forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

KODEKS - TA ZNAI BITI NAUTIAR ???
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 12:19:05    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja se izvinjavam sto nisam odgovorio na mail vuk-u tek sada sam video.
Od dve letve volana za keca napravio sam jedni sa dugackim hodom,kupio tele-sajlu (malo skupa na kar.jeft),prohrom cevcice Kaludjer. i strugar uradio ostalo-jeftino radi covek..Extra ispalo valjda zbog toga sto sam ja najmanje radio.Mogu i neke fotografije ako je neko zainteresovan.imao sam Johnsonovu komandu za gas i menjac i neku italijansku za upravljanje,sve se to raspalo za dve sezone cimanja i drndanja tako da sam ja MORAO da napravim nesto sto ce duze trajati od korita i sto ce izdrzati sve moje drugare kad popiju malo manje.Bio sam sav sretan pa mi drugar u tom radosnom trenutku uzeo na zajam 50 eura ,inace ih nikad ne bi dobio.Kolko sam bio ponosan.Eto pazite se tih opsnih situacija.tolko.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
captjerry

Pridružio: 21 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 12:30:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

odlicno, meni trebaju za nesto jake komande...bilo bi dobro ako mozes da bacis neke fotke...
Nazad na vrh
MiaF

Pridružio: 01 Feb 2007

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 14:37:11    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Malo bih da se vratim na temu, jer nisam video da ovde neko pominje osnovnu navigacijsku spravu KOMPAS, koji je od izuzetne vanosti kad vas uhvati magla na vodi, a nemate elektronska pomagala. Takoe bi i sirena trebala da bude osnovni deo opreme svakog amca koji plovi, posebno u ovo doba, za ne daj Boe, makar i ona na duvanje...
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
captjerry

Pridružio: 21 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 23:46:45    Naslov: Odgovoriti sa citatom

sirena da ali ne vidim kako bi ti kompas pomogao....sem moda kod golupca....
Nazad na vrh
Aka

Pridružio: 09 Dec 2008

PorukaPoslao: Uto, 30 Dec 2008 00:59:06    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Kompas je od malog znacaja na reci, cak i u slucaju otezane vidljivosti. Doduse, uz brzinomer bi mogao da pomogne u sracunavanju trenutne pozicije.

Ne videh da je neko pomenuo stari brodarski "stos" sa kanapom iza broda koji odlicno sluzi kao indikator pravca, u odsustvu repera za odredjivanje pozicije.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Dule

Pridružio: 23 Dec 2008

PorukaPoslao: Uto, 30 Dec 2008 01:26:52    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pre 15 godina sam amcem uleteo u maglu. Ribario sam na Dunavu, i...
Dok sam izvadio mrezu vie nisam znao u kom pravcu je obala. Probao sam onako nasumice - bezuspeno.
Od opreme sam imao samo runi kompas i ribarsku opremu.
Vezao sam konopac sa tegom za prednji kraj una bacio ga u vodu. Matica je okrenula pic uzvodno. Obala je znai levo i desno. Odluio sam se za levo, prema Vinjici, odredio kurs, izvukao konopac i po kompasu otiao do obale koja je bila samo 15-ak metara daleko. A tri puta sam nasumice vozio po 5 minuta i nisam je "napipao".
Ipak drzim kompas na amcu i pored GPS-a. Ko zna...
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Yahoo Messenger
MiaF

PorukaPoslao: Uto, 30 Dec 2008 07:33:47    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo Dule vam je dao odgovor. Magla nekad moe da bude toliko gusta da se drugi kraj amca tek nazire, a magla priguuje i zvuke, tako da obala ne moe ba se "uje" ni kad se motor ugasi. Magla se javlja i nou, a rekao bih da tada kanap "ne radi".
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Uto, 30 Dec 2008 08:48:48    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pre desetak godina ribarili smo ispod Vince.Ujutro je magla bila takva da bukvalno ni prst pred okom ne vidis.Uvek nosim kompas i tako predjemo na banatsku stranu da potrefimo ulaz u pacju baru.stavis kompas ispod nogu ako je drveni camac a ako je metalni negde iznad uticaja korita.Gledas u kompas,drzis pravac i vozis a jedan napred pazi da se ne zakucas u obalu.Jednom prilikom ja bio na basu a drugar vozi i negde pred banatsku obalu vidim ja nesto se crni ispred mene.onako u magnovenju ispred nas lanac i desno nesto crno,veliko.Levo;levo,poco ja da se derem a ovaj drugar Zivko pravo ispod lanca i pored samohodke.Sta je bilo,uvece pozarevku uvatila magla i oni se lengerisali i otisli da spavaju.Radar nemaju,koj ce im moj.I mi ujutro pravo na njih.
U...... smo se od straha,to je bio sekund.Na brodu Vladabrada,smederevac.M... v.. j... da nas pobijete mi na njih sa krmicom i flasom a oni odgovore sa dve flase rakije i balonom domaceg vina,ruzica,jos rezi.Sta da kazem,magla se digla tek po podne mi se ubili sto od vina sto od prethodnog straha.
Neverovatno do kolike dezorijentisanosti dodje kod nekih ljudi prilikom takvih situacija.Jednom prilikom neko mi lupa na vrata,popodne,magla ceo dan a poceo i mrak,napolju gori sijalica.Otvorim vrata napolju covek,stariji,ima seset godina,trese se,u traktorskoj bundi.-Molim te daj malo da se ogrejem i da mi kazes de sam?Ja prvo pomislio neki ludak kad bolje pogledam cale od mog poznanika alasa iz vince.On me nije pozno.Od straha,zbunjenosti ili ko zna od cega.
posle se ispostavilo da je on celo popodne pokusavao da sa sikljom predje na nasu stranu i uspeo tek posle jedno pet sati i ko zna koliko pokusaja.Na kraju mu nestalo goriva i sa krmicom nekako preso.cudne stavri se desavaju na vodi,ko je doziveo gustu maglu,lepljivu i tisinu,vrlo neugodno.Fetus sindrom.Znaci kompas pa pre polaska slusaj dal se cuje neki brod.tek kad si siguran da nema nista,prelazi.I upamtite nema nista gore nego na pola cujes iz magle sirenu,pa tek onda ne znas de ces.
Nazad na vrh
Aka

Pridružio: 09 Dec 2008

PorukaPoslao: Uto, 30 Dec 2008 09:23:10    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Samo da malo pojasnim moj post: kada sam rekao da je kompas od malog znacaja na reci, mislio sam na ozbiljniju plovidbu od pravolinijskog kretanja.

Naravno da je od neprocenjive koristi kada covek zna da treba da drzi jedan odredjeni kurs, ali kako bi se mogao upotrebiti npr. na putu od Stojkove ade do Beograda?

Dakle da zakljucim: po ozbiljnoj magli - ploviti samo u slucaju nuzde (ne mislim na malu ili veliku Laughing ), i to samo ako imate radar. Cak i avioni uz svu mogucu elektronsku navigaciju ne slecu po gustoj magli.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Dule

Pridružio: 23 Dec 2008

PorukaPoslao: Uto, 30 Dec 2008 21:42:11    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Tano, po kompasu ne moze ploviti ako si na reci, ali ... Magla zna da se nenadano spusti. Ma 5 minuta je mnogo, a onda...
Onda se isplate godine noenja beskorisnog kompasa.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Yahoo Messenger
MiaF

PorukaPoslao: Sre, 31 Dec 2008 07:59:55    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Upravo sam na to mislio. U svom prvom postu sam i napisao "kad vas uhvati magla". Kompas vam tada slui samo da znate gde su strane sveta i to je dovoljno da znate kuda da plovite. A bez kompasa po magli dezorjentisanost je zagarantovana. Evo jo jednog primera. Moj drugar ima enu od preko Dunava i krene on po maglovitom danu da preprei Dunav, kao bezbroj puta do tada, od Kostolca do Gajskog kanala. Magla nije bila gusta i on se popne iznad Stojkove ade, da uhvati visinu, upravi amac od prilike na Gasjki i krenu u prelazak. Vidim ja, pria mi on posle, nesto mi se oduilo, a jo ne vidim banatsku obalu, kad pored mene prolazi neka narndasta lopta, a ini mi se da sam je ve video. Nita, drim ja pravac i teram dalje, kad posle nekog vremena opet ja vidim narandastu loptu kako prolazi kraj mene, e tad sam se usr`o. Gde da okrenem, ta da radim, vidim da sam se izgubio, vozi malo levo, vozim posle desno, al` nita ne mogu da naem obalu... Tako je on po magli vrljao Dunavom dok se nije dokaio desne obale negde ispod ua Mlave (preko 10km nizvodno). ta mislite dali nosi sad kompas sa sobom? Moda je sa njim nekoliko dana i spavao...
Nazad na vrh
Gedoras

Pridružio: 24 Maj 2008

PorukaPoslao: Sre, 31 Dec 2008 13:03:46    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav drugari,
moram reci da se ja ne slazem sa 80% ove filozofije kojom vi definisete nauticara. Sve je to lepo, kojekakve tehnikalije na brodu, solarni paneli, GPS-ovi, kompasi, VHF stanice, ali je ne razumem zasto to definise nauticara, osim ako hocemo da se kurebecamo kako ja imam a ti nemas. Po mom misljenju nauticar na Dunavu treba da bude covek koji cuve te nesrecne obale, postuje pravila i zakona i ponasanja, ne baca kojekakva pvc sranja i voljan je da pomogne bilo kome u nevolji, nebitno da li je u pitanju fensi ladja, gliser ili gumenjak.
Evo navescu vam primer:
Letos ja navucem camac na obalu (bio sam sa dve devojke) i nakon par sati pokusam da isplovim, al ne lezi vraze, raga teska ko djavo, uglibila se u onaj mulj-pesak, ne mogu da je maknem. Baja, po vasem tumacenju, vrhunski nauticar mirno stoji pored i gleda, ne pada mu na pamet da pomogne. E onda naidju tri zemunska djilkosa, rekao bi covek bas dileje, e bate, treba pomoc, ajde mi ce te izguramo batice i tako to. Posle par dana pristajem ponovo i prilazi ni manje, ni vise, nego stranac, ne zna engleski ali zna da je nekako normalno da pomogne, prihvata onaj kanap i privezuje. Inace zeza se sa skuterom po Dunavu.
E sad vi meni recite ko je tu nauticar, ovi djlikosi, ovaj stranac ili ovo govedo sa solarnim panelom i kojekakvim kurcobocijama. Po mom misljenju baraba je baraba, ne bitno kakav camac ima. Po mom misljenju nauticar je onaj koji je spreman da ti pomogne kad zatreba i da za to ne ocekuje bas nista zauzvrat, a to da li je bos ili nosi patike u ovoj zemlji zaista nije vazno.

Ajd uzdravlje,
dunavko

PorukaPoslao: Čet, 01 Jan 2009 12:22:43    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Mislis li da ce se te barbe promeniti posle tog tvog teksta.Evo primer:u sarajevskoj pre mesec dana lezi starija zena na stomaku,rasule se kese i torba,ljudi samo prolaze i gledaju.Neka zena prisla,klekla i ja nesto kao pomazem okolo pljuste komentari tipa;napila se itd..Za vreme drugog rata u beogradu je izasao proglas nemacke uprave grada gde zapovednik neki ober..... upozorava gradjanstvo da se vise nece uzimat prijave u obzir jer su brate zatrpani i ja verujem da su ih rusi spasili bede oni ne bi za sto godina stigli da obrade te predmete i to govori dovoljno o nama.Dal ste se zapitali zasto ne postoji tacan broj zrtava logora Banjica.I jos mnogo takvih drugih primera.Zasto menjaju nazive ulica i to su najagilniji isti oni koji su na neki nacin imali najvise privilegija od proslog rezima.Ne moze niko i niko nema prava da obrise 50 godina nasih zivota i secanja.moja porodica je imala posledice od komunizma pa sta sad.Treba izglasati zakon da su nazivi ulica nepromenljivi i tacka.A ako neko oce ulicu nek je napravi i eto.Nas narode, pamet u glavu i da se malo promenimo,al to nije moguce.
Nazad na vrh
tomm

Pridružio: 26 Avg 2008

PorukaPoslao: Čet, 01 Jan 2009 19:25:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nautiar je osoba koja ima profesionalan pristup i odnos prema toj disciplini. Nautiar ne mora da ima plavilo, niti ga veliina sopstvenog plovila ini veim ili manjim. Raunaju se dani i milje plovidbe. Raunaju se bure, salauke, poari, spasavanja, incidenti, vruine i mrazevi, pristani, lepovanja, prevozi, navozi, krpljenja, farbanja..prepravke, fond alata, pozajmice, saveti i veoma esto litraa maligana (preteno vinskih destilata).
dunavko

PorukaPoslao: Čet, 01 Jan 2009 22:38:23    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ja dajem prednost destilatu sljive ranke-one sljive roze boje ali u nuzdi kao pravi nauticar,ne biram,moze i mas' i gas.Cisto da ne obrukam esnaf.jedina mi mana kao nauticaru sto pomognem svakom kolko mogu al' molim cenjene kolege da me istolerisu,sta ces niko nije savrsen.
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 4 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016