forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Obale reka-javno dobro ili "naiso po zaiso"?
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Sub, 03 Jan 2009 10:23:17    Naslov: Obale reka-javno dobro ili "naiso po zaiso"? Odgovoriti sa citatom

Ova tema je vrlo aktuelna i zamolio bih da ako ima neka osoba koja se razume u tu problematiku da nam bar da neke smernice(u kom zakonu se to obradjuje) ako nista drugo.
Postoje ljudi koji poseduju zemljiste koje izlazi na obale reke(Dunav u ovom slucaju,ispod Beograda,opstina Grocka) i koji su napravili ograde i kojima se onemogucuje prolaz obalom reke cak i pri rezimu srednje visokih voda.Sta je privatno vlasnistvo u tom slucaju a cija je obala?Zar obale reka nisu javno dobro i svaki gradjanin ima pravo da prolazi njima?Kako je drzava to regulisala,kada je pravljen Djerdap1 izlazili su geometri i do iznad Beograda,cini mi se,koliko je procenjeno da ce biti uticaj uspora,pa su onda na projektovanu kotu vrsili procenu stete i isplacivali vlasnicima parcela neku nadoknadu (koji neki ljudi nikada nisu ni dobili) i drzava je bila u obavezi da utvrdi obalu kamenom da ne bi dolazilo do erozije.
Cije su obale reka i ko njima upravlja?Kako stati na put bezobzirnom prisvajanju recnih obala?
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
autarh
Gost

PorukaPoslao: Sub, 03 Jan 2009 17:06:53    Naslov: Re: Obale reka-javno dobro ili "naiso po zaiso"? Odgovoriti sa citatom

kolega mi pre par dana rece da Srbija Vode iznajmljuju placeve u vikend naselju preko puta 25. maja.. nisam ga bas nesto pazljivo slusao ali kapiram da sve uvezi obale moraju da odobre srbija vode..
Nazad na vrh
Dule

Pridružio: 23 Dec 2008

PorukaPoslao: Sub, 03 Jan 2009 23:06:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Obale su drzavno vlasnitvo i date su na upravljanje Srbija vodama. Na upravljanje a ne i na eksploataciju. Srbija vode su na budzetu znai da ne moraju da zaradjuju da bi dobili plate. Duzni su da brinu o rekama i priobalju.
Pravo da eksploatie drzavna dobra ima samo onaj ko kupi koncesiju.
Ja sam ekonomista i tako su nas uili.
E sad... malo je ekonomista u ministarstvima, mislim da preovladjuju doktori, pa ako vas sluajno neto "probada" mozda e i pomoi, ali oko toga ko i na ta ima pravo... to morate da proveriti preko suda, naravno poto platite debele takse. I opet nita neete dokazati.
Za sada je to otprilike tako. Po mom skromnom sudu.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Yahoo Messenger
dunavko

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 11:28:46    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sam pojam JAVNO DOBRO podrazumeva da je to nesto za sve u jednom drustvenom sistemu,drzavi.a drzava verovatno preko zakona i izvrsnih organa vodi racuna da se to postuje.u skupstini se zakoni izglasavaju na osnovu predloga koje dostavljaju strucne sluzbe pol.stranaka i strucnih sluzbi skupstine.Ti zakoni se posle obznane u sl.listu srbije i na taj nacin postanu aktivni.To su zakonodavni organi.preko sistema pravosudja na osnovu rada IZVRNIH organa-MUP,Vojska drzava obezbedjuje da se ti zakoni postuju.Ja nisam bas siguran da obala moze da bude javno dobro u Americi,gledas u filmovima one bogataske kuce sa obalom,ali opet njihovo shvatanje privatne svojine..Pa nesto razmisljam zamisli ja sa onim mojim brodicem se vezem za neki bagrem,ako ga ima ili badem,to bolje zvuci, i taman se razgorela vatra za rostilj na obali naidje neki batler ili nedaj boze vise njih i objasne mi da je to privatno...
Ja sam imao par situacija kada sam se bio tako vezo i naidju osobe,bar da su batleri,oni se bar fino ponasaju,pa onda svadje,pretnje itdddd..
ovo je vrlo vazna tema i jeste vezana za ovu oblast i svako moze da dodje u tu situaciju i bilo bi dobro da se to rascisti jednom za svagda i da mi vodoplovci,necu da budem nauticar,skupimo sve te zakone,propise,preporuke,dopune dopuna na jedno mesto,to odstampamo i drzimo pri ruciodnosno pri krmi za nedaj boze takve situacije.I obavezno da to bude stampano na tvrdom papiru,iskusniji vodoplovci a i oni manji nauticari,znaju zasto.
Znaci izadjem na obalu.nije vazno kojom prilikom i ako naidje neko koji tvrdi da ja ne smem tu da budem iz neznam kojih imovinsko-pravnih odnosa,ja ,pre nego sto ga upucam,izbodem,polomim ili pregazim
pokazem mu te papire i objasnim mu da je obala JAVNO dobro,ako je.
Sve to je vrlo tragicno jer je moja malenkost vise puta pokusavala da dodje do tih validnih podataka kontaktirajuci i Srbija-sume-vode-potoke i klisure i svuda su me tako obrisali da sam i ja ostao postidjen.Svi oni dobijaju neki novac za to to bi trebalo da rade i gomile strucnih sluzbi,raznih doktora nauka i krivo-pravnika sluze samo kao paravan a rukovodioci tih preduzeca koji su postavljeni preko politicke linije samo pokupe dobit-uniste,pokradu,satru itdd..
Evo jedan primer:Vezete brodic za neku topolu koja je deo neke sume i koju su ljudi posadili,a koja pripada Srbiji-sume.preko noci salauka i vetar izvali bas tu topolu ili neku u blizini i ona se strmrkne na vas brodic potopi ga a vi jedva izvucete zivu glavu.pogledate malo bolje a sve topole okolo imaju preko cet'rest godina.Svaki sumar koji se imalo razume u drveta zna da je bioloski ta topola odavno prosisala rok za komercijalnu eksploataciju i da sad samo predstavlja pretnju za sve u njenoj blizini.ja licno volim oborene topole koji su pravi rasadnik pecuraka i drveta za vatru.Ali pravi domacin koji bi trebalo da vodi racuna o dobru koje mu je dato na upravljanje i raspolozenje MORA da se ponasa odgovorno i strucno.Mnogo je takvih primera i vi svi ste svedoci toga i od neceg mora da se pocne.Dajte da vidimo cije su obale,prava i odgovornosti,pa ce onda vode same da se izjasne a asamim tim i sva ostala prava i obaveze.i da se potrudimo da ti zakoni koji su tu i ako su dobri da se nekom uredbom zabrani njihova promena bar za sto godina.
Nazad na vrh
galiot

Pridružio: 13 Nov 2006

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 12:46:01    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pria mi prijatelj koji je plovio iz Egeja ka Jadranu:
Iz tehnikih razloga sa mnogo ekanja i kanjenja proemo Korint. Na Jadranu jak jugo i sklonimo se iza ostrva Lefkada. No, prilino neprijatno, na motor uemo iza Lefkade i naemo lepu uvalu zaklonjenu od vetra. U uvali mali dok i tu se veemo.
Priu neki momci u belim majcama i kau da je ostrvo privatno i da nebi mogli da izaemo na kopno, ako nije neophodno. Daju nam struju da se prikljuimo i vodu da tankujemo, ako treba...
U toku noi dva puta priu i prekontroliu vezove, pitaju je li sve OK.
Ujutro pred polazak izau da nas pozdrave i pitaju trebali nam jo neto.
Ostrvo je bilo Skorpios i u vlasnitvu je porodice Onazis.

Pria druga:
Uplovljava naa posada u Otrant. Imaju pasoe, ali ne i vaeu vizu. Luke vlasti im daju dozvolu da se veu i izau na obalu, ali ne mogu da naputaju grad. Mogu da se vrkaju po luci i oblinjim kafiima, do radnje i diskoteke, ali ne mogu da odu na pr. taksijem u Bari.

Pria trea:
U sred Beograda pokuamo da pristanemo u marini Stara Stenka na 10 minuta, da u oblinjoj radnji kupimo par stvari za amac. Marina dve treine praznih mesta, novembar mesec. Izlee izbezumljeni domain marine i otera nas kao poslednje kriminalce uz pretnje i psovke.
- Otkud vama pravo ovde da dolazite i ta traite. Ovo su privatni brodovi i privatni posed i niko nema pravo da se vezuje bez izriite dozvole. Moje i uprave marine!!!
Pokuavamo da objasnimo: 10 minuta, jedan e ostati na brodu...
- Mar bre dok lepo govorim!!!

Iz najstarijeg pomorskog prava:
Niko ne sme da vas otera sa veza, jer ako vam se nedajboe neto desi na plovidbi on je odguvoran za nastalu tetu i ivote...

Klonite se Stenke i marine i kafane. Gazda je vei baja od Onazisa.
Nazad na vrh
ALBATROS

Pridružio: 08 Nov 2008

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 14:09:20    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Citam i smejem se .
Very Happy Very Happy Very Happy
Nazad na vrh
Marke

Pridružio: 05 Sep 2008

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 14:46:28    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja sam imao slicno iskustvo u Zemunu pristao sam na sat vremena da se popnemo do Gardosa sa troje gostiju iz inostranstva kad mi je preteci prisao "cuvar" uz psovke a onda je kad sam mu pokazao 100 dinara promenio plocu i obecao da ce da nam cuva camac i da nista ne brinemo.....

Gosti su se smeskali a ja pocrveneo ali to je Srbija.

To bese pre par godina i bili su zgrozeni izgledom Gardosa prekrivenog grafitima punog flasa i zasranog........

Cesto kazu da su ljudi najbolje sto Srbija ima da ponudi, kao gostoljubivi itd.
Nego gde ih drze ?
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
outboard-master

Pridružio: 09 Nov 2008

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 15:07:53    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Marke ::
Ja sam imao slicno iskustvo u Zemunu pristao sam na sat vremena da se popnemo do Gardosa sa troje gostiju iz inostranstva kad mi je preteci prisao "cuvar" uz psovke a onda je kad sam mu pokazao 100 dinara promenio plocu i obecao da ce da nam cuva camac i da nista ne brinemo.....

Gosti su se smeskali a ja pocrveneo ali to je Srbija.

To bese pre par godina i bili su zgrozeni izgledom Gardosa prekrivenog grafitima punog flasa i zasranog........

Cesto kazu da su ljudi najbolje sto Srbija ima da ponudi, kao gostoljubivi itd.
Nego gde ih drze ?

u novcaniku Laughing Laughing
Nazad na vrh
Dule

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 16:00:15    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Javno prirodno dobro jeste ureeni ili neureeni deo prirodnog
bogatstva, odnosno vazduha, vodnih dobara, priobalja, podzemnih dobara, umskih dobara, predela ili prostora, jednako dostupan svima.

Tako kaze zakon
Nazad na vrh
Dule

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 16:03:33    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Valjda

Poslednji izmenio Dule dana Uto, 06 Jan 2009 00:03:13, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Dule

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 16:19:13    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo koga zanima moze proitati zakon o zatiti ivotne sredine.

http://www.bcif.org/files/Zakoni/Zakon%20o%20zastiti%20zivotne%20sredine,%20Republika%20Srbija.pdf
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 18:21:20    Naslov: Odgovoriti sa citatom

U kom zakonu ima da pise za obalu ,i za pravo puta pored obale.Dal' u rimskom pravu,nesto kao da pravo na put imaju svi sam ne mi u srbiji,pa onda pravo na vodu,ono bunari,izvori itddd...
Gde to moze da se nadje i procita;Cija je obala?Dal' imamo pravo da hodamo pored obale ako je tu prolazio stari rimski put pre 2000 godina a nismo rimljani?
dal' neko zna ono za Djerdap,znaci podignuti srednji nivo Dunava,geometri izlazili,neke pare su otisle za nadoknadu,neko nije dobio nista?Dokle je vodoprivredno odnosno koji gornji nivo Dunava se uzima kao referenca za odredjivanje granice izmedju privatnog i drzavnog.valjda neko u ovu drzavu to zna sem onih koji za to primaju platu?Bez uvrede.Ako treba da se napise zakon evo ja cu da se prihvatim tog posla,volonterski skoro,kao buduci penzioner.za pocetak:
Niko ne sme da zabrani ili uskrati nikom setanje obalama reka,pogotovo ovijem mladjim narastajima,cerez ljubavia nama starijim radi uspomena.
Nazad na vrh
Dule

PorukaPoslao: Ned, 04 Jan 2009 23:15:45    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dunavko
postavio sam ti link sa zakonom o zatiti prirodne sredine a tu spada i priobalje. Pie ko sme da ga koristi, kako i u koje svrhe.
Pie i da je javno dobro, a to je i priobalje, jednako dostupno svima.
Koliko ja znam teren oko Dunava je bio nacionalizovan, u to vreme se to moglo, a ko je dobio nadoknadu dobio je. Ono to je bilo nacionalizovano (drutvena imovina) je sada dobilo vlasnika, u ovom sluaju to je drzava. Drzava je to ustavom proglasila za javno dobro. Mislim da niko ne moze nikome osporiti pravo na korienje obale i reke, a raspitau se tano oko toga.
Tebi na pp aljem telefon oveka koji je sto posto "kriv za sve" odnosno direktora vodoprivrednog centra. I to mob. pa ga pitaj. Ne znam kompetentnijeg.
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Pon, 05 Jan 2009 10:50:16    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dule,pogledao sam taj link ali odgovor mora da se potrazi na drugom mestu,odnosno zakonu.samo definisanje linije vode,razdvajanja drustvenog i privatnog,tu ima puno nedorecenog.Imam utisak da i drzavi nije u interesu
da se te stvari pravno razrese i obnaroduju.Eto na primer u slucaju poplava i steta izazvanih sa njom.pa onda stalno erodiranje obale(ispod Nalazista u Vinci u velikoj duzini svake godine metar dva obale nestane),pa otezani pristup skelama koje prevose seljke preko itd...reka je jednostavno prepustena samoj sebi odnosno prirodi sto nije uvek bas najbolje resenje.
A kada treba da se uzmu pare od pojedinca,jer ceo drz.budzet,poreska politika,zakoni, sve je u stvari na pojedincu i kako mu uzeti sto vise,za uzvrat dobijes oruzje i ides da ubijas neke ljude,placas kazne iako nisi kriv,
kupujes crni leba farban kafom,placas najskuplu hranu u okruzenju,registrujes camac po nekim suludim zakonima,molios komsiju da ti potpisu izjavu za pentu staru 35 godina itd....Zasto.
Zar nije zabrinjavajuce da nema niko da se javi i da kaze ali evo za pocetak a posle da pokusamo da razdvojimo na koji nacin vodoprivredno preduzece povlaci granicu u zavisnosti od vodostaja reka:
Tema: pojam javnog dobra (Zasnovano na: Miodrag Vujoevi i Ksenija Petovar (2006) Javni interes i strategije aktera u urbanistikom i prostornom planiranju. Sociologija, Vol.XLVIII, No.4, Beograd, Oktobar-Decembar 2006, str. 357-382).
Javna dobra su artefakti i vrednosti koje zajedniki koristi veliki broj potroaa/korisnika. Razlog tome su dva njihova bitna svojstva: (1) Nerivalski odnos potronja od strane jedne osobe ne smanjuje koliinu dobra za druge potroae. (2) Neekskluzivnost jednom kada je dobro na raspolaganju nije mogue ograniiti/zaustaviti njegovo korienje, ak i kada nije plaeno. To su dobra iz ijeg korienja nije mogue iskljuiti ostale, bilo zato to je to nemogue ili, pak suvie skupo, kao i dobra koja su namenski izgraena/postavljena/uraena tako da budu dostupna svim graanima, odnosno pripadnicima ciljne grupe, kao javno dobro. Ovo je izvorna, ekonomska definicija javnog dobra (Samuelson, 1954; Begovi, 1995; Providing Global Public Goods, 2003; http://en. Wikipedia,org/wiki/public good).1
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Pon, 05 Jan 2009 10:57:40    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ovo moram da dodam jos da ne bi bilo nekih nesuglasica tipa:Nesretni vlasnik vocnjaka pored dunava koji se smanjio za polovinu za dvaes godina bije samo nase zbog toga sto vezuju kanap camca za njekovu kajsiju.Coveku treba objasniti pojam europe i globalizacije i obavezu da mora da bije sve redom jer smo u nacelu svi jednaki:
Postoje razliite klasifikacije javnog dobra. Ovde emo izloiti dve, za koje smatramo da su upotrebljive u kontekstu teme kojom se ovde bavimo. Prva je klasifikacija prema kriterijumu optosti, koja razlikuje etiri kategorije javnog dobra:
1. Globalna javna dobra - javna dobra koja imaju gotovo univerzalni uticaj na veliki broj zemalja (pokrivajui vie od jedne grupe zemalja ili regiona), ljudi (utiui na veliki broj a u nekim sluajevima i na sve drutvene grupe), i generacija (sadanjih i buduih). Ukratko, to su dobra koja se definiu na globalnom, svetskom nivou, kao to je UNESCO-ova lista zatiene kulturne i prirodne batine, na primeri.
2. Regionalna javna dobra javna dobra koja se definiu na nivou regionalnih organizacija i imaju regionalnu dimenziju. Na primer, reka Dunav i reim korienja voda i priobalja Dunava.
3. Nacionalna javna dobra - Na nacionalnom nivou drave podstiu ili organizuju aktivnosti kojima se unapreuju odreene vrednosti (istorijsko i kulturno naslee, prirodne vrednosti i resursi, kvalitet ivljenja...) i produkcija javnih dobara, na jednoj strani, i minimizuje javna teta (kriminal, loi uslovi stanovanja, siromatvo, nepismenost i neobrazovanost, epidemije i loe zdravstveno stanje stanovnitva itd...) na drugoj strani.
4. Lokalna javna dobra. U lokalna javna dobra, izmeu ostalog, spadaju objekti koji se u strunoj literaturi nazivaju objektima kolektivne potronje. To su javne povrine (putevi, ulice, trotoari, peake zone, etalita), javne zelene povrine (parkovi, drvoredi, ume), javne rekreativne povrine, komunalna infrastruktura (vodovodna mrea, kanalizaciona mrea, aatmosferska kanalaizacija), morska i rene obale i priobalje itd.
Druga je klasifikacija javnih dobara prema vrsti. Tako Kaul, Grunberg i Stern (1999), klasifikuju globalna javna dobra na:
1. Prirodna globalna javna dobra, kao to su ozonski omota, klimatska stabilnost i dr.
2. Stvorena globalna javna dobra: znanje, univerzalna ljudska prava, kulutrno naslee svetskog znaaja, Internet itd.
3. Ostvarenja/postignua svetske politike: mir, zdravlje, finansijska stabilnost, savladavanje siromatva, envajronmentalna odrivost, jednakost i pravda itd.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016