forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Nesto malo o Mihailu Petrovicu - Miki Alasu
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Sre, 02 Dec 2009 21:21:14    Naslov: Nesto malo o Mihailu Petrovicu - Miki Alasu Odgovoriti sa citatom

Kupio sam pre neki dan na buvljaku u Zemunu za 30 dinara jednu knjizicu od M.Petrovica sa naslovom - Daleka kopna i mora.Divna knjiga,izdanje Prosveta 1948.Zavod za udzbenike je 1998 izdao sabrana dela od istog autora u 15 knjiga a 14-ta knjiga ima naslov - Ribarstvo.A fotografije koje cu postaviti su sa izlozbe koje je SANU,postavio,cini mi se 2003,marta meseca,nisu nekog kvaliteta ali lepo je nesto tako videti.Vidi se postupak slaganja velikog alova u poseban veliki camac koji su zvali "rastovak" koji ima narocitu podignut zadnji-"stuir" i prednji kraj -'"krancl".Na sredini camca je mali patos od dasaka -"sempruh" na koji se pakuje alov i odakle "mester",glavni ribarski majstor izbacuje mrezu.

a druga fotografija prikazuje vadjenje ribe iz zatvorenog alova.Ono u sredini kadra je riba,verovali ili ne.

Poslednji izmenio dunavko dana Pet, 04 Dec 2009 17:02:48, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
dunavko

PorukaPoslao: Čet, 03 Dec 2009 20:42:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo kako je izgledao brod Mike Alasa.Mozete pretpostaviti sta je to znacilo u ono vreme i koliko je truda i novca g.M.Petrovic ulagao u svoju najvecu ljubav-ljubav prema vodi i ribarenju.Sem te ljubavi on je bio i vrstan muzicar i imao je svoj orkestar i povremeno je svirao po beogradskim kafanama.
Nazad na vrh
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pet, 04 Dec 2009 11:42:59    Naslov: Mihajlo Petrovic Alas Odgovoriti sa citatom

Postovani gospodine dunavko.

Lepo je sto ste se setili jednog retko pametnog čoveka, sa lepim domacim vaspitanjem i coveka koji je sticao znanje tamo gde su za to bile mogucnosti u vremenu u kome je ziveo. Ali je volio svoj Beograd gde se rodio i borio se za Srbiju, zemlju koja mu je bila voljena otadzbina.

Sa imenom Mika Alas, sreo sam se prvi put i to slucajno u kafani "Mika Alas" na starom Obrenovackom putu, nedaleko od "Brodotehnike". A u kafani, domaca atmosfera: stolice i stolovi uglacani od mnogih poseta, pa se prosto presijavaju mesta gde se gosti laktovima oslanjaju, niski plafon, a opet dovoljno visok da se ispod njega prolazi, a da se ne kaci glavom. Na plafonu razvucene ribarske mreze, pozutele od duvanskog dima. Po sradini prostora, stubovi, ukraseni lamperijom, koja je takodje, poprimila boju dima. Zidovi okreceni u belo i odavno, a na zidovima bezbroj razlicitih ramova sa fotografijama, pre svega gostiju, koji su bili u ovaj carobni kutak, sa svojim autenticnim potpisima na fotografijama. Prepoznao sam Sofiju Loren, Sarla Aznavura, Zan Gabena, zatim Ljubu Tadica, Bekima Fehmijua i mnoge druge javne licnosti i boeme Beograda i okoline. I svuda sa njima je bio prisutan vlasnik kafane inace unuk pokojnog Mike Alasa, cije porodicne fotografije su takodje prisutne. U uglovima prostorije su pored starih meredova, bili prisutni jos neki drevni alati za ribolov.

Mnogo puta sam bio u toj kafani gde se kuvala predivna riblja corba i to "bela sa ohridskom pastrmkom" i "crvena", pa ljuta Savska, od najmanje 5 vrsta riba. Onda me je posao odneo na svojim hladnim krilima, mnogo dalje nego sto sam hteo, i posle 20 godina, ja i Ljilja se vracamo iz Obrenovca, gde smo tog dana kupili novu "Skodu-feliciju" dizel 1900 kubika i svratismo u kafanu "kod Mike Alasa" na riblju corbu. Unutrasnjost, kao da sam svratio u neku kafanu na "Ibarskoj magistrali", a riblju corbu smo probali, platili i otisli za svagda. Riblja corba skuvana od zamrznutog oslica. Dalje necu da Vam pricam, jer nadam se da i vi dobro poznajete sta je riblja corba.

Sada cijem da je bivsa kafana pretvorena u restoran. Verovatno je dobro organizovan, ali ONE KAFANA nema vise i nazalost sve je manje takvih prijatnih kutaka. Sve se pretvorilo u BIZNIS.

PS. Gospodine dunavko, bilo bi i nama lakse, koji citamo ove lepe teme da prve dve fotografije, prvo smanjite, recimo na 800X600 pa ih onda postavite na sajt. Inace su me fotografije odusevile. Koliko se u ta stara vremena poklanjalo paznje i svom izgledu. Zamislite danasnje ribare sa sesirima i belim kosuljama sa prslucima. Prosto nemoguce. Izvinite i hvala Vam.

Pozdrav Moma S.

Poslednji izmenio seva-2 dana Pet, 30 Mar 2018 12:09:17, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Pet, 04 Dec 2009 17:30:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Postovani g.Momo,tamo negde pre dvadeset pet-sest godina i ja sam prvi put svratio u taj restoran koji mi je ostao u lepim uspomenama i secam se velike knjige utisaka,cini mi se sa velikim tvrdim crvenim koricama, gde smo i mi ,onako se osecajuci vazno ispisali svoje utiske pored ispisanih slavnih imena.Sada to vise ne postoji.Nisam znao da je vlasnik tog restorana bio njegov unuk.
Mihajlo Petrovic je rodjen 24 aprila 1868g. u Beogradu a umro je 8 juna 1943 godine.Bio je i ostao veliki patriota koji je iznad svega voleo svoj narod a samim tim je umeo i da voli i postuje pripadnike drugih naroda.
U Beogradu je svrsio gimnaziju i prirodno-matematicki otsek Velike skole.Na Pariskom univerzitetu polozio je doktorat matematickih nauka(1894).Po svrsenom skolovanju izabran je za profesora matematike na beogradskoj Velikoj skoli a po otvaranju Univerziteta u Beogradu(1905) postavljen je za redovnog profesora teorijske matematike.
Da ne zaboravim ,na onoj drugoj fotografiji je oznacen sa belim krsticem.A na ovoj je onaj sa kacketom i brkovima koji se nalazi do onoga alasa koji drzi onog velikog soma.Izvinjavam se sto je kvalitet fotografija los,snimano je kroz staklo.

Nazad na vrh
Dunav1315

Pridružio: 02 Jan 2009

PorukaPoslao: Pet, 04 Dec 2009 23:50:19    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Odlicna tema i lepe stare fotografije ,nego nesto mi je mnogo prosiren i tekst i fotografije nemogu da ga kontrolisem samo na toj temi ostale sve u redu.
Pozdrav Exclamation Exclamation Exclamation
Nazad na vrh
tomm

Pridružio: 26 Avg 2008

PorukaPoslao: Sub, 05 Dec 2009 09:36:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Na fotografiji "Vadjenje ribe iz zatvorenog alova" se vidi neka ada. Ko zna koja je to danas grdosija...
dunavko

PorukaPoslao: Sub, 05 Dec 2009 11:02:21    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo jos poneka fotografija sa te izlozbe.Prethodno sam napisao da je g.M.Petrovic imao svoj orkestar i da je svirao poneki put po kafanama ali iz zadovoljstva,razume se.A na ovim fotografijama, iz kojih pametan covek moze dosta da nauci ,nalaze se ljudi koji vrlo lako mogu da budu u nekom srodstvu sa ucesnicima ovog foruma.Zasto ne,sasvim sigurno postoji ta mogucnost i u tome i jeste tajna zivota.

A na ovoj donjoj fotografiji iz ovih ljudi izbija nekakva pozitivna energija,prosto se oseti volja za zivotom i smirena snaga koja se preliva iz
njih.Sasvim sigurno da su oni znali nesto sto mi mozda nikad necemo nauciti.
I bilo bi dobro da se javi neki poznavalac prilika i uniformi iz tog doba da nam bar malo rastumaci iz kojih rodova vojske ili policije su nosioci ovih uniformi.

Onaj u sredini sa belim sesirom bi trebao da je Mika Alas.
Nazad na vrh
Dunav1315

PorukaPoslao: Sub, 05 Dec 2009 12:54:03    Naslov: Odgovoriti sa citatom

@dunavko pozdrav,odlicne slike ali treba ih formatizovati isto i tekst ogromne su bar kod mene na racunaru ,neznam kako je kod ostali pomagajte da resim problem.Na ovoj temi tekst i slike su mi ogromne dali je do mene ili do dunavka Hvala unapred !
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Sub, 05 Dec 2009 14:23:36    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Uvazeni gospodine Dunav1315,

Slucajno postavljene siroke fotografije, su prosirile i tekst. Ja sam zamolio gospodina Dunavka, da ih smanji i sada je sve u redu. Probajte da resetujete svoj kompjuter i nadam se da cete dobiti normalne velicine i fotografije i teksta. Unapred se izvinjavam ako nisam u pravu, jer sam tek skoro naucio da se koristim delom mogucnosti kompjutera. Sta da radim kada kompjuter nije moja generacija.

Postovanje i dobar Vam dan, gospodine dunavko.

Svojom temom, vratili ste me u vreme kada sam bio mlad, lud i jak. U to vreme sam drzao camac na "Zeleznicaru" u Makisu. Dakle vagoni, koji su sada tamo, jos nisu bili postavljeni. To je bila pregrada vrha Ade Ciganlije i u tom rukavcu Save bila je organizovana mala marina u kojoj sam proveo 11 godina svog vremena zivota. U kafanu "Mika Alas" isao sam i ne samo ja, na riblju corbu, na rucak. Probao sam da idem i na veceru, ali bezuspesno. Dakle, ljudi su sedeli i napolje bez uredno instaliranih svetala. Jer u toj kafani su dolazili stari beogradjani, prava gospoda, i za "svojim" stolovima, i posle rucka sedeli i igrali domine ili tablic. Oni su jednostavno provodili vreme i svi su se znali medjusobno. A to su velike razlike u odnosu na danasnje "ludnice".

Njegov unuk, tada, stariji covek, lepog izgleda crnomanjast i prosed. I da Vam kazem, veoma kulturan i pametan covek. On je jednostavno radio najvise u nabavci u toj kafani, iz zadovoljstva. Njemu je bilo zadovoljstvo da sedne sa nama ljubiteljima vode ili sa boemima i javnim licnostima, koji nisu tu dolazili da bi reklamirali sebe, vec zato sto je u njima lezala genetika boema. A nama sa "Zeleznicara", ljubitelja vode i camaca, kao i pecanja, u slobodno vreme, a imao ga je, sedeo i razgovarali smo mnogo puta. Pitanja su bila usredsredjena na zivotne price njegovog dede Mike Alasa, o kome nam je pricao mnogo anegdota i secanja iz vremena skolovanja svog dede u francuskoj na Sorboni. Verujte, vise puta mi se ohladila riblja corba, slusajuci price koje mu je deda pricao: o Sorboni i kako je bio najbolji u generaciji, i kako je bio kod predsednika Francuske na prijemu. Ali najlepse anegdote su pricane o samoj reci Savi, koju je prosto obozavao. A kafana je na njegovom imanju, gde je on na obali nekog kanala ( koji sada ne postoji, ili ga ja nisam video ), do pozne svoje starosti sedeo i pecao. Itd itd.

Lepa su to vremena bila. Lepa su i sada, ako ih covek zna da zivi. Ali nazalost, mi smo inficirani pandemijom koja se zove NOVAC. I na stetu svojih zadovoljstava, stremimo da zaradimo sto vise novca, koji kada dodjemo do kraja, nece nam trebati, bas uopste.

Pozdrav Moma S.
Dunav1315

PorukaPoslao: Ned, 06 Dec 2009 00:12:00    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala Momo ,ne vredi i dalje mi je ova tema u autu odnosno neznam da je suzim ,vec je maksimuma maksimuma .Interesantno da je samo ova tema takva.Ako neko zna za problem neka kaze. Hvala i pozdrav !!!
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Ned, 06 Dec 2009 10:47:52    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dobar dan, gospodine Dunav 1315.

Sinoc sam razgovarao preko "skajpa" sa mojim drugom i prijateljem Borislavom Vuceticem i on mi takodje kaze da se problematicno prati ova tema. Glavni razlog, po meni prevelike fotografije i onda su one prosirile i tekst. Ja sam na mom "lap-topu" smanjio te iste fotografije na 640 X 480 i mogu Vam reci da lepo i jasno izgledaju. Kada bi godpodin dunavko ( a samo on to i moze ), ponovo izbrisao ove fotografije, smanjio ih na 640 X 480 i ponovo ih postavio, bilo bi super. Drugo resenje je gos-in Dima, nas Administrator. On takodje ima razne mogucnosti za sredjivanje ovog problema. A fotografije su predivne i hvala jos jednom gospodinu dunavku, sto ih je pronasao i objavio. A ovaj problem, nadam se bice skoro resen.

Pomocu "Google" programa, zainteresovao sam se kako sada izgleda kafana "Mika Alas". Na moju zalost to vise nije kafana ( kako sam vec i dobio informacije preko mojih prijatelja koji zive u Ostruznici ), ali me je obradovalo to, da se nije zaboravilo proslo vreme, pa je novi vlasnik po meni, izuzetnim aranzmanom uredio sada restoran , a u proslom vremenu. Pogledajte. Ambijent pravog ribolovackog doma.

Setih se da je u toj nezaboravnoj kafani "Mika Alas", bila na zidu okacena uramljena slika na platnu u uljanoj tehnici, uradjena rukom Urosa Predica, a na slici Mika Alas u poznim godinama svog zivota sa naocarima, sedom bradom i kacketom, sa lulom u ustima. Predivna slika. Sada sam je trazio po internetu, ali nemadoh srece. Ako mi uspe, postavicu je na ovoj temi. Lepa slika.

Pozdrav Moma S.
Dunav1315

PorukaPoslao: Ned, 06 Dec 2009 11:31:42    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala Momo Vama i legendi naseg Radio Beograda ja ovaj problem neznam da resim . Pozdrav Exclamation Exclamation Exclamation

@dunavko citas li ti ove postove ili samo okidas po slikama (lepim) ,pomagaj ako je do tebe razvuko si mi slike i tekst na ovoj temi odavde do Backe Palanke i natrag do Mladenova hahaaaaaa. Pitaj Momu nije to bas blizu ni kanalima ni Dunavom Rolling Eyes
Dunav1315

PorukaPoslao: Ned, 06 Dec 2009 11:33:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala Momo Vama i legendi naseg Radio Beograda ja ovaj problem neznam da resim . Pozdrav Exclamation Exclamation Exclamation

@dunavko citas li ti ove postove ili samo okidas po slikama (lepim) ,pomagaj ako je do tebe razvuko si mi slike i tekst na ovoj temi odavde do Backe Palanke i natrag do Mladenova hahaaaaaa. Pitaj Momu nije to bas blizu ni kanalima ni Dunavom Rolling Eyes
dunavko

PorukaPoslao: Ned, 06 Dec 2009 16:18:25    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Postovani g.Dunav1315,sta ja mogu da uradim da bih to ispravio?Najveci problem je sto kod mene na racunaru te fotografije izgledaju normalno.
Nazad na vrh
Dunav1315

PorukaPoslao: Ned, 06 Dec 2009 16:37:19    Naslov: Odgovoriti sa citatom

@dunavko,

Pozdrav Exclamation Ja se u to ne razumem tako da jedino preostaje da stavis jos jednu lepu fotografiju ,ali smanji format mozda se promeni nesto premda neverujem,ali vredi pokusati makar zbog jos neke lepe fotografije iz starih dobrih vremene .Koliko li je samo ribe u onom alovu Question
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016