forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

PRICE SA REKE
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 19 Mar 2018 15:39:50    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Boljevačka krivina ( 6 )

Riblja čorba u kotliću se krčkala na odgovarajućoj jačoj vatri, a Brana je sedeo pored na malom tronošcu i pomno pratio krčkanje čorbe. Ceca, Ljilja i Spasa su u Ševi nešto većale, ali ih nisam čuo o čemu ? A Grba je sa svog čamca pecao Deverike. Ja i Milan „Puki“, Jare i Mirko „Džibra“, sedeli smo na krovnoj terasi u udobnim rasklapajućim stolicama za stolom, na kome su stajale : flaša rakije, konzerve sa hladnim pivom, tanjir sa sirom i narezana mešana salata. Pijuckali smo umereno i mezili salatu i sir, a pričom je rukovodio Milan i kaže nam :
-„Svi vi već dovoljno dugo živite u Beogradu i vozate se svojim čamcima po Savi i Dunavu. A kada plovite Savom i prolazite, recimo pored Ostružnice tu na periferiji Beograda ... odnosno gde smo mi sada ... !? A dali znate nešto iz istorije o ovoj visoravni Logorištu !?“ Prvi se javio Jare, pa kaže :
-„Ja sada prvi put slušam o Logorištu. A to znači da i na časovima istorije kojima sam ja prisustvovao, nije pominjano ! Ja rekoh to što znam“ ! I ja sam se pridružio: -„Na teritoriji „Logorišta“ nalazi se podzemni magacin municije i oružja, vlasništvo SSUP-a.! Ja sam tamo zadužio svoj prvi pištolj, po završetku škole na Vracama u Sarajevu. Tokom čitavog radnog veka, nosio sam taj pištolj jer je bio veoma zgodan za nošenje i eventualnu upotrebu. Inače, u Ostružnici sticajem okolnosti, upoznao sam nekoliko porodica, sa kojima sam i danas prijatelj. Jedna od njih je porodica Mraović, odnosno Mile Mraović, specijalista za izradu i održavanje velikih čamaca i jahti.“ Ja sam uzeo da zamezim, a ostali su ćutali. Onda je Milan izneo istinu koja se u školama pogrešno ili nedovoljno uči :
-„Ja verujem da u Osnovnim školama o Ostružnici niste učili, kao ni ja. Ja sam ovo što ću vam reći, učio u višoj vojnoj školi, a to je ... da je 1804 ovde u Ostružnici zasedala Prva Srpska Narodna Skupština, koja je bila važnija od skupa u Orašju, gde je Karađorđe proglašen za vođu Prvog Srpskog Ustanka. A u Ostružnici su se okupili predstavnici svih pobunjenih nahija i proglasili opštu mobilizaciju, a takođe izglasali Karađorđa za ratnog komandanta - Vožda. Odatle sa te skupštine je zvanično obavešteno Osmanlijsko Carstvo , Habsburška Monarhija i Ruska Carevina. Uostalom, Ostružnica je dala Komandante, Vojvode i Knezove za oba Srpska Ustanka !“ Mirko je bio ozbiljan i sam sebe je glasno kritikovao :
-„Omatorio sam, a to što nam napriča Milan ... nisam do sada znao !?“

---------------------------------------nastavak sledi------------------------------

Pozdrav od Mome Stošića

#

Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... 35, 36, 37
Strana 37 od 37

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016