cak ni reci da se ustalasala ! A vetric je doneo miris zrelih psenicnih polja ovog dela Vojvodjanske ravnice. Taj miris slame podsetio me je na detinjstvo, kada su moji roditelji "vrseli zito" u nasem dvoristu sa meni tada ogromnom crvenom vrsalicom, koju je preko dugackog i sirokog kaisa pokretao veliki plave boje traktor "Zetor".

Prisutna lepota trijangla, vratila me je u stvarnostsa zelenim lokvanjima, sevarom i trskom kao ukrasima, ali ulepsali su je i prisutni camci regatasa, po mome namerno zaostalih iz Regatne grupe, nemogavsi da odole lepotama kanala-trijangla u okruzenju tom ! Sisao sam sa obale na Sevu i sa krova sam uzeo plasticnu kofu, sa kojom sam sa zadnje platforme zahvatio kanalsku vodu i zatim je prosuo sebi preko glave na telo. Taman prijatno topla voda me je tako osvezila da sam to ponovio jos nekoliko puta. A onda sam izasao na krovnu terasu Seve i seo sam u rasklapajucu stolicu sa podglavljem u hladovini velikog suncobrana. Ljilja mi je preko ogradice krovne terase dodala iz frizidera hladnu konzervu sa koka- kolom i sa osmehom mi rekla :

Desi se neocekivano, a jos manje planirano ... ! I kada najvise ocekujes
i preduzmes sve sebi znane mere, a ono nista ... ! A upornost ... cak i nerealna
... nekada urodi plodom !! E' to ti se moj brale u narodu zove "sreca" ... !

-" E' sada je kompletna uzivancija, zar ne ... !? I bila je ... to ne mogu osporiti ! Sa krovne terase imam odlican pregled okoline i vidim Branu gde je resio covek da peca odmah tu iza svog camca sa "balerinama" !? Tj. ... sa velikim plovcima i kederima na udicama. A ja posmatram povrsinu trijangla i obracam se Brani :
-" Branimire ! Te tvoje balerine su u opasnosti samo od stuka, bucova, ili mozda nekog' zalutalog smudja ili soma ! I svi ti predatori ne verujem da ce ti doci tu iza tvog camca u sred' bela dana !? Ako vec zelis susret sa njima, zasto ne udjes ovamo u kanal u smeru Baca i usidris se pored ovih lokvanja trscaka i sevara. Tamo gde se trstenjaci takmice u pesmi sa slavujuma iz vrbaka i time podrzavaju slobodno kretanje svih tih riba koje ti tu inace ocekujes !?" A Sava Rackov, kao i svi ostali, cuo je moju primedbu Brani, pa kaze :
-" E' Momo i ja sam tog misljenja svagda bio ... sve dok' jednom na Djerdapu u Donjem Milanovcu, kada sam bio sa Koletom "Milanani"-jem !! Inace on gde-god da stanemo, on nabode kedera na udicu i zabaci sa zrcala njegove ladje i ceka da se ulovi ! I kazem ja njemu da takvim nacinom pecanja nema nikakve sanse da upeca. Kad ono ... on ulovi stuku i to od 4 kg. nista manje ! I posle tog' slucaja, ja vise savete ne delim ... !" Prica Sava sireci ruke, a Branko mu veli ...
- Ma ta stuka je njegova cista sreca i slucaj koji nema pravila ! A posao, pa i ribolov bez pravila i nije posao ! Pa zato i ne treba obracati paznju na slucajnosti i srecne okolnosti, vec postupati po pravilima koja su zasnovana na iskustvima a to je onda prava stvar ! I dok je Branko pricao, Mirko je ustao i za trenutak zastao, a onda je otisao do svog camca i malo zatim cuo se njegov segal, a camac je zaplovio i mahnuo mi je Dzibra u prolazu i otisao tacno tamo na mesto koje sam predlozio Brani. A Jare je ocigledno zakasnio u svojoj nameri i posto je to gde je i kaze on meni :
- Momo, znas da sam i ja hteo da odem tamo u taj trscak, ali kao i obicno, dok ja resim uvek me preduhitri Dzibra. I znas da me u poslednje vreme brine poceo je brzo da razmislja, a to je pogubno za sve nas koji se sa njime druzimo ... !"

==================nastavak sledi===================

Pozdrav Moma Stosic

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:38:22, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Sre, 18 Dec 2013 23:39:01    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

================nastavak 39-ti====================

Okrenuo sam se prema Deneshu, Branku i Savi na obali i sobzirom da im je tema bila pecanje, te sam im i ja sa krova Seve doviknuo:
- Neko je nekada rekao : Ako se vec ne moze ziveti od pecanja, a ono covek moze da zivi za pecanje ! I mnogi koji tako misle, imaju pravo da zimi sanjaju i mastaju, a celo sledece prolece, leto i jesen da cekaju ribu svoga zivota ! A Branko se odmah slozio :
- Ja zivim u takvoj sredini, gde se ljudi pitaju : sta ima u tom pecanju ? I jos komentarisu kako budala sedi ceo dan na jednom mestu i samo gleda u plovak po tome mozemo zakljuciti na kom je nivou znanja !?" I sta ja da kazem njima, kada su oni vec zacrtali odgovor na njihovo pitanje ? I jos mnogo-mnogo ljudi, gledaju nas kao teske ludake, koji ustaju veoma rano, zatim prelaze velike kilometraze, silne pare trose za hranu i mamke za ribe, a o priborima i da ne pricamo ! Eh - samo mi pecarosi znamo kakav je osecaj stajati pored vode u svitanje dana, ili dozivljaj kad udicu sa mamkom zgrabi saran srednje velicine, jak i borben i kada pocnemo da se nadmudrujemo !? I svaki put' kada se desi da ga savladam, a ja sednem tu na obali, zapalim cigaretu ... iz "pljoske" potegnem gutljaj dobre rakije ... i uzivam u dozivljaju ! I sav trud, pa na kraju i trosenje novca za "alate" se tada isplati !! A to moji "dragi kriticari" nikada ne mogu da dozive, jer im nedostaje "taj program" u glavi !" A Denesh sedi prekrstenih nogu, zamisljen i kaze :
-" Opisivanje tudjih dozivljaja je donekle lakse, jer svaka greska se moze zatim strucno objasniti i obrazloziti. Npr. isuvise mu je bila jaka kontra, ili nije na vreme potegao, ili previse je otpustio najlon itd-itd ! A ja ipak najvise volim da prepricavam kada plovak zatitra i krene u stranu, pa duboko potone i stap mi savije do vode i onda kontra i namotavanje spulne masinice. A adrenalin raste li raste ! Ko to dozivi ... taj je inficiran za sva vremena i nista ga ne moze odvratiti da sutra sve to ne pokusa ponovo !" Sava slusa sve to pa ce reci :
-" Ama', na pecanje se ide kada se ima vremena ili se isplanira, tako da se na pecanje "ne zuri"! Pametan pecaros prvo pripremi dobre mamke : gliste, durdubake, pijavice, rovce, crvice, pa zatim nokle i kuvani kukuruz i mladi grasak pa i druge djakonije, kao i stampajzere i kedere i sve ostalo koje su "najstrozije tajne" dobrih ribolovaca ! A onda se izlazi na vodu kada vremenska prognoza pre svega pritisak vazduha i ostali cinioci koji imaju uticaj na "rad"riba, ali i izvestaji o vodostanju koji obecavaju dobar ulov ! A onda svako po svom osecaju za miris, ukus, izgled i boju, kao i velicinu onoga sto je u datom trenutku neodoljivo i za najoprezniju ribu !" Onda sam i ja rekao svoje misljenje zasnovano iz mog iskustva :

Ribe se rukovode svojim instinktima i nagonom apetita i kada nalete na nezasite ribolovce, onda im ne pomaze ni dragi Bog !

-" Dragi prijatelji, vase reci toliko vrede da ih je potrebno zapisati, jer ih je steta samo cuti ! Ja se apsolutno slazem sa svime sto ste rekli, ali bih da vas starije podsetim, a mladji od nas da cuju to sto u svom zivotu nisu doziveli, jer se i zivot uopste izmenio i sada vladaju neke druge vrednosti u odnosu na one vrednosti kada smo mi stariji bili mladi ! Sredinom 70-ih, dobio sam privilegiju da zivim u prelepom gradu Beogradu i da sluzim Ustavnom uredjenju Jugoslavije ! Zivot mi se odvijao kao na filmu ! Dobio sam na koriscenje garsonjeru u okviru Sportskog Centra Saveznih Organa u naselju 13-ti Maj na Batajnickom putu nedaleko od Zemun Polja, a pored samog Dunava. Ja mlad, zdrav, jak i lep i zadobio sam poverenje svih odgovornih za Sportski Centar. Tako da sam dobio i kljuc od predivnog drvenog bungalova na obali, gde sam se zabavljao u slobodnom vremenu sa devojkama, ali i kljuc od kapije kroz koju su dobre betonske stepenice sa metalnom ogradom vodile do samog Dunava. I sve vam ovo pricam, kao slagvort onoga sto cu vam sada ispricati. Upravnik Sportskog Centra je bio Bogdan Nikolic visoki funkcioner SSUP-a. Od mestanina 13-og Maja, Dragana dobili smo staru hrastovu siklju i ja sam je svaki put postavio na vodi po Bogdanovim instrukcijama ! Zatim smo pravili torteod blata sa bogatom hranom za ribe, a onda smo ih bacali na vodu ( tacno tamo gde treba ) ! Onda bi smo ( dok se ribe sakupe ) pripremili tada japanske teleskope ( najbolje ) i ja bih popio Jupisok, a Bogdan bi casicu Trenk-akonjak koji mu se jako svidjao. I sve je to licilo na ceremoniju, a ustvari uzivali smo u procesu. Zatim krecemo sa pecanjem ! Pecali smo iskljucivo onoliko koliko nam je toga dana trebalo. Ni gramvise ! Na tom mestu gde smo pecali ( na plovak ) dubina je bila 2,5 - 3 metara, a dno je bilo sljunkovito. I pecali smo iskljucivo belu ribu. Eto i to je ta prica ! Sta je ovde vazno a da ste primetili i zapamtili !?
- Meni je cela prica interesantna i uzivao sam slusajuci je ! Kaze Branko, a Sava dodaje :
- Pre godinu dve, isto na Regati si pricao mnogo zanimljivih prica, i prepoznao sam ovu pricu, koju si takodje tada ispricao. A na tvoje pitanje dajem odgovor u vezi kolicine ribe koje ste upecali ?! Da moj brajko, oni su pecali koliko im treba za taj dan i nista vise. I zato su dolazili i sutra i ponovo pecali i upecali. Bilo je riba koliko hoces, ali i discipline i kulture ponasanja !? Denesh je nastavio komentar :
- Slusam pricu pa vi ste pravo uzivali na pecanju ! Koristili ste se jednim te istim priborom, isto mesto hranili, cak na istom mestu sidrili siklju. Pa tu nije bilo greske ili ko danas mi trazimo ribu !! Zdravi rezoni, a ja ponovo dobavih :
- Moram da vas podsetim i to vas mladje, ja sa Branom, Jaretom i Savom znamo kako je bilo, ali evidentno je bilo da su nam reke bile daleko-daleko cistije. Nije bilo toliko plasticne ambalaze i kesa kao danas na vodi. Kormorana nije bilo, a i ribolovaca je bilo pod kontrolom ! I evo ga Mirko Dzibra dolazi sa pecanja ! Stao je u obalu vezao camac a u plasticnoj kofi je izneo na obalu punu kofu babuski kod Branka, Denesha i Save. I Mirko veseo, onako seretski prosu svu ribu pored vatre, a Sava pod dojmom naseg razgovora kaze mu :
- Sto pobi toliko riba, aman' Mirko ... !?

=================nastavak sledi===================

Pozdrav Moma Stosic

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:40:20, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 13 Jan 2014 20:50:10    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

===============nastavak 40-ti=====================

Na Savine komentare nismo negativno reagovali, cak na protiv svi smo obratili paznju sta i koliko je Dzibra ulovio ?! A Ceca je kao i obicno reagovala na svoj prepoznatljivi nacin :
- Zgoljavi ! Sam izaberi ribe od kojih ces da napravis riblji paprikas za danasnji rucak !? Znam da imas sav asortiman dodataka i zacina na camcu i prema tome pristupi ! Samo nemoj kao prosli put da ga preljutis, pa si ga samo ti i jeo, objasnjavajuci da paprikas mora biti ljut ! Pa naravno ljut ali u granicama normale !?
- U redu je Ceco ! Prosli put sam se malo grubo nasalio sa vama, ali ovog puta cu napraviti paprikas bas onako kako treba da bude i spremicu pun kotlic, tako da i vas Savo, Branko i Gabore pozivam na rucak sa nama, a to momci znaci da za rucak nista drugo ne planirajte, a za dobar ukus vam ja garantujem ! I tako znajuci Mirka "Dzibru", poziv na rucak prijateljima iz Novog' Sada, mogao je da im se prezentira i kasnije, ali pomoc u ciscenju ribe verovatno ne bi dobio ! I zato su se Branko i Gabor prihvatili da pomognu oko ciscenja ribe, ne sumnjajuci u Mirkovu lukavu "nameru"! A ja videvsi da njih dvojica imaju jaku volju da ociste ribu, ponudio sam im moj cun, u kome je ciscenje ribe prosto "rekreacija" koliko je zgodno to raditi u cunu. A Mirko se zbog "raznovrsnosti" posluzio i ribom iz moje cuvarke, tako da za ukus paprikasa nema da brine ! Uzimajuci potrebnu mu ribu, svojim komentarom je u stvari otvorio svima nama interesantnu temu :
-" I ne mnogo davno, negde pocetkom '70-tih godina, kada sam prvi put plovio Kanalima DTD-a, po izboru mamaka lovila se riba u kanalima kao na zakaz. A danas !? ... Veoma malo pomaze iskustvo i lovi se samo to sto ima !" Demesh je ne zastajuci u procesu ciscenja ribe, kriticki se osvrnuo na Mirkovu primedbu :
-" Covek je izuzetno kvarljiva roba i to pogotovu u kriznim vremenima kada ono najgore izlazi iz njega, a on pocinje da se ponasa kao monstrum ?!" Demesh to rece, a ja sam uveren da sam to misljenje vec cuo negde, a gde ... nesecam se ?! I nastavili smo razgovor u kome su uzeli ucesce skoro svi. Pricalo se o mnogo cemu, ne odstupajuci od teme razgovora ! U ovoj prici cu vam opisati u kracim crtama receno, ali sa mnogo izrazenog temperamenta, ali nikako i samokritika !

Mirko "Dzibra" - Legenda - Regatas sa svojom opremom na jednoj od regata

I otkad je sveta i veka, ljudi svagda usavrsavaju sebe za opstanak u svojoj zivotnoj sredini, a ljudska masta i energija, toliko su velike, da su se "gore tresle i brda pomerala" od posledica "ideja" proizaslih iz maste i prebukirane energije pre svega. A Priroda ima svoje zakone i "ravnoteze" u lancu ishrane izmedju zivotinja i biljaka i jos ozbiljnije izmedju samih zivotinja. A ljudi svojim tehnologijama i sirenjem prostora civilizacije, vrse pritisak na zakone prirode koje priroda ne moze svagda da podnese. A cini mi se da je oduvek tako i bilo ... i niko nije razmisljao o dugorocnim posledicama, pa i kada su na teritoriji Finske melioracionim kanalima osusena ogromna mocvarna podrucja i ljudi su onda zasadili poljoprivredne useve ! I tada niko a i sada ne razmislja o milionima ptica koje su ostale bez svojih drevnih stanista I mestima gde su se prehranjivale i razmnozavale ! Na nasim teritorijama, pametne ptice su nasle rezervna mesta za svoja stanista, kako za odmor na njihovim dalekim preletima, ili za stalni boravak i nova stanista I to u nekoliko ritova i razlivnih terena Dunava i nekoliko nasih reka, ali i kanala sistema DTD-a. I kako su se pomenuli kanali, Demesh je zauzeo opozicioni stav i izneo neke cinjenice, za koje obican gradjanin ove nase zemlje sigurno ne zna, jer su mu te i takve informacije u novinama nedostupne, a koje trpe prekrajanje istine od strane svemogucih politicara i to od strane jednopartijske komunisticke sile Jugoslavije !!?
- Ja licno sam ubedjen da nas, mislim na plodnu Vojvodinu, odnosno Srbiju neko nam organizovano uz nasu radost tome, namice polako omcu oko vrata, a mi to ne vidimo i jos je gore sto to i ne osecamo !
- Sta nas drzis u neizvesnosti o cemu se radi !? Pita nervozni Jare.
- Pa radi se o Velikom Backom Kanalu, koga je smislio i realizovao nas rodoljub Josip Kish, sa ljudima kojima je otadzbina bila sveta i cast je bilo za nju i zivot dati ! A danas, zar ne vidite i sami da se udarnicki grade na kanalu u Crvenki, kao da na Dunavu nije bilo mesta, Spiritana i kozara Deherna, cije ce otpadne vode da zagade lepi kanal, koji sa Bezdana prima Dunavsku vodu, zatim kroz vikend naselje Sebes Fok prolazi i pored Sombora cist i zatim snabdeva cistom vodom Kosancicev Kanal ! A zna se da fabricke otpadne vode zagadjuju okolinu i pre svega kanal u kome ce se otpadne vode izlivati. A neko ce reci a filteri ? A filteri su skupi pa ce mo pominuti! Zatim velike glaveresavaju da u Kuli u vec zagadjenu vodu kanala, puste i otpadne vode Iskra fabrike ! Naravno bez filtera ! I onda u Titovom Vrbasu organizuju takve zagadjivace, da im nizvodno nista vise nece trebati : Secerana, zatim mesna industrija Karneks, pa uljna undustrija Vital! Zatim Stofara i Farmakop da malo zasmrdi ! I tako, posle Vrbasa i njegovih otpadnih voda, do Beceja, najlepsi kanal u evropi, bice septicka jama. Zapamtite sta sam vam rekao !? Druge perspective taj kanal fizicki nema !? Demesh je ucutao i svi mi ostali smo cutali, razocarani u danas, ali nam je bilo veoma zao za sutra!

================nastavak sledi===================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:42:31, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Ned, 26 Jan 2014 14:05:02    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

==================nastavak - 41-vi=================

Sedim pod suncobranom na krovu Seve i uzivam u boravku u prirodnom ambijentu i lepoti okruzenja Backo Petrovackog trijangl-kanala. Paznju na obali mi je na trenutak preuzeo sum lisca topola i bagremova, a ono najavio se vetar iz smera jugo-istoka, na sta vise nisam obracao paznju jer je to po pravilu topao vetar i ne traje dugo. Mirko i Jare se nesto po svome prepiru, a svi se oko njih na racun toga smeju. Ljilja i Ceca, nesto kod Cece u camcu spremaju verovatno neko iznenadjenje, jer od nas muskih nista ne traze, a obicno traze ! Te donesite ovo, te dodajte ono !? Malisa mi kod nogu spava, a ja udisem vazduh parfimisan sto od vode iz kanala, sto od raznih mirisa sa Vojvodjanskih njiva i topoljaka i bagremara. A Liske plivajuci i hodajuci po liscu Lokvanja sasvim su se priblizile Sevi i bas mi godi da ih posmatram ovako izbliza ! Jedino se Barske Kokice samo na trenutak pojave iz trscaka, a tamo negde su i Trstenjaci sa svojim milim kao Slavuji, ali i krestecim Trstenjacima karakteristicnim glasovima u vidu pesama koje su mi malo dosadne svojom jednobraznoscu. Jutros su se pojavile i Divlje Patke, posle odlaska Regatasa. Mali Slavuji ne prestaju sa svojim milim i lepim pesmama, koje ja obozavam da ih slusam i danju, ali i nocu do god ih zaljubljenost drzi. Pored Seve u vodi su Vodena Bradica i lepi Borak, koje Liske i Patke obozavaju da jedu ( kao i Tostolobici i Amuri ) ! Ali je tu i Drezga i Vodena Kuga koje su neukusne, ali koje opet sluze ribljoj mladju da se fizicki sacuvaju od riba-predatora. U tisini trijangla, na momente se cuje i po neka Zaba, ali nista organizovano. Verovatno Zabe cekalu vece da pokazu svoje grupno-pevacke sklonosti i mogucnosti. Primecujem a dolazim ovde u trijanglu u ovim lepim kanalima, vec godinu za godinom, a ono Trske i Sevara sve vise i sve bolje. Jeste da je to carstvo za Trstenjake, Bradate Senice, ali i Malog Barskog Detlica koji je ovde u sporo tekucem a florom bogatom kanalu, nasao je svoju zivotnu sredini, a sam ne smetajuci nikome. Za razliku od njega, Mala Bela Caplja cuva i brani svoj deo te zivotne sredine, kao i Gak svoje lovno mesto. U topoljacima nocas svake noci se cuje Cuk, ta mala interesantna buljina sa velikim ocima i veliki predator na Voluharice po okolnim kukuruznim poljima. A jutros se ona sakrila od konkurentnih predatora u niskim granama kanadske topole, a na vrhovima Crnih Topola lovacko mesto su zauzele njene koleginice Vetruske, odakle se cuju i Vrane sve zaleci se da im nije sve potaman. I tako dok sam ja zamisljen, uzivao u prirodnom okruzenju, Jare me glasnim dovikom pita :

I vazda se pitam : gde li je lepsi zivot, nad vodom ili u vodi ... !?

- Momo da li ti je udobno na krovu tvoje Seve !?
- Pa sta i ako jeste ... tu je nekad kazu bilo more !? Kratko mu odgovorih, a u tom stilu odgovor niko nije ocekivao i svi su se nasmejali i nastavili su komentarima :
- Moma je u pravu ! Sada je na mesto tog prozvanog Panonskog Mora, nepregledna zelena ravnica, gde po selima strce tornjevi crkava, a u brdovitom delu se zelene vocnjaci i vinogorje pesmom opevano, a sve to Dunav i Tisa ulepsavaju ! Primetio je Branko !
- I svo podrucje gde prolaze Dunav i Tisa, pa i Kanali je ispresecano Rukavcima, Barama, Mocvarama i velikim poljima Trske i Sevara ! Dodao je Demesh i nastavio :
- A nama, koji prepoznajemo tu lepotu prirode, ostaje na izvolte da uzivamo u njoj ! Te tako se i Moma predao uzivanju !
- Pa, tek u neposrednom dodiru s prirodom, covek oseti velicinu, snagu i lepotu koju nam je podarila ! Rekoh i zakljucah komentare, pa se ponovo predah uzivanju okoline koja nas je okruzivala

================nastavak sledi====================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:44:03, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 11 Feb 2014 15:02:16    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

==================nastavak 42-gi====================

Lezim u stolici-naslonjaci na krovu Seve, licem okrenut ka suncu, cija toplota mi jako prija, dok udobno leskarim i aktivno sakupljam energiju, koja ce mi svakako trebati za zivot po povratku sa Regate ! Gledam Liske kako se zabavljaju na vodi, sasvim blizu Seve i bas mi je prijatno dok ih posmatram ! Trstenjaci i slavuji se nadpevavaju, ili bolje reci pevaju u svom okruzenju i ne obracaju paznju drug na druga ! U najblizem camcu do Seve, Braninom i Cecinom camcu, dosao im je Jare i cuje se tihi razgovor, koji vise lici na razgovor starih prijatelja, pri kome nema vike i galame. Na nasipu iznad nasih camaca, celo pre podne "Novosadjani" ne napustaju svoje udobne stolice, a Mirko Dzibra, jedino on nesto radi, odnosno cisti ribe za na talandaru ! Malisa je svojim karakteristicnim lavezom, objavio neciji dolazak, a pre bi se reklo da je nekoga koji nam se priblizava upozorio na prisustvo ljudi ovde, koje on obezbedjuje, a na to vec mora da se obrati paznja svih pa i onih koji su u prolazu !
-" Dobro Mali, samo si mi jos ti trebao da lajes na mene ?! Svi su mi okrenuli ledja, pa me jos i ti udavi, pa da onda odem kuci da se ubijem ... !" Premestio sam pogled na coveka u tankoj beloj kosulji, ali sa istrosenim sesirom na glavi i vozi se polagano na nekj staroj bicikli. I cujem glas Save Rackova :
-" Dobro prijatelju ! Vidim da si otprilike moja generacija, a to znaci da si zaboravio kada si bio u pubertetu ... pa da se ljutis ? A ovamo si "na kraj' srca !? 'Ajde dodji ovde kod nas da te pocastimo jednim hladnim pivom i da nam se pozalis "sta te boli" !?" Covek je rasirio noge i stao je na stazi odmah pored. Podigao je sesir na potiljak osisane glave i dugo posmatrao Savu, pa onda i ostale, a zatim pogledom je propratio sve camce i onda je rekao :

-" Zovu me Vlado i tu sam iz Petrovca ... ! Mirno zivim sa cetvoroclanom porodicom, placam porez drzavi i postujem zakon ! I nikome nista nisam duzan, do Bogu dusu ! A i na to ce i on da mi oprosti i da priceka, jer imam dvoje maloletne dece, koje moram "da izvedem na put"! ... Aman ljudi, vidim da ste normalni i da vam sve "ide od ruku" pa stizete i da uzivate ! Bogami ... tako sam i ja do skora, a onda mi se sve "okrenulo" i zasta se masim, a ono se "susi"! Pa se izvezoh pored Kanala, da malo izbistrim glavu, uzmem vazduh i moram da nadjem neka resenja za probleme koji su me okupirali ... !"
-" Pa velim ja tebi ... sidji sa tog "tocka", a ti Demesh dodaj te "dudovace" ! Probleme iz glave ne isteruje pivo !? Ono jos vise gura coveka u "melanholiju, a ona nikome ovde nije nuzna ! Sedi prijatelju da se priupitamo, od koje su "sorte" ti tvoji problemi ... ?!" Vlado cutke ostavi svoju biciklu na stazu nasipa i sede u ponudjenu mu stolicu, pri'tom sesir baci u travu pored sebe. A Branko je primetio :
-" Prijatelju ... ako zelis da uspes, moras da naucis da zivis sa neuspesima ! Svi mi mnogo vise mudrosti sticemo, na osnovu nasih neuspeha, nego na osnovu nasih uspeha ... !" Vlado se cutke kucnuo sa Savom, gucnuo "ljutu mucenicu", slusa i opet cuti, a Sava mu savetuje :
-"Kada dospes u tesnac, sve se okrece protiv tebe ! To ti je stanje sa kojim si dosao ovde ! Kada dodjesve dotle da ti se cini da nema gde vise, ne predaj se Vladimire ! Jer to je upravo mesto na kome pocinje preokret, a to ti je ovo mesto gde se sada nalazis ! Razmisli Vladimire ... !?" Vlada i dalje cuti, ali ne moze da sakrije nijansu zadovoljnog osmeha na njegovom licu. I zar da Denesh nista ne kaze u ovoj prilici ?

Dzentlmen nije uvek onaj koji sebe presdtavlja takvim, vec je onaj koji je u pravu ... !

-" Zivot koji imamo, kao i Planeta na kojoj zivimo, jedinstveni su i nezamenjivi !? Nista ne dobijamo ponovo i druge sanse nema ... ne postoji ! Put kojim se krecemo i ono sto cinimo, ostaje za nama i stvara ili unistava sansu onima koji dolaze posle nas !" Vlada je ispio casicu "dudovace" do kraja, sakom deformisanom od teskih poslova obrisa usne i rece :
-" Ne znam ... ali cini mi se da ste u pravu i da je sve tako kako ste kazali ! Bahati smo "brate" prema prirodi i razmisljanja su nam tako kratka ? I samo da nam je dobro "sada", a za sutra nas nije briga !? Zna se da sve sto je priroda stvarala vekovima, stvarala je skladno ! Pa ljudi ... ! Harmonija bi vladala da mi najinteligentnija bica, nismo smislili kako da srusimo tu ravnotezu !? I pitam se ... da li ja kao pojedinac, mogu da ucinim nesto sto bi prekinulo ovu tragediju !? Mogu, ali to je neprimetno ... !" Branu i Jareta je zainteresovala tema razgovora i pridruzili su se druzini na nasipu !
-" Naravno da smo svi svesni da mora nesto da se korenito promeni, pa da nam reke teku ciste i da disemo punim plucima !" Kaze Brana i sede pored stolice na travu. A Jare onako "kljakav" sede u stolicu pa i on se pridruzi temi, cini mi se bez perspektive, dok se kultura ne probije kroz "tvrde glave".
-" Samo nam je "kap" razuma potrebno da "zivot" pobedi ... !"

======================nastavak sledi=================

Pozdravlja vas Moma Stosic
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 25 Feb 2014 00:54:23    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

================nastavak 43-ci====================

Sedim na krovu Seve i razmisljam slusajuci te Regatase, ljude razlicitih zanimanja, porodicnih kultura, obrazovanja i licnog vaspitanja. Svi su oni razliciti i po karakteru i po naucenim zivotnim principima. Ali ljubav prema vodi i prirodi, a sticajem okolnosti u organizaciji ljudi iz Ilustrovane Politike i sama Regata kao drustvena pojava, sjedinila ih je i sada svi zajedno, svako sa svoje zivotne pozicije razmislja i svi imaju drustveno dobri nagon da pomognu coveku, a time pokusavaju da provere sposobnost svoju ! Gledam Savu, Branka i Denesha, ravnica ih je odgajila i nista sto su propustili u zivotu, nije im se od necega odbilo i kao eho vratilo im se nazad, pa neka pokusaju opet, na sta su naucili moji Srbende iz Rakovice ( Ceca i Brana ), iz Miljakovca ( Jare ) i iz Beograda ( Mirko Dzibra i Ljilja ). Novosadjani su sedeli na svojim stolicama i pomerili se nisu kada je dosao Vlada ( on se nametnuo kao centar zbivanja ). Branka su naucili u selu da uvazava i da da onome kome to treba, a ono sto mu nije na manjak ! Demesh, opet kao manjina u svom gradu, ima svoje dostojanstvo, ali je dobar covek i voli da izadje neznancu u susret, jer se tom strancu njegov dobri komsija i drug Sava vec ponudio u zdravlje za pomoc !? Jare Kljaka u mladosti ambiciozni fudbaler, pa nesreca na poslu u fabrici traktora, gde je radio i dalje u zivotu povlasceni invalid rada i administrativac pri fudbalskom klubu, seo je na stolicu koju mu niko nije ponudio, ali on zna da ga niko zbog toga ne bi korio, pa se sam koristi stvarima koje i nisu njegove. Brana je prvi seo pored stolice na travu, iz dva razloga ! Prvo da bi na sebe obratio paznju, a drugo usput je obezbedio put do stolice svom najboljem prijatelju Jaretu ! Vlada iz Petrovca, covek koji je kroz zivot svakome pomogao, pa kada mu po neko nesto i ponudi, prihvata jer zna da time nece ostati duzan nikome, a pre ce da mu vec ucinjeno ljudi slucajno vracaju !?

I tako, sedim ja na krovu Seve i kao besposlicar ne razmisljam o poslu ili o onome sta treba da radim, vec bez obaveza gledam ljude i slusam njihove razgovore, koji me ne obavezuju i ne podsticu na razgovor, ali opet interesantno razgovaraju i njihova razmena misljenja su vredna paznje, a meni srce kuca jedva 80 otkucaja u minutu i mnogo mi je lepo dok sedim u udobnoj stolici izlozen suncu, ciji se zraci jedva probijaju kroz pletivo pamucnog suncobrana.
Ljilja se istusirala kanalskom toplo-prohladnom i osvezavajucom vodom i kaze mi u prolazu :
- Idem ja da pogledam sta od povrca imamo za dobru mesanu salatu ! Nista joj ne odgovaram, a opet mislim se -blago njoj kada ima o cemu da razmislja ! Mirko je zavrsio ciscenje ribe i doziva me :

Babuska, Deverika, Crvenperka, Bodorka ... przene na ulju, a jos bolje na masti, ne zna se koja je lepsa i ukusnija ... !

- Mocile, riba te ceka da je obradis nadevom, jer ako je ja obradim, od zena cu dobiti grdnje, a od vas muskaraca psovke! I jedne i druge pohvale mi nisu nuzne, pa zato hajde dodji i reci sta jos treba da ti spremim, odnosno pomognem ! Mirka priznajem za moj druga pravog druga! Secam ga se bio je pijan, kada sam prvi put 1980-te godine dosao u marinu Zeleznicar u Makisu ! Na moja radoznala pitanja svi prisutni su bili skromni u odgovorima, a Mirko mi je ispricao sve sto je iskreno znao i usput se izvinjavao ako me nesto u razgovoru vredja, ali sve to tako je ispalo simpaticno, da sam ga primio k'srcu i do god smo se znali, dakle do njegove smrti, pomagao sam mu i na njegovo trazenje da mu pozajmim, rado sam mu davao i nikada nisam hteo da mi pozajmljeno vrati. A znao je i on da mi dobrim uzvrati !
- Dzibra, donesi svu tu ribu u Sevu na sto. Evo i ja silazim ! Dzibra je to odmah uradio, a za njim se spustio sa obale i Malisa. A ja sam napumpao pumpu sa od Sunca toplom pijacom vodom i istusirao sam se samo tako, a imao sam u prvobitnom planu samo da operem ruke ! Malo kasnije, taman kada sam ja uzeo sve sta mi treba, da napravim nadev, dosao je i Denesh.
- Momo, ja dosao da vidim kako ti to radis sa ribama ! Jutros one koje sam jeo, bile su neponovljivo dobre !
- O bre sa ce da ponovi i ako ga naljutis, bice jos bolje !Sali se Dzibra kao i obicno, a ja sam Deneshu pokazao, sa koliko sta i kako se pravi nadev, sto je njemu sve bilo poznato :
- Majku mu ? Pa i ja isto tako ! Dobro dodajem ja jos i persuna i belog luka, ali tvoje przene ribe su za pricu ! A ja sam mu dao savet iz svog iskustva :
- Beli lukac mozes malo na vatru, ali ne mnogo, a persun ni malo ne sme na vatru, dakle ne ni na jako toplo ! Ja persun upotrebljavam za riblju supu, ali ona mora kad bude gotova, malo da se prohladi i onda u nju stavim sitno naseckani persun i izmesam. I tada se persun u supi fino oseca, a u vreloj vodi se zakuva i izgubi silu mirisa ! Persun jos stavljam u marinadu za przenog Soma ! E sada si nesto vazno naucio, a sada prati dalje. Vazan je proces, pa prema tome obrati na paznju! Razne dodatke mozes upotrebljavati, kao C na primer ! Ali ako napravis ovako sa vegetom, ostrim projanim brasnom ( zuti kukuruz-secerac ), psenicnim mekanim tip 500 i dobro izmesas. Zatim ovako naseckanu harmonika ribu, napunis je sa nadevom i mora da odstoji najvise do 5 minuta. Zasto ne vise ? Zato sto riblje meso je mekano, kao pilece meso i brzo prihvata so iz Vegete. Ako ostavis ribu sa nadevom duze od 5 minuta pre przenja, onda so hemijskom reakcijom iz mesa ribe izvlaci sok i natopi nadev. Tada nadev izgleda kao mokro testo i kada se przi zna da zagori !
- A zasto ribama seces glave i tako ih przis !?
- Glave ( bez skrga ) su dobre za riblju corbu ili supu sve jedno ! A przene glave nisu za jelo, osim glave Soma i glave Smudja, od kojih su obrazine jako ukusne. I prvu turu pripremljenih riba sam izneo na obali gde je Dzibra vec pripremio talandaru za prijem pripremljenih riba. Kako sam ih rukom rasporedio po vrelom ulju, svi su prestali da pricaju i svima se svidjao miris przene ribe u talandari i ambijent oko trijangla !

Pozdravlja vas Moma Stosic

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 19:48:21, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17  Sledeci
Strana 15 od 17

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016