forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Brodske radio stanice
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
COKI

Pridružio: 11 Nov 2006

PorukaPoslao: Sre, 14 Jan 2009 11:49:57    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Zanimaju me vasa prakticna iskustva sa brodskim radio stanicama.
Ovde u e-shopu ( http://prodavnica.navodi.com/index.php?kat=12 ) ima nekoliko modela u ponudi. Sta pazariti.
Zato imam par nedoumica:
- rucna vs. stacionarna
- u slucaju stacionarne, kolika je antena dovoljna za normalan prijem do 10-ak km
- sme li kabl od antene da se nastavlja
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
espresso

Pridružio: 28 Feb 2008

PorukaPoslao: Sre, 14 Jan 2009 16:51:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

@ coki
prosle godine kupio u icom-u rucnu stanicu. mislim da je bila model koji se trenutno nudi kao best buy (ic-m33). mane: mala snaga 5w, baterija koju sam mogao da dopunjavam samo na 220v, slab zvucnik. prednosti: cena, pliva u vodi (ko zeli da se kupa sa rucnim vhf-om).
posle dva meseca koriscenja iste presao sam na stacionarni icom (ic-m401e). mane: trebalo je ugraditi na za to predvidjeno mesto u kokpitu, montirati nosac antene, povezati struju i antenu i ispitati veze izmedju anntene i stanice. potroseno par sati dragocenog (citaj SKUPOG) vremena. prednosti: veca snaga 25w = veci domet, bolji zvucnik = bolje cujem kada sa vozim brzinom od preko 25 mph.
sto se antene tice, izabrao sam glomex duzine 140 cm. bez problema na Savi (13 - 18 kilometar) cujem brodove sa Dunava.
niko ne preporucuje nastavljanje antenskog kabla, mada je moguce sa konektorima. kabl nije skup, pa se povedi onom narodnom "dvaput meri, jednom seci".
pozdrav.
Nazad na vrh
COKI

PorukaPoslao: Čet, 15 Jan 2009 10:05:35    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala Espresso, moram jedino da te demantijem za punjenje rucne M-33 stanice, malo sam se raspitao oko punjaca i saznao da postoji i dodatni kabl za punjenje na 12V.
Ali to tebi sada nije vazno. Wink
Negde na forumu sam nasao, da su forumasi testirali dve M-33 i da su u direktnoj vezi imali cujnost na 10-ak km razdaljine, sto je u principu za reku dovoljno - sto se mene tice.

Zanima jos da li neko ima iskustva sa Neptun i President radio stanicama, koje su u svakom slucaju jeftinije od slicnih (ili istih) Icom radio stanica?
Nazad na vrh
espresso

PorukaPoslao: Čet, 15 Jan 2009 13:35:45    Naslov: Odgovoriti sa citatom

@ coki
znam za punjac 12v ali cena mu nije bas narodska.
sto se testa tice, sve stoji, samo mislim da se rezultat koji pominjes odnosi na kombinaciju fiksne i rucne stanice. domet nije problem ukoliko nema prirodnih ili vestackih prepreka izmedju dva emitera.
fiksna stanica vece snage + brodska antena daju vecu sansu da te se prepreke prebace.
uzgred, ja sam svoju rucnu prodao caletu, i on je koristio letos u grckoj, kaze da je radila super. plovio je sa camcem quicksilver 640 od soluna do svete gore mesec dana.
pogledao sam neptun i president i realno imam utisak da se kod icom-a dodatno placa samo robna marka i nista vise.
nazalost kada sam ja kupovao VHF, nije ih bilo u ponudi kod nas. da jeste siguran sam da bih ozbiljno razmotrio i te proizvodjace.
Nazad na vrh
Pera GARMIN

Pridružio: 10 Jan 2007

PorukaPoslao: Čet, 15 Jan 2009 14:13:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

espresso,
ja za punjenje M-33 na 12V koristim kabl od punjaa za AA baterije. Igrom sluaja je isti prenik konektora, a podnoije za punjenje se napaja sa 12V direktno.

Coki,
mi esto koristimo u komunikaciji fiksne: Icom M-401 i Raymarine za USA trite, i rune: Icom M-33 i Cobra MR-HH90.
Brodske imaju daleko vei domet u emitovanju zbog snage i visine antene logino. Rune dobro uju te brodske, ali mnogo manje dobacuju u emitovanju (opet zbog antene i snage). Razlika u dometu izmeu runih M-33 i Cobre je mala, ali je velika razlika u kvalitetu zvuka i koliini uma.
Ako ima uslova na brodu (krov ili roll bar za montau antene i dovoljno mesta) onda je po mom miljenju bolje da uzme fiksnu stanicu. Ja na Dunji imam problem sa mestom za montau antene...
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
espresso

PorukaPoslao: Pet, 16 Jan 2009 14:23:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

nemas ti pero problem sa mestom za montazu antene, vec sa vremenom koje nemas da potrosis na smisljanje kvalitetnog resenja... na dunji mesta ima kao u prici...
Nazad na vrh
autarh
Gost

PorukaPoslao: Pet, 16 Jan 2009 16:07:29    Naslov: Odgovoriti sa citatom

nece da prizna da mu zao da busi rupe po Dunji Smile
Nazad na vrh
COKI

PorukaPoslao: Pet, 16 Jan 2009 17:36:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Mislim, da cu se na kraju odluciti za stacionarnu radio stanicu Neptun, malo me muci kabl, ali cu nesto vec smisliti.
Hvala vam na savetima.
Nazad na vrh
Pera GARMIN

PorukaPoslao: Sub, 17 Jan 2009 11:30:54    Naslov: Odgovoriti sa citatom

espresso,
da bi stavio antenu za fiksnu stanicu morao bih da joj napravim nekakav roll bar od inoxa, koji bi bio odlian (zadnji) nosa tende... pokuavao sam neto da skiciram na tu temu i nita pametno nisam smislio... nije samo vreme, ponekad su i ideje...
Nazad na vrh
bozza

Pridružio: 09 Mar 2007

PorukaPoslao: Sub, 17 Jan 2009 13:14:24    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pero, a da produzis "labuda" za metar?
Vidim ja da ce i ove godine Yoka da vozi duge ture...dok ne bude oformljen bimini i naslon za ledja... Very Happy
espresso

PorukaPoslao: Sub, 17 Jan 2009 18:28:28    Naslov: Odgovoriti sa citatom

nije bozzina ideja losa... za pocetak, rol bar od prohroma je dobro resenje. majstora sa ade znas, ti si me i odveo kod njega. mozda on smisli nesto upotrebljivo.
Nazad na vrh
Mushu

Pridružio: 10 Jul 2008

PorukaPoslao: Pet, 23 Jan 2009 11:24:12    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Koliko bi se dobilo ako rucni stanicu spojio sa fiksnom antenom? Meni je veci problem el instalacija i napajanje jer je motor male snage. ali ovo bi moglo da bude solidno resenje.
Nazad na vrh
Pera GARMIN

PorukaPoslao: Pet, 23 Jan 2009 22:03:29    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sa eksternom anternom bi se dobilo na dometu u zavisnosti od visine antene. Ali i dalje ostaje velika razlika u snazi predajnika runih (5W) i fiksnih (25W) stanica !
Nazad na vrh
Marke

Pridružio: 05 Sep 2008

PorukaPoslao: Sub, 24 Jan 2009 03:00:44    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Komsija mi je dao CB band stanicu vredi li to icemu ili da je skartiram?
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Sub, 24 Jan 2009 18:39:42    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja imam rucnu stanicu Midland -Nautico VHF MARINE,rucna,ima acu,ponjac na220,na 12v.nije bila skupa i sve moje potrebe zadovoljava.Mogu da cujem i cuju me.Svaka nova stanica koja digitalno sintetise ucestanost i nacin rada -modulaciju itdd odgovara zahtevima prosecnog korisnika.Iz prakse najvazniji je antenski deo i na ove rucne moze da se prikljuci stabilna antena.
kada imate dobru antenu ne morate da imate neku snagu a o prijemu da i ne govorim.ovo je broj kanala i ucestanost koja je rezervisana za rad:
16kanal 156.800Mhz 156.800Mhz International Distress, Safety and Calling. Ships required to carry radio, USCG, and most coast stations maintain a listening watch on this channel.I veza je simplex ako se ne varam jer su iShip Transmit MHz i Ship Receive MHz iste.bilol bi dobro kod povezivanja antene i stanice dobro podesiti antenu sa SWR il na neki drugi nacin i onda se tek vidi sta znaci dobra antena.a mozda bi neko ko bolje vlada tematikom mogao bolje da objasni i da postavi na forum neku antenu (lambda/4 ili neku drugu)koja bi mogla lako da se pravi i koja bi zadovoljavala za uslove rada na brodicu.Isto vazi i za taj gradjanski val ili CB za na 27mhz,ako imas losu antenu ne vadi te dobra stanica a ako imas losu stanicu tu antene cini cuda.Iako su mobilni tel.promenili ulogu CB stanice.uostalom ako je imas stavi je pa probaj.ovo je ukratko
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 4 od 6

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016