forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Obale reka-javno dobro ili "naiso po zaiso"?
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Dule

Pridružio: 23 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 05 Jan 2009 22:38:06    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Otiao si daleko.
Prosto je, vezi se za vrbu a ne za kajsiju.
Kajsija je privatno vlasnitvo neko je posadio, vrba je javno dobro.
etaj plaom a ne njivom, osim ako ne bere salatu u Malim vodama.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Yahoo Messenger
mcc

Pridružio: 17 Avg 2007

PorukaPoslao: Uto, 06 Jan 2009 00:12:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Negde sam procitao da je 10m od obale uvek drzavno.
Ili 20m. Jbg.
I klupa u parku javna, a uvek moze da se pojavi neki mamlaz i da kaze to je moja klupa. Ili moj parking.
Od tuzbi jedinu korist imaju pravnici i drzava, a ti ako neko pocne da se kur*i da si na njegovom ili popustaj ili udri.
Mozes da napises 1000 listova zakona, amandmana, i da to sve niko ne postuje. Balkan je ovo. Treba nama mnogo jaka ruka da se dovedemo u red, jer kod nas nema milom. Onda moramo da shvatimo da sa nama nije lako, a posto su nas vec ocrneli, daj da se mi jos vise ne blatimo.
Na ovo malo ljudi sa foruma vec sto svadja i nesuglasica. Sto misljenja, uvreda, gnev na sve strane. Dokle bre braco.
Reka svacija, takse kadijine, a mi ko rogovi u vreci. Mi to njima pravimo sevap.
Jel da.
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Uto, 06 Jan 2009 10:13:38    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nema veze dal' je vrba ili jasen il' kajsija.Mozda je to privatna suma u koju se Dunav "useto" erodirajuci obalu.Vazno je da mi jedanput shvatimo da je neophodno da se zakoni postuju ako ih ima a ako ih nema treba da ih naprave ljudi koji poznaju problematiku a ne politicki eskurzijanti,koji danas jesu sutra nisu i kad vise nisu ostave toliko problema da "boli glava". Sto se tice definisanja linije obale ona je usko vezana sa nivoom reke ali kojim?Sigurno nije onaj stogodisnji sto je bio pre dve godine,ali neki jeste ali koji?I pazi sad od toliko strucnjaka u tim preduzecima niko nezna?Zamislite hiljadu tuzbi za nadoknadu stete koje bi podneli vlasnici zemljista kad bi saznali da je drzava kriva zbog nastalih steta,a rukovodstvo tih javnih preduzeca i upravni odbori dele neznam kolike plate?Pa zar ne treba prvo da se obale saniraju,srede,da se reka ne bi vise degradila(u Vinci ispod skele pre 35godina bila kamena obala i dubina 6-7 metara sada je sve zasuto muljem) i to je tako na celom potesu dunava.U Ritopeku ispod igralista trska i rogoz osvojili deo reke.dunav se godinama zbog Djerdapa degradira i prelazi u reku sporog toka,velike zamuljenosti i sa ogromnin nanosima finog otpada sa primesama teskih metala,fosfata,pesticida iz cele Jevrope ali i naseg.I onda ce pametnjakovici da traze pare od belog sveta da rese problem koji se tice svih podunavskih zamalja,napravice se desetine studija o izvodljivosti izvodljivog ili neznam ti ja cega,deo para ce se pokrade,deo za projekte istudije a nesto malo para ce da ode na miku i ziku koji ce sa lopatama da prebacuju mulj preko brane.Sve se ovo tice i nas ,brodoplovaca i nekih nauticara,i ajte da vidimo dal moze nesto da se ucini po tem pitanju,a ako ne,videcemo.Ja samo zamoljavam ako ima neko strucan u ovu drzavu da mi kaze gde je obala na rekama a di'je mikina salata,u male vode ili ti turski dunavac.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
dunavko

PorukaPoslao: Čet, 29 Jan 2009 08:20:17    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ocigledno je da niko ne zna cije su obale nasih reka ako nisu nase.
Nazad na vrh
Mushu

Pridružio: 10 Jul 2008

PorukaPoslao: Čet, 29 Jan 2009 09:43:52    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pojas u sirini od 150m od normalnog prosecnog vodostaja extremi se izuzimaju pripada drzavi i ne moze se otudjiti. Do skoro verovali ili ne vojska je time upravljala u smislu sistema odbrane, oni navozi na Savi sto mislimo da ne pripadaju nikome. Bar je tako bilo do pre 2 god kada sam se interesovao za tu temu. Takodje, zemljiste na levoj obali Dunava se moze samo rentirati na 99god i ne moze se dobiti dozvola za izgradnju trajnog objekta.
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Čet, 29 Jan 2009 21:20:16    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Gosn' Mushu,u kojim zakonima se ta materija obradjuje,odnosno gde bi moglo da se to nadje u izvornom obliku?
Nazad na vrh
Mushu

PorukaPoslao: Pet, 30 Jan 2009 10:25:02    Naslov: Odgovoriti sa citatom

To je bilo dosta rastrkano, jedan deo se nalazio u zakonima koje se ticu odbrane i naravno do toga sam dosao posle mnogo meseci insistiranja na dobijanju odgovora zasto moj zahtev za kupovinu odbijen, i drugi koji se ticao vlasnistva nad prirodnim bogatsvima, to je tek bilo zamrseno, jer obala ne spada u u rudna bogatstva ali medjunarodni plovni put(Dunav), postojanja nasipa, koji stiti od polave spada u prioriotetne gradjevine od nacinalnog interesa.Ali koliko sam juce cuo to je sad promenjeno tako da drzava Srbija(civilne vlasti), Ministrastvo za Sumarsvo i Vodoprivredu sada upravlja delom obale, odnosno lokalne vlasti( U BGD razne gradske sluzbe ukljucujuci i JKP Zelenilo) treba nabaviti novi zakon o lokalnoj samoupravi. koje su opet duzne da to usklade sa republickim zakonom. Zao mi je sto te ne mogu direktno uputiti na odredjene zakone i clanove to nije skupljeno na jedno mesto.
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Sub, 31 Jan 2009 07:57:03    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Otprilike se i ovo uklapa u neku sliku koja se polako stvara u vezi ovog SLUCAJA i nekog konkretmog zakona,gde se decidirano tumace i odredjuje sve oko ovih pojmova(reka,javno dobro,obaveze drzave itdd)drzava Srbija nema.NEMA!!!
I mozda ce se javiti neki pravnik koji ce pokusati da sacuva cast esnafa ljudi koji se bave tom problematikom i koji su na drzavnim jaslama i koji znaju samo da definisu neke jednostavne stvari tipa:ti imas camac e neces majci,da se vozis bre,ima da platis tri poreza,bre i dve registracije sa tri atesta,sta ti mislis da se vozis a ja moram da sedim u kancelarijiii....
Ali od te casti nema nista kol'ko ja vidim.I cekacemo da nam svedjani il' neki drugi daju pare da ,kao i do sada (za katastar,vodu,puteve,zdravstvo)
pokusamo da napravimo te zakone koji se ticu reka,voda,obala,erodiranja obala,steta..A drzava ce da drpa,dere,uzima,guli,samara,da zaposli dva policajca i tri kapetana i da im da camac da jure penzionere po reci Savi i Dunavu,sta ima ti penzioneri tu da se vozaju ima da plate,bre...Nek idu u penzionerske domove,ali i tamo mora da plate a to sto im treba tri prosecne penzije to nikog nije briga...
Predlazem da osnujemo Svenarodno udruzenje ljubitelja voda i da nasrnemo na skupstinu,sa kopna i sa vode,sad vec imamo prakse,i da otmemo reke i priobalje od onih koji ionako neznaju da gospodare-samo znaju da udaraju takse i poreze i da ovom narodu prave zlo.
I da mi budemo gazde svoga a ne ,da ne kazem koji.
Gde je cija obala,bre,ako se neko ne javi za pet daqna da mi objasni,proglasavam sve obale u Srbiji vlasnistvom Svenarodnog udruzenja Lj.voda u osnivanju ciji cu predsednik da budem ja ,dozivotno,naravno.
Nazad na vrh
budens72

Pridružio: 26 Sep 2008

PorukaPoslao: Sub, 31 Jan 2009 08:11:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

e to se zove srdba Laughing
evo ja u biti jedan od lanova udruenja Smile
Nazad na vrh
jjelenic

Pridružio: 14 Mar 2007

PorukaPoslao: Ned, 01 Feb 2009 08:44:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

budens72 ::
e to se zove srdba Laughing
evo ja u biti jedan od lanova udruenja Smile
i ja!
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
dunavko

PorukaPoslao: Ned, 01 Feb 2009 10:41:46    Naslov: Odgovoriti sa citatom

i ja
Nazad na vrh
Mushu

PorukaPoslao: Ned, 01 Feb 2009 10:41:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nisam pravnik sto se iz odgovora da videti, vec je to iskustvo koje sam doziveo. Bojim se da ce mo se mi lako organizovati u to udruzenje ali cini mi se da su namirisali koliko to novca moze da im donese pa ce se tesko toga odreci. Iznad 45 bloka nice naselje sa privatnim mini marinama u vlasnistvu JKP Zelenilo. Naravno za funkcionere, a onda ona ista zastita od poplava(nasip) kao dobro od nacionalnog interesa zbog koga nas odbijaju nije vazno. Tip je kog Gazele probio nasip i izbacio cevcugu sa svog pogona za pravljenje betona, pored je jos citav niz kratera koji obesmisljuju postojanje nasipa, ali nema veze.
More kakvo udruzenje REVOLICIJA, ali ona prava.
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Pon, 02 Feb 2009 09:08:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

evo pripremam jedno pismo koje cu poslati u EU,na par adresa pa ako ima neko jos neki primer korupcije i zloupotrebe neka ga navede ali samo ako je siguran u to.postoje nacini i nacini da se zakon koji negde postoji, ali nije precizan izbegne,pogotovo od ljudi kiji rade u tim javnim sluzbama.i to ne toloko oni koliko rukovodioci koji ce tu da budu do sledecih izbora i oni gledaju da "ociste" sve sto moze i da se oduze svojim finansijerima.To je tako i to je pravo stanje u nasem drustvu i to niko ne moze da opovrgne.sistem zloupotreba funkcionise i po vertikali i horizontali hijerarhije,po principu-svako kolko moze.pa evo onaj doktor,hirurg,profesor sto nije hteo da operise onog decka.Pa sta mislite da je on jedini?pa to je praksa koja je toliko uzela maha da je to neverovatno.I sto je najinteresantnije videcete epilog.On ce i dalje ostati profesor i predavace studentima,oni ce ga slusati i gledati i videce coveka koji je uradio to sto je uradio (da je jedini) i dobice jasnu poruku koja ce im se UREZATI u svest ,da to sto je taj profesor uradio i nije toliko strasno i vrlo isplativo...
ali da se vratimo na vodu.Zar nikom od vas nije strasna konstatacija da se ne znaju prava i obaveze drzave koja zaposljava toliko pravnika i da se niko od njih ne javi i bar da nam objasni koji zakon obradjuje tu tematiku,obale reka ,javna dobra,sta mi dobijamo od drzave za to sto ona uzima novac od registracija i poreza,kako mogu neki neodgovarajuci zakoni koje je vreme pregazilo promene i slicno...zar nije strasno da na tim obalama reka gazduju neka javna preduzeca koja jako malo vode racuna o tom dobru sa kojim raspolazu u ime naroda(primer prestarelih suma topola koje su opasnost za sve na vodi),davanje privatnicima pravo na eksploataciju ribljih resursa (riversgard)ispod tospase-malih voda pod izgovorom da srbija sume nisu u stanju da to kontrolisu.I kao rezultat te pljacke pecarosi i profesionalni alasi moraju da vade posebne dozvole jer VELIKI igraci nisu mogli da se dogovore kako da podele pare pa su onda opet opaucili po lesdjima stoke,odnosno nas,udri posebne dozvole,ko pita ove ovce....Eto,ako neko ima jos neki primer nek se javi,moz' da bude neka nagrada za najupecatljivuju zloupotrtebu.
Nazad na vrh
Mika

Pridružio: 03 Feb 2009

PorukaPoslao: Uto, 10 Feb 2009 21:05:30    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Случајно сам видео први број часописа "Србија на води", феб. 09. и купио га због интервијуа са директором Србија вода. Он нешто мало каже и о овој теми. Укратко - не воли сплавове.

Како је другде? у Америци плацеви са кућама заузимају обале река и језера али је порез на таквим локацијама неколико пута скупљи него даље од воде. У Немачкој и Аустрији (колико сам видео) је слободна обала, ту су само клубови и стазе за бицикл.

Моје мишљење је да би обале требало да буду чисте, нетакнуте, са насипом и путем бар 500 м даље. Никакве викендице ни на обали ни води. Изузетак - клубови удаљени 500 - 1000м један од другог. Пецароши, чамџије, кајакаши, веслачи, једриличари, љубитељи било чега, пијанци, роштиљџије, религиозни...
Ово смо могли али смо пропустили да уредимо у социјализму, сад је код нас рани капитализам тј. дивљи запад али ће можда неко доћи и утерати нас у ред.
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Sre, 11 Feb 2009 08:58:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Cekaj, dal' u Americi neko ko ima zemlju uz obalu moze,recimo na Misisipiju,da zabrani prolaz obalom,odnosno kad se kupuje zemlja uz reku dokle je privatno a gde pocinje javno dobro?moguce da se to kod njih drukcije tretira,ono 'privatna svojina je svetinja' pa posto su sve ionako pokrali od indijanaca niko ne moze da prodje obalom ako mu to vlasnik ne dopusti.kako da pitamo americku ambasadu a da se na naljute zbot toga sto su pokrali zemlju,to ionako svi znaju,da nam odgovore kako oni te stvari zakonski tretiraju.Jel ima neko neku ideju?
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci
Strana 2 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016