forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Jedrenje, pocetak
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
nikods

Pridružio: 08 Feb 2010

PorukaPoslao: Uto, 09 Feb 2010 10:46:52    Naslov: jedrenje je zakon Odgovoriti sa citatom

Evo da i ja dam svoje miljenje i savet Smile Jedrio sam kao klinac na moru i zavrio kolu za klinece u HN(na kveru) a nakon toga sam u par navrata jedrio na moru ali uvek sa iskusnijima na elanovim jedrilicama od 12 do 15 metara po jedan dan, dva. Od tada mi je to ostalo kao jedan od najlepih doivljaja u ivotu. Ne znam da li mi je ikad ijedno prevozno sredstvo pruilo uitak kao jedrilica koja u tiini plovi po moru, a samo uje pucketanje kanapa i jedara i prskanje vode. Prole godine sam sluajno(uvalio se za d Smile )odradio nedelju dana kole tj praktine obuke u MSC-u u Baru i mogu o njima sve samo najbolje da kaem. Inae znam ljude koji su kod njih zavrili za competent crew i costal skiper i zadovoljni su. Mislim da je MSC pravi profesionalni Jedriliarski klub. Takoe mislim da je bolje i jeftinije izvaditi dravnu legitimaciju za upravljaa motornog amca(sa njim mogu da se iznajme jedrilice do 15m) i nakon 2 godine da se polae za dravni ispit za plovila od 100 bruto tona-Inae to se opet ui i polaze u MSC-u, jer je drava njima poverila da to rade, samo ima valjda neto i na brodarskoj koli, neki ispiti. Inae za sve ima gorenavedene klase se oko pola godine ide svake nedelje na teoriske asove i nakon toga nedelju dana jedrenja po ceo dan(i jedan ceo dan uplova i isplova i i iz luke sa pristajanjem, mnooogo puta). Takodje ima i kurs za VHF radio. Postoji neka pravn zbrka oko tog VHFa, kod nas amateri ne mogu da ga koriste ili tako neto.
Ja bih preporuio poetniku da se pridrui nekome ko jedri i da tako pone. Naravno ko ima para za kolu i to je dobro. U svakom sluaju i itanje literature sa neta i gledanje u sajtove sa tom tematikom je isto obavezno.
Jedrenje na moru i reci ima razlike, ali ja da mogu kupio bih jedan mikrotoner do7m i jedrio po savi i dunavu a leti ga vozio na more Smile
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
squashyu

Pridružio: 17 Jun 2008

PorukaPoslao: Pon, 20 Jun 2011 08:17:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

ajde malo da obnovimo temu pred more kako je i red.
dakle, u medjuvremenu sam dosta toga uradio kako bi se priblizio jedrenju pa da podelim sa vama. mozda nekome i pomognem.
kontaktirao sam kneza iz akj (telefon imam) i na mikracu napravio svoje prve korake u samostalnom jedrenju. sada to izgleda mnogo bolje i mogu vam reci da sam se opasno navukao. sa knezom se jedri ovde po lokalu ali samo je praksa u pitanju. teorija se uci da kazem uz praktican deo na vodi dok se jedri.
istovremeno sam polagao ispit za kako se rogobatno zove upravljaca motornog camca i polozio ga (posto je stvar formalnost bila).

e evo sad i jedan koristan savet iz mog iskustva - nikako nemojte raditi teoriju jedrenja dok nemate barem 10 - 15 sati na vodi. jednostavno mislim da nema sanse da skapirate o cemu se radi ako niste doziveli kako to zapravo izgleda.

sledeci korak i pitanje za vas. imate li nekog sa mikracem u crnoj gori (budva tivat) cisto da ne zaboravim i vidim kako je na moru.
dobar vetar svima
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pet, 12 Jan 2018 20:58:31    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

I bilo je i trajalo je ... ! I svi bi da se ponovi ... ! A ono traje i bez da se desi ... !
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Strana 4 od 4

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016