forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Reka mog detinjstva

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
UrosP
Moderator

Pridružio: 16 Avg 2016

PorukaPoslao: Pet, 09 Sep 2016 15:11:07    Naslov: Reka mog detinjstva Odgovoriti sa citatom

Uhvatih malo vremena pa sam želeo da napišem nešto o reci svog detinjstva i mladosti. Na moju sreću, nije to ni bilo toliko davno, mada poslednjih 7 godina više nisam stalan član Drinske ekipe zbog posla i porodičnih obaveza.

Sve je krenulo davne '89, kada je moj otac uzeo plac na obali Drine i tu ozidao vikendicu uz pomoć par komšija sa placa. Ja sam već sa svojih 5 godina počeo da idem u ribolov sa njim, a kasnije je više nas odatle išlo redovno zajedno na vodu. Zanimljivo, ali iako sam bio mali i neiskusan, uvek su me moj otac i njih par komšija vodili sa sobom, a Miša, tadašnji vlasnik čamca i motora i dobar komšija, uvek mi je objašnjavao sve oko pravila na vodi i učio me da upravljam čamcem, a iz ove perspektive vidim, učio me je i mnogim životnim stvarima kojih tad nisam bio svestan.

Meni, detetu od 8-9 godina je to bilo neverovatno zanimljivo i izazovno, i nisam mogao da ne zavolim vodu i čamac. Uvek smo imali bar jedan drveni čamac(koje je Miša i pravio), na naše tri vikendice. On je imao stolarsku radnju i opasan dar za duborez što radi i dan danas. Imao je veliku pokretačku energiju a inače je jako duhovit i interesantan čovek. Mogu slobodno reći da me je taj period oblikovao i kao osobu, jer provodeći vreme sa starijim ljudima, naučio sam se nekoj životnoj disciplini i postavljanju prioriteta. Nikad mi nije bilo teško da ustanem pre zore iako sam voleo da spavam duže ujutru, ali kad je u pitanju Drina, zna se šta je bolje Smile

Mišinih ruku dela:

Miša je i pored obaveza u svojoj radnji, stizao da dolazi sa nama i sa mojih 10 godina, počeo je da me uči da sviram gitaru. On je u mladosti bio član par muzickih sastava i kulturno-umetnickih društava i gitaru je uvek imao u vikendici. Nažalost, nemam trenutno neku nasu zajedničku sliku, samo ove:

Pošto je kod mene prepoznao talenat za muziku, koji sam i nasledio od roditelja, imao je želju da me nauči da sviram gitaru. Neku staru polu-raspalu akustičnu gitaru koju sam imao(služila je jedno vreme kao mrtva priroda u osnovnoj školi), on je sredio, zamenio kobilicu, čivije, stavio nove žice, i ja sam imao instrument ! Kakav je to bio poklon za mene, nisam tada ni bio svestan ali sam bio presrećan !
Kad god smo se videli i imali vremena, on je mene naučio neki novi akord ili tehniku. Već posle nekih 3-4 meseca, mi smo mogli da sviramo zajedno i to je postalo sastavni deo većine noći koje smo provodili pored na Drini.. dve gitare, pored vatre, i jedan od najlepših delova mojih uspomena. Inače zahvaljujući tome, ja sam kasnije malo pre fakulteta počeo da sviram i bas gitaru, i svirao u par bendova što je mnogo pomoglo u finansiranju školovanja. Ipak, ja sam treće dete, a to je bila velika stavka za budžet porodice.

U jednom trenutku, tu u našim vikendicama u Mačvanskom Prnjavoru na Drini, nastala je ideja i za likovnom kolonijom koja nosi njeno ime, i počela je da se održava svakog avgusta još čini mi se 2001. godine uz pomoć mesne zajednice.
Na slici su članovi kolonije, među kojima i moj stari, takođe slikar.

Kasnije, neko se dosetio da napravi regatu sa tog mesta, pa je nastala i "Hajdučka regata" koja je privukla veliki broj ljudi i plovi se od Mačvanskog Prnjavora do Crne Bare.
U pomoć su pritekli i članovi čuvene "Drinske regate" iz Bajine Bašte i Ljubovije:

Posle svega, šta da kazem, hvala Bogu što je moju mladost usmerio na Drinu i što sam imao tu privilegiju da provedem 15 najlepših godina pored nje sa ljudima kakve ću vrlo teško naći u životu, koji imaju dušu i koji umeju da uživaju u jednostavnim stvarima. To je verovatno i poenta života, naći način da uživaš u onome što trenutno imaš dok ne stekneš nešto više, i truditi se da uživaš u jednostavnim stvarima.

Sećam se, često kad smo sedeli tamo i uživali u miru i prirodi, Miša je znao da mi kaže: "Mali, svaki dan proveden ovde, ne računa se u životni vek...!".
Negde u dubini duše, stvarno verujem da je tako Smile

Jedno neizmerno hvala mom ocu, čika-Miši i ostalima sa Drine što su me zarazili rekom i prirodom.
Ja ću ako Bog da to nastaviti na sličan način sa svojim sinom, nekim drugim dobrim ljudima, i na Dunavu...!

#
Sve slike su preuzete sa facebook stranice "Reka Drina Prnjavor" i njihovo su vlasništvo:
Za više slika možete posetiti: https://www.facebook.com/reka.d.prnjavor/
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016