:: Pogledaj teme - Izraunavanje istisnine broda
 forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Izraunavanje istisnine broda
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
slalic

Pridružio: 24 Apr 2007

PorukaPoslao: Čet, 11 Sep 2008 14:11:36    Naslov: Izraunavanje istisnine broda Odgovoriti sa citatom

Poto mi je brod sada izvuen na suvo, lako mi je premeriti sve to je neophodno za raunanje.
Ima li nekoga na forumu ko zna i eli da objasni kako izraunati istisninu broda?
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
stojanac

Pridružio: 02 Jan 2007

PorukaPoslao: Čet, 11 Sep 2008 17:15:56    Naslov: Arhimedov zakon Odgovoriti sa citatom

Izraunaj kolika je zapremina uronjenog dela trupa u vodu pa pomnoi sa
specifunom teinom vode. 1 dm3 vode =1 kg.
Nazad na vrh
slalic

PorukaPoslao: Sub, 13 Sep 2008 07:47:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Zahvaljujem stojanac na savetu, ali u tome i jeste problem. Kako izraunati zapreminu nepravilnog geometrijskog oblika kakvo je ravno korito broda?
Nazad na vrh
stojanac

PorukaPoslao: Sub, 13 Sep 2008 08:11:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Oteraj brod na neku poljoprivrednu vagu ili neko predue koje ima vagu za
merenje teretnih vozila,otpadi,ljunkare i dr,izmeri brod i to ti je istisnina.
Nazad na vrh
slalic

PorukaPoslao: Pon, 15 Sep 2008 09:37:24    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pa to sam vec uradio. 2650 kg u limu. Ali zar istisnina nije nesto drugo?
Nazad na vrh
stojanac

PorukaPoslao: Pon, 15 Sep 2008 15:41:28    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Svako telo koje pliva u vodi istisne koliinu vode koliko je samo teko.Va brod je teak 2650 kg i on uranjanjem u vodu istisne isto toliko vode. Poto je 1 dm3 = 1 kg to znai da je zapremina istisnute vodeo dnosno istisnina vaeg vroda 2650 dm3 ili 2.65m3. Optereenje broda se menja pa samim tim i istisnina, da bi mogla uporeivati nosivost broda onda se maksimalana istisnina rauna do tog optereenja kod koga je brod uronjen do vodene linije.
Nazad na vrh
GatkaBGD

Pridružio: 24 Dec 2007

PorukaPoslao: Uto, 16 Sep 2008 05:35:00    Naslov: Odgovoriti sa citatom

ARHIMEDOV ZAKON GLASI:
SVAKO TELO POTOPLJENO U VODI ISTISNUCE ONOLIKO VODE KOLIKA JE ZAPREMINA URONJENOG DELA. ZA BRODOVE SE RACUNA DO MALO NESTO IZNAD VODNE LINIJE I TO JE MAKSIMALNA NOSIVOST BRODA ILITI DEPLASMAN. TEZINA TELA NEMA AMA BAS NIKAKVE VEZE SAISTISNINOM PA ZATO I EAGUJEM NA SAVETE RAZNIH ZNALACA.
Nazad na vrh
vuk od vode

Pridružio: 26 Okt 2007

PorukaPoslao: Uto, 16 Sep 2008 08:07:15    Naslov: Odgovoriti sa citatom

GatkaBGD ::
ARHIMEDOV ZAKON GLASI:
SVAKO TELO POTOPLJENO U VODI ISTISNUCE ONOLIKO VODE KOLIKA JE ZAPREMINA URONJENOG DELA. ZA BRODOVE SE RACUNA DO MALO NESTO IZNAD VODNE LINIJE I TO JE MAKSIMALNA NOSIVOST BRODA ILITI DEPLASMAN. TEZINA TELA NEMA AMA BAS NIKAKVE VEZE SAISTISNINOM PA ZATO I EAGUJEM NA SAVETE RAZNIH ZNALACA.

Moram da se umesam.
Arhimedov zakon glasi da na svako telo potopljeno u tenost deluje sila potiska koja je jednaka teini telom istisnute tenosti. sto znaci da je, u slucaju kad telo pliva na vodi njegova tezina jednaka tezini istisnute tecnosti.

dosta o fizici u nautici istisnina broda oznaava zapreminu (volumen) tecnosti koji brod istisne pri svom najveem gazu svojim podvodnim dijelom. Izraava se u m3.

kad se sve ovo sabere i oduzme dobijete ovo
ako znas masu svog broda onda znas i zapreminu vode koju on istisne (to je po arhimedovom zakonu) ustvari koliko kilograma toliko dm3 ili koliko tona toliko m3. pa sad preracunaj i sam. za ovaj gore navedeni camac istisnina je: veca od 2,65m3 (ne zaboravite da uracunate i teret koji je potrebno staviti do maksimalnog gaza)
Nazad na vrh
Sale NB

Pridružio: 13 Jun 2008

PorukaPoslao: Uto, 16 Sep 2008 11:24:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

vuk od vode ::
ARHIMEDOV ZAKON GLASI:

Moram da se umesam.
Arhimedov zakon glasi da na svako telo potopljeno u tenost deluje sila potiska koja je jednaka teini telom istisnute tenosti. sto znaci da je, u slucaju kad telo pliva na vodi njegova tezina jednaka tezini istisnute tecnosti.

dosta o fizici u nautici istisnina broda oznaava zapreminu (volumen) tecnosti koji brod istisne pri svom najveem gazu svojim podvodnim dijelom. Izraava se u m3.

ako znas masu svog broda onda znas i zapreminu vode koju on istisne (to je po arhimedovom zakonu) ustvari koliko kilograma toliko dm3 ili koliko tona toliko m3. pa sad preracunaj i sam. za ovaj gore navedeni camac istisnina je: veca od 2,65m3 (ne zaboravite da uracunate i teret koji je potrebno staviti do maksimalnog gaza)

Sad moram i ja da se umeam.
1. ne znam kako se izraunava istisnina

2. teina jednako istisnina nije tano- iako je u predmetnom sluaju moda i upotrebljivo za neku odokativnu procenu

Primer: uzmite obian plastini teg za vebanje napunjen peskom i bunite ga u kadu.
Taj teg e zahvaljujui svojoj teini od npr. 5kg potonuti i istisnuti onoliko vode koliko odgovara njegovoj prostornoj zapremini - ne teini!
Ako sad taj isti teg napunite olovnim kuglicama, njegova teina e zbog vee specifine teine olova biti npr. 6kg, ali teg e opet istisnuti istu koliinu vode jer e njegova zapremina i dalje ostati ista!

Po vaoj logici metalni brod od 2 tone i plastini brod od 2 tone imaju istu istisninu!? Meni to deluje pomalo nemogue. Plastini brod te teine bi u odnosu na metalni morao biti mnogo vei, samim tim imao bi veu istisninu - moda greim....
cause he's the last rebel
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
GatkaBGD

PorukaPoslao: Uto, 16 Sep 2008 12:41:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

ja rekoh da ti kao malo razjasnim stvari na sto jednostavniji nacin ali ti ocigledno imas svoj film u glavi. obnovi geometriju i malo aritmetiku pa ces lako izracunati sve u vezi tvog camca
Nazad na vrh
vuk od vode

Pridružio: 26 Okt 2007

PorukaPoslao: Uto, 16 Sep 2008 13:40:42    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sale NB ::

2. teina jednako istisnina nije tano- iako je u predmetnom sluaju moda i upotrebljivo za neku odokativnu procenu

Primer: uzmite obian plastini teg za vebanje napunjen peskom i bunite ga u kadu.
Taj teg e zahvaljujui svojoj teini od npr. 5kg potonuti i istisnuti onoliko vode koliko odgovara njegovoj prostornoj zapremini - ne teini!
Ako sad taj isti teg napunite olovnim kuglicama, njegova teina e zbog vee specifine teine olova biti npr. 6kg, ali teg e opet istisnuti istu koliinu vode jer e njegova zapremina i dalje ostati ista!

Po vaoj logici metalni brod od 2 tone i plastini brod od 2 tone imaju istu istisninu!? Meni to deluje pomalo nemogue. Plastini brod te teine bi u odnosu na metalni morao biti mnogo vei, samim tim imao bi veu istisninu - moda greim....

Ovo je necuveno necu vise o ovome jer pomalo izlazimo iz teme pa ko shvati shvatio je.
Procitaj pazljivo ARHIMEDOV ZAKON (svako telo potopljeno u tenost deluje sila potiska koja je jednaka teini telom istisnute tenosti) U njemu se nigde ne kaze da je telo tesko onoliko koliko je teska voda koju istisne, govori se o sili potiska narodski receno, telo koje je potopljeno u vodu lakse je za onoliko kolika je tezina istisnute vode. Ali kada govorimo o telima koja plivaju na vodi ovaj zakon bi mogao ovako da se protumaci: imas telo koje pliva na vodi njegova tezina je G sila potiska je jednaka tezini istisnute tecnosti i jednaka je P ako telo pliva na vodi te dve sile su u ravnotezi sto znaci da su njihovi intenziteti jednaki G=P.
Nazad na vrh
drug_igrutin

Pridružio: 13 Feb 2008

PorukaPoslao: Uto, 16 Sep 2008 13:51:59    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sale NB ::
vuk od vode ::
ARHIMEDOV ZAKON GLASI:

Moram da se umesam.

Sale, imas samo jednu grsku u primeru, teg u oba sluaja tone, ne pliva na vodi o emu je ovde re.
GatkaBGD

PorukaPoslao: Uto, 16 Sep 2008 14:52:05    Naslov: Odgovoriti sa citatom

E, PA JA VISE NECU DA SE MESAM.
Nazad na vrh
zol3

Pridružio: 14 Avg 2006

PorukaPoslao: Uto, 30 Sep 2008 14:56:35    Naslov: :) Odgovoriti sa citatom

EUREKA!To je rekao Arhimed!

iz ove formule se dobija deplasman!

ηdwt=mdwt/deplasman.iz ove formule izvadis formulu za deplasman.
*dwt-deadweight ili bruto nosivost
*mdwt-masa bruto nosivosti.dobija se zbirom svih masa-naravno! Smile
Mozda tebi treba odredjivanje gaza broda?
GatkaBGD

PorukaPoslao: Uto, 30 Sep 2008 21:36:30    Naslov: Odgovoriti sa citatom

ZOL3, pa zar nismo vec ranije resili ovaj poblem istisnine, ali ne reagujem zbog toga vec zbog neodgovorne setence na kraju tvog teksta, verovatno preuzete iz nekog nautickog casopisa gde veliki foliranti izigravaju filozofe moreplovce pa izjavljuju takve budalastine, tipa ZIVETI SE NE MORA, PLOVITI SE MORA.
NE MOJ PRIJATELJU, SVE JE OBRNUTO I O TOME MOGU DA GOVORE SAMO DOBRI VELIKI KAPETANI KOJIMA JE PRE SVEGA I IZNAD SVEGA SIGURNOST I ZIVOTI POSADE IZNAD SVEGA. Kvazi romanticarske izreke nemaju veze sa stvarnoscu. Ko ne veruje neka po savskoj ili jos bolje, dunavskoj salauci sam ili sa porodicom isplovi. O, ljutom moru na jakom jugu ili buri, necu ni da govorim. Toliko od mene i, sto bi rekli ovi sa splavova KUCKAMO SE!!!
Nazad na vrh
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016