forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

KODEKS - TA ZNAI BITI NAUTIAR ???
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
Dule

Pridružio: 23 Dec 2008

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 13:50:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

GPS...
Ako se plovi brzinom od 10 kmh onda stvarno nije potreban. Pogotovo ako idete putem koji poznajete.
Ako je putna brzina 40kmh... E onda karte odlete u vodu, nemate vremena za proraunavanja rute, odmeravanja daljine. GPS je ono pravo. Pokazuje gde ste, gde su sprudovi, gde je plovni put, na kom ste kilometru, koliko jo kilometara treba da predjete do odredita... Ma ne da je korisna igraka nego je neophodna na krstau na reci. Mnogo vie nego na moru gde obala nije tako blizu. Ma dovoljno je da samo na pola minuta gledate u kartu i ve ste nasukani na obalu ili zakucani u neki brod, panj ili okaeni o sajlu bagera koji vade pesak. Dunav je vrlo prometna reka. ovak mora da je maksimalno koncentrisan.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Yahoo Messenger
Colonelo

Pridružio: 20 Jan 2008

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 16:46:06    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Marke koja je to ljuta masina u tvom avataru. Je li moze malo opis. Hvala.
outboard-master

Pridružio: 09 Nov 2008

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 17:04:00    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Colonelo ::
Marke koja je to ljuta masina u tvom avataru. Je li moze malo opis. Hvala.

i j sam se to pitao Rolling Eyes da nje mozda evinrude rowboat ?
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
captjerry

Pridružio: 21 Dec 2008

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 21:20:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

dule, krstas i gliser nisu isto...niti ti GPS moze pokazati panj, sajlu i ostalo...slazem se da je laksi za koriscenje od karata ali nije NEPHODAN....nije lose imati ga, cak sta vise, moze da bude vrlo koristan...ali, veruj mi , na moru je korisniji i to vise nego potreban, ne u obalnoj plovidbi ili kad ides od mesta do mesta vec bas na otvorenom...kad ides preko bare...naravno da i tad radis neku od navigacija, najbolje po meni zbirnu i tad poziciju proveravas GPS-om ili obrnuto GPS proveravas zbirnom navigacijom ali bez karte sa GPS-om se ne bih usudio da odplovim dalje od 10NM a sa kartom bih...
za reku, pre bih uzeo radar...jer on moze da ti da tacne podatke o tvoj okolini u datom trenutku...posebno pri plovidbi nocu ili po magli...to je bas bas korisna sprava...
Nazad na vrh
autarh
Gost

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 21:26:57    Naslov: Odgovoriti sa citatom

ljudi ja sam jos neiskusan i znam otprilike gde su panjevi na liniji visnjica kraj malih voda.. e sad da li postoji neki instrument koji bi mi pokazao panjeve i ostale zezancije na nepoznatom terenu... imam deplasmaca koji je poprilicno jak ali opet sta vredi ako ode elisa...

planiram na prolece slicnu liniju koju je dule predlozio (mi bismo do tekije) pa mi malo frka jer ne znam ni ja ni kolega teren.. do proleca vozimo +- 15 km od visnjice .. Smile
Nazad na vrh
Dule

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 21:54:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ako mogu da pomognem..
Uredjaj koji e ti pokazati prepreku ispred plovila je skup i nepouzdan za reku. Oslanjaj se na sonar i kontrolii dubinu. im spadne ispod 3 metra, maksimalna opreznost. Dunav je ist sve do Rama. Tu, od Ade ibuklije poinju panjevi. Tu se drzi plovnog puta, ne prilazi ostrvu i ok. Kod samog Rama mozes slobodno do obale, velika je dubina i nema panjeva. Tu ulazis u klisuru ije obale su ... opet je plovni put najsigurniji. Sve do Gradita nije dobro prii obali blize od 50 metara. Na pojedinim mestima se pliaci (dubina oko 3-4m ) protezu i do samog plovnog puta. Poznaes ih po travi koja pluta. Trava je opasnija od panjeva.
Od Gradita do Golupca nema nita interesantno na obali pa je drzi na odstojanju. Trava, trava i opet trava. to blize obali to vie trave a na pojedinim mestima i ume panjeva.
Treba biti oprezana i izbegavati i vezane flae. Ima ih na svakom koraku. Ja nikada nisam proveravao sta u stvari one obelezavaju. Mislim da su strukovi i potopljene mreze.
I tu ti je dubina oko 4-5 metara. Dunav je irok i talasi znaju da budu...
Kada prodjes Golubac, ulazi u klisuru dugu oko 8 km. Obala prilino negostoljubiva. Drzi se plovnog puta a obali ako zelis prilazi pomonim amcem.
Izlazak iz Golubake klisure je ok, poinje veliko proirenje i tu Dunav stvarno lii na more. Sve do Lepenskog vira nema nita interesantno osim ako ne zelite da se okupate ili prenoite. Komaraca nema. Od tog mesta pa do povratka ja nisam video ni jednog. Deset dana bez zujanja.
Desna obala i dalje negostolubiva, panjevi.
E pravi dozivljaji poinju sa lepenskim virom. Tu es naci i dubinu od 40 metara na par metara od obale ali isto tako i pliak sa panjevima na 100 metara od obale.
Iz te klisure izlazi 5 km pre milanovca. Sto posto veliki talasi i ogromno prostranstvo. Van plovnog puta dubina oko 4 metara. Ja nisam smeo da pridjem obali ni na pukomet. Sve do Milanovca. Tu moe da se pridje do obale, sve je isto a postoji i lep iza koga mozes da se skloni ako ti je dosta ljuljanja.
2 km ispod je i Poreka reka, sigurna luka.
Dalje je sve do Kazana Dunav kao i oko Vinjice. Nema panjeva pa moze da se plovi i pored obale. Klisura je sto posto bezbedna. Ako je plovidba uopte bezbedna Smile .
Plovidba je avantura. Mislim da je lepe da to sve sam dozivi pa makar i po cenu ronjenja da oslobodis elisu nego da ti neko bas sve nacrta.
Samo napred. Najlepse je kada neznas sta te eka iza okuke.
Nazad na vrh
Dule

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 22:03:32    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Da radar je stvarno korisna sprava. U kombinaciji sa GPS-om... Nisam iao na otvoreno more, za to je ipak jedrenjak prava stvar i skidam kapu svima koji to rade. Za mene su oni sam vrh nautike.
Ja za sada ostajem veran Dunavu i pritokama. Nisam jo sve video. A mozda nikada i neu do kraja zadovoljiti znatizelju. Ko zna. A kada odem u penziju.. sto posto prodajem krstas i kupujem jedrenjak. E onda u probati tu zbirnu navigaciju.
Nazad na vrh
autarh
Gost

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 23:21:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

@DULE

ja sam naucen da sklonim plovng puta zbog velikih brodova Smile , moja dereglija ima 8 metara a nije nesto pokretljiva... doduse isao sam par puta po plovnom putu kada idem kod goce i renata ma klopu i nije strasno...

hvala na uputstvima .. mi planiramo da se do tekije spustamo 2-4 dana u zavisnosti od brzine puta i zanimljivih mesta pored obale .. pa tamo jedno par dana da pecamo i onda 3-4 dana povratak,, isli bi sa dva broda pa to smanjuje rizik donekle...
Nazad na vrh
captjerry

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 23:25:53    Naslov: Odgovoriti sa citatom

e Dule to mi se svidja...jedrenje jeste nesto neverovatno...trenutak kad razvijes jedra i iskljucis motor koji trese, bruji, pravi vibracije i ostane ti samo blagi sum vetra u jedrima i zvuk trupa koji sece vodu...nesto neopisivo...jedva cekam da cerkica malo poraste pa da joj pokazem taj cudesan svet...

autarh,
kao sto znas, malo se razlikuje plovidba deplasmancem od plovibe gliserom i siguran sam da ces ti verovatno imati drugacija iskustva od duleta...moj savet ti je nabavi taj atlas dunava za nauticki turizam, imas ucrtanu svaku prepreku i pregrst korisnih informacija...cena je neka tipa 600-900 dinara, nisam siguran ali smesno s obzirom koliko moze da ti znaci u planiranju plovidbe i nekim situacijama...posebno sto bi trebalo da isplaniras etape tako da putujes po danu a nocu da si na sigurnom vezu...mogu ti dati tel izdavaca i kod njega mozes kupiti...on je takodje bio jedan od organizatora istrazivanja dunava i sam je istrazivac, zalazili su u svaki "cosak" Dunava i pritoka tako da ti moze pomoci....a mogu i svoj atlas da ti pozajmim...
Nazad na vrh
autarh
Gost

PorukaPoslao: Ned, 28 Dec 2008 23:31:03    Naslov: Odgovoriti sa citatom

@captjerry

baci tel na pp da pazarim oma tri komada , za mene za drugara i da imamo jedan na marini Smile
Nazad na vrh
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 09:36:20    Naslov: Odgovoriti sa citatom

evo malo literature na tu temu:
http://webfile.ru/2518269
To je mali udzbenik za sve kapetane i male od palube na ruskom,doduse al' ima slike.Treba pogledati,vredi.
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 09:39:40    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Mala dopuna.U polje parol upisete dunavko,to je sifra i dole ona 4 broja.
Nazad na vrh
captjerry

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 10:20:57    Naslov: Odgovoriti sa citatom

dunavko, gde iskopa ovu knjigu....za nekog pocetnika, ukoliko ne zna ruski tesko da ce mu nesto znaciti...
Nazad na vrh
dunavko

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 10:46:50    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Moze da gleda slike a i reci su pomalo slicne.Mozda bi bilo dobro da se malo podsetimo ruskog.Mnogi od nas matoraca su ucili ruski pa naprasno zaboravili,navalili ovi Mc'donaldsi na sve strane.A knjiga jeste i nije za pocetnike vec i za nekog ko nesto zna.Ima ona izreka na latinskom koju sam i zaboravio al' znam na srpskom:Ponavljanje je majka nauke.To ne vazi za djake i studente u bukvalnom smislu.Evo recimo jedno pitanje koje je naizgled bezveze ali nije:Na pravolinijskom delu reke bez nekih vecih deformacija obale i dna gde je najveca brzina toka reke?
A zasto je to vazno? Ako neko postavi takvo pitanje onda i ne zasluzuje odgovor.To bi izmedju ostalog moralo da bude u arsenalu znanja svakog prosecnog nauticara ili rekouticara.A ja prelazem da svi probamo da napravimo jedan sveobuhvatni kodeks pravila i lepog ponasanja koji bi bio svima nama za cast i diku ne samo u pravljenju toga nego i u njegovoj primeni.
Nazad na vrh
captjerry

PorukaPoslao: Pon, 29 Dec 2008 11:12:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

mislim da od toga nema leba....niko ga ne bi postovao sem nekolicine....ma svako se ponasa onako kako je vaspitan i "koliki" je covek...to ti je kao kod lekara, uvek bolje lekar koji mozda nije specijalista ili je pocetnik ali se trudi nego neko ko sve zna ali ga boli uvo...
nego, citam nesto teme pa videh da si pravio neke komande....kako je to ispalo?...
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 3 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016