forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

KODEKS - TA ZNAI BITI NAUTIAR ???
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
GatkaBGD

Pridružio: 24 Dec 2007

PorukaPoslao: Uto, 23 Dec 2008 21:58:56    Naslov: KODEKS - TA ZNAI BITI NAUTIAR ??? Odgovoriti sa citatom

biti nauticar je jedno plemenito zvanje bez obzira da li neko ima mali ili veci brod i da li je na moru ili reci, nevazno jer u bilo kom slucaju zahteva jednu harmonicnu kulturu ponasanja prema svojoj okolini i drugim nauticarima iz okruzena. dakle, biti nauticar, znaci: BEZ PITANJA SE NIKAD NE pristaje uz tudji brod i kad se pristaje koriste se sopstveni bokobrane, ne flase sa kiselom vodom i sopstveni konompci. dalje, pravi nauticar ce uvek ako dobije dozvolu da tudji brod predje preko PRAMCANE PALUBE na tudji brod se ulazi samo na poziv kapetana BOS ili sa papucama. daje, biti nauticar znaci drzati svoj brod urednim i cistim sa slozenom opremom da se ne bi saplitali i lomili vratove. kapetan nauticar izbacuje sa broda sve one pijane bahate dripce koji u vodu bacaju i lome ispijene prazne pivske i vinske flase. toliko za sada
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Sale NB

Pridružio: 13 Jun 2008

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 09:13:50    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bravo Gatka!

Ovo je pravi nain da se ovakva tema iznese u forumu!
Sve to si naveo je ispravno!

Dodao bih da ima dosta ljudi na vodi, koji moda ne potpadaju pod "pijane dripce", ali zbog svog nemara, neznanja ili nesvesti ine tetu kako prirodi, tako i drugim nautiarima. Uvek se iznerviram kada na onim prelepim Belegikim Adama zateknem hrpu smea, plastinih flaa, salveta, tetrapakova i sl. Ovog leta sam na prvoj Adi naao i pokidane enske sandale! Pokidale se, a nekoj gospoji bilo teko da ih ubaci u amac ili brod sa kojim je dola!
Drugi primer je kad "strunjak" u elji da impresionira damu, pod punim gasom zaokree i "parkira se" izmeu dva amca na toj istoj adi! Podrazumeva se da ga Dunav odnese na amac koji je nizvodno! ( u tom sluaju moj amac). Sreom , moja laica ima zatitnu gumu okolo, pa tete nije bilo.
Oni koji svoju lau ili amac veu na pontonu tako da niko drugi ne moe ni da se iskrca, a kamoli pristane i vee, su opet pria za sebe!
Sve su to primeri nemara i nedostatka osnovne kulture, to je naalost problem naeg drutva u celini, a ne samo ljudi sa vode.
Biti nautiar podrazumeva neka specifina pravila ponaanja na vodi, kao to Gatka navodi, sa kojima ovek mora da se upozna i naui, ali u osnovi, ako se drite opte kulture, potujete reku, druge ljude na reci i njihovu imovinu ( ma kako ona skromna ili raskona bila), ne moete napraviti mnogo toga pogreno! Reci nikad ne okreite lea, ma koliko pitomo delovala, vodite brigu o velikim brodovima, negujte pentu k'o brata roenog i ne oputajte se nikad do kraja. Slalicev primer neka nam je svima na nauk! I uvek pomozite drugom u nevolji! Pa makar bio i dripac!
cause he's the last rebel
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
captjerry

Pridružio: 21 Dec 2008

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 13:04:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

mogu ti reci gatka da si me prijatno inznenadio!...to jeste bonton na vodi, svakoj...ostavio sam ti neku poruku na bivsoj temi kao ogovor na tvoje prozivke...sve sto si sad rekao se slazem ali ti si tamo napao sve vlasnike camaca i, ako si pogresio ili se pogresno izrazio, umesto da se izvinis, nastavio si da pljujes...sve sto ljudi pokusavaju da ti kazu jeste da se metrom ne meri kvalitet nauticara....ali nikako nije nauticki ni to kada se ne pomaze nekom ko ne zna a hteo bi da zna (roberto)....ili ko se nadje u problemu na vodi (kvar, havarija, gorivo) sto je mnogo opasnije nego na kopnu...nadam se da je u pitanju greska pri izrazavanju...za colonela sam siguran da nije!...ti razmisli pa javi
Nazad na vrh
GatkaBGD

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 13:15:23    Naslov: Odgovoriti sa citatom

vrlo se radujem da se slazemo oko ovih stvari jer konacno je to stvar koja nas okuplja oko ovog forumaja vas sve pozdravljam
Nazad na vrh
odisej

Pridružio: 29 Jan 2008

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 17:28:18    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pitanje za Gatku: ko izbacuje pijane kapetane sa broda?
Nazad na vrh
Colonelo

Pridružio: 20 Jan 2008

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 17:28:46    Naslov: Odgovoriti sa citatom

captjerry ::
mogu ti reci gatka da si me prijatno inznenadio!...to jeste bonton na vodi, svakoj...ostavio sam ti neku poruku na bivsoj temi kao ogovor na tvoje prozivke...sve sto si sad rekao se slazem ali ti si tamo napao sve vlasnike camaca i, ako si pogresio ili se pogresno izrazio, umesto da se izvinis, nastavio si da pljujes...sve sto ljudi pokusavaju da ti kazu jeste da se metrom ne meri kvalitet nauticara....ali nikako nije nauticki ni to kada se ne pomaze nekom ko ne zna a hteo bi da zna (roberto)....ili ko se nadje u problemu na vodi (kvar, havarija, gorivo) sto je mnogo opasnije nego na kopnu...nadam se da je u pitanju greska pri izrazavanju...za colonela sam siguran da nije!...ti razmisli pa javi

A sto si siguran za mene da nije greska?Je'l se mi to poznajemo? Vas dvojica se "zakrvili" a ja ispao "grbav".
captjerry

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 19:12:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

za colonela:
zbog "sirotinjske majke"....ne verujem da si drugacije mislio od onoga sto si rekao....decko je nasao gumenjak, ne zna nista o nautici, hoce da plovi, pita...tebe sve to nervira i to je meni shvatljivo, koliko toliko, ima nas raznih ali cemu takav komentar?!?
sa gatkom se, za sada slazem da treba pitati pre nego sto stupis na neciji brod, camac, splav...na moru, verovatno znas, pre svake regate, pravi se koktel vece, svi se vezujemo uglavnom jedni za druge i tu se postuje taj nauticki bonton, izuvamo se, prelaziom preko pramca, tj. oko pramcane strane jarbola osim ako vlasnik drugacije kaze...ali i dalje mislim da ne mozes nekoga da ostavis bez goriva zato sto je dosao do kokpita, obuven da te pita za 200gr kako bi se vratio do obale...ako bi se to desilo vise puta, naravno da bi ga svako odjebao, jer je to ocigledno njegov nacin da se ogrebe za corbu....mada mislim da to ovde nije slucaj....i da li je bitno da li je cama, drveni, gumeni, metalni ili sa kabino, tandom, bez, sa jednim, dva, tri korita...svi smo mi nauticari, samo smo razliciti ljudi pa se tako i ponasamo....
Nazad na vrh
GatkaBGD

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 19:17:23    Naslov: Odgovoriti sa citatom

biti nauticar znaci znati se pokloniti svojim neistomisljenicimai izvinuti se za poneku izrecenu ostru rec. eto ja se svimizvinjavamako sam nekog povredioo u zaru iznosenja sopstvenih stavova
Nazad na vrh
GatkaBGD

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 19:29:02    Naslov: Odgovoriti sa citatom

dokmogu da konntrolisem pijano drustvo na brodu pa i sebe jer i sam volim da cugnem, doduse ne preteranoi ne bas bilo sta sve je okkad a iole primetim promenu u ponasanju kod sebe i drugih pristajem izavrsavam pricubez pardona.mora tako ljudi.
Nazad na vrh
Marke

Pridružio: 05 Sep 2008

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2008 23:56:19    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ma svi ce da se sloze naravno svi manje vise znamo da je camac kao i neciji dom ali u praksi su nasi ljudi i u tom pogledu posebni.
Ako stanuju u zgradi cim izadju u hodnik to je tudja teritorija. kradu sijalice prljaju i ostavljaju djubre. Tako je i na vodi.
osim toga primetio sam da su neke nacije:

A. PEDANTNE - (samo zbog doslednog kaznjavanja) i paze na okolinu, postuju i tudje i svoje.

B. ALJKAVE - bace sta gde stignu znaci flase, omote i pakovanja cigareta na ulicu ili u vodu gde im ispadne iz ruke.

C. TALENTOVANO PRLJAVE I ALJKAVE - e to su nasi, naime ne bace djubre bilo gde vec traze posebno mesto da to djubre dugo i lepo ukrasava okolinu.
U gradu ce (umesto da bace na plocnik gde djubretar lako pokupi) zavuci papire od hrane izmedju zida i oluka, ubaciti sve sto stignu u zardinjeru, stubice ili neciju parkiranu prikolicu. Na vodi lepo pokupe djubre u kesu pa okace na granu ili zapale plastiku i papir pomesanu sa konzervama i flasama da ukrase obalu.

Narocito pozdravljam pecarose koji posto poseku par vrba da naprave raklje za drzanje stapova svaki put kad odu ostave te siljate zamke zabijene u pesak. Ako dodje voda mozete lepo da probijete stopalo
a ako skacete u vodu kad je visi vodostaj mozete da berete kozu na siljak.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Čet, 25 Dec 2008 09:12:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pojam nautika je nastao od grke rijei naus to znai brod, laa, ali i vjetina plovidbe. U suvremenome znaenju nautika ili navigacija predstavljaju skup praktinih i teoretskih znanja i vjetina potrebnih voditelju plovila da bi sigurno i uspjeno preveo plovilo morem, od polazine luke do luke dolaska. Pojam nautika i nautiki, u irem
smislu, oznauju pomorstvo.
T. LUKOVI: Nautiki turizam
Etika je nauka o moralu; (filozofija morala), koja istrauje smisao i ciljeve moralnih normi, osnovne kriterije za moralno vrjednovanje, kao i uope zasnovanost i izvor morala. Etika prije svega pripada filozofiji koja prouava ljudsko ponaanje koje je prihvaeno pod odreenim moralnim aspektom. Ona je normativna znanost, a norme odluuju o specifinom karakteru etike i tako ju razlikuju od drugih znanosti.(vpedija-opste)
Ima ona u prevodu 'Boze spasi nase duse".Prvo rastumacite neke osnovne pojmove pa se bacite na etiku preko pomorskih prava i obicaja
Znaci pre toga postoji nesto sto se zove kultura,obrazovanje a sve to dobro protkano sa postovanjem vere,ko veruje.To je osnovno polaziste.
Aferim.
Nazad na vrh
Marke

Pridružio: 05 Sep 2008

PorukaPoslao: Čet, 25 Dec 2008 11:39:38    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav Dunavko u pravu si da nauticara odredjuje poznavanje pomorskih (citaj recnih jer nemamo pojam za recnog nauticara) vestina.

Danas je osim nepismenosti u osnovnim "nautickim" vestinama vrlo bitna i opsta nepismenost, nekultura i nebriga medju nauticarima.

Nije nauticar onaj koji upravlja brodicem/camcem ako ne zna da voda oko njega nije njegova i da mora da poznaje i postuje i etiku i ekologiju i bon ton na reci.

Tek ako sve to podjednako postuje on je Nauticar. Nazalost kod nas se polaze radi forme i eto dozvole, cestitam postali ste nauticar.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Čet, 25 Dec 2008 11:47:35    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Tako je,marke.moras da budes kompletna licnost.Pre ce tamo neki gorstak koji nikad nije video vecu vodu od potoka da bude "nauticar" jer taj planinac ima izgradjen sistem vrednosti koji je u svakom slucaju bolji od tamo nekog "barbe" koji jest da ima iskustva sa mora i okeana ali je kao covek nula.A evo ga i slovo "a" koje je otpalo odozgo iz dela oivicenog zagradama.Bujrum!!!
Nazad na vrh
captjerry

PorukaPoslao: Čet, 25 Dec 2008 15:39:32    Naslov: Odgovoriti sa citatom

bravo Gatka...
Marke i Dunavko, slazem se ali nisu samo ribar, na svakom kampovanju, izletu svedok sam velikog broja "nautiara" koji za sobom ostave jednu omanju deponiju....ono sto me je pokrenulo da otvorim firmu je bas to, kako bismo ocistili obale, nisam vise mogao sve to da gledam...a, veruj mi, potpuno je neisplativo, vec dve godine od ostalih polova odvajam pare kako bih odrzao taj deo price....jednostavno, nikoga to neinteresuje, ni grad, ni 70% ljudi na vodi, ni vlasnike splavova...mi smo imali (nije reklama jer sam ukinuo tu uslugu, vise ne radimo tako, pa molim administratora da ne brise post) kompletno odrzavanje splava za 10 evra (!-tura pica, par pakli cigara...) mesecno po splavu, tri puta u toku nedelje smo dolazili da cistimo...nije bilo dovoljno ni za gorivo a ne za plate radnika...sve sam ostalo dotirao iz svog dzepa...i prijavilo se svega 4 splava....mislim da to govori svesti nasih ljudi...cak su mi se hvalil sa jednog kluba na vodi kako dnevno bace 12 dzakova sa djubretom u vodu(!!!)....i nisu jedini....
Nazad na vrh
Aka

Pridružio: 09 Dec 2008

PorukaPoslao: Čet, 25 Dec 2008 16:56:54    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ljudi, evo da se i ja malo oglasim na ovu temu.

Prvo drago mi je sto se vratila u "normalne i pristojne" tokove, jer je sama po sebi jako zanimljiva za ovakav forum.

Nauticar nikako ne moze biti puki zaljubljenik u vodu i plovila. Potrebno je mnogo vise od toga. Rekao bih najpre da je biti Nauticar nacin zivota i odredjeni skup znanja i vestina. Naime, pravi zaljubljenik u plovidbu osim plovidbe, mora biti spreman da ulozi energiju i vreme u stalno ucenje i usavrsavanje sebe samog i svojih vestina i znanja.

Evo nekoliko banalnih primera, pa sami procenite koliko se ljudi na nasim rekama moze svrstati u nauticare:
1. Uplovljavanje - koliko ljudi moze samostalno da obavi ovaj manevar, bez "naslanjanja" o tudja plovila
2. Bokobrani - sta to bese? Mislim da je i Gatka negde to napisao, ali zaista je porazavajuce odsustvo tih "strasnih" naprava na nasim camcima.
3. Kanapi - sta to bese? Koliko ljudi ima sa pristojnim i adekvatnim kolicinama kanapa.
4. Cvorovi - koliko ljudi zna bar tri osnovna cvora da veze ispravno, i koliko uopste shvata vaznost istih?
4a. Bitve - nista lepse nego videti namotano 10 krugova kanapa oko bitve. Valjda je tako sigurnije???

Mogao bih jos dosta ovih stavki da dodam, ali ... mrzece nas da citamo toliko Wink
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016