forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Regate - druzenje i plovidba
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Sub, 21 Feb 2009 22:05:17    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Mirko zvani Dzibra

Gospodo FORUMASI, prijatan vikend hocu da vam dopunim uzivanjem sa anegdotama o Mirku zvanom Dzibra, koji je bio ucesnik svih regata Ilustrovane Politike. Poznat je bio po tome sto se 15 dana, koliko je trajala regata nije treznio.

Inace bio je izuzetno posten covek i dobar drug. Nema coveka da ga je zamolio za uslugu, a da mu Mirko nije ucinio ili pomogao ma koliko to kostalo samog Mirka. Zanimljivo je to da na radnom mestu nije nikada pio, a radio je za Zeleznicu kao vozac kamiona.

I bas zbog toga sto je mnogo pio i isao svo vreme bos na regatama, o njemu su se pricale anegdote.

Stari Segal iz Drugog Svetskog rata. A Mirko je verovao i kleo se u njega !

1. prica : Mirko je imao mali drveni kabinas, koga je gurao stari "Segal". I na jednoj Regati, kada se islo preko Novog Sada u kanale DTD-a, negde pre Beska mosta sa pramca mu padne u Dunav pramcano sidro ( kociona papuca sa zeleznickog vagona ) i dobro se zakaci za dno. Mirko, inace u svom elementu pod dejstvom maligana, pogledao je pred njim', a ono most. Mestimicno kad god pogleda pred camcem, a ono opet most. Pita se on koliko ih ima i kada uspese da ih sagrade ? A SEGAL radi mirno, a Mirko malo vise predozirao, sunce ga opeklo i opet ispred njega most.

I u jednom mometnu SEGAL se gasi, potrosio svo gorivo. A Mirko, stari nauticar i ater-pater i na prednju palubu da obori sidro, da ga voda ne odnese na plovni put gde plove brodovi. Zna Mirko, jeste pijan, ali ne malo iskustva je tu, kad ono nema ni sidra !? Misli Mirko neko mi ukrao sidro.
-" Daj da pogledam konopac da nisu i konopac ukrali ? Nisu, tu je...?" I onda je sve i njemu bilo jasno !

Ovu anegdotu nam je sam Mirko ispricao to isto vece kada je stigao Regatu, jer je znao da se sali i na svoj racun.

2. prica Vec sam rekao da je Mirko vazio za dobricinu. Jedan novi regatas, ponestalo mu goriva pa se raspituje okolo ko ce da mu pozajmi malo do mesta gde se noci i vratice mu on, samo jos i da kupi. A bilo je to u vreme embarga. Novajlija vidi kod Miraka plasticna kanta od 20 litara polu puna i potrazi od njega gorivo. Mirko ga odbije rekavsi da nema.

Novajlija razvije pricu kako su svi pogresno informisani o Mirku da je on dobrica a Mirko ima skoro pun kanister mesavine i njemu nije pozajmio. Tu pocinje opsti smeh na cudjenje novajlije i naravno objasnjenje da u kanisteru ne stoji mesavina nego belo vino.

Mirko sa jednim od svojih miljenika za vreme jedne od regata. I naravno bos !

3.prica Na vecini regata Mirko je pripitomljavao pticu Gavrana i nosio ga je na ramenu ili na sesiru.

Na jednoj regati Regatasi su posebno zapamtila jednog Mirkovog Gavrana koji je svakog jutra u ranu zoru leteo od camca do camca i kljucao po krovu sve dok nebi razbudio vlasnike istih. Najveca radost mu je bila da premesta stvari sa camca na camac. Ljilja mu je obecala da ce da se nadje u loncu i zato je on nju najvise voleo u ranim jutarnjim satima !

---Nastavice se-----

Pozdrav Moma S.

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 18:18:23, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Adresa
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Uto, 24 Feb 2009 19:53:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Postovani FORUMASI

Dobri covek Mirko "Dzibra" je umro 2005 - te godine, ali su o njemu ostale anegdote i svi mi koji smo ga znali i druzili se sa njim', cesto ga spominjemo i on i dalje zivi u nasim srcima sa nama. Slava mu.

S postovanjem Moma Stosic

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 18:21:17, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Uto, 24 Feb 2009 20:03:29    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Ovako se redovno plovilo svake Regate !

Lepota druzenja na regati je prica za sebe, a ugodnost plovidbe je slobodan izbor.

Pozdrav M. Stosic

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 18:23:25, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Uto, 24 Feb 2009 20:16:40    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*
I dalje sa Regata ...

Svake regate bilo je ovako. Razlika je bila jedino u izboru: da li ce biti prase ili jagnje. Jedne godine u Adi na Tisi smo ispekli jare. Nismo mu nasli manu uz hladno pivo koje je doneo nas prijatelj mestanin Tibor Nojgebauer.

Pozdrav Moma S.

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 18:25:44, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Uto, 24 Feb 2009 20:24:05    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

I dalje sa Regata ...

Moj verni pratilac i najbolji drug na svetu - MALISA ! Voleo je Regate kao i mi ... !

Pozdrav Moma S.

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 18:28:28, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Sub, 28 Feb 2009 08:52:03    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Jedan od dozivljaja na regati.

Noc smo proveli na Maloj adi preko puta usca Vuke u Dunav. Lepo uredjeno mesto o kome se staraju clanovi Ferijalnog Saveza Hrvatske.

Jutro je obecavalo lep i suncani dan. Vetra skoro da nije ni bilo. Poredak plovidbe: ja i Ljilja sa Sevom napred, imitiramo tegljaca, a za nama se slepaju Brana i Ceca, zatim Mirko i iza njega mali mini-sark, camac koji sam kupio te sezone i po zavrsetku sezone odmah ga prodao ( zbog nestabilnosti ).

Vukovarska Ada, sa lepo uredjenim kampom Hrvatskog Ferijalnog Saveza

Pre polaska, posto u slepanju ja od Braninog camca ne vidim Mirkov camac, rekao sam im da u slucaju potrebe, malo li sto moze da se desi, Brana zatrubi sirenom i ja cu smanjiti gas i obratiti paznju. No desilo se nesto malo drugacije.

Mirko je resio da doruckuje. Tog jutra mu se prijele pastete sa belim lukom. Brana i on bi pastete no nema. Kaze on to Mirku i on mu dobaci dve pastete, da ima jednu i za Cecu. Pastete male, a apetiti kod Cece veliki i Brana trazi jos. Mirko dobacuje jos jednu. No apetit je apetit i Brana trzi jos.

Mirku dojadilo pa hajde da se malo posali. Dobaci on Brani zivo jaje, a Brana misleci da je to pasteta prihvati ga bez opreza. Jaje se u Braninim sakama razbilo i poprskalo i Branu i Cecu i camac. Mirko se nasmejao uspeloj sali, a Brana i Ceca bas i nisu prihvatili to za salu.-" E Mirko, J...... majku za ovo".

Mirko resio posle dorucka da se okupa i privukao mini-sark i uskocio u njega. Nebo bez ijednog oblacka, a Mirko se kupa i uziva na suncu. Prosto mu godi. No na suncu i nije ugodno biti duze vremena i Mirko resi da se vrati u svoj camac. Ali brzina kretanja nije prilagodjena za mali mini-sark. Kako Mirko pridje pramcu on pocne da prima vodu. Covek pokusavao na sve nacine i nije vredelo. I zamolio je Branu da zatrubi, da bih ja cuo i po dogovorenomu usporio, ali Brana ljut zbog jajeta i nije hteo da da signal.

Stizemo posle nekoliko sati u Backu Palanku. Ja ulazim sa svima njima, kroz tesnac u Tikvaru i imam sta da vidim. Mirko kao jastog crven, ali nije ljut na Branu. I Brana nije vise ljut, kaze sa ovim je izjednacio salu.

Sve jedno rekao bih NESLANA SALA, ali iste jeseni ja sam se resio lose napravljenog mini-sarka. Prodao sam ga Vuku Krnjevicu i kada sam ga sreo i video koliki je to covek, otkazao sam mu prodaju, rekavsi mu da taj camac je mali za njegovu masu. Ipak me je ubedio, da njemu bas taj camac treba samo do neke plaze, koja je veoma blizu njegove kuce na moru. I kupio ga je, a ja sam svaki sledeci camac, pre kupovine dobro sam proveravao njegove plovne sposobnosti.

Pozdrav Moma S.

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 19:08:37, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Ned, 01 Mar 2009 20:23:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*
I dalje sa Regate

Sa vesom koji se susi posle pranja, izgledali smo kao Italijani.

Uvek kada bismo se nasli na trijanglu kod Backog Petrovca, Ljilja bi cunom otisla na Backi kanal, pa posto on nije plovan, imao je cistu vodu i oprala bi ves koji se nakupio za proteklih deset do dvanaest dana. A ja sam obicno na plovak pecao : crvenperke, bodorke i uvece ih ocictio i isprzio res. Uz hladno pivo ili uz crveno suvo bino bilo je taman . Obicno su se komsije okupljale kod nas, jer je terasa bila komotna za sve. Sedelo se do kasno u noc, kada je Ljilja inace spremala palacinke, ili kolac sa visnjama u rerni. Pa se sedeljka nastavljala do sitnih sati.

Interesantno je da smo svi pijuckali i niko se nije opijao, mada je pica bilo u izobilju.

Ujutru pre polaska prema sledecoj destinaciji, svako se bavio oko pregleda motora i ostale opreme. Neko je jos uvek doruckovao, neko kafenisao, a neko je vec i krenuo. I tako do sledece destinacije.

Moma S.

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 19:11:28, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Uto, 10 Mar 2009 16:09:44    Naslov: Oduzeta mreza Odgovoriti sa citatom

Gospodo Forumasi i Regatasi, dobar Vam dan

Desilo se jednom ne regati " Ilustrovane Politike "

Ja za komandnim pultom Seve

Obicno se moj rodjendan ( 30.06.53. ) uklapao u dane sa pocetkom Regate. Jednom prilikom smo bili u kanalu blizu Odzaka. U obliznjem selu smo kupili jednog dobrog prasca, sredili ga i do veceri je bio ispecen na raznju. U toku pecenja u obrtanju raznja uz pivo svakako, mnogi prijatelji Regatasi su dokazivali svoja majstorstva u polivanju prasca pivom, radi ukusa kazu, a svi ostali smo pricali dogodovstine i nalazili primedbe onome kiji je bio za raznjom. U sali naravno. Kada je pecenje bilo gotovo, prasac je u komadima bio serviran na dva rasklopajuca stola na izvol'te svima ... Zene su bile zaduzene za salate u cemu su uvek pokazivale svoje umenja u kvalitetu iste.

Kada smo se lepo najeli i napili, dogovor je pao da nocas podavim jednu mrezu u kanal pored camaca, da sutra imamo ribe za rucak. Ja sam znao da je to zakonski prekrsaj, ali razmisljao sam tolerantno po drugome ! Mi smo ljudi tj. Regatasi, koji momentalno zivimo na vodi i taj ulov ako ga bude, nije za prodaju i sticanje finansijske dobiti, vec za nasu upotrebu.

Podavim ja jednu mrezu od 50 metara i vezem je za Sevu. Pa posto je vec bilo kasno, legnemo da spavamo. Oko dva sata ujutru, probudise me dva lovocuvara sa camcem. Pitaju da li je mreza moja, na sta ja potvrdno odgovaram. Kazu moraju da mi je oduzmu, na sta sam im odgovorio da i ne probaju ! Kazu da ce pozvati policiju, na sta sam im odgovorio da je to pravilno. Sacekali smo dvojicu policajaca i legitimisali smo se drug-drugu. Posto sam i ja bio njihov kolega, dogovorili smo se da im predam mrezu, a sutra ce mi je vratiti. Poverujem ja kolegama i racunam , rec je o ljudima iz zakona, koji su svakako tolerantni u ovom slucaju, a i kolege smo. Necemo valjda da obmanjujemo drug-druga ?

Sutradan sa jos jednim regatasem, da mi pomogne da donesemo mrezu, odemo mi do stanice milicije u Odzacima, da vratim svoju mrezu. Kad ono komandir stanice Crnogorac bez tolerancije i kaze:
-" Ja sam ovde gazda i ti mozes da se oprostis od svoje mreze i da je zaboravis." Situacija prepoznatljiva kod malih ljudi i jedino sto mi je ostalo da mu kazem, da mi je sacuva i da cu posle suda da dodjem po nju. Ispratio me je sa podsmehom, koji me je jos vise inspirisao da mu je uzmem.

Regata se davno zavrsila kada sam dobio poziv za kod sudije za prekrsaje. Gospodji sudiji sam ispricao sve bez izuzetaka i pokazao joj dozvolu za sve alate za privredni ribolov i kroz neko vreme sam dobio cek da uplatim kaznu, ali i resenje da mi se vrati alat za koji sam uredno platio dozvolu za tu godinu. Da vam ne opisujem nas susret, ali da ste samo videli "netolerantnog gazdu " kada mi je podpisivao dostavnicu o predatoj mrezi. A milicioneri koji su je oduzeli, bili su u dezurani i cudeci se posmatrali kako iznosim kasetu sa mrezom, jer neko mi od njih rece, da se to nikada do sada nije dogodilo ! Za svo vreme mog zadrzavanja u stanici milicije u Odzacima, Ljilja i Malisa su me cekali u nasem "Renou-4" ispred stanice. Posto je cekanje potrajalo, kako sam se pojavio sa mrezom, Ljilja me je pitala da joj ispricam sta se sve dogodilo, posto me dugo nije bilo. Mahnuo sam joj rukom i odvezli smo se do carde na obali kanala. Narucili smo neke "specijalitete kuce" i dugo pricali o dogadjaju u stanici, srecni sto smo "pobedili NEZNANJE i SILU" !

Mnogi "mali ljudi", a "naduvani" polozajima koje su dobili u ko zna kakvim prilikama, ne znaju svoj posao koji obavjlaju, a ubedjeni su da znaju. "Takvi su najopasniji": rekao mi je moj otac Vidan, dok sam bio klinac. Ali to je pitanje za drugu vrstu foruma.

Pozdrav Moma S .

Poslednji put izmenio seva-2 dana Sub, 06 Apr 2013 15:16:52, izmenio ukupno 7 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Sre, 11 Mar 2009 09:20:28    Naslov: Regatasi Odgovoriti sa citatom

Nezaboravna "pasara" Borislava Vucetica, mog i Ljiljinog druga i prijatelja.

Jedna od pozitivnih karakteristika druzenja ljudi na Regatama je familijarnost. To sto se pije kafa u drustvu i ne obraca paznja ko je koliko puta skuvao, vec i briga o slucajnim nevoljama. Ja ne pamtim da se desilo ili da je neko pricao da se motor nekome pokvario a da nije besplatno popravljen ili camac vezan "cuge" i po marsuti regate doslepan u maticnu marinu. Pa i posle Regate ostaje poznanstvo. A medju regatasima je bilo ljudi specijalisti raznih zanimanja. Meni sta god da je trebalo u privatnom zivotu, obracao sam se regatasima i sve je bilo reseno sa garancijom kvaliteta. Jer taman posla da me regatas obmane, a sutra na novoj Regati trebamo da plovimo zajedno.

Nasi prijatelji sa vode "Gruja" i "Mika-2"

Po nekada se desavalo da novopeceni i nadobudni camdgije pokvare regataski red, ali samo na kratko vreme. Secam se jednog primernog slucaja: Regata posle prolaska kroz veoma zivopisni Backi kanal, pun krivina, smestila se u trijanglu kod Karavukova. Vreme lepo, regatasi jos uvek pod dojmom prirodnih lepota Backog kanala odmaraju neko na rasklapajucim stolicama na pokosenim obalama trijangla, a neko sa krmenog dela camca zabacio plovak i nada se sveze przenoj bodorki za rucak. Sve u svemu jedna harmonija uzivanja.

I eto ti mladji covek sa plavusom i gliserom, punim gasom u neposrednoj blizini camaca , pravi krugove po trijanglu. Ljudi u prvo vreme nisu mogli da shvate sta se desava i sta je sa tim mladicem, dok su camci poskakivali na talasima, a nekima koji su kuvali rucak pricinjavalo neugodnosti. Videvsi radostan osmeh na licima dvoje mladih ljudi, shvatili su da se oni izivljavaju i regatasi su poceli da dovikuju mladima u gliseru. Medjutim muskarac je rukom pokazao, a sto se regatasima nije svidjalo, jer je bilo uvredljivo. Mladi su odglisirali u pravcu Srpskog Miletica.

Regatasi su smirili svoje strasti, komentarisuci nemio dogadjaj. Medjutim, cetiri camaca uvredjenih posada sa Dorcola, krenulo je put Srpskog Miletica paralelno ploveci, tako da su kanal zatvorili za plovidbu. Nemio dogadjaj je brzo zaboravljen, jer je preovladala lepota sredine i lepo vreme na trijanglu .

Sutradan je svanulo predivno jutro. U vazduhu se osecala svezina, a prvi jutarnji suncani zraci nagovestavali su topao dan. Regatasi su vesela lica, vrsili poslednje pripreme za pokret i jos jedan dan uzivanja u plovidbi lepim kanalom.

Nesto pre ustave kod Srpskog Miletica a u desnoj obali kanala, podavljenog zrcala stajao je beli gliser, posecen sekirama. Regatasi su ploveci cutke, prolazili pored glisera i neko primeti: " da to je onaj bezobrazni samozivac od juce sa trijangla". Komentara vise nisam cuo. Svi su nastavili plovidbu, ocekujuci nova pozitivna uzbudjenja. Uvece na programu je bio, vojnicki kazan.

Pozdrav Moma S .

Poslednji put izmenio seva-2 dana Sub, 06 Apr 2013 15:28:04, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
DorcolAC

Pridružio: 10 Feb 2009

PorukaPoslao: Sub, 14 Mar 2009 17:52:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

evo-2,
vidim da si postavio i lepu sliku pasare vezane uz obalu u Porekoj reci. A u daljini, zove ulaz u erdap. Miro planina, kao i obino zelena i tajnovita. Odavno nema Marka Kraljevia da jezdi na arcu.
Ta fotka me je naterala da malo preturam po kutiji sa uspomenama na regate ilustrovane, i gle uda, naioh na jednu zanimljivu. ini mi se da je isti amac u pitanju, a pored njega prelepo korito od mahagonija - raeno u Poljskoj. A prijateljstvo je jedna od osobina regataa.
Ima toga jo...
B.

DorcolAC

PorukaPoslao: Sub, 14 Mar 2009 18:14:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sluam danas, na promociji Ninove knjige o Tisi, glas spikera dok ide dokumentarni film. Trudi se dete da proita, pomalo grei, pomalo slie i nabada ali naniza i nekoliko bisera. U nizvodnoj plovidbi kada su proli Beej, na desnoj obali vidi se Ajfelova prevodnica. Ja oduevljen, raunam sada e da prikae detalje ovog spomenika tehnike (jer smo do tada videli razne kafane, klubove i druga zanimljiva mesta uz reku) kad ono meutim... glas: "a ovo je prevodnica lajz". Pomislih esto-puta smo svi-skupa plovili tuda i nismo znali da se ta prevodnica zove lajz. Dobro upueni kau da je to strano ime za prevodnicu, a iskusni rekoplovci vole da impresioniraju novajlije korienjem tih strunih termina.
Aad ve rekoh prevodnica zvana lajz. Ovo nije ta, ali je jedna od onih kroz koju je regata Ilustrovane prolazila. Kad se napuni amcima bilo je ba veselo. I naravno guva. Tu sam (da li od apana ili moravaca) uo stihove pesme: Zbijajmo se drug do druga, jer e zima biti duga...
Evi i slikice:
[/img]http://img205.imageshack.us/img205/4931/regata3.jpg
DorcolAC

PorukaPoslao: Sub, 14 Mar 2009 18:15:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Ned, 15 Mar 2009 14:24:44    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Boki , hvala sto si mi sa ovim fotografijama vratio secanja 25 godina nazad . A i ja i ti smo za toliko bili mladji . Nesecam se ko nas je fotografisao , mozda Vesna , ali znam da je sa trijangla Karavukovo .

Na ovoj drugoj fotografiji u prevodnici , prepoznao sam Kepenu , ovaj strogo lavo , sa bradom . Inace prevodnica na Ruskom jeziku se kaze SLJUZ .( S kao sah ).

Hvala za prijatna secanja .

Pozdrav Moma
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Čet, 19 Mar 2009 22:36:22    Naslov: Segedin Odgovoriti sa citatom

Gospodo Forumasi, dobar Vam dan

U poslednje vreme u organizaciji Ilustrovane politike , islo se vise puta u Madjarsku u lepi i pitomi grad Segedin . Uslovi za odmor regatasa su bil vise nego odlicni . Regata je u stvari bila locirana na teritoriji Segedinske banje , gde je termalna voda bila glavni adut . Pet bazena sa razlicitim temperaturama vode , izmedju kojih krivudaju poplocane staze , koje povezuju kafe restorane sa namenskim buticima i postom .

Bazen sa toplom vodom. Nocu je ipak najbolje kupati se, kada osvezi.

Restorani su pristupacni , da ne kazem jeftini , a najtopliji bazen je opremljen sa hidro masazom gde sam vise puta u toku dana primenjivao terapiju , masaza kicme . Najprijatnije je ipak nocu . Noc navlaci svezinu , a voda se cini jos toplija no preko dana . Tusevi su opskrbljeni tekodje toplom vodom , tako da u nocnim satima , posle plivanja , topli tus i na spavanje . Verujte da takva terapija veoma prija .

Mi smo bili cetiri puta po cetiri dana i nikada nismo spremili ni jedan obrok , osim kolaca sa visnjama ispecenog u rerni . Ljilja je specijalista za taj kolac . Nedaleko je prava Madjarska carda , sa ciganskom muzikom i cardasem . A spricer dugacak pa tanak ( oso lepes ) u oznojenoj visokoj casi .

Obicno kada dolazimo u Segedin , orjentir nam je most i posle njega pristajemo levo uz carinski dok . Posle pogranicnih formalnosti , prelazimo preko na levu obalu Tise i to je trazena lokacija . Obala cista , uredjena , trava pokosena i tu na takvo nestvarno mesto pristajemo sa svojim kabinasima . Po neko ko je doplovio sa otvorenim camcem , na tu lepotu od obale podize sator . Iznose se rasklapajuci stolovi i stolice i zapocinje se kamperski zivot . Na dvadeset koraka od camca je prvi bazen , za par koraka dalje su restorani , a nedaleko su i javni toaleti i tus kabine . Pa da li jos nesto treba skromnom coveku za lep zivot koji se zove odmor .

I jednom , prvog dana kada smo pristajali obali , prvi iz camca je iskocio Malisa sa teniskom lopticom u ustima . I dok smo ja i Ljilja obezbedjivali Sevu od iznenadnih nevremena , Malisa je nasao drustvo u jednom starijem coveku , koji mu je bacao loptu i Malisa veselo donosio .

Cetiri dana smo bili tu i svakoga dana je matori Madjar dolazio sa biciklom , donoseci par parceta cokolade Malisi i igrao se sa njim , a da se nama nije ni jedanputa obratio . Poslednjeg dana , pre podne kada smo kretali put Beograda , matori Madjar je dosao , dao Malisi par kocki cokolade , poljubio ga , pomazio i pristojno sacekao na obali nas odlazak . Dok smo odlazili , do god se videla obala i matori Madjar je stajao nepomicno i gledao za nama . Da zavoleo je Malisu . A i Malisa je bio dobar i pametan i lep pas i njega je bilo lako zavoleti .

Do vidjenja u Segedin .

Pozdrav Moma S .

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 19:19:23, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pon, 23 Mar 2009 17:27:06    Naslov: Becejski kanal Odgovoriti sa citatom

*
Pozdrav forumasima i nauticarima !

Jedne godine , vracajuci se iz Segedina , jedan deo drustva ( regatasa ) je iz svojih privatnih razloga , odlucilo da iz Beceja se puste niz Tisu , da bi ranije stigli u Beograd . Znajuci za tu odluku , a spavali smo u Senti , ja ujutru odem do mesarnice i kupim pet kilograma svezih kremenadli . Usolim ih sa "vegetom" , slozim u posudu i stavim u frizider . Da se lagano sokovi iz mesa pomesaju sa ukusima i mirisima raznog povrca i soli . Madjarski hleb ( somun ) nismo propustili da obezbedimo , a pivo i belo vino se verovatno "prehladilo" i od njega cemo kijati najverovatnije .

Nizvodno smo plovili "cuge" i bilo je i pesme , price , nadvikivanja . Stigavsi u Stari Becej , nasli smo odgovarajucu platformu za pristajanje , uz malu korekciju i krcenje sevara . Gruja je sa svojom macetom i sinom Markom , raskrcio put sa pramca do slobodne obale .

Mladi su pohitali u grad , zazeleli se gradskog zivota , a mi stariji poceli sa pripremom mesta za rostilj . Nova prohromska resetka je posluzila za meru rupe za lozenje . Drva i ugalj su vec na mestu , a zene se zanimaju sa pravljenjem salate . Ovog puta ce biti sopska salata . Tako je vecina odlucila .

Dim sa lozista se vec sporo podizao iznad vrba , dok je deo dima zalutao medju vrbama . Obala se zavrsava sa sevarom , kome je klima ove godine odgovarala , pa je porastao i vise od dva ipo metara . "Ajfelova " prevodnica , na samoj krivini prkosi vodenoj snazi Tise i nemilosrdno je razdvaja od njenog izdanka Kanala , koji je osvezava sa vodom iz Gornjeg Dunava .

Ajfelova prevodnica i poznata krivina Tise kod Beceja.

To mesto kao da je neko stvorio i poklonio tostolobicima , amurima i drugim ribama biljojedima . Neki regatasi su prepoznali svoju sansu , ne mogavsi da obuzdaju svoje ribolovacke strasti , uzeli su se posla sa varalicama . Rezultat je bio da su svima nudili krupne komade tostolobika .

A Tisa sve to vidi i u prolazu obuzdava snagu svoga toka u kratke limane i siri svoje korito posle krivine , obilazeci adu i sa leve i sa desne strane i donoseci hranu velikoj skupini somova , koji zive vec godinama u jami ispred same ade . Po neki som napravi zivotnu gresku uzevsi socni mamak ponudjen od strane ribolovaca , ali sva sreca , mnogo je vise u prici ulovljenih somova na tom mestu , no sto je pojedenih mamaka . I cuh pricu "bas neki dan je ulovljen som od sezdesetak kilograma , mozda i vise , nismo ga merili " .

Meso na rostilju je zamirisalo , na radost sviju nas . Gruja je bio rostilj majstor , a svi mi ostali smo na pristojnoj distanci , zauzeli mesta i ko se krstio , a ko nije , ustvari svi smo medjusobno nazdravljali sa rakijom prepecenicom od 16 godina poreklom iz sljivika moga oca . Hvala mu za trud , odlicna je .

Ukus vrucih kremenadli sa sopskom salatom i Madjarskim hlebom se stapao u jednu mesavinu , kojoj niko nije nasao manu . A "prehladjeni" spriceri su prijali i muskarcima i zenama . Malisi smo naravno dali njegov deo i on je skinuvsi meso sa kostiju , velikodusno ostavio kosti domacim kerovima .

Noc se polako ali sigurno spustala i bilo je sve tamnije . Mesec se negde sakrio , ali od nas sa niko nije pomerio sa svojih stolica , samo smo vatru pojacali . I cini mi se da smo nesto veoma vazno pricali , ali ja se teme ne secam . Znam samo da je bilo jako prijatno sedeti , pored obale Tise gde je noc polako navlacio svezinu , a puni stomaci su prijali nervnom sistemu sviju nas . I niko nije razmisljao o sutra . A sutra smo se rastajali . Sa nekima cemo se videti tek sledece regate .

Pozdrav Moma S .

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Sub, 06 Apr 2013 20:10:38, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 15, 16, 17  Sledeci
Strana 3 od 17

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016