forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

MALIŠA - Ljubimac i drug na čamcu
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Ned, 14 Okt 2018 10:46:21    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Priča o nezaboravnom drugu psu Mališi na čamcu Ševa - 44-ti deo

I Kanal prav kao strela. Dubinomer pokazuje istu dubinu sa razlikom u desetak ... dvadeset, do maksimalno četrdesetak santimetara. Uzmem dvogled 7X50 i posmatram ispred Ševe, sa nadom da vidim nešto interesantno. I ništa ... ! Pravac u kome se po površini bućne po koja riba, ili je to Kormoran zanesen u lovu neke jadne ribe, koja u tom dvoboju nema ama baš nikakve šanse po svoj život ... Onda sam pustio muziku, koja me odvede maštom u lepi i interesantni svet. I evo bez najave Ljiljinog komentara :
-„Eh da smo sada na Đerdapu ... bilo bi nam mnogo lepše ... !? Mada ja volim da plovim Ševom ... a ovde u kanalu plovimo ... ? Jedino mi smeta što ponekada naiđemo na područje gde se u vazduhu oseća miris sirove nafte. E jedino mi to smeta !“
-„Taj miris potiče od „Arteških bunara“, kojih u ovom delu Banata ima dosta. A što se tiče Đerdapske Klisure, tamo smo pošli iz Beograda i obadvoje smo odustali, videvši kod Banatske Palanke kako je Kanaska voda bistra i topla. Okupali smo se na okretnici ispod prevodnice i rešili da idemo uz Kanal do Tise. Pa prema tome izdrži do sutra. Sutra ulazimo u Tisu ! A sada imam kartu Đerdapa, otvorenu ovde ispred mene i uz pomoć nje, mogu da ti ispričam priču o Đerdapu !“ Ljilja se obradovala :
-„O super ! Možeš li da počneš odmah, ili ja moram prvo da ti skuvam kafu !?“
-„Možeš malu jutarnju šoljicu turske kafe, ali i čajnu šolju kakaoa !“ I Ljilji nije trebalo dva puta reći ... ustala je i zanimala se spremanjem kafe i kakaoa. A ja sam bacio oko na nekoliko karata Đerdapa, koje sam imao ispred sebe iznad instrument table na gornjoj dasci malog plakara sa provijantima. Ljilja je ubrzo donela šoljicu turske kafe u veću šolju sa kakaom, a u maloj tacni nekoliko keksova „Pti Ber“ ! Zahvalio sam joj se i pitao sam je da li da počnem priču od Tekije pa do Kladova, ili od Donjeg Milanovca pa do Kladova ? I Ljilja je ustala ćuteći i uzela mi je obe šolje sa kafom i kakaom i stavila ih kod sebe rekavši :
-„Baš mi se ne pije ni turska kafa a ni kakao, ali savladaću ta dva ukusa ... !“ A ja sam popustio :
-„U redu je ... ubedila si me ! Vrati mi šolje i počinjem odmah od Golupca, pa dokle stignem !“ Ljilja se nasmejala, ustala i donela mi obe šolje i postavila ih na mesta sa kojih ih je uzela i rekla mi :
-„Prijatno !“ A ja sam uzeo srk kakaoa, izmešao sam ga kroz zube jezikom između usana i počeo sam priču :
-„Zbog svojih geoloških, hidroloških i arheoloških specifičnosti i bogatog biljnog i životinjskog sveta, Đerdap je proglašen Nacionalnim Parkom, čije je sedište u Donjem Milanovcu. Inače, Golubac je varošica na desnoj obali Dunava sa oznakom 1042 – drugi kilometar Dunava od Suline, a na obali Crnog Mora. Naše omiljeno stajalište kod Golubačke Tvrđave je dokazano time, što smo mnogo puta kod Tvrđave noćili, a njena okolina nas je uvek častila lepom pijaćom vodom sa izvora pored samog magistralnog puta Veliko Gradište - Kladovo. Tu je u samom naselju i benzinska, gde smo se ne jednom snabdevali naftom za Perkinsa i benzinom za Tomosa – 4 ks i Džonsona 9,9 ks. kao i za Hondu agregat ... ! Prodavnice provijanata su odlično snabdevene, a u restoranu Hotela „Golubački grad, smo sećaš se, nekoliko puta večerali. I tu kod Golubca ulazimo u tesnac kroz koji je veliko Panonsko more isteklo u Crno More. Ljudi su i ovde sve interesantno izmenili, pa makar dali nazive, ako su fizički bili slabi !? I tako Đerdap počinje nizvodnim ulaskom u Golubačku Klisuru. Naime ljudi su podelili Đerdap na Gornju Klisuru i tu spadaju Golubačka Klisura i Kotlina Gospođin Vir. A u Donju Klisuru spadaju Kazani i Sipska Klisura. Gospođin Vir je interesantan predeo Dunava ! Pre podizanja brane i time i nivoa Dunava, ta kotlina je bila puna podvodnih stena, a time i opasno mesto za plovidbu trgovačkih brodova. Gospođin Vir se pruža od Ljupkovske Klisure, pa sve do Donjomilanovačke Kotline i završava se živopisnim Grebenom. U okviru pomenutog rejona Klisure, nalazi se impozantno arheološko nalazište staro oko 8000 godina. Etno-selo koje smo skoro svakom našom posetom obilazili i divili se rukotvorinama ljudi koji su živeli tako davno i u osnovi se bavili lovom i ribolovom.“ Napravio sam kratku pauzu da se zasladim kakaom i sredim karte koje su predamnom. Ljilja se setila naših ranijih plovidbi i kaže :
-„Kako nam je bilo lepo ! Sećaš se ... ti pramčano osloniš Ševu o kamenom uređenu obalu Kapetan Mišinog konaka, vežemo Ševu i preskočimo nisku ogradu bašte, gde je uvek bilo mnogo gostiju, a Vlaška muzika je svirala ...

--------------------------------------------nastavak sledi-------------------------------------------------------

Pozdrav od Mome Stošića

#

seva-2

PorukaPoslao: Sre, 24 Okt 2018 15:36:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Priča o nezaboravnom drugu psu Mališi na čamcu Ševa - 45-ti deo

Mi plovimo i razgovaramo, pričamo viceve i sećamo se nekih dosetki i događaja koji su se dogodili nama i našim prijateljima, a vreme prolazi. Ljilja je nekoliko puta kuvala kafu, puding, kakao, a radi Mališe smo nekoliko puta stali u obalu, dok je on obavio svoja toaletna dela. Sam kanal nije bio interesantan, već nam je pravac kanala i monotonija neinteresantnih obala dosadila. I miris nafte arteških bunara nam nije godio, već je budio želju da što pre odemo iz ovih krajeva u one krajeve na koje smo navikli. I konačno smo rešili da ubuduće izbegavamo ovaj kanal i ne plovimo više njime.

Kasno popodne je bilo, kada smo stigli na prevodnicu Botoš. Nismo čekali, već sam uključio plavo rotaciono svetlo, dao signal prevodničaru jakim farom i sirenom, a megafonom sam ga zamolio, rekavši mu da moramo hitno za Beograd. Kapetan prevodnice mi je upalio zeleno svetlo, zatvorio vrata prevodnice za nama i odmah nas podigao na viši radni nivo prevodnice. Ja u Ševi nisam gasio motor, već sam se oslonio o zid, gde su bile metalne merdevine i Ljilja je pridržavala Ševu da se ne odvoji. Kada su se spustila gornja vrata i ukazao se kanal u produžetku, kapetan se pojavio u unoformi i mahnuo mi svojom šapkom. Ja sam mu se zahvalio preko megafona i dodao gas Ševi, koja je spremno krenula ka Tisi. I na jednom mestu, leva obala kanala, kojoj smo mi išli u susret, bila je bez drveća, a obala od trave zelena, prošarana crvenim cvetovima Bulki. Oduzeo sam gas, a Ljilja je odmah ustala, jer joj je i ležanje dosadilo.
-„Hvala bogu, da si rešio da staneš u obalu.“ A Mališa je veselo vrteo repom i stajao na prednjoj platformi, čekajući da se Ševa osloni o obalu i da on istrči. Pristao sam ostavio Ševu pod malim gasom da gura obalu, a ja i Ljilja smo sa dvogledom izašli na obalu i ja sam sa dvogledom pregledao okolinu. Plantaža od više hektara, još ne pokošene deteline, bila je pred nama. Sistem za navodnjavanje je na velikim točkovima stajao, a mesto gde smo stali je najverovatnije mesto gde traktor dovlači veliku motornu pumpu i ovde uzimaju vodu za navodnjavanje deteline. Mališa je trčao, a detelina ga je udarala u grudi, što mu je verovatno godilo, jer je trčeći bio veseo. Pogledao sam dvogledom preko kanala drugu obalu i zadovoljno sam rekao Ljilji koja je nabrala lep buket crvenih Bulki.
-„Na drugoj obali ima suvaraka u izobilju. Samo da vežem Ševu i odmah idem sa čunom da sakupim suvarke za vatru, koju ćemo ložiti večeras i kuvati kačamak na Vlaški način ... !“
-„Ovo mesto nam je sam Bog poklonio, posle ovog dosadnog dela kanala. A za Vlaški kačamak, imam sav materijal u dovoljnim količinama ... !“ Kaže raspoložena Ljilja, a ja sam ušao u Ševu, sa krova uzeo težak čekić i dva metalna šipa u jednoj ruci, a u drugoj sam poneo svežanj konopca vezanog za zadnje bitve. Zemlja obale je bila tvrda, tako da su šipovi bili nadležni za siguran vez. Zategao sam konopce, onda sam napravio alke i nabacio ih na šipove, a druge delove ostatka konopaca zategao i nabacio na prednje bitve. Onda sam izgasio motor i isključio kontakte i pustio sam preko „kvadrofonije“ starogradsku muziku, koja je osvežavala dušu.

-„Momo, u Kostolcu su nam prodali voće koje je već bilo u hladnim komorama, pa predlažem da od ostataka voća iz frižidera, sada napravim voćnu salatu, a imam ceo šlag-spreja od vanile, tako da će salata biti dobra.“
-„A ja sa Mališom, idemo preko sa čunom da otuda donesemo suvatke za večerašnju vatru.“ I kako sam uskočio u čun, sekundu pre mene je uskočio Mališa. I ne jednom sam se do sada pitao, kako on zna šta ja nameravam i ponaša se u skladu sa mojim namerama ? Startovao sam Džoniku i u normi sa njegovoim radom, ubacio sam polugu u prednji pogon i za tili čas smo bili na drugoj obali. Mališa je odmah iskočio i popevši se na vrh obale, okrenuo se i radostan zalajao, mašući repom. Ja sam zakačio prednji vez za bliži bagrem, uzeo sekir i ušao među ne dirnutim rastinjem. Suvaraka je bilo i više nego što nam je trebalo, tako da mi je bilo lako da ih sakupim i složim u čun. Ja i Mališa se nismo dugo zadržali i bili smo na obali pored Ševe, baš kada je i voćna salata bila gotova. To mi je i Ljilja napomenula, a ja sam je zamolio da sačeka da izbacim suvarke na mestu gde ćemo ložiti vatru, a onda kada sednem, da ponovo ne ustajem, već da uživam pored vatre.

--------------------------------------------nastavak sledi-------------------------------------------------------

Pozdrav od Mome Stošića

#

seva-2

PorukaPoslao: Pon, 05 Nov 2018 17:55:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Priča o nezaboravnom drugu psu Mališi na čamcu Ševa - 46-ti deo

Ujutru smo se ja i Mališa rano probudili i on je malo prošnjuvao po okolini, skačući iz visoke deteline, da bi se kretao po njoj, a ja sam skuvao kafu, uzeo hladan sok iz frižidera i seo u udobnoj stolici na krovnoj terasi Ševe. Tamo sam posmatrao rađanje novog dana, koga je krasilo lepo plavo nebo. Crvene Bulke su ukrašavale ravnomerno poraslu detelinu, a u mirnom Kanalu se preslikavalo plavo nebo i čini mi se da je se Kanal gubio negde u daljini u svom pravcu. Dosadio mi je i taj pravac Kanala i rešio sam da pripremim Ševu i da krenemo, da bi smo do popodne ušli u Tisu i u Novom Bečeju planiram da posetimo poslastičarnicu. Malo kasnije mi se i Ljilja pridružila uz kafu na krovnoj terasi i složila se sa mojim predlogom da danas do kraja dana uđemo u Tisu.
-„Ja Veliki Bački Kanal, nikada ne bih napustila za rad bilo kog drugog Kanala, ali ovaj Vlajkovački „nema dušu“! Sem na nekoliko mesta u blizini svog ušća !“
-„Da ... slažem se sa tvojim mišljenjem. Recimo ... Bački Kanali su napravljeni snagom Prirode, podpomognuti već postojećim malim rekama i kanalima. I ljudi su samo iskoristili te resorse i zato su Kanali ostali lepi i privlačni ... prirodom bogati. Vlajkovački Kanal je čisto komercijalni Kanal i ljudi nisu imali interesa da njegove kilometarske obale zasađuju raznim drvećem i travom i zato je sada ovakav kakav jeste.“
-„Znam da znaš skoro sve biljke, kako u vodi Kanala, tako i na obalama Kanala. Hajde mi ih nabroj i ulepšaj mi dan !“
-„U redu. Ja bih ti ih rado nabrojao u Bačkom Kanalu i rukom ti ih pokazao, ali ovde u ovom Vlajkovačkom Kanalu ih ima jedva trećina. Ali dobro sad. Evo na obali, pored deteline, prepoznaješ crvene cvetove tzv. Bulke. Lepo izgleda, ali loše miriše. Ova srcolistna trava se zove Kravlja trava. Zašto je tako nazvaše, ja ne poznajem nikoga ko to zna. Onda imaš Renak i Podlanicu, ja bi ih nazvao čičak-trave, jer se kače za odeću. A ova trava sa plavim čaurama i sitnim crvenim cvetovima se zove Barski Spomenak. Nje ranije na ovim prostorima nije bilo, već su njeno seme donele velike vode iz Bačkih Kanala ili korita barži i brodova. Žuti Kantarion prepoznaješ. Ovo cveće kao crvene petokrake, zove se Divlji Karanfil. Žute Mlečike, koprive i Majčinu Dušicu ... prepoznaješ ? A Maslačak, Lokvanje, Trsku i Ševar ... već znaš.“ I Ljilja je bila zadovoljna :
-„Interesantno ... znaš da neke biljke ne bih prepoznala, a ovako kada se zagledam ... sve ih prepoznam !“ I razgovarali bi smo još o cveću i travama, da se Mališa nije pojavio iz deteline, noseći u ustima malu pticu. Doneo nam je na krovnu terasu i pustio je pored Ljilje, a Ljilji je bilo žao pa ju je uzela u ruke :
-„Jao ... mrtva je. Momo, kako se zove ... ?“
-„Jarebica. I pazi da te ne uplaši. Primetio sam da je živa, ali ima taktiku preživljavanja.“
-„Ma daj ... mrtva je sto posto ... !?“ A ja sam je uzeo u ruke, ustao sam sa stolice i bacio sam je visoko iznad nas. A Jarebica, kada je počela da pada, raširila je svoja krila i odletela u paničnom letu. Mališa je poskočio i zarežao, a Ljilja se iznenadila.
-„Pa kako ... ? Bila sam ubeđena da je bila mrtva !“
-„Vidiš ... to spada u ptičije taktike preživljavanja. I Mališu je obmanula. Mališa da je znao da je živa, pregrizao bi joj vrat ... a ovako, nosio ju je bez povreda !“

Događaj sa Jarebicom nas je podspešio da se spremimo i da krenemo dalje prema Tisi.

Pozdrav od Mome Stošića

#

Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Strana 4 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016