forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

KAMPOVANJE - Zilava ada
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 13:03:02    Naslov: KAMPOVANJE - Zilava ada Odgovoriti sa citatom

*
Postovana gospodo Forumasi !

Godine 1992-ge i '93-će bavio sam se profesionalno ribolovom na Dunavu i to od Beška mosta do Smederevske Ade, ili bolje reci do ušća Velike Morave. Čamac - kabinaš "Ševa" bio mi je u odličnom stanju, tako da je dozvoljavo da za noć se premestimo sa jednog na drugo ribolovno područje. S obzirom da mi to nije bilo osnovno zanimanje za sticanje sredstava za život, ribolov sam smatrao rekreacijom i sve što sam ulovio bilo mi je kao poklon u okviru lepog doživljaja.

Onda su '90-te mene i moju suprugu Ljilju sa našim drugom psom Mališom odvojile od Dunava i bili smo preko granice naše Domovine ! Godine 2002-ge, meni i mojoj supruzi Ljilji, složila nam se situacija i dogovorismo se da se odmorimo od dosadašnjeg tempa života i poklonimo sebi nekoliko meseci omiljenog nam kamperskog života, a ja da se ponovo bavim ribolovom. Pošto sam imao i čun i mreže, doduše neke stare ali dobre-održavane, obezbedio sam se i sa novim' to'jest "načetkao" sam 56 novih mreža, kupljenih u fabrici mreža u gradu Kasimovu u Rusiji.

Čamac-kabinaš "ŠEVA", konforan za život od 10,5 metara dužine i 2,8 metara korisne širine i koji je bio opremljen za duži i udoban boravak na vodi i nije nam bilo teško da se brzo odlučimo ! Prilični broj mreža (56komada) za "davku" kao i za "površinu", zatim novi bubnjevi (20komada). "Mustadovim"-udicama (984 kom.) iz njih vezanih 2 struka po 200 udica, zatim 6 vlakova ( za veliku ribu 4 i 2 za kedere ), kao i novi ribarski čun sa "Tomosovom" cetvorkom i Dzonson 9,9 motorom sa kratkom osovinom. I još niz pomoćne opreme, koja je bila neophodna za "ozbiljno" bavljenje ribolovom.

Izbor dobre lokacije sam shvatio kao veoma značajan radni problem i posle kraćeg ( uz kaficu ) konsultovanja, moj i Ljiljin izbor je bila Žilava Ada. Ada koja je u centru prirodne lepote i bogatstva Labudovog Okna. Zašto?:
1) Uzvodno od Žilave Ade je veliki razliv i mrestilište, na teritoriji Gajskog rukavca i razliva,
2) Dubovački razliv i Stojkova Ada, pa do Žilave Ade i dalje je takođe veliki razliv i mrestilište na teritoriji leve obale Dunava, pored naselja Slatina.
3) Zavojska Ada i u komsiluku Ada Čibuklija koja je sama predivno mesto mrestilišta.
4) Zatim leva obala ispod Slatine sve do ušća kanala DDT-a.

Kasnije se ispostavilo da je taj teren za ribolov - carski !

Za udoban život na ostrvu, poneli smo agregat DMB-dizel od 5 KW, kao i zamrzivač od 410 litara zapremine. Baldahin sa mrežom protiv komaraca se pokazao kao najposecenije mesto u kampu. Da nebismo bili sami, u Obrenovcu na pijaci smo kupili dvodnevne pačiće: tri bela i dva crna i dva pileta (gološijana). Pas Mališa je brinuo o njihovoj bezbednosti. Dakle, pilići su u trenucima spokoja spavali na njemu.

===================nastavak sledi==================

Pozdrav Moma S.

Poslednji put izmenio seva-2 dana Čet, 10 Maj 2018 12:31:59, izmenio ukupno 10 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 13:34:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

================prvi nastavak======================

Priprema SEVE ( pakovanje opreme ) je trajala nekoliko dana. Akcenat "da se nesto ne zaboravi" tretiran je maksimalno, pa je nabavka i kompletiranje opreme, kao i pribora za ribarenje, nabavljen jos ranije, sve proveravano jos jedanputa i dokupljivano sve ono sto je propusteno. A to su: plasticne lodle, kao i kofe i korita. Zatim metalna burad ( dva kompleta ) za dimljenje ribe, kao i plasticna burad za drzanje usoljene ribe. Cak sam i dzak kvalitetne tuzlanske kamene soli narucio iz Bjeljine. Zatim nabavka nafte i benzina u kanisterima, za prvo vreme, kao i kanistri za tehnicku vodu. Garderoba ( za suncani kao i za kisni period vremena ), posreljina, sator, Baldahin, radni sto 200 X 80 cm, 2-e drvene klupe, 6 rasklapajucih stolica, plus metalna garnitura ( od lakih cevi ) okrugli sto i četiri stolice sa naslonima sa sundjerastim podloskama za kafenisanje i odmor u hladovini. Zatim lopata, ašov-riljac, dve sekire (obično se jedna izgubi na teritoriji kampa). Motorna testera "Partner" i različiti alati ( čekici i ekseri ) itd. Ručna grabulja, ručna kosa, dva kotura pocinkovane žice različitih profila, kao i "hemija" : sprejevi i gel-autan za komarce, zatim lepkovi za miseve. Stare novine i "hepo" kocke za lozenje vatre itd, itd.

Verovatno sam nešto i zaboravio da pomenem, kao npr: gajbe sa gaziranim sokovima, gazirane vode, piva, vina i bezbroj provijanata. Da ... kotlić, talandaru i rostilj, a kako bi bez toga ? Sve to moglo je da stane pored tehnickih planiranja ne u čamac, nego "na čamcu". Time sam neminovno podigo težiste camca i jos samo da dune Gornjak ili Košava pa bi moglo da bude i prevrtanja. Zato sam na instrument tabli postavio "libelu"i njome sam pratio nagib čamca pri plovidbi.

===================nastavak sledi==================)

Pozdrav Moma S.

Poslednji put izmenio seva-2 dana Pon, 09 Jul 2018 21:32:57, izmenio ukupno 5 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 14:03:30    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

===============drugi nastavak======================

Pre polaska zvao sam Hidrometereoloski centar u Vrscu sa pitanjem, da li ce biti vetra ( kosave ) i uopste kakva je vremenska prognoza za naredna dva dana. Na moju radost, obecali su lepo vreme sa umerenom Kosavom.

Dan pred polazak u marini "Brodograditelj", kod Beare, pozvao sam svoje najblize prijatelje na rucak, kojim sam hteo da obelezim nas odlazak na visemesecno odsustvo iz marine. Na stolu se "desio" peceni prasac, koji se mojim vestim rukama uz pomoc makaza za pecenje brzo pretvorio u gomilu skladnih i ukusnih parcica pecenja, a pored njega se naslo sarenilo od razlicitim salata i kolaca, za koje su se postarale Ljilja i supruge mojih prijatelja. Naravno da je piva, vina i domace rakije-prepecenice ( maloletne od jedva 16 god staza u dudovom buretu ). Svega je bilo je u izobilju. A da... i tortom za srecan put od nase drugarice Duje smo se zasladili. Dugo smo sedeli svi skupa, nikuda ne zureci, do kasno u noc.

Sutradan ujutru, pregledao sam rutinski nivo ulja u "Perkins" motoru u Sevi, kao i u "Parsons" kopci, zatim stanje ventila na sistemu za hladjenje, kao i zategnutost remen-kaiseva. I startovao sam motor, koji je zazvonio lepim i ujednacenim radom. Na prednjoj palubi, na mestu gde Mališa lezi dok plovimo, zbog svoje tezine se našao agregat pokriven satorskim krilom, a Malisa je bez ljutnje legao u prednjem delu Seve. Isplovili smo uz blagi vetric ispraceni sirenama iz marine u pozdrav. I zatim smo "gazili" reku Savu u susret Dunava. Kada smo prolazili kod Neboisine kule ljudi sa Brodarca su se krstili cudeci se, videvsi koliko smo bili natovareni.

Dunav je mirno valjao vodu, pomazuci nam u plovidbi, a situacija bez vetra, drzala je "libelu" u mirno horizontalnom stanju.

================nastavak sledi=====================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Pon, 23 Jan 2017 15:00:21, izmenio ukupno 6 puta
Nazad na vrh
TATANGA

Pridružio: 29 Maj 2006

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 14:36:40    Naslov: Odgovoriti sa citatom

'Ajde Sevo, daj nastavak (nastavke) price.
Nemoj da nas drzis u ne izvesnosti.
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 14:47:50    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

=================treći nastavak====================

Sigurnim 2/3-inskim gasom, plovili smo i mada nikuda nismo zurili, ja i moj drug Malisa smo prosto uzivali u plovidbi. Ja malo doduse zabrinut, jer nisam rezervisao mesto na ostrvu, a mesto je vrlo vazan faktor u kampovanju. Prosli smo Malim Vodama pozdravljajuci pecarose ... zatim stali na uscu recice koja tece iz smera Velikog Sela i tu sam nakopao kofu dugackih crnih glisti, dok je Malisa snjuvao po travi obale. Na izlazu iz Malih Voda, pozdravili smo sirenom nasu Staru Topolu i uplovili u siroke vode Dunava. Uzeo sam kurs prema dalekom sumarku leve obale, negde preko puta Vince, prateci nivo "libele" i stanje na vodi mocnog Dunava, kao i kad-kad gledajuci stanje oblaka na nebu, koje se delimicno krilo iza Vincanskog brda. Odkuda se inace pojavljuju crni oblaci, nimalo prijateljski raspoloženi. Kao i uvek, u njihovu predhodnicu je zurio vetar cija jacina mi se nije svidjala, a to mi je pokazivala i "libela", koja se nije povinovala ni mojim pokusajima da sa svojom sopstvenom tezinom je postavim na njen neutralni polozaj. Naklon "libele" mi vise nije bio potreban, jer se i golim okom video opasni bocni naklon Seve. Bez gubljenja vremena, zaokrenuo sam kormilo Seve u pravcu vetra, a to je u ovom slucaju bio kurs prema Vinci. S obzirom da do sada sam godinama plovio ovim podrucjem i nikada nisam imao priliku, niti zelju da doplovim uz obalu Vince ( osim do skele ), tako i ovog puta sam veoma ozbiljno pratio "sonar" i njegove podeoke o ukazivanju dubine. U tom momentu pored mene je prosao neki ribar i doviknuo mi:
-" Slobodno vozi na terasu restorava. Tu ti je dubina OK." I otisao je, ali je meni sasvim bilo dovoljno tih nekoliko reci. Pristao sam u krmu restorana, na cijoj terasi nije bilo nikoga i legao sam da spavam do rucka. Objektivno sam za to imao vremena.

Popodne je vetar oslabio i ja i Malisa smo krenuli dalje. U prvi sumrak smo uplovili u kanal Ivanovo i na nekoliko stotina metara od usca vezali se u obalu, da bi Malisa mogao da zvrnda po obali. Tu smo i prenocili.

Sutradan smo svratili u Kostolacki kanal gda nas je cekala LJilja sa kolima i u njima sa svojom farmom: pacicima i pilicima. Zatim je Ljilja ostala na camcu, a ja sam na cun postavio Dzoniku 9,9 i sa Malisom smo "poleteli" i otisli da obidjemo Zilavu Adu i nadjemo mesto za kampovanje na celo leto. Prvih par mesta koja su mi se svidjala, vec su bila zauzeta, ali jedno mesto nas je prosto zvalo ! Na kome smo se kasnije i doselili. Mesto je tako bilo dobro, da sam se plasio da ga neko u medjuvremenu ne zauzme, te sam maksimalno brzo se vratio i sa Sevom stigli na vreme na obalu Ade.

Ja sam ukljucio motornu testeru i podsisao dve vrbe izmedju kojih sam smestio Sevu. Dubina vode ispod krme, je bila 6 m i bas je tu bio mali liman tako da je i Seva bila na najboljem mestu na obali Ade. Ma mesto-ipo ... ! Cun je bio vezan sa bocne donje strane. A sutradan su nam dosli prijatelji i pomogli nam u uredjenje kampa.

==================nastavak sledi====================

Pozdrav Moma S.

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Pon, 23 Jan 2017 15:01:02, izmenio ukupno 5 puta
Nazad na vrh
Broker975fx

Pridružio: 20 Sep 2008

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 16:13:44    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala za otvorenu temu Very Happy
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 18:17:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Prijatelji su pomogli u sredjivanju kampa , a on je izgledao ovako :
1--prvo smo pokosili platformu na kojoj je planiran razmestaj kampa.
2--Na pristojnoj udaljenosti iskopana je rupa i od dasaka i satorskih krila napravljen toalet, a uredjena je i staza do logora.
3--Ukopan je agregat, a na gornjem delu je postavljen friz i okolo napravljena baraka od dasaka i satorskih krila.
4--Desno, uzvodno,nedaleko od camca, napravljen je kavez za pacice, a pilici i pas su spavali u camcu.
5--Levo, nizvodno od SEVE, napravljen je pult, na kome je stajalo bure plasticno sa slavinom, sa pijacom vodom i sluzilo je za brijanje, umivanje i pranje posudja. Na istom pultu viseo je rezervni motor.A na daskama su se cedili i susili sudovi.
6--Levo od agregata na motki od jasena koja je bila vezana za dve topole, sluzilo je za susenje uptrebljenih mreza.
7--Ispred camca po centru, postavljen je "IGLO" sator za 4 osobe. Okruzen kanalom, a na kocicima su vezane lente.
8--Do satora postavljen je baldahin sa mrezom protiv komaraca, a pod baldahinom veliki sto sa klupama ( za jamb ).
9--Na vodi ispod Seve napravljen je pristan za cun od koceva i dasaka

Tako je izgledao kamp u kome se razvijao zivot 5,5 meseci.

( peti deo )

Sada u zimskim uslovima, razmisljajte i planirajte na nekoj lepoj destinaciji da provedete deo zivota.

Veliki pozdrav svima na Forumu Moma S .

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Pon, 13 Apr 2009 16:56:59, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku AIM Adresa
COKI

Pridružio: 11 Nov 2006

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 18:47:06    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ljudi moji, ide mi voda na usta. Od ove price moze i da se rikne Very Happy
Dajte i neki foto.
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 19:00:13    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Postovani FORUMASI,

Mozda Vas interesuje kako su ziveli ljubimci.I pacici i pilici i pas, su uzivali slobodu kretanja na ostrvu. Pas je pre svega u pocetku razjurio sve pacove i druge zivotinje koji su ziveli na tom delu ostrva. Pacici u pocetku nisu hteli da se kupaju u Dunav, vec sam morao da im cesto menjam vodu u lavoru na obali pored samog camca. Kasnije su se oslobodili i stalno su po ceo dan plivali po Dunavu.Jednom ih nije bilo nekoliko sati i ja sam seo u cun i posao u potragu. Nasao sam ih par stotina metara nizvodno, u drustvu 11 divljih pataka. Pilici su uvek bili na camcu, oko satora cobrljali, spavali u hladu vrba. Pas MALISA je profesionalno obavljao posao OFICIRA BEZBEDNOSTI.Pacice smo hranili prekrupom od psenice i kukuruza, koncentratom i bacao sam sitnu mrezu na vodu i lovio im kedere. A plivajuci jeli su alge, Kada su porasle hranio sam ih i ribljom iznutricom. Porasle su u predivne patke.

Uzivajte i sve najbolje

Moma S.

#

Poslednji put izmenio LJilja Radmanovic dana Pon, 13 Apr 2009 17:03:48, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 20:10:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Poštovanje i dobar vam dan.

Pricali su mi ribari da ribarenje kod Golupca je prica za sebe.Nisam tamo ribario i nemogu reci dali je tako? Verovatno, jer teritorija oko ostrva Nova i Stara Moldava je odlicno mesto tj. mrestiliste.Na terenu oko Zilove Ade ima vise ribara. Ja sam prvih dana snimao situaciju, da ne bih stavio mreze i bubnjeve na necijoj teritoriji. Desio mi se jos jedan hendikep. Ljudi koji su mi obecali da mi pomazu,tj. ja ulazem tehniku, a oni svoju fizicku silu otkazali.Sve jedno ja sam resio da te godine se zanimam ribolovom iz rekreacije.Od svih mreza koje sam poneo upotrebljavao sam samo 26 i 20 bubnjeva . To mi je bila dnevna norma.Smudjeve sam zamrzavao, a sarane, stuke, babuske, somove do 1,5 kg, tostolobike i keciga sam stavljao u salamuru a zatim dimio na nacin koji sam video kod ribara u Belorusiji na Dnjepru. Mogu Vam reci da mestani iz Dubovca i Kostolca, kecigu nikada nisu dimili. Kada su probali kod mene, onda se desavalo da i nocu dolaze da im prodam iz Zikine kafane na uscu Mlave. Iz mog kampa dimljeni sarani i somovi bili su na trpezama ne samo u Pozarevcu i Beogradu vec i u Valjevu.

Inace vrteli se jaganci, prasci kokoske. Przili se smudjevi kamenjari u talandari. Kotlici i rostilj su bili bar jednom nedeljno.Mnogi Beogradjani na Zilavoj Adi borave preko leta i borave godinama. To su obicno pasionirani pecarosi. Jednom se jedan Narval otkacio sa obale po jakom nevremenu i oluja ga je nosila nizvodno. Malisa je poceo da laje i ja sam izasao iz camca i kada sam video sta se desava da vetar nosi Narvala na panjeve, a vlasnik se dere iz sveg glasa. Skocio sam u cun, stigao do Narvala, vezao ga na prvoj trecini cuna i vratio na mesto.Posto se to desilo u vreme kada sam rucao, vratio sam se da nastavim rucak. Vlasnik Narvala je dosao da se zahvali i naravno ponudio sam ga na przenu ribu. Posle toga je svaki put dolazio na przenu ribu.Kada ste na reci, nemojte nikada sebi da dozvolite da vas gluposti gradskog zivota okupiraju i nerviraju. Sjedinite se sa rekom i njenom okolinom i oplemenite svoju dusu.

Ziveli Moma S.

#

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Pon, 13 Apr 2009 17:15:00, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Mika

Pridružio: 03 Feb 2009

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 21:12:41    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Пошто је професионална дозвола за риболов? Да ли постоји ограничење у количини и врсти уловљене рибе?
Nazad na vrh
Colonelo

Pridružio: 20 Jan 2008

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 21:47:42    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Svaka cast na prici, ako ima neki fotos bilo bi lepo da sve to i vidimo.
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 21:53:59    Naslov: Odgovoriti sa citatom

S postovanjem, ali nemam pozitivni odgovor. 2003 sam otisao iz Srbije i nisam u toku kako je sada .

Kada bude trebalo saznacu . Pozdrav.

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Pon, 13 Apr 2009 17:16:00, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
COKI

Pridružio: 11 Nov 2006

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 21:58:38    Naslov: Odgovoriti sa citatom

LJilja Radmanovic ::
... Jednom se jedan Narval otkacio sa obale po jakom nevremenu i oluja ga je nosila nizvodno.Malisa je poceo da laje i ja sam izasao iz camca i kada sam video sta se desava da vetar nosi Narvala na panjeve , a vlasnik se dere iz sveg glasa.....

Da li je vlasnik Narvala Simke apotekar, lovac na sarane?
Nazad na vrh
LJilja Radmanovic

PorukaPoslao: Pon, 16 Feb 2009 22:00:21    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Postovanje KOLONELO.
Sve imam zabelezeno na traci. Uskoro cu odredjene fotografije da prebacim sa kasete na kompjuter pa cemo svi zajedno da gledamo.

Sve najbolje Moma S.

Poslednji izmenio LJilja Radmanovic dana Pon, 13 Apr 2009 17:17:05, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3 ... 27, 28, 29  Sledeci
Strana 1 od 29

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016