forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Izraunavanje istisnine broda
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
mcc

Pridružio: 17 Avg 2007

PorukaPoslao: Pet, 10 Okt 2008 15:49:15    Naslov: Odgovoriti sa citatom

To je vec druga prica, mislim propeler.
Imas faktor tezine broda + posada, teret pa uvecaj za 3 + pa sve moguce tecnosti, nafta, voda = i taj teret treba da pokrece motor od oko 120ks jer smo presli 4t ali kog ti je oblika korito i koja je maksimalna brzina tvog korita. Tu ce ti se nalaziti parametri za precnik propelera ali ce ti mnogi reci da nije pitanje samo precnika, jer ce ti vec 435mm biti maximum mozda 485mm ali tu ulogu igra i korak elise, pa onda ide precnik osovine, pa kopca.
Ovde se napravi guzva oko istisnine a tebi treba elisa. Sada ce tek da bude pisanja. Tu mozda moze da ti pomogne zol3. Pozdrav
GatkaBGD

Pridružio: 24 Dec 2007

PorukaPoslao: Sub, 11 Okt 2008 09:33:59    Naslov: Odgovoriti sa citatom

E, cik sad da vas vidim veliki znalci, ko ce slalicu da da formulu za odredjivanje prave elise a sve da se covek ne baca u trosak eksperimentisuci sa nekoliko razlicitih.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Bokovac Nenad

Pridružio: 07 Mar 2008

PorukaPoslao: Sub, 11 Okt 2008 23:31:50    Naslov: Odgovoriti sa citatom

gatkaBGD Smile))))))))))))
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
tomm

Pridružio: 26 Avg 2008

PorukaPoslao: Ned, 12 Okt 2008 21:27:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Od te formule nema nista braco. Slazem se sa GatkaBgd u full-u ma kako izgledalo neozbiljno. I onaj ko posalje formulu, ako moze da garantuje da ce da pokrije trosak, ako pogresi. Ljudi...Brod mora da promeni par elisa da bi bio brod. To se desava i na mnogo vecim brodovima.
Nazad na vrh
mcc

PorukaPoslao: Ned, 12 Okt 2008 21:47:41    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ajde da slalic ako vec trazi pomoc da neke parametre.
Kakav je brod uopste, sta radi s njim?
Kakav je motor?
Daj neka napise nesto.
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 07:48:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Ovo je malo prakticno ali je iskoristivo.Izracunas ili izmeris tezinu plovila.Tu tezinu u kg pretvoris u litre i tu kolicinu vode naspes u korito iznutra,pod pretpostavkom da ti korito dihtuje u oba smera.Zanemarivsi debljinu oplate dobices priblizno liniju gaza.Eksperimentalno dodajuci po 100,200litara itd mozes da unapred predvidis istisninu i za vece terete.Dobjene podatke mozes da obradi kasnije u neko CAD programu a i ne moras.
Nazad na vrh
slalic

Pridružio: 24 Apr 2007

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 10:01:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

E svaka ast svima koji svetuju probu kao sredstvo dolaska do prave elise. To je definitivno odraz prostora na kojem ivimo. Iskustvo ima smisla samo ukoliko mu prethodi spoznaja onoga to su drugi pre nas dokazali, smislili, potvrdili. Pa pitanje elise je egzaktno pitanje, definiu ga nepromenjivi faktori (oblik, teina, duina vodene linije, tip korita, gaz...,i medijum po kom se kree) i ko zna -zna. Ostali treba da isprobavaju, i ostanu u nadi da su doli do najboljeg reenja...samo zato to su odabrali najbolje od svih probanih uzoraka. Tako se i brodogradnji radi...porinu brod, pa onda krenu sa probama elise...???
Stvarno mi je smeno koliko je u ovoj zemlji ukorenjeno neznanje, i to je najgore tako je u svim sferama. Kada doe neko ko ZNA, postane predmet mrnje filosofa koji su svoje iskustvo prodavali pod firmom jedino mogueg.
Da je kakve sree i da ljudi koji se bave prodajom motora u Srbiji ulau iole u kolovanje kadra, ne bi se i na ovom forumu hvalili servisi po Sloveniji, koja ima stanovnika kao pola Beograda.
Nazad na vrh
GatkaBGD

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 10:59:29    Naslov: Odgovoriti sa citatom

slalicu, svaka ti je na mestu i lepo si iskritikovao sve te laborante, zemlju srbiju koja skoluje neznalice itd, itd.ali ljudi su hteli malkice da ti onako drugarski pomognu kolik su mogli. Ali, dobro, imas srece, nisam hteo da se eksponitam do sada, evo ja cu da ti proracunam potrebnu elisu za tvoj camac, jer, mos misliti, JA TO ZNAM sa 85% garanovane tacnosti. Samo slalicu, posto ti bas mnogo ne znas a volis da zanovetas ja to ne radim za dzabaka, kao drugarski. Ozbilna je to matematika Cjena je prava sitnica i nece ti trebati lekici pa verujem da to nece opteretiti tvoj budzet jer ustedeces lovu na razne druge elise.Usput cu da te naucim i sta je to istisnin i kolika je za taj tvoj camac. Ja mislim da je ovo postena ponuda i da knacno razvezemo taj gordijev cvor oko tvog camca.
Nazad na vrh
slalic

Pridružio: 24 Apr 2007

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 11:17:23    Naslov: Odgovoriti sa citatom

To je sasvim na mestu. Ja postujem tue znanje i radovalo bi me da posteno platim za neiji trud koji mene liava problema, kao i trokova. Koje su gatka Tvoje reference?
Nazad na vrh
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 12:06:48    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nije bas tako jednostavno proracunati elisu za dati objekat.Pogotovo ako ne znas osnovne parametre koji ti definise camac.Pa onda uskladiti sa motorom pa sve to pustiti u rad bez nekih mernih metodologija koje bi mogle da kazu sta je najbolje.Toliko toga ima nedefinisano...
Imas na mnogo sajtova gde su dati proracuni pa i on-line kalkulatori gde samo unosenjem nekih parametara koje ti traze dobijes rezultat sto se tice elise.Pa i onda ako nekako ubodes ko ti garantuje da ces kod nabavke takve elise -precnik puta korak dobiti to sto si trazio.Pa ogroman broj strucnjaka ne znaju da objasne sta je korak elise a gde su sinusi,kosinusi,nelinearne jednacine itd....
Dal ti je jasno da samo kod livenja elise mozes dobiti da izmedju dve elise koje imaju isti precnik+korak razlika u vucnoj sili moze da bude i do 30%.A gde je ostalo.Ima u ovoj zemlji ljudi koji to mogu da urade podjednako dobro kao i svi ostali po svetu,pa i bolje.Samo moras da shvatis da nista nije jednostavno.Nije to budak i udri...
Nazad na vrh
GatkaBGD

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 13:39:58    Naslov: Odgovoriti sa citatom

za slalica: dogovor i reference u direktnom susretu.Sve sto treba da vidis videces prakticno. Bez teoretisanja. Nisi ti ni prvi ni poslednji koji je koristitio moje usluge.Uostalom, zamisli da sam na mom brodu od 15m duzine i 24t deplasmanaeksperimentisao sa razlicitim elisama a, jedna kosta 2.500 evrica. P, gde bi mi bio kraj. Naravno da su mnogi faktori promenljivi ali smo mi tu da ih definisemo moj slalicu moreplovce. :).
Nazad na vrh
Bokovac Nenad

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 16:36:01    Naslov: Odgovoriti sa citatom

ko je to sto ce mi napravit proracun za propeler sa garancijom da je propeler 100 posto iskoristen, znam ja sva ta brodogrtadilista u bivsu yu ali neznam coveka koji ce mi napraviti proracun sa garancijom,pa pentu kad kupujes dobijes 3 vrste propelera pa vidi sam koju ces stavit.svaka ugradnja propelera nosi rizik od bar 10 posto iskoristenosti nema toga koji ce ti rec to je to 100 posto.taj proracun je nauka citava.ja sam menjao 3 put propeler na svoj brod brod od 45 tona i 19 metra pored svih inzinjera racuna i proracuna , sreca je u tome bila sto sam imo izbor propelera i tek sad sam ga potrefio na 95 posto Smile i sad kad bih ga jos jednom promenio i potrefio smanjio bih potrosnju od 4 do 5 litara nafte
Nazad na vrh
mcc

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 17:13:36    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Slalicu,
ako je ono tvoj brod sa nove teme "peskiranje broda",
onda ce ti trebati JAKO, VRLO, ODLICAN, EKSPERT, SARTIFIKOVAN, DIPL ING, PROF i sl
da ti dobro preracuna ne samo elisu vec i raspored tezina u brodu i karakteristike motora i kopce.
Koji je to projekat i ako je "projekat projektanta" gde su njegovi proracuni oko motora, elise, kopce, prenosa, uglova.
Bolje sedi sa Gatkom pa polako. Ima tu mnogo vise parametara, a vazno je i sta ti ocekujes od ovakvog trupa, koliko ce se ljudi voziti i kako mislis da ga opremis. Gde su ti rezervoari, koliko ti je tezak motor... Hiljadu pitanja.
tomm

Pridružio: 26 Avg 2008

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 17:32:45    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Nenade, izgleda da ti brod trosi 100 l/h? Nisam mislio nista lose

slalic: Pominjaces ti moj savet cesto, vidim ja. A Gatka te ceka da ti pokaze kako smo bolji od slovenaca. (pozdrav slovencima i Gatki). I bice zabavno kad budes i platio proracun i menjao elise ko Nenad, jer Gatka radi 85%.
Ne rece koji ces "tormo" da ugradjujes.

GatkaBgd: Brat-Matematicar, kolko kosta jedan proracun te vrste? Ali ozbiljno ako znas. Pitacu i Jocu Zandara.

i na kraju sto rece slalic: "...i medijum po kom se krece"

http://www.youtube.com/watch?v=r4lzLvcowbE
Nazad na vrh
Bokovac Nenad

PorukaPoslao: Pon, 13 Okt 2008 18:08:38    Naslov: Odgovoriti sa citatom

standardan moj izlaz na more nije ispod 36 do 48 sati ja imam kocu koja trosi na sat ocu rec trosila je 30 litara,e s mijenjanjem propela sam je doveo na 19 do 20 litara. onaj jedan posto je velik na tu potrosnju i rezim rada
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 3 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016