:: Pogledaj teme - Kupanje na rekama u Beogradu
 forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Kupanje na rekama u Beogradu
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
mima

Pridružio: 29 Jul 2008

PorukaPoslao: Sre, 05 Avg 2009 14:25:01    Naslov: Kupanje na rekama u Beogradu Odgovoriti sa citatom

Postovani forumasi

Cuo sam razne price o cistoci-zagadjenosti reka u Beogradu te mislim da je ovo pravo mesto gde mogu dobiti adekvatan odgovor .

Interesuje me gde se moze kupati na Beogradskim rekama a da je voda optimalna za kupanje ?

Molim Vas da dostavite svoje predloge gde zaustaviti camac i provesti dan na letnjoj vrucini i uzivati u vodi .

Pozdrav!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
ribran

Pridružio: 18 Feb 2009

PorukaPoslao: Sre, 05 Avg 2009 20:29:14    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja najcesce odem do "Govedjeg broda" ili kako taj deo Dunava neki zovu jos "Vojna basta". To du dve ade u liniji naselja Galenika na levoj strani dunava (gledano naravno nizvodno). Donji spic prvog ostrava i gornji drugog su plitki, peskoviti i voda je idealna za kupanje. Takodje je dobra ada "preko puta" Batajnice. Lido je lepo ali je prevelika guzva. Izbegavaj za kupanje desnu stranu Dunava od Galenike na dole jer Dunav na tu stranu "baca" prljavstinu a i svi kolektori sto kisni sto kanalizacijski se nalaze na toj strani. Savu ne volim jer nema plaze, usorena je splavovima. Dunav ispod usca Save je lep, narocito Bela stena ali mi nije dovoljno poznat.
Nazad na vrh
laki101

Pridružio: 19 Apr 2009

PorukaPoslao: Čet, 06 Avg 2009 11:59:42    Naslov: Odgovoriti sa citatom

evo ovako juce sam malo sa prijateljima bio na vikendici pa smo bas raspravljali kolko je cist dunav tu kod mene (u ns) pa posto je on veterinar onda je reko da ce uzeti uzorke i odneti u labaratoriju da testira

pa posto cemo to ovih dana da uradim onda cu vam javiti rezultate mislim da ce biti zanimljivo

a cisto ovako sam sluso da je naprimer u ns na strandu ( novosadska ada) 6 puta zagadjeniji dunav od ostatka toka kroz ns

tako da ako mene pitas najbol;je je ici malo dalje od samog grada na neke plaze divlje sa malo ljudi
Nazad na vrh
sweex

Pridružio: 25 Jul 2009

PorukaPoslao: Čet, 06 Avg 2009 18:02:33    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bela stena je zakon (ostrvo par km nizvodno posle Visnjice)!!!

Inace ja se kupam leti u Dunavu skoro 20god i nikada nisam imao nikakvu alergiju, bolest i sl. (jedino problem sa upalom usiju, ali sada koristim silikonske cepove obavezno i nema vise muke). Niti znam nekog ko je imao neki problem.
Voda jeste prljava nekada, naidje neki period, ali prodje. Mnogo je mutna u tome je problem.
A obicno mesta najbolja za kupanje su divlje plaze koje nisu blizu naseljenih mesta. I kupanje sa pola Dunava iz camca, brodica...
Nazad na vrh
laki101

PorukaPoslao: Čet, 06 Avg 2009 21:14:59    Naslov: Odgovoriti sa citatom

a ovo za upalu usiju kaze mi doktor da to ljudi "zarade" i na moru i bazenu i svugde tako da to nema veze nikakve sa dunavom
Nazad na vrh
nena pet

Pridružio: 19 Mar 2009

PorukaPoslao: Ned, 16 Avg 2009 11:44:08    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja se ceo zivot kupam u Savi, potez iznad Ade medjice prema Obrenovackom mostu, i nikada do sada nisam imala ikakvih zdravstvenih problema. Deo iznad medjice je malo hmm mirniji od gliserasa i camaca-prevoznika a i Sava je tu malo otvorenija tj sira a voda je leti zaista jako topla za kupanje, ponekad ni ne mozes da se rashladis dovoljno. Posto imam jedrilicu, sidro mogu da bacim bilo gde i da se kupam slobodno na vodi, ranije sam bacala sidro iznad medjice ali sada je i to postalo "fensy" napravi se i tu guzva, pa idem jos vise. Uvek se nadje neki splav od prijatelja ili poznanika gde se moze vezati brod i kupati sa samog splava. Voda je cista a prljava je po meni samo od granja ili lisca, cini mi se da nema nafte benzina i ostalog po povrsini. Kad je Sava cista vidi se i do metar i po od povrsine vode.
Dunav je ipak jaka reka i treba biti oprezniji, Bela stena je lepo kupaliste ispod Visnjice a ja vec godinama u avgustu putujem 130km nizvodno Dunavom do Golubca gde je Dunav sirok oko 7 km, kod Rumunije i tamo stvarno vredi otici u kamp na 10ak dana (skoro sam se i vratila) i jedriti i kupati se tamo. A lepo je i za pecanje ko voli, babuska radi fantasticno a oni malo iskusniji mogu uloviti i po nekog smudja od 600-700gr ili i nekog soma..
Zivele reke!
Prijatno kupanje!
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Misha DIPLOMAT

Pridružio: 21 Maj 2008

PorukaPoslao: Pon, 17 Avg 2009 08:28:41    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bio sam i u subotu i u nedelju na Dunavu i Savi. Treba samo pogledati Usce, spoj te dve vode i razliku u boji vode i kolicini prljavstine te dve reke. Sava izgleda kao planinska reka u poredjenju sa Dunavom koji je i hladniji za 4-5 stepeni. To da se neko kupa vec godinama u Dunavu i nista mu nije nije argument jer pre 10-15 god Dunav je bio mnogo cistiji. Bilo bi lepo da vidimo tu analizu vode Dunava, a ja ne ocekujem nista dobro. Pre 10 dana sam se vratio sa letovanja: 9 dana na Dunavu, plaza Raj u rukavcu kod Gaja. Tu se moze videti kako Dunav moze biti cist: na pocetku rukavca dugackog oko 2km se podvodno vadi ugalj za Kostolac i sva voda koja tu podzemno ulazi u rukavac filtritra se prirodno.
Tu je prirodno mrestiliste za Smudja, a voda vri od ostale ribe.
Nazad na vrh
ribran

Pridružio: 18 Feb 2009

PorukaPoslao: Pon, 17 Avg 2009 11:42:18    Naslov: Odgovoriti sa citatom

razlog sto je boja Save i Dunava razlicita nije u cistoci vode. Dunav svoju sivu boju dobija uglavnom mesanjem sa Tisom koja je prava ravnicarska, spora reka i koja protice kroz zemljani teren. Iznad Tise Dunav je zeleniji i bistriji. Savine pritoke su uglavnom ciste planinske reke.
A sto se tice razlike u temperaturi to u mnogome Sava moze da zahvali ogromnoj kolicini tople vode koju u nju ispusta termoelektrana Obrenovac. Ona ima i sporiji tok i manju kolicinu vode pa se zato brze zagreva.
Nazad na vrh
Misha DIPLOMAT

PorukaPoslao: Pon, 17 Avg 2009 20:52:17    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Od 07-09.avg 09 bio sam na plovidbi Dunavom do Tise (Titel). Tisa je topla i iste boje kao Sava. Svi iz okoline usca Tise u Dunav (Slankamen , Belegis, Surduk) dolaze u Tisu na pecanje i kupanje. Tisa Dunavu samo moze da poboljsa kvalitet, a ne da pokvari. Ipak je Dunav glavna kanalizaciona cev za sve zemlje kroz koje prolazi, a pogotovo na Srbiju.

Poslednji izmenio Misha DIPLOMAT dana Uto, 18 Avg 2009 20:07:51, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
yamato

Pridružio: 10 Sep 2008

PorukaPoslao: Uto, 18 Avg 2009 16:34:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

cast svim ljubiteljima reke, alasima, onima koju su odrasli pored istih itd. no fakat je da je srbija veoma neekoloska sredina, da je dozvolila katasrafalno zagadjenje prirode koju okupira i da smo 30ak godina zaostali za napredim i ekosvesnim zamljama...i to narocito u ocuvanju prirodnih resursa i prirode, pracenju zagadjenja iste, kao i u progonjenju vinovnika i restituciji. situacija je zalosna, a nema ni agende ni akcije.

stanje dunava i save ne samo da nisu izuzetak iz ove slike vec su kapitalni primeri gorenavedenog. obe su veoma bilosko-hemijski prljave sa obiljem fekalija, hemiskog i bio otpada.

nema sisstematskih i verodostojnih a dostupnih podataka o cistoci tj zagadjenosti save i dunava a sporadicni napori ukazuju da nijedna nigde nije prkladna za kupanje.

znaci, kupanje na vasu odgovornost, a kad glasate na izborima, ili jos gore, kada zagadjujete reke, stavite si prst na celo.

pozdrav
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
M.Twain
Nazad na vrh
Misha DIPLOMAT

PorukaPoslao: Čet, 20 Avg 2009 19:20:44    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Novi Sad - Gotovo polovina uzoraka vode uzeta sa novosadskih kupalita sadri izuzetno mnogo bakterija fekalnog porekla, a meu njima je najea eerihija koli, koja izaziva niz crevnih i urinarnih infekcija ije leenje moe trajati i mesecima. Lekari kupaima savetuju oprez i obavezno tuiranje odmah po izlasku iz reke, a profesori sa Prirodno-matematikog fakulteta za ovakvo zagaenje okrivljuju brojne izlive kanalizacije du celog toka reke.

Strunjaci Instituta za javno zdravlje su u 51 uzorku dunavske vode analiziranih tokom jula, u ak 30 pronali mikroorganizme i jedinjenja koja ne odgovaraju drugoj grupi kvaliteta vode, kojoj Dunav pripada du celog svog sliva. U ak 23 uzorka pronaene su koliformne bakterije, koje najee nisu opasne po zdravlje, ali su jasan pokazatelj fekalnog zagaenja. Daleko vie zabrinjava podatak da je u ta 23 mikrobioloki zagaena uzorka najei izolovani mikroorganizam bila eerihija koli, bakterija zloglasna zbog dugog leenja i teini infekcija koje izaziva, bilo da napada organe za varenje i urinarne kanale ili se pojavljuje u vidu zapaljenja plua ili meningitisa. Ove bakterije pronaene su na svakom analiziranom kupalitu: na trandu je bilo zagaeno 14 od 30 uzoraka, a na Bearcu, odrou, Oficircu i Futogu valjao je samo jedan od pet uzoraka, a u Begekoj jami nijedan.
- Eerihija koli, bakterija fekalnog porekla, vrlo je jasno, dospeva u Dunav iz komunalnih otpadnih voda. Za razliku od koliformnih bakterija, ona nije nimalo naivna jer moe izazvati razliite infekcije. Ne treba uopte da nas udi to to ona dospeva u reku, jer ovaj deo sliva Dunava uopte nema fabriku za preradu otpadnih voda. Nama trand i odro zagauju izlivi postavljeni u Sremskoj Kamenici, ali i vie, u Bakoj Palanci, a Bearac i Oficirac izlivi du Petrovaradina, kao i gradski kanalizacioni izliv GC1 - navodi Boo Dalmacija, profesor sa Prirodno-matematikog fakulteta.
Uz bakterije, Dunav obiluje i suspendovanim materijama, koje su strunjaci sa Instituta za javno zdravlje pronali u ak 21 uzorku. One nisu opasne po zdravlje ljudi, ali utiu na izgled i miris reke.
- im vidite koliko je Dunav mutan, jasno vam je da su za to odgovorne suspendovane materije koje se spiraju sa naih obala i otpada i dospevaju u reku, doprinosei izmeni njenih fizikih karakteristika - objanjava profesor Dalmacija.
Da kupanje u Dunavu moe biti rizino po zdravlje potvruju i lekari sa Infektivne klinike, napominjui da su im se javljali pacijenti sa infekcijama za koje se veruje da su ih "zaradili" u reci, ali i pedijatri Doma zdravlja. Prema reima Slavice Maleevi, naelnice pedijatrije, gotovo svakodnevno im dolaze deca sa infekcijama oka, uha, grla, osipom po koi, pa i teim infekcijama.

Bakterija uzronik upale plua i infekcija
Eerihija koli je gram-negativna bakterija, koja naseljava creva oveka i ivotinja. Predstavlja deo crevne flore i neophodna je za proces varenja i sinteze nekih supstanci u organizmu, kao to je vitamin K. Eerihija koli je i indikator zagaenosti voda fekalijama, jer samo jedan ovek dnevno izbaci na trilione njih. Ova bakterija je i jedan od najeih uzronika infekcija kod oveka, a moe izazvati upale plua, infekcije organa za varenje i urogenitalnog trakta, sepsu, a kod novoroenadi i meningitis.

Do sada nam se nisu javljala deca obolela od eerihije koli a da znamo da je potekla sa tranda, ali su zato svakodnevni oblici drugih infekcija. Jo jednom apelujem na roditelje da nikako ne dozvole kupanje deci mlaoj od pet godina, to je po mom miljenju donja granica. Kupanje ne bi trebalo da bude dozvoljeno ni starijim malianima, ali ako roditelji to ipak dozvole, neka se pobrinu da se dete istuira odmah po izlasku iz reke - savetuje Maleevieva.

Preista kota 30 miliona evra
Samo kraj Novog Sada u Dunav se iz pet izliva ispusti oko dva kubika otpadnih voda svake sekunde. Gradnju preistaa otpadnih voda su gradske vlasti prole godine uvrstile u prioritetne investicije, ali ga je znatno usporio manji priliv novca u budet. U ovom trenutku radi se studija izvodljivosti preistaa, a sama investicija se procenjuje na 30 miliona evra. Projekat bi, najverovatnije, bio izveden u tri faze: reavanje dva kolektora u samom gradu, odvod otpadnih voda iz njih do budue fabrike i izgradnja samog postrojenja.
Nazad na vrh
Mushu

Pridružio: 10 Jul 2008

PorukaPoslao: Pet, 21 Avg 2009 10:00:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Reke su nam prljave to je poznata stvar, kao i cinjenica da niko nece u skorije vreme preduzeti nista da se to promeni. Rezultati analiza vode kakvu sad imamo je ista u nazad 10-15 godina. Jos uvek je ne moguce izneti u javnost cinjenice koliko je zaista zagadjena voda koju pijemo u BGD-u, cak ima i tragova teskih metala. Sadasnje insisitiranje u medijima na kolicini bakterija u recnoj vodi ima neki drugi cilj, dobro je procitati ali mislim i da je vazno shvatiti da je to tako vec dugi niz godina i ko se kupao i provodio vreme na reci, treba tako i da nastavi. Infekcije kod dece su cesce, jer jos nemaju izgradjen jak imuni sistem.Cesti uzrocnici su bakterije pokupljenje u pesku ili na obliznjoj livadi gde se izvode mnogobrojni kucni ljubimci. Naravno moguce je i da je to od recne vode, ali to se desava i na moru pa se o tome jako malo pise. Samo kad se setim Becica 80-90.
Miso hvala na upozorenju, nije lose podsetiti se, ali nema razloga za paniku i smislu brige za zdravlje.
Nazad na vrh
Gorio

Pridružio: 23 Mar 2008

PorukaPoslao: Pet, 21 Avg 2009 10:40:54    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Neznam da li je to istina sto sam uco,ali prica se da je pocela da se pravi fabrika za preciscavanje odpadnih voda,odmah ispod ostrva kod panceva,ispod sveba i ostali ostrva.
mima

Pridružio: 29 Jul 2008

PorukaPoslao: Pet, 28 Avg 2009 13:40:13    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Mislim da su ove informacije korisne svim vlasnicima plovila .
Bilo bi dobro da ukoliko neko ima podatke o kvalitetu vode na Savi ,iste podeli to isto sa nama.

Pozdrav!
Nazad na vrh
laki101

PorukaPoslao: Ned, 30 Avg 2009 19:30:43    Naslov: Odgovoriti sa citatom

evo ja sam sa mojim prijateljem radio bakterioloski test dunava kod moje vikendice u ns i rezultati su iznenadjujuci.

znaci sve bakterije su u minimalnim kolicima skoro i da ih nema
,ali zato zvanicni test na plazama gradskim je suprotan i navodno ima poprilican broj bakterija sto znaci samo jedno treba ici tamo gde ima sto manje ljudi
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016