:: Pogledaj teme - Jedrenje, pocetak
 forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Jedrenje, pocetak
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
milos

Pridružio: 20 Feb 2008

PorukaPoslao: Uto, 17 Mar 2009 12:44:32    Naslov: Odgovoriti sa citatom

sloba ::
Ja sam poeo u MSC-u.

je l' mozes malo vise o skoli? prvi utisci, cena, koliko ljudi je u grupi, koliko su cesto casovi i kada, koliko traje skola, i sl.?

hvala unapred Smile
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
sloba

Pridružio: 23 Avg 2007

PorukaPoslao: Uto, 17 Mar 2009 19:09:49    Naslov: Skola Odgovoriti sa citatom

Znas, bilo je malo davno...
Ipak, bili su to momci koji vole jedrenje i uspeli su da to prenesu na nas sa kursa (toliko da sada imam drugu kuu koja se ljuljuka u Baru).
Mislim da se to ni sada nije promenilo. Oni imaju sada kurs za dozvolu do 100BRT, koja programom pokriva i jedrenje. Posle se polae pred komisijom iz kapetanije, dakle sve legalno i oficijelno.
Ono sto je dobro je da su imali svoju jedrilicu na kojoj je gomila naroda napravila svoje prve milje na kruzeru. Lep, brz brod, Dehler 34. Malo vremean, ali vrlo prijatan.
U grupi 5-6 ljudi, 2x nedeljno ili kako se dogovorite, a sve ukupno traje par meseci. Cena je bila umerena, posebno to je i nedelju dana na brodu bilo ukljueno u cenu.
Svaka kola predstavlja po meni samo vrata u novi svet, a dalje ovek mora sam da ui i da se snalazi. Gomilu knjiga sam progutao mimo samog kursa. Naravno, mora da se ide na vodu da se sve to dopuni iskustvom.
I jedno je bitno: bitna je ljubav prema vodi, moru i vetru, i onda nita nije teko ni neprijatno. Iako je ono "fina umetnost kvaenja itd..." potpuno istinito...

SY Argo
H350#148
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
autarh
Gost

PorukaPoslao: Uto, 17 Mar 2009 20:52:32    Naslov: Re: Skola Odgovoriti sa citatom

slobo jel mogu podaci gde se raspitati o kursu i ceni na PM ?
Nazad na vrh
nena pet

Pridružio: 19 Mar 2009

PorukaPoslao: Čet, 19 Mar 2009 15:03:36    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav svima,
ja sam jedrilicarka na mikracu na Savi, klub za koji vozim je Gemax. Ukoliko treba neka pomoc ili odgovor na pitanja sto se tice samog jedrenja tu sam.
Pozdrav svim ljubiteljima i buducim ljubiteljima jedrenja! Very Happy
caper

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Sub, 28 Mar 2009 23:23:30    Naslov: Odgovoriti sa citatom

[quote="MiaF"]Evo malo filosofije, jedrenjem ste blii Bogu, mislim to mu doe kao neka vrsta kontemplacije[/quote]

E Miso dobra ti filozofija slazem se sa tobom. Posto sam ja, kao sto isam znas, strasno bio NAPALJEN na jedrenje ali nista radio, resim pa kupim jedrilicu. Mala 5,0mx1,7mx0,60m, lepa crveno bela, ima piratsku sablju na jedru. Odem na net pogledam sve male jedrilice ali APSOLUTNO NI JEDNA NEMA POLOZAJ JARBOLA I KORMILA I STOPOVA I DUZINE ITD... ITD.... kao moja. Ja sad u nebulozi, sretan, imam jedrilicu ali nemam pojma sta imam. Ali nije ni vazno, ja cu sa mojim drugarima Feldom, Duletom i Zicom polako na Kostolacki Dunavac. Ja pozivam sve koji hoce da nam se pridruze da se kvase i uce samnom jedrenje, cena je put do Kostolca i dobra volja, a za flasu vina ili piva i DOOOBREE riblje corbe uvek ce se naci.

Pozdrav svima
Gordi

Pridružio: 24 Feb 2007

PorukaPoslao: Uto, 03 Nov 2009 00:57:59    Naslov: Za pocetnika Odgovoriti sa citatom

Cini mi se da sam ovde najkompetentniji da kazem nesto o jedrenju.

Godine ti nisu bitne vazna ti je volja. Svi se hvataju koliko tu snage treba, ne treba snaga treba volja. Sto vise ucis svatas da manje znas.

Savet kao i svima drugima je da prvo nauce pa tek onda da kupe, ne znam koliko je tebi lako da kupis jedrilicu. Jedrenje je skupa zajebancija.

Nekada sam ja drzao casove jedrenja na Dunavu i naucio sam preko 100 ljudi za nase uslove u Bg. Na reci mozes da naucis da jedris i to odlicno.
Ako zelis da nacis da plovis moraces da se otisnes malo na more.
Da malo rasclanim jedrenje od plovidbe.
Jedrenje je vestina i ima veze sa samom upotrebom jedrilice a plovidba ima veze da naucis i navigaciju i jos sto sta oko toga.
Ako zaista zelis da se bavis time savet ti je moj da pocnes u MSC. ne samo zbog validnog sertifikata nego zbog znanja kojeg mozes da steknes.
Moras znati da ti diplome ne znace nista ako ti ne znas nista jer jedrenje ne moze iz knjige da se nauci moras da radis stalno na tome i da mislis o tome sto radis.
Nije bitno ako napravis neki gresku to znaci da ces samo bolje nauciti.
Neki ce te mozda loziti da ides na regate, nista ne brini prvo nauci da jedris pa tek onda da se trkas. Da ne bi posustao jer je neko uvek bolji.
Iz mog iskustva ljudi misle da je to lako gledajuci mene kako ja to radim ali kada se sami ubace u pricu onda svate da je to ipak malo drugacije.
Posto ces postati skiper jednog dana a to svi vole jer onda zapovedaju drugima ne shvatajaju da je to vrlo velika odgovornost.
Da te ne davim jer mogu da pisem o jedrenju u beskonacnost.
Ako se resis da ucis ozbiljno idi na more u MSC savet.

Ako hoces da kupis jedrilicu da bi ucio samo polovna, jer ako kupis nesto skupo kao i sa kolima ces proci. Svaka steta se placa a na vodi ne mozes da dignes palac i da te neko pokupi nego use u svoje kluse.
Literatura nikad nije na odmet ali ne zaboravi jedrenje se ne uci iz knjige vec samo praksa i nista vise. Jednu ti predstvau pravi knjiga a drugo je kada te bum udari u glavi.

Dobro dosao u klub, pozdrav i srecno pazi glavu i gledaj napred.
Nazad na vrh
sloba

Pridružio: 23 Avg 2007

PorukaPoslao: Čet, 05 Nov 2009 23:00:32    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Aferim, Gordi!

Ja sam sa Gordijem poeo na Dunavu, bilo je dovoljno uzbudljivo da vie nikada ne mogu da se odreknem jedrenja. Brod sam kupio posle 5 godina probanja i jedrenja, uglavnom sa MSC.
Siguran sam da bi mi ivot bio mnogo manje prijatan i interesantan da nisam probao prvi put na Dunavu.

Jedrite, ljudi!

SY Argo
H350#148
Nazad na vrh
caper

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Sub, 07 Nov 2009 20:10:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

javi se Miljanu sa foruma mislim da sada ima sjajnu stvar za tebe
Gajagajic1995

Pridružio: 01 Jan 2010

PorukaPoslao: Pet, 01 Jan 2010 02:44:10    Naslov: EVO OVAKO LJUDI Odgovoriti sa citatom

Ja imam 14 godina i mnog mnogo zelim da udjem u svet jedrenja samo da naucim da jedrim a posle bi uzeo kurseve za skipera ..........

Zanima me sa koliko godina mogu da postanem skiper sta moram da imam od prethodnog znanja pre nego sto se upisem na kurs i pre polaganja.........

Sa cim da pocnem ako mozete da me predvodite(vodite)kroz ovaj svet....

Hvalla SVIMA UNAPRED.......
Mika

Pridružio: 03 Feb 2009

PorukaPoslao: Pet, 01 Jan 2010 22:30:57    Naslov: Jedrenje, pocetak Odgovoriti sa citatom

Најбоље је почети од почетка:
- прочитати раније постове о овој теми, има корисних предлога
- обићи клубове који гаје мале спортске једрилице
- уписати се у неки од тих (чланарине су од 3 до 10 хиљада годишње)
- завршити школу једрења (сви то имају, скоро бесплатно за чланове)
- прочитати књигу о основама једрења
- такмичити се пар сезона
итд
Nazad na vrh
Gajagajic1995

Pridružio: 01 Jan 2010

PorukaPoslao: Pet, 01 Jan 2010 23:09:19    Naslov: scccc Odgovoriti sa citatom

hvalla ako moze jos neko nesto da mi kaze......pozz.........
ika Kure

Pridružio: 08 Maj 2009

PorukaPoslao: Sub, 02 Jan 2010 01:42:00    Naslov: Odgovoriti sa citatom

@Gajagajic1995:

Jedrilicarski klub u Zemunu organizuje tokom svakog proleca besplatni kurs jedrenja za decu. Klub se nalazi na dunavskom keju kod balona za mali fudbal (naravno u Zemunu). Potrazi coveka po imenu Dusan, on je tamo neki disa i sve zna u vezi toga, a pri tome je vrlo ljubazan baja i siguran sam da ce ti pomoci.
Gordi

PorukaPoslao: Sub, 02 Jan 2010 02:04:55    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav! Ajde krenucu od pocetka. Sobzirom da imas 15 godina kako si napisao trebaces da ti odmah kazem malo vise da zapnes da bi bio skiper, a sada sve zavisi da li bi radio kao skiper ili bi bio samo na papiru radi prestiza. Svi mi koji smo krenuli da se bavimo jedrenjem pozeleli smo da jednog dana budemo skiperi. Zasto skiperi? Jer skiper je mama i tata svima na brodu. Znaci to moras da upamtis ko si jer sa time trebas da budes spreman da snosis posledice jer kao takav od tebe se ocekuje da mnogo znas i da budes spreman na svu odgovornost koja se desi na tvom brodu sto od stete nanesno brodu tako isto bilo kom clanu posade. Da bi sve to izbegao treba da imas puno iskustva, a za to ti treba puno posvecenog vremena.
Da bi postao skiper moras da zavrsis neke od kurseva prvo da krenes od mornara pa sve skoro redom pa tek onda na kraju skiper za 100brt.
Zasto kazem sve jer skiper mora da zna sve. Ne samo da vozi jedrilicu vec i da zna da zabode glavu u motor ako nesto stane.
Moj ti je savet da ne juris da bi bio skiper ta cast da budes glavni se sa vremenom i odredjenim brojem milja se stice.
Od navigacije pa sve do odrzavanje motora i sitne poravke moras znati.
Ne smes dozvoliti da te brod izda bilo da su jedra ili motor u pitanju.
Moras upamtit da si na vodi a ne na kopnu tako da ti sasvim druga pravila vaze a pogotovo ako se nadjes sa nekom posadom na sred a desi ti se neki peh, sta ces uraditi sve zavisi od tebe.
Zaboravio sam to da ti kazem bilo sta da se desi od onog loseg sto se nezgoda tice uvek ce u tebe biti prst uperen da si kriv, e sad ako imas dosta znanja i vestine to sto ce drugi da misle svojim iskustvom mozes steci poverenje. Jer ako si pocetnik a o iskustvu da ne pricamo malo ko ce da ti veruje. Samo dobra predostroznost pri samom radu i disciplini mozes da izbegnes bilo sta lose.
Malo sam te udavio ali vreme je pred tobom i ne zuri gledajuci starije. Moras na sebi raditi mudro i stalozeno. Zapamti skiper se ne postaje zavrsavanjem nekih kurseva vec to znanje da nadogradis sikustvom.
Skiper neces biti ako godisnje provedes po dve nedelje na moru, trebas bar najmanje jedan mesec da posvetis tome pa tek za nekih 5 god da ocekujes da imas iskustva. Ne verujem da bi ti neko kao skiperu od 18 god dao da vozis brod od 150000eu i 6 cclanova posade?
Moj savet ti je da zapocetak zavrsis neke od mornarskih kurseva pa onda svake godine po jedan ili dva, a kasnije negde kurs sa skipera od 100tona.
Da plovis na sto vise razlicitih brodova, sto vise sistema da vidis kako rade, a navigacija nju da ne pominjem. Tako da do svoje 22god. imas da cepas dosta a mozes biti i odlican skiper za to sve vreme.

Mnogo informacija ali kada si na pocetku onda je to tako.
Puno srece.
Nazad na vrh
Gordi

PorukaPoslao: Sub, 02 Jan 2010 02:12:07    Naslov: jedrenje za sve Odgovoriti sa citatom

Zaboravio sam i ovo da kazem sto se ucenje u Beogradu tice:

U Beogradu imas par klubova koji se jedrenjem bave jedan od njih je zemunski klub a ako ti on nije na dohvat ruke imas gemax svaka strana grada je pokrivena.
Ako zelis na more da se vines moj savet je MSC od njih ces dobiti odgovor na svako tvoje pitanje. Jedna isto vazna stvar nije bitno sta na diplomi pise vazno je ko te uci.

pozdrav i srecno svim pocetnicima!!!
Nazad na vrh
vlada.c

Pridružio: 18 Feb 2008

PorukaPoslao: Sub, 30 Jan 2010 23:08:54    Naslov: Odgovoriti sa citatom

kakvi su vam utisci o AJKU i LAMARU ??????
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 3 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016