forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Poziv Udruženja profesionalnih lađara

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
UrosP
Moderator

Pridružio: 16 Avg 2016

PorukaPoslao: Pet, 16 Mar 2018 08:45:38    Naslov: Poziv Udruženja profesionalnih lađara Odgovoriti sa citatom

Citat:
Dragi forumasi, veliko mi je zadovoljsto da Vas u ime Udruzenja profesionalnih ladjara Srbije pozovem na prvo okupljanje gde ce se govoriti o saradnji dva Udruzenja, zajednickim ciljevima i idejama, kao i bezbednosti na rekama.

Samo okupljanje je planirano za nedelju, 25.03. u 17.00h, a u zavisnosti od broja zainteresovanih naknadno cemo objaviti mesto okupljanja (dva dana pred okupljanje).
Svakako ce to biti jedna od marina u Beogradu, na zadovoljstvo svih nas.

Pošto je ovo u interesu svih nas koji plovimo, više o ovome u temi na forumu moja ladja:
https://goo.gl/oHYhTB
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Sub, 17 Mar 2018 06:44:58    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Dobar dan Uroše,

Ja nisam redovno u Srbiji već bolje od 20 godina i nisam u toku šta se zbiva na vodi i oko nje. Pomenuo si "Udruženje profesionalnih Lađara - Srbije", pa bih te zamolio da mi šire objasniš karakteristiku tog udruženja.

Hvala Uroše i pozdarav od Mome

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Sub, 17 Mar 2018 10:07:06    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Momo dobar dan,

da bih vam najbolje predstavio ko su oni i šta su njihovi ciljevi, kopiraću nekoliko rečenica sa njihovog sajta koji je trenutno nedostupan iz nekog razloga: http://udruzenjeladjara.com

#

"UDRUŽENJE LAĐARA je nevladino i neprofitno udruženje, osnovano radi ostvarivanja ciljeva u oblasti unapređenja plovidbe rekama, poboljšanja radnih uslova na rečnim brodovima, zaštite lađarske tradicije, zaštite interesa radnika svih lađarskih struka i zaštite životne sredine na rekama i jezerima Srbije.

Okupljamo lađare iz svih struka, kapetane, mašince, mornare i sva lica koja poseduju ovlašćenje o osposobljenosti za rad na brodovima trgovačke mornarice. Zajedničkim trudom i radom se zalažemo za unapređenje svih aspekata vezanih za plovidbu:

- Poboljšanje i unapređenje rečne plovidbe i uslova života i rada na brodovima trgovačke mornarice.

- Savetovanje nadležnih organa pri donešenju zakona i uredbi vezanih za rečnu plovidbu.

- Edukacija građana, a posebno dece i mladih o značaju rečne plovidbe i o bezbednosti u rečnoj plovidbi.

- Zalažemo se oko čuvanja i zaštite životne sredine i organizovanje aktivnosti na rehabilitaciji ugroženih područja."

#

Sa druge strane, sredinom prošle godine nas nekoliko poznanika sa vode i uopšte sa naših nautičkih foruma, okupilo se sa idejom da osnujemo udruženje nautičara kako bismo mogli da uradimo nešto više za nautiku u Srbiji. Ideja je sticajem okolnosti dosta dobro zaživela na forumu moja lađa, i prijavilo se još ljudi i uspeli smo da oformimo osnivački odbor od 15 članova. Udruženje je uspešno osnovano u oktobru 2017, a mesec dana kasnije smo se organizovali i napravili sajt našeg udruženja:
https://www.udruzenjenauticara.org

Pošto se glasalo za ime udruženja, većina je odlučila da se udruženje nazove "Moja Lađa" jer se na tom forumu započela i realizovala ta ideja, ali je bitno naglasiti da samo udruženje nema nikakve veze ni sa jednim forumom, već je napravljeno da radi u korist svih nas ljubitelja nautike, reka i ekologije, i da su svi potencijalni članovi dobrodošli sa svojim idejama i predlozima.

#

Ovaj poziv koji stoji u naslovu teme, ujedno označava i saradnju ova dva udruženja na podizanju nivoa svesti o bezbednosti na vodi. Na sastanku će se govoriti i o tome kako profesionalnim lađarima izgledamo mi, mali nautičari na vodi, jer, jednom prilikom su pomenuli činjenicu da oni ispred barže ne mogu da vide bar celih 50 metara...! Mislim da je veoma bitno da mi budemo obavešteni o takvim činjenicama, da bi smo pomogli i njima, ali i da bismo sačuvali živote ljudi na vodi.
Da napomenem da su ovaj poziv prenela i druga dva foruma, "nauticki.info" i "nautickiforum.com", baš zato što je to u interesu svih nautičara.

Pozdrav Momi i svima koji prate forum.
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 19 Mar 2018 16:00:08    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Dobar dan Uroše,

Dva puta sam pročitao tvoj tekst i ne nađoh sebe. A to znači da ja nisam za takvo udruženje !? Samo videh parole, kao u Komunizmu ! Zar pored tolikih škola i nautičkih ustanova da ih "štitimo"? "poboljšanja radnih uslova na rečnim brodovima, zaštite lađarske tradicije, zaštite interesa radnika svih lađarskih struka ... ???

Kada odeš do Beča, svrati do Dunava i pogledaj njihove brodove, barže, pa i mala plovila !? Kultura i disciplina, a ne pomoć i zaštite !!! Da li primećuješ na kakvim samohodkama naši brodari plove. Doduše i ne plove, sve su vezali za obale u malim rekama, a oni što plove ... kako su ofarbani ??? Nikako. I zašto da im pomažemo ???

Pozdrav Uroše

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Uto, 20 Mar 2018 09:36:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Momo dobar dan,

ovo udruzenje profesionalnih ladjara cine samo profesionalni ladjari, ljudi koji su zaposleni na barzama i brodovima, drugim recima, oni ciji je posao plovidba. Njihovo udruzenje tezi da pomogne ljudima u njihovoj struci. Tu ste skroz u pravu i mi tu nemamo sta da trazimo, jer smo mi rekreativci.

Ovo nije ni poziv na bilo kakvo uclanjenje, naprotiv.

Ovaj poziv je, koliko sam ja razumeo, najvise vezan za razmenu misljenja izmedju nas - rekreativaca i njih, profesionalaca, gde bi se popricalo o tome kako oni vide nas i kako mi njih na vodi, i sta mozemo unaprediti da jedni drugima ne smetamo ili, jos gore, da jedni druge ne ugrozavamo. Mene bi to najvise interesovalo, pogotovu u nekim slucajevima npr smanjene vidljivosti tipa sumrak, kisa itd, kako nas i koliko vide? Da li je ono malo kupovno svetlo za jarbol, sa uglom od 360 stepeni vidljivosti, dovoljno da nas neko vidi na vreme? Znam da ta svetla moraju da budu vidljiva na daljinu od 1 nauticke milje, ali bih to radije da cujem od ljudi koji upravljaju teretnim brodovima. Nazalost, skoro se desio tragican dogadjaj na Dunavu, gde je teretni brod udario u camac kabinas, pri cemu je jedan bracni par izgubio zivot...Mozda ce ovo sto pisemo, ili to sto ce neko pricati o tome, sutra pomoci nekome da izbegne tragediju, ili bar da ne dozvoli da rizikuje u nekim situacijama.

Svakako, mislim da su i forumi odlican vid informisanja, pa i edukacije. Za mene je recimo bas ovaj forum bio velika baza znanja, i mnogo mi je znacilo sto sam citao iskustva drugih ljudi. Na drugim forumima sam u poslednjih par godina imao prilike da citam o nevremenu, i o tome kako su drugi prosli, pa sam i sam imao prilike da dozivim par salauka, ali bezbedno, ili sto je jos bitnije, naucio da prepoznam kad se sprema nevreme dok sam na vodi.
E sad, tu ima i onoga, da ko hoce da nauci, naucice, a ko nece, dzabe mu i predavanja i ovo sto mi pisemo po forumu...

Sigurno da i medju ladjarima, kao i medju nama rekreativcima, ima normalnih ali i onih drugih, koji nece postovati propise i koje nece biti briga za bilo ciju bezbednost. Vi ste pisali o tome, i ja sam imao prilike da vidim svasta(medju rekreativcima), ali eto, neka bar sluzi nama koji cemo prepoznati opasnost, i zastititi se od takvih.

Uglavnom, nadam se da cemo imati prilike da popricamo negde na vodi ove godine Wink

Pozdrav!
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Sre, 16 Maj 2018 13:46:46    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo ga tekst, kao zakljucak tog sastanka:
https://www.udruzenjenauticara.org/preporuke-za-bezbednost-plovidbe-malih-camaca/

U tom clanku se nalazi link ka PDF dokumentu u kome je sve napisano:
https://bit.ly/2wN3jV3
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016