forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

PRICE SA REKE
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
DorcolAC

Pridružio: 10 Feb 2009

PorukaPoslao: Sub, 21 Feb 2009 19:49:19    Naslov: PRICE SA REKE Odgovoriti sa citatom

Dragi forumasi,

u razgovoru sa nekima od prijatelja sa reke iskristalisala se ideja da otvorim temu jednostavnog imena PRICE SA REKE. Skoro trideset godina plovidbe (na svom camcu) znaci i niz zanimljivih prica zabelezenih u brodskom dnevniku ili na kompjuteru. I kao sto je to u prici o zabi i vodi, vrlo tesko me ubedise da zalegnem na posao. Pohitah zato da neka moja zapazanja podelim sa vama. Nadam se da ce i vama biti zanimljivo kao i meni koji svaki put u mislima ponovim te trenutke.

Najveza satisfakcija ce mi biti broj poseta, odnosno citanja.

Pozdrav, Bora.

DorcolAC

PorukaPoslao: Sub, 21 Feb 2009 20:39:17    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

LUBENICE IZ BELEGIŠA

Sećam se da sam kao klinac najviše voleo leto i zbog toga što je otac, dolazeći sa posla, kupovao na Jovanovoj pijaci i donosio velike okruglaste tamno zelene lubenice. Najslađe su bile one od oko 10 kila - iz Belegiša. Zanimljivo je bilo da, kao što se ujesen događalo sa kupusom (za koji su prodavci tvrdili da je najbolji jer je iz Futoga - a on ko zna gde ubran) za sve lubenice su tvrdili da stižu iz Belegiša, i da su zato najzrelije i najslađe. Niko na njihove tvrdnje nije obraćao mnogo pažnje jer se prepuštao uživanju: kada se posle ručka na sto iznese lubenica prethodno ohlađena pod mlazom vode u kadi. Sada je retkost da se nađu takve lubenice - taj stari tip. Nisu loše ove duguljaste, šarene, ali nemaju ni ukus ni slast kakve su bile one bucmaste, tamno zelene.
Nikad nisam naučio kako se tačno akcentuje ime sela što se nadvilo nad okukom koju pravi Dunav. Nisam stigao ni da prošetam seoskim šorom, jer sam se sa prijateljima sastajao uglavnom na nekoj od ada uz kotlić, hladan tanak špricer ''hosu lepeš'' (jedan deo vina i dva dela vode) i..... Znam samo da sam poštovao savete iskusnijih da pažljivo odaberem mesto za privez, jer peskovita obala zna da iznenadi i da se odjednom uruči. Drugo iznenađenje su samohodne lađe koje skraćuju put, pa se iznenada pojave u rukavcu u kojem ih najmanje očekujete.
Na Belegiškim adama je izuzetan doživljaj dočekati izlazak sunca i osluškivati prirodu koja se budi. Ne treba čitati ni Turgenjeva niti Raška Dimitrijevića da bi se osetio dah prirode kao i sva njena lepota. Nije zato čudno što jedan broj beogradskih i zemunskih čamdžija u vreme vikenda otplovi tih dvadeset i nešto kilometara uzvodno. Kada je diži vodostaj do plaže se može stići i automobilom, iako treba biti obazriv i potražiti savet od onih koji znaju bezbedan put kroz pesak.
Ne znam zašto nautičari u plovidbi uzvodno na ovoj deonici voze kao po nekom pravilu uz levu obalu, sve nekako bežeći od Banovaca (Starih i Novih) koje karakteriše zvonik crkve, izdaleka vidljiv sa plovila. Možda zbog plaža koje su između 1187 i 1190 kilometra na banatskoj 8levoj) obali. Zbog povremenih plićaka uz obalu treba voziti opreznije i držati dovoljno odstojanje od nje (već pomenute obale). Lepih mesta za privatno ''plažiranje'' ima dosta, čak i na sprudu kod km 1200. U plovidbi vredi pogledati ponekad i na kartu - kakva god da je, jer odatle već ima dosta kamenih regulacija (napera) koje su najopasnije kada ih voda tek malo prekrije. U najboljem slučaju strada propeler... Ne daj Bože teže havarije. U nautičkim vodičima i kartama su dosta precizno označeni ovi kameni nasipi - a kod Slankamena ih ima baš!
Od Belegiša, uzvodno desna obala Dunava postaje strma i visoka sa jarugama, odnosno prosecima - ili kako se to obično kaže ''surducima'' (turcizam: Surduk=jaruga, klanac, provalija). Eto i jednostavnog objašnjenja za ime sela smeštenog koji kilometar uzvodno.
A suprotna obala je prava ravničarska. Banatska.
Možda je baš zbog tog kontrasta i tih prirodnih lepota Kosturica odabrao Belegiške ade za mesto gde je snimljen dobar broj kadrova filma ''Podzemlje''. Uostalom, to potvrđuje podatak da je i za Crnu mačku i Belog mačora set bio upravo u objektu na obali kod Surduka.
Što se tiče onog prelepog izlaska sunca na reci, u sceni pred sam kraj filma Underground, nije potrebno ići u bioskop da bi se na velikom platnu videlo svo bogatstvo prirode. Dovoljno je sačekati jutro negde na obali ili na krmi čamca. Tišinu za trenutak poremeti neka ptica ili pljesak ribe koja je iskočila da se ''okupa''. A priroda se lagano budi. Za trenutak se učini grešnom i misao da zapalite cigaretu da ne bi poremetili kristalnu čistotu vazduha i skratili domet pogleda koji odleti skoro do Ramske krivine.
A možda se u bašti nekog od ljubaznih meštana, nekim čudom nađe i ona prava, okrugla, bucmasta tamno zelena slatka lubenica da uživanje bude potpuno. Za početak dana umesto kocke šećera i čaše vode.

#
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Sub, 21 Feb 2009 22:25:55    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bravo i dobrodosao Boki.
Raduje me sto si prihvatio da pises i na moju radost i na zadovoljstvo mnogih,koji ce sa uzivanjem citati sve tvoje tekstove ubuduce.

Samo napred i sve najbolje. MOMA S.
Colonelo

Pridružio: 20 Jan 2008

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 01:05:13    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bravo Boki, lepa prica. Cekamo sledecu. Pozdrav
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 08:19:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dobar dan FORUMASI.Boki i tebi posebno.

Godisnje odmore smo obicno provodili u julu mesecu.Prvih petnaest dana sa regatom Ilustrovane,a sledecih petnaest dana ,etapno smo plovili do Kladova i nazad.

Jednom smo zanocili u uscu reke Dobre u naselju Dobra.Probudio me je metalni zvuk sa pramca Seve.Pogledao sam u tom pravcu,Malisa je vec bio tamo,ali nije reagovao.Znaci sve je u redu.Nastavio sam da prijatno dremam.

Kada smo ustali,na pramcu me je cekalo iznenadjenje.Kofa puna sveze ribe.Ljilja se nasmejala rekavsi: lepo samo ne znam zasto.No ja sam se setio proslogodisnjeg slucaja.Ploveci prema Beogradu,primetio sam dva ribara sa camcima kako bezuspesno pokusavaju da otkace mrezu.Prisao sam im i dodao konopac rakavsi da se vezu.Zatim sam lagano dodao gas i mreza je bila spasena.Pitali su me sta kosta,odgovorio sam im :Nista.Pomoc na vodi je svakome kad tad potrebna.

Da i ta kofa sa ribom je njihovo HVALA.Nista ne kosta,ali je lepo.

I ovaj dogadjaj i mnogo takvih ,cine interesantnom i lepom plovidbu Dunavom.

Plovite i uzivajte MOMA S.
Mika

Pridružio: 03 Feb 2009

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 10:56:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Касно поподне, пловило А, пластично, око 5м, код Рама на сред Дунава, по јакој кошави и великим таласима, са поломљеним кормилом покушава да се извуче. Прилази му пловило Б, око 12м, гвоздењак, познаник са А, пита шта је било. А објасни, Б каже: незгодно, не могу да ти помогнем и оде.

Причу је испричао Б, као анегдоту. Касније је А невољно потврдио.
Кад сам питао Б зашто није помогао, слегнуо је раменима и рекао "па били су велики таласи"

Poslednji izmenio Mika dana Pon, 23 Feb 2009 08:15:13, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
DorcolAC

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 12:47:36    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Miko, bilo bi zanimljivo čuti još više detalja, jer kad zaduva koda Rama to je posebno korisno i opasno iskustvo za svakog čamdžiju. Predpostavljam da si bio u plovilu označenom sa B.

Dobru ti vodu želim.
Bora.

#
Mika

Pridružio: 03 Feb 2009

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 13:25:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

У Б?
Нисам био ни у једном, само преносим причу.

А успут, да ли има неки пропис који обавезује рекопловце да помогну?
Nazad na vrh
DorcolAC

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 13:56:43    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Staro pravilo je da se posebno na vodi pomogne posadi plovila u nevolji. Normalno da je prvi uslov da se time ne ugrozi bezbednost plovila i posade koja pokušava da pomogne. I tu je uvek dilema kada su iskorišćene sve mogućnosti i u kojoj meri. Svakako da zavisi i od stepana obučenosti posada i njihovog iskustva, ali pre svega od konkretne situacije. Koliko sam shvatio iz tvoje poruke, kod Rama je bilo vetra i talasa. To nije dobro ni ako je Košava a ni Gornjak, jer Košava obično ''refula'' (duva u naletima) pa stvara talase različite visine i dužine, a gornjak kad udari on baš nosi nizvodno. U oba slučaja ako ploviš nizvodno rešenje je bliže desnoj obali i lagano (po sredini - zbog kamene regulacije) kanalom oko ade Čibuklije do zavetrine negde oko ramske tvrđave. Ako je u vreme naleta vetra čamac bio bliži levoj obali treba se paziti plićaka (neki regataši su stekli neugodno iskustvo naletevši na potopljene panjeve početkom jula 1984.) i ušli u kanal DTD. U manevru skretanja posebnu pažnju obratiti na bočni vetar.

E, sad u toj situaciji koju pominješ, pitanje je koliki su i kakvi bili talasi - a ako su ''valjali'' kao što to Dunav ume na tom delu - samo veća plovila sa jačim pogonom mogu se upustiti u manevar približavanja drugom plovilu do razdaljine da mu dobace dovoljno jak alat (konopac) i odvuku čamac u nevolji na bezbednije mesto.
Ovo ti je moje skromno, laičko iskustvo, iako sam nekoliko puta vozio po ''hupserima'' ramskim, golubačkim i gradištanskim, nadajući se da na takvu situaciju nikad više neću naići. (naravno, Marfijev zakon je izgleda neminovnost na tom delu Dunava).

Pozdrav, B.

#
DorcolAC

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 15:44:24    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Izgleda da ni leto više nije kao što bejaše nekada. Ta, toliko puta ponavljana misao, vrtela mi se u glavi sada već davne, čini mi se 1996. ili 1997. godine. Vrućine u Junu, previše kiše u Julu a u Avgustu. Nije važila ni stara narodna izreka o suncu posle Svetog Ilije, jer sunca skoro da nije ni bilo. Meteorološka situacija slična dobrom svadbarskom kupusu (red kupusa, red mesa...) samo ovde su se ređali kiša, malo stidljivog sunca, pljuskovi, grmljavina i vetar. i tako sve do poslednjeg dana Avgusta. Po starom pravilu da leto na Dunavu i nije bilo ako nije protutnjala bar jedna ''salauka'' (nevreme, praćeno jakim vetrom koje prođe za nekoliko sati) sa zapada ili severozapada.
Bio je 29 Avgust. Meteorolozi su još prethodnog dana najavljivali nevreme sa vetrom. Ko je slušao prognozu, ili malo bolje pratio promene na nebu i u prirodi (to dobro znaju stare čamdžije) mogao je da se na vreme pripremi.
-( Koristan savet: Ako ne mrdate sa veza, provera sidra i klasičnog ''četvoroveza'' (po jedan vez sa krme - ukoso na obalu, a pramac takođe sa dva veza ''brkovi'' do sigurnih klinova ili drveća) se podrazumeva. Sve ono što na čamcu može da ''poleti'' sa krova, palube ili drugih, uvek korisnih mesta za privremeno ostavljanje stvari, treba osigurati ili skloniti na sigurno. Ima još dobrih saveta, ali to nekom drugom prilikom ).
Znajući da nailazi nevreme, a opet u situaciji da ''moram'' da doplovim tog dana u Beograd, krenuo sam iz Kostolca rano ujutru računajući da ću do večeri stići na siguran vez u marinu. Kao što se po pravilu događa, dan ranije otkazao je ''veliki'' motor na pasari (kasnije se ispostavilo da se delimično zapušila pumpa za gorivo na Džonsonu 9,9) i kao pogon je služila Tomosova četvorka. lagano oko 5 - 6 km uzvodno, sve ''ćoškareći'' (za neupućene to je vatanje pravca od okuke do okuke reke računajući da se time skraćuje put i dobija na vremenu - iako je pitanje ekonomičnosti pošto se deo puta vozi upravo uzvodno maticom). Računao sam i na nailazak salauke, planiraujući zgodna mesta kao zaklon: rukavac iza smederevske ade, a ako se stigne još uzvodnije onda svakako rukavac Ivanovo. Najbolja varijanta su bile Male vode, ali do njih je bilo dosta daleko uz tu brzinu.

Ivanovo kanal

Oko podne stigoh do ulaza u Ivanovo. Prođoh stotinak metara uzvodno i vidim tamo negde iznad Beograda već dobro zacrnilo. Da li ići još malo na ćošak ispod Ritopeka, ili malo bliže ka ''ljubavnom ostrvu'' ?!?? tek, glas razuma je okrenuo pramac i laganom vožnjom uđoh u pecaroški raj - Ivanovo. Stotinak metara levo od ulaza solidna vrba je ulivala poverenje i prednji vez se brzo našao oko nje. Po krmi ''kostolačko sidro'' (o njemu u nekoj od narednih priča) je osiguravalo miran vez. Lagani ručak uz tanak špricer iz malog frižidera, po još uvek sunčanom vremenu (ali nakako posebno intenzivnom sjaju sunca) dalo je priliku za zabacivanje štapa. I taman kada je u čuvarki počela lepa ribolovačka priča u kojoj su učestvovale u brojne bodorke vreme je za trenutak ''stalo''. Sve se umirilo. Ni daška vetra. Zapara. I tišina...

A onda je krenulo!!! .... Najpre specifičan miris pred kišu i jak vetar. Pljusak. Šuma na ''mojoj'' strani rukavca je bila dobar zaklon od dunavskog uragana. Za čudo, čamac se ljuljuškao, a na suprotnoj obali rukavca šuma se pod vetrom povijala kao u scenama iz filma Twister.
Sve je trajalo oko sat vremena. Potom se nebo razvedrilo i po njemu su brzo prolazili još samo pramenovi oblaka. Posle je sunce zasijalo, kao da ništa pre toga strašno nije bilo. Osećao se miris ozona ''posle kiše''. Vazduh je bio kristalno čist. Oko pola pet odluka da se ne noći u Ivanovu i da se krene ka Beogradu. Jedan od razloga je i prognoza meteorologa: i sutra ima uslova za jak vetar i kišu - a to znači i novu nepogodu.
Oko pola deset, po mraku, pramac je dotakao ponton u marini Stara centrala na Dorćolu. Bilo je vreme da se konačno odahne, i razmisli - koliko je pametno knapirati vreme kada ste na reci.
A dobro su mi na početku čamdžijske karijere iskusni govorili da prilikom odlaska na reku namerno ostavim sat kod kuće i da svi planovi budu po sistemu ''negde oko...'' ili ''odprilike''. Naravno mislilo se na plovidbu.
I ono hiljadama puta ponovljeno - naći dobar vez još za videla. Priznajem i ja sam često tako savetovao, ali sam po nekad pravio kompromis sa samim sobom i uvek mi se ''obilo o glavu''. To su ona neprijatna iskustva. Korisna. Ne kaže se bez razloga da se pametan čovek uči na greškama drugih.

Ali šta bi bilo ako se nešto novo, nedoživljeno ne proba. Bar ostane zanimljiva priča za druženje uz vatricu na obali reke ili kanala.
Bannem

Pridružio: 04 Feb 2009

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 18:52:47    Naslov: Odgovoriti sa citatom

svaka cast majstore.....bas sam uzivao .........poz z z z
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 19:07:29    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Cao Boki.

Citajuci ovaj tvoj dozivljaj u Ivanovo kanalu, setih se da je Ziza-ribar godinama boravio na svom camcu kabinasu "Zana" i ribario sa bubnjevima. Pricali smo ja i on o tim vremenima. Kaze da je dobro prolazio. Bilo je somova, smudjeva, deverika itt. Ziza je bio i ostao velemajstor za riblju corbu.

Ja sam Ivanovo kanal malo posecivao, zbog blizine Malih Voda uzvodno i Grocke nizvodno. Stvar navike. Mada je Ivanovo kanal izuzetno lep. Svaki put sam ubirao par lokvanja i stavljao ih u posudu sa vodom iz Dunava i nisu dugu uvenuli. Lep je to cvet. Ja i sada imam plasticni cvet lokvanja u jednoj pozlacenoj posudi na stolu u kancelariji. Kao pravi.

Sve najbolje MOMA S.

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Pet, 15 Maj 2009 16:49:48, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Adresa
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 19:47:41    Naslov: Ram Odgovoriti sa citatom

Postovani FORUMASI i CAMDZIJE.

Hocu da Vam ispricam jedan dogadjaj, koji Vam moze sluziti kao upozorenje za nenadanu opasnost.

Ramska kotlina ima svoje prirodne zakone i ko ih ne zna, dovodi sebe i ko je snjim, u opasnost. Ako ste u nameri da preplovite, kako se inace u zargonu kaze: Ram i Ramsku krivinu, obavezno se interesujte o vremenskoj prognozi i ako je u najavi Kosava ne isplovljavajte. U slucaju neobhodnosti, plovidbu obavite najdalje do 10 h ujutru. Splet vodene struje i smer vazdusnih struja izmedju Ramskog brda i planine na Rumunskoj strani, imaju takvu kombinaciju, da kada je jaka Kosava, Ramska skela ne radi. Buksirani sastavi barzi, obaraju sidra pre krivine, a blize ostrvu Kiseljevo i cekaju da vetar prestane da duva.

Naravno camci kabinasi, novih datuma proizvodnje mogu da se suprodstave takvoj nepogodi, ali nije preporucljivo ako nije neophodno. Reka je lepa i pruza nam zadovoljstva, ali ne treba izazivati sudbinu. Reka nekada ne oprasta.

Pozdrav MOMA S.

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Pet, 15 Maj 2009 16:55:12, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 20:51:10    Naslov: Odgovoriti sa citatom

kada udjete u ivanovacki kanal(iliti kanal marije terezije)stotinak metara uzvodno sa leve strane ima jedan mali prolaz gde se ulazi u kubike kojih ima pet-sest i gde su lepi tereni za pecanje.svaki privredni ribolov je zabranjen.pravo se ide za Ivanovo i treba paziti jer na par mesta ima par panjeva skoro na sredini kanala.pre raskrsnice (desno za ivanovo levo kanal koji vodi par stotina metara i zavrsava se sa betonom i zel.sinama gde je, navodno bila fabrika dugmadi od sedefa od skoljki iz Dunava,posle rata negde oko '65 preseljena dal u cupriju il tu negde,zaboravio sam)Jos po kraju mogu da se nadju cudne alatke koje izgledaju kao neke velike krive grabulje,sa njima su se skoljke grabuljale po dnu i ulov prodavao u fabrici.Dobro dosla poneka para..Ako podjete desno,za selo,prodjete ispod mosta i stotinak metara vezete se levo,popnete se na dolmu,predjete i evo vas u centru sela,pored katolicke i pravoslavne crkve,ako se ne varam a tu je i kafana gde se odvijaju mnoga dogadjanja gde je i pisac ovih redova. imao zapazene uloge al o tom drugom prilikom.moram da napomenem da onaj most ispod koga se prolazi poseduje jedan zanimljiv fenomen,totalno nepoznat modernoj nauci ali vrlo dobro poznat nama,kafanskim ljudima i rekoplovcima.naime kada se dolazi u Ivanovo taj prolaz izmedju stubova je sirok i sasvim pristojan da i pozarevka moze da prodje.Ali kada se provede neko vreme u navedenom objektu i jos ako se konzumiraju vece kolicine murgovace,znalci znaju sta je to,povratak se neminovno pretvara u nocnu moru jer sa ove strane stubovi izgledaju kao da su prisli jedan drugom i kao da je to neka banatska varijanta Scile i Haribde te se cesto dogadjaju neugodni kontakti.zanimljivo je isto tako spomenuti da ta murgovaca ima za sposobnost da se u povratku na dunav po mraku,konzumenti iste ,koji kormilare nikako ne mogu pogoditi one panjeve koje sam spomenuo.i cak se dogadjalo da pojedinci koji nisu hteli da isperu usta sa tom lekovitom vodicom iz straha za svoju bezbednost preotmu kormilo i obavezno pogode bar jedan panj.istina.
A ako zelite da vidite kako bi izgledala kuca iz snova za zivot pored reke obavezano svratite i pogledajte pre skretanja za selo sa desne strane,kucu cuvara nasipa pa cete da se onda zapitate i zamislite oko toga sta je u stvari smisao zivota.Inace za one koji ne znaju Ivanovo je pri srednjem vodostaju Dunava u depresiji i opasano je mrezom kanala i ima dve pumpne stanice,jednu staru koja je izasla iz fabrike Ajfela,kao prevodnica na tisi,kod beceja i novu.koliko sam cuo obe su u funkciji sa time da je ovu staru pokretala prvo parna masina.toliko o austrougarskoj.i za kraj ako vas vetar ,oktani i maligani nanesu u ovaj kraj obavezno svratite u ovo mesto na katolicku gospojinu i da vidite kako vise nacionalnosti koje ovde zive mogu lepo da zive i da se vesele iako je zivot tamo tezak jer posla nema,u Pancevu mnoge fabrike ne rade...i za kraj ako zelite da se prosetate do Omoljice nemojte da se zacudite ako na samom ulazu u mesto dozivite kratak ali vrlo strm uspon.ali to je vec duga prica.Dosvidanija.
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Ned, 22 Feb 2009 23:00:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Da se nadovezem na moje poslednje izlaganje u ovoj temi.

Jedne godine u poseti Djerdapu, pridruzile su mi se dve posade sa svojim camcima kabinasima, inace su iz marine "Zeleznicar" iz Makisa. Do tada na Dunav su izlazili samo po jedanputa i to sa Regatom Ilustrovane Politike.

Plovidba do Kostolca je prosla bez problema. Plovili su zamnom kao pacici.
-" Dunav je lep i strasan ... !" izjavio je odusevljeni Grba. Posto smo dan pre isli do prodavnice i obezbedili se provijantima, predlozio sam da ujutru krenemo ranije i stignemo u Ram po "bonaci", a inace je bio miran i lep dan. Grba "kontras" hoce da se kupa u providnoj i cistoj vodi kanala i kaze nam da idemo. Sticice nas on kasnije.

Ja i Brana smo isplovili i proveli nekoliko sati u prijatnoj i mirnoj plovidbi. Kada smo prosli Zilavu adu i na relaciji blize adi Cibukliji, voda je pocela da se mreska od kosave koja je polako pocinjala da duva. Ja sam odlucio da Cibukliju obidjem sa strane Zavojske ade i lociramo se na plazi u Ram, da bi tu sacekali Grbu i njegovu Spasu. Tu je inace bila zavetrina. Uzivali smo na pescanoj plazi uz hladno pivo, gledajuci kako se bele kreste na Dunavu, svakim casom povecavaju.

Ocekujuci Grbu ja sam sedeo na Sevi i sa dvogledom pratio kada ce se pojaviti sa svojom ladjom i gospodjom . Nedugo zatim pojavio se beli kabinas za koji smo bili uvereni da je Grbin, ali nam nije bilo jasno zasto se krece po sredini Dunava. Nelogicno. Meni se ucinilo da sa tim camcem nesto nije u redu. Mnogo je bio nizak na vodi.

Odvezao sam sa obale Sevu i sam isplovio u susret Grbi. A pre toga, ja nisam nikada plovio sa Sevom po takvim talasima i odusevio sam se. Seva je na talasima pod punim gasom samo podrhtavala jer je jahala svojim koritom uvek na tri talasa i isla kao tenk. Kada sam prisao Grbi nisam hteo sa njim da razgovaram, da ne bih gubio dragoceno vreme, jer je bio pred potapanjem. Na Sevi sam imao kuku za vucu malih slepova i na njoj sam na kratko vezao Grbin pramac camca. Spasi sam samo rekao da sidje sa krova i udje u camac sto je ona odbila drhtavim glasom rekavsi da nezna da pliva. Prebacio sam je u Sevu, a Grbi sam rekao da nekom velikom posudom izbacuje vodu iz svog camca, a ja sam punim gasom krenuo ka Ramu slepajuci za sobom Grbu u svom camcu. Kada sam bio blizu plaze u zaletu sam otkacio camac a ja se sklonio udesno u obalu i nasukao se na pescanu plazu. Grbin camac se takodje nasukao na pescanu plazu. Iz Grbinog camca pod nagibom voda je sa raznim stvarima preko zrcala isticala iz camca, dok su g-dja Spasa i njen Grba sakupljali te stvari po vodi, a zatim su me izljubili u znak zahvalnosti.

Iz razgovora sam kasnije saznao da je Grba isplehovao korito samo izmedju prve i druge donje daske (bocne), a izmedju ostalih "nije bilo potrebno", rekao je on kada su ga pitali.

Ostatak odmora smo proveli lepo. Grba je u Poreckoj reci isplehovao kompletan camac, a kada smo se vratili u Beograd, kroz nedelju dana Grba i G-dja Spasa su dosli u kucnu posetu kod mene i doneli mi kristalni servis za vino u znak zahvalnosti sto sam ih spasao. Bio sam zadovoljan, pre svega sto se nije drugacije zavrsili i ostali smo prijatelji.

Postujte reku i njene zakone i nebudite samouvereni onda kada niste sigurni u to i reka ce vam uvek vracati dobrim.

Pozdrav Moma S.

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Uto, 02 Apr 2013 10:45:09, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 34, 35, 36  Sledeci
Strana 1 od 36

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016