forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

PRICE SA REKE
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 35, 36, 37  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 00:52:09    Naslov: Odgovoriti sa citatom

DUNAV JE MOJE MORE

Tako kaze pesma, tako kazem i ja.

Dosavsi u Beograd, vrlo mlad sa Juzne Morave i ugledavsi Dunav i Savu, sticajem okolnosti zadrzao sam se na Savi. Odmah sam stekao prijatelje sa kojima sam svake subote i nedelje izlazio sa camcima, obicno do Sumareve kucice kod Baricke ade, a na levoj obali Save. Bili su to : Ljuba novinar, koga je krasila pedantno ustucana brada i radio je u Politici na mestu medjunarodnog dopisnika. Vesna Nestorovic i Moma Popovic iz Televizije i Dusko Milosavljevic i njegova Dragana, iz Ilustrovane itd. Zivan sumar obezbedjivao nam je suvarke za vatru i hladio lubenice u bunaru. Ja sam mu placao lubenice sa mecima 7,65mm i on je bio prezadovoljan, a i mi sa hladnim lubenicama u hladu zaboravljenih topola, na julskom suncu. Ni jedan vikend nije mogao proci bez dobrog rostilja.

Kapetan Bojovic mi je pricao svoje dozivljaje sa Dunava i ja sam vec sledece sezone sa novokupljenim camcem kabinasem, otplovio do Kladova . Na toj prvoj plovidbi Dunavom, upoznao sam za 17 dana skoro sve cari Dunava i ostao mu veran bolje od 30 godina.

Ja na Tasmajdanu 1960 godine

Na Dunavu sam bio u Becu. Sve cisto, brodovi svi jednobrazno ofarbani. Obale sa blokovima od betona.
Gledao sam Dunav iz restorana "Vidikovac" na mostu u Bratislavi i takodje obale izbetonirane. Nista nije bolje i u Budimpesti. Dunav razdeljen na dvoje Sigetom, a zatim okovan mostovima.

Meni je Dunav najlepsi kroz Srbiju. Lezerno se valja kroz Vojvodinu, ljubavise se sa Tisom i Savom, prima u svoj harem Moravu, a zatim prkosi Grebenu i Velikom Strbcu u Djerdapskoj klisuri.

Kroz zivot sam se pozdravio sa Amurom u dalekom Habarovsku, milovao Nevu u Sankt Peterburgu i Vltavu u Pragu i mnoge mnoge druge reke sam pozdravio i uvazio, ali JEDAN JE DUNAV.

Sve najbolje Moma S.

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Pet, 27 Apr 2012 18:57:22, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Adresa
zeljoni

Pridružio: 22 Avg 2008

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 01:10:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Molim Vas izvinite nije bilo zlonamerno
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
peca

Pridružio: 26 Nov 2007

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 01:31:50    Naslov: Odgovoriti sa citatom

neki moji drugovi,koji rade na brodovima kazu da je dunav najlepsi kroz srbiju,pogotovu kroz djerdapsku klisuru.sad dal je to iz patriotskih razloga ne znam,nisam bio izvan srbije na dunavu samo znam da je djerdap toliko lep da se to recima ne moze opisati.

e sad kako sam saznao sta mu dodje ono iz pesme:mahao divnim belim ladjama.
prosle godine sam se spustao kanuom od bg do tekije sa dva drugara.naime jednu noc zanocismo na samom ulazu u kazane.vreme predivno,zvezdano nebo,voda ko staklo.mir i tisina.legli na spavanje posle ponoci,jer smo veslali po mraku da bismo izbegli vrucinstine.ja lego u kanu i spavam ko beba.u jednom momentu budim se vidim voda dosla skoro do camca,ne brinem jer znam da ne moze doci jos,oscilacije nisu vece od 1m ni u ludilu.ususkan snivam kad odjedared sve poce da se trese i ljulja.sta je sad.otvaram oci i shvatam da mi malo treba da zaplovim.veliki talasi vuku kanu u vodu.onako bunovan gledam sta se dogadja i vidim veliku belu ladju koja velikom brzinom prolazi.bio je to turisticki brod.eh da sam mogo da ga dohvatim.masem i kudim,pretim,kunem i u tom trenutku shvatam sta je pesnik hteo da kaze.od tada je taj stih za mene dobio sasvim drugo znacenje.
ubrzo se sve smirilo,ali poucen iskustvom uzimam veslo,ubacujem u kanu (ha neces ti mene) i nastavljam da snivam neke snove daleke.DUNAVE KRAJ TEBE MI SRCE OSTADE
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 09:05:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Gos-in zeljoni

Uzivaj, nikakvih problema nema.

Pozdrav Moma S.

Poslednji izmenio seva-2 dana Čet, 16 Apr 2009 09:20:59, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 09:32:31    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Gos-in peca, dobar dan.

Dunav je CUDO. Sve sto ga vise upoznajes, sve vise shvatas, da ga jos uvek ne poznajes, u njegovim dobrim i losim osobinama, a najopasnije su promene koje podpomazu vetrovi. Nezna se koji je opasniji, Kosava ili Gornjak.

Koliko puta ste bili na Lidu, kada se nebo zacrnelo iz pravca kule Sibinjanin Janka. Sta se zatim u kratkoj vremenskoj distanci desava na Lidu i Dunavcu pored hotela Jugoslavija. Ne mali broj puta sam bio svedok cak i tragicnih dogadjaja. Ili kasno krenes sa Malih Voda u pravcu Beograda, kada se Kosava razigra izmedju Bele Stene i Pancevackog mosta. To su ozbiljne situacije, koje svi mi koji smo na vodi, moramo da predvidimo i da nam prirodne nepogode ne budu iznenadjenja.

Kada sve drzis pod kontrolom, tada je konacni rezultat svih zbivanja lep. I ako se potrudis da naucis sve moguce prirodne promene, vezane za okolinu gde zivis, ukljucujuci i reke, odnosno, zivot na rekama, onda cete uvek primeniti dejstva da iskljucite moguca iznenadjenja.

I svet oko Vas ce biti lep.

Pozdrav Moma S.

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 14 Apr 2009 08:55:35, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Broker975fx

Pridružio: 20 Sep 2008

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 16:57:53    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Pozdrav Momo,

ako sam na lidu, kako ono beše sa nevremenom kad se smrči sa koje strane treba bežati? Reče mi neko ali sam zaboravio. Takođe kažu mi da tada pritisak naglo opada, izvinjavam se što upadam usred teme.

#
Nazad na vrh
DorcolAC

Pridružio: 10 Feb 2009

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 19:07:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Dobra ti voda Brokeru.

Pošto si sada na forumu to sigurno znači da si preživeo dunavske salauke. A kažu oni koji dugo plove da nevremena obično dolaze sa zapada. Ako si zaboravio savete, sigurno se sećaš gde si se sklanjao. bilo bi lepo da svoje iskustvo podeliš sa nama koji (Bogu hvala) nismo imali takva događanja. Ako je suditi po avataru treba verovati u tvoje lađarsko iskustvo.
uz očekivanje tvoje zanimljive priče sa Dunava,
srdačno te pozdravljam.

Dorćolac

#
Broker975fx

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 19:46:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Pozdrav DorcolAC,

Kao i u životu, suditi o nekom prema izgledu vrlo često vara. Tako je i ovde. Na žalost moje iskustvo vezano za vodu su više nego ograničena, da ne kažem da ga nema Embarassed
Ja sam na kraju prošle sezone uzeo jedan kabinaš tako da nisam imao prilike da ovo doživim ali bilo bi mi vrlo korisno da čujem tuđa iskustva.

Dobra i tebi voda, DorcolAC Smile

#
Nazad na vrh
DorcolAC

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 20:42:59    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Jedan od zaljubljenika u Dunav, Dule Milosavljević me je (ne znam tačno kada) ubeđivao da reku pre svega treba poštovati, i u vreme najvećeg opuštanja deo misli usmeriti na neobavezno osmatranje prirode koja ima niz naznaka da se vreme menja. Na čamcu sam imao barometar ali izgleda da nisam znao da ga pravilno posmatram (a i nije mi se stalno trčalo do njega da bih proverio koliko se bela kazaljka pomerila od crne koju sam postavljao u poslednji osmotrni položaj). I dok smo plovili u čuvenom ''paralelnom vezu'' uz buku nadaleko poznatog Karniti dizelaša na Duletovom lepom čamcu od mahagonija analizirali smo sve pisane teorije o nevremenu. Shvatili smo da je lično iskustvo ipak najbolje. U beogradskom trouglu:Bela stena-Vojne bašte-Ada ciganlija lako se uoče sve promene na nebu tako da uvek ima vremena da se stigne na siguran vez.
Pre desetak godina u časopisu ZOV bio je niz tekstova o plovidbi, a u svakom po neki koristan savet. Sećam se da je citiran ''kapetan'' tada velikog čamca Alfa koji je mlađim nautičarima stalno savetovao da, čim se spuste nizvodno od Smedereva, za privez plovila koriste ''četvorovez''. čak i po najlepšem vremenu, jer nikad se ne zna kada će se promeniti. A kada počne da duva i ljulja tada je dosta teško obezbediti pouzdan vez. Moram priznati da sam i ja bio jedan od onih koji su ga slušali i mislili da preteruje, ali sam u sred Đerdapa - na hajdučkim vodenicama doživeo salauku u sred noći i samo zahvaljujući dobrom vezivanju (od dosade u toku dana nisam znao šta da radim pa sam sve vezove i sidro podesio školski - po PS-u) sačuvao sam i plovilo a i svoju (kakva god da je) glavu.
Nekoliko dana posle toga doplovim u Gradište i u sred sunčanog dana izgubim desetak minuta na usklađivanje veza i proveru sidra ''oborenog'' na dvadesetak metara od obale još pri laganom prilazu betonu-nasipu.
Moji prijatelji iz marine kališ i odtalo društvo su gledali i čudili se šta će mi to, ali.... Nastavak priče čuo sam narednog meseca negde na sprudu kod ušća.

Narednog jutra pred zoru grunuo je vetar, najpre sa severozapada, pa okrenuo sa severa da bi na kraju stizao direktno iz Rumunije sa istoka valjajući talase direktno na krmu. Kao i svo koji su bili na vezu izašao sam i proverio da li je sve kako treba, pitao druge da li treba pomoć i posle izvesnog vremena vratio se u kabinu. Moji drugari su pokušavali da obezbede čamac ali po talasima to je bila nemoguća misija. rešenje su tada našli iza vojne baze kod pimovog broda-spavaonice. Nevoljno su mi priznali da im je tek tada bilo jasno da moj posao nije bio uzaludan.
Nisam ja izmislio rupu u saksiji niti neku posebnost vezivanja (a i ponekad sam sam sebe folirao pa mi se svaka improvizacija otukla o glavu) ali posle te sezone godinama sam uvek koristio siguran vez ''na ALFA'' način. Sećam se reči: Jedan vez mora da štiti od gornjaka a drugi od košave! A i sidro je bitno.

Brokeru, ovo je mala priča sa Dunava. Možda bude i nešto korisno u njoj.
Srdačan pozdrav, B.

#
Broker975fx

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 21:45:46    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Hvala DorcolAC,

svakako korisno, ako može samo pojašnjenje šta je to siguran vez na ALFA način ?

Unapred hvala

#
Nazad na vrh
DorcolAC

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 21:54:17    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Kapetan tada velikog čamca ''alfa'' je savetovao... stoji u desetom redu, pa je taj način vezivanja kasnije postao Alfa način.

Kao u onoj narodnoj - zovi me kako hoćeš, ali.... tako je i svaki siguran vez dobar, kako god da ga nazoveš. Zar ne?!

#
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pet, 06 Mar 2009 22:09:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Gos-in Broker 975 fx

Iskustvo , to je pojam koji u mnogome zavisi od pripreme pre samog dozivljaja i sopstvenog zakljucka , dozivljenog . Ako govorimo o iskustvu na vodi , covek mora pre svega da teoretski nauci skoro sve zakone prirode vezane za tu oblast , pa i sire . A zatim u toku dozivljaja da primeni nauceno i rezultat te kombinacije je iskustvo .

Pokusao sam da Vam u najkracim crtama objasnim moje shvatanje ISKUSTVA. A moj Vam je savet , kao novajliji na camcu , sve je lepo dok ne krene nesto neplanirano . A iz neplaniranog obicno u vecini slucajeva proizilazi problematicno . E tada Vam treba iskustvo , da bi ste kvalitetno resili problem i izasli pobednikom situacije .

Za pocetak morate da obratite paznju pre svega na oblik i kvalitet camca . Svaka improvizacija je Vas sopstveni rizik . Na camcu provereno dobar motor i drugi manji u rezervi , u zavisnosti koliki Vam je camac . Obavezna oprema , koja je potrebna za tu velicinu camca , je bez izuzetaka potrebna da bude prisutna na camcu . Barometar- kada indikator pocinje da pokazuje opadanje , to znaci da se uskoro ocekuje promena vremena i u vecini slucajeva pada ce kisa . U obratnom slucaju suncano i visoka oblacnost . U odnosu na te informacije planiras svoja dejstva .

Vetrove obicno prate oblaci , a to znaci da ako se pojave sa istocne strane horizonta , duvace Kosava . U narodu se kaze da Kosava duva tri dana ili sedam ili dve nedelje . Ali to zavisi i od temperaturnog rezima . Od Kosave u letnjem periodu za nas camdzije , je opasniji Gornjak . Koji pocinje iznenada i jako . Obicno u letnjem periodu je to olujni vetar . Njega takodje najavljuju niski i crni oblaci sa severa ili severozapada i obicno ima kisu u svom sadejstvu .

Za sada toliko . Ovo je iskljucivo moje misljenje , a svoja iskustva ces vezivati za ishode svojih dozivljaja . Bora u predhodnom pismu je poucno opisao deo svog iskustva . Na Vama je da nas saslusate , a uradicete kako hocete .

Pozdrav Moma S.
odisej

Pridružio: 29 Jan 2008

PorukaPoslao: Sub, 07 Mar 2009 14:43:32    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Postoji jedno pravilo koje glasi:" Dobar skiper je urodjeni skeptik "Dakle,dobar skiper dok je na brodu i oko njega uvek ima o cemu da razmislja, odnosno retko kad je opusten.Logicno se namece pitanje.".pa kad ce uzivati.."Nazalost,za njih su to retki trenutci. U svim ostalim situacijama oni razmisljaju,gledaju,procenjuju,kontrolisu.Ovo pravilo se ne odnosi na one koji vikendom izlaze na vodu i krecu se od Ade Medjice do Belih Voda i nazad. Wink
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pon, 09 Mar 2009 00:49:58    Naslov: Salauka u Kostolackom rukavcu Odgovoriti sa citatom

Gos-in odisej

Delimicno ste u pravu. Medjutim, opreznom coveku se vrlo retko dese pocetnicke greske i neprijetni slucajevi u vremenu koje je sebi isplanirao za odmor i rekreaciju. Ja bih rekao da tu skeptici nema mesta, odnosno ja bih to drugacije formulisao i nazvao DISCIPLINOM ponasanja.

Uzecu svoj primer.

Jednom prilikom u povratku sa Djerdapa, svratili sam u Kostolacki kanal na nocenje. Pristao sam u obalu, nedaleko od vec pristalih cetiri kabinasa Zemunaca. Dok sam pobijao u obalu metalne sipove, Ljilja mi je pomagala dodajuci bocne krmene konopce koje sam vezao za sipove i zavrsetak konopaca vezao za pramcane bitve. Pramac sam sa daskom podbocio i pramcanim konopcem ogranicio kretanje napred-nazad.

Posade sa zemunskih kabinasa su verovatno primetili da Sevu vezujem kapitalno i cuo sam njihove podrugljive komentare, na sta su imali pravo jer vece je bilo mirno i bez daska vetra. Po zavrsetku vezivanja Seve, proverio sam jos jednom kako je vezan cun i ukljucio sam agregat koji je skoro necujno radio, a Ljilja je ukljucila TV i spremala salatu za veceru.

U neko doba noci, probudila me je salauka, a mozda i vika i psovke komsija Zemunaca. Ustao sam da vidim o cemu se radi. Kad ono nekoliko muskaraca zagazilo u vodu i pokusavaju u nenormalnim uslovima da spasu kabinase od avorija, a mozda i od potapanja, jer su primali talase u krmu, a pramcem naslonjeni na obalu i eto vode u camcu.

Letnja salauka, kako je dosla, tako je i prosla i jutro je osvanulo suncano, bez daska vetra. Samo se svezina osecala u vazduhu. Ljilja je skuvala jutarnju kafu i seli smo na terasi pozeleci komsijama dobro jutro. Kad ce jedan od njih:
-" Sinoc smo se smejali kako ste kapitalno vezivali camac. A jutros nam je sve bilo jasno ... !" Da, nastavili smo razgovor, a njima mislim da se vise nece desiti propust da iz lenjosti pre spavanja ne obezbede camce.

Pozdrav Moma S.
#

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Pet, 15 Maj 2009 17:54:25, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pon, 09 Mar 2009 18:41:05    Naslov: Neva i Sant Peterburg Odgovoriti sa citatom

-Secanja -

Gde god sam putovao jos za vreme Jugoslavije, imao sam obicaj da sidjem do reke, par puta provucem sake kroz vodu i onda prste kroz kosu. To je bio moj pozdrav sa rekom i to me je cinilo srecnim.

Od stare navike nisam odustao ni kasnije, kada sam sticajem okolnosti obisao 12 evropskih i istocnih zemalja.

U Sankt Peterburgu sam se pozdravio sa rekom Nevom i setio se mog prvog filma u zivotu, koji sam gledao u prisustvu oca. Film se zvao "Aleksandar Nevski". Taj film je na mene je ostavio snazan utisak o hrabrosti i snazi Ruskih ljudi i bio sam srecan sto su zajedno sa ledom pobedili Nemacke "Krstase". I svo vreme dok sam posmatrao reku Nevu i Finski zaliv, taj film mi se motao u glavi .

Sant Peterburg je grad pun iznenadjenja. Zavisi koga sta interesuje ... !

Stajao sam u luci i posmatrao kako uplovljava veliki ledolomac, sav ofarban u agresivnu boju kajsije. Tog momenta sam odlucio da moj novi camac bude u toj boji. I kada sam ga ofarbao, vlasnici drugih camaca iz moje marine su me pitali "Dobro, ovo je verovatno osnovna boja. Kakvom ces ga sada ofarbati, belom ili plavom?" . Nisam im nista odgovorio da ih nebi razocarao.

Ja i Ljilja smo slusali o belim nocima i jednog junskog dana odlucimo i "Crvenom Strelom" iz Moskve odemo na dva dana u Sankt Peterburg. Obisli smo Carsko Selo, parkove sa pozlacenim spomenicima i fontanama i naravno marsutnim camcem se provozali kanalima Neve. Sve je bilo nesvakidasnje i toliko lepo da smo tu ekskurziju zapamtili za sva vremena, ali je i snimili na kaseti. Tacka na "I" bila je provedena noc na terasi najblizeg restorana mostu koji se otvarao da propusti brodove. I sve se to dogadja, a ja i Ljilja smo imali osecaj da smo na drugoj planeti, jer u pola dva nocu, sunce jos nije zaslo i sve se normalno vidi, a vozaci verovatno iz navike, svi upalili svetla na svojim vozilima. Prosto nestvarno .

I pored istorijske AURORE naravno !

Na Nevi ima mnogo plovila, ali sve jedno, divljim plovkama to nesmeta da plivaju po reci i kanalima i kupe raznovrsnu hranu koju im pretezno stranci bacaju u vodu. A Sant Peterburg je grad snova. Cetiri puta sam ga posetio i svakog puta sam mu se radovao.

Pozdrav Moma S.

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Pet, 17 Maj 2013 19:09:42, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 35, 36, 37  Sledeci
Strana 3 od 37

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016