forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Novi brodić - Albin 25
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
UrosP
Moderator

Pridružio: 16 Avg 2016

PorukaPoslao: Sre, 16 Maj 2018 12:18:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Na motoru koji koristim ove sezone(Yamaha autolube 20hp), postoji fabrički ugrađen filter goriva, koji je otprilike neka osnovna verzija filtera - grubi filter. Nije papirni, već je u njemu gusta mrežica.
Planiram da dodam još jedan filter, papirni, koji bi stajao između rezervoara i motora, za svaki slučaj.

Interesuje me da li je to preporučljivo? Da li to neće dovesti do smanjenja količine goriva u karburatoru, zbog eventualno povećanog otpora pri povlačenju goriva?

Motor je dvotaktni, ali sam pravi mešavinu, tako da kroz creva i filtere prolazi čist benzin.
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Uto, 29 Maj 2018 11:31:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

U vikendima, kao što je bio prethodni, prosto uživam..!
Vreme je bilo pristojno, uz povremene nalete istočnog vetra, ali bez nekih nepogoda. U subotu smo moj stari i ja, poranili sa još jednim prijateljem, da malo zabacimo.

Pošto su oni bili relativno ograničeni sa vremenom, poranili smo i već smo u 05:00 bili na vodi, spremni, i zaplovili smo nizvodno ka sredini Velikog Ratnog ostrva gde smo se i usidrili. Ulov je nakon nekoliko sati i ovog put izostao, a došlo je i vreme doručku pa sam podigao sidro i uputio se ka Lidu. Pristali smo ostrvu iz dunavca, ja sam vezao prednje i zadnje bočne kanape, i bacio se na spremanje doručka u "brodskoj kuhinji", koji nam je izuzetno prijao u tom lepom ambijentu.

Vratio sam se do grada, došao kući po ženu i sina, i vratili smo se na brod. Ranije sam se dogovorio sa Miletom da navrati pošto će biti na vodi taj dan, da zajedno namontiramo solarni panel. Kako smo mi pristizali na marinu sa gomilom stvari, tako je i Mileta stizao i polako vezivao pasaru za Albin.

Što se tiče panela, prvo sam imao zamisao da idem sa panelom od 150W, ali sam u međuvremenu imao prilike da se vidim sa vlasnikom jednog lepog plovila "Terca" u Novom Sadu, i dok smo plovili lagano uz Dunav, ispričali smo se oko svega i video sam da on ima dva panela od po 75W a pritom ima i frižider koji je uvek uključen i to sve radi bez problema. Ja trenutno nemam frižider, i ovo mi je prva sezona sa većim plovilom u kome može da se boravi više dana bez problema, pa nisam hteo da se zalećem i predimenzionišem sve, pošto hoću da vidim koliko sam vremena proveo za kormilom i šta mi je sve bilo neophodno prve sezone. Onda ću lako da dodajem. Tako sam rešio i da uzmem panel od 80W za početak, pa ako bude potrebe, dodaću još jedan takav. Kontroler je od 20A, MPPT, neki najosnovniji koga sam uzeo još možda i krajem prošle godine.

Mileta je stigao sa svojom Istrankom u isto vreme kad i ja, i polako smo se bacili na montažu nosača, i aluminijumskih L profila koji će nositi panel, a držati ga toliko iznad prednje cirade, da ona može nesmetano da se otvara i zatvara:

Kanalice koje postoje u samoj natkabini su manjeg promera, pa nismo mogli da provucemo dva kabla od 6mm2 kroz njih, pa cu morati to da resim na drugi nacin. Nakon par porcija vrućih ćevapa i osvežavajućih napitaka, panel smo namontirali, povezali kontroler, i povezali akumulator. Za to vreme je panel bio pokriven kutijom u kojoj je i došao, i raskačeni su bili konektori. Proveravajući za svaki slučaj temu o solarnim panelima sa foruma, povezao sam prvo sve kablove na kontroler, onda sam povezao kleme na akumulator, zatim sam spojio konektore sa panelom, i na kraju sam skinuo kartonsku ambalažu sa solarnog panela i počelo je punjenje!

Mileta je otišao da veže Istranku na svoju marinu, a ja sam ga pokupio da krenemo u probnu vožnju Smile
Proveravao sam voltažu nekoliko puta i ostao do kasno na brodu da se uverim da sve radi kako treba:

Za sad, struje imam dovoljno, jer nemam velikih potrošača. Najveći potrošač će biti TV, koji troši 38W, što sa potrošnjom invertora dolazi na ukupno 3,5A. Kako se šta bude dodavalo, tako će eventualno doći još jedan panel.

Ove nedelje, nadam se da će na red doći tapaciranje sunđera prednje i zadnje kabine, i nabavka odgovarajuće sudopere, i to je to što se mene tiče, za ovu sezonu.
Ne diram više ništa od toga i sezonu posvećujem dobrom druženju i plovidbi!

Pozdrav svima koji prate forum!
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Čet, 31 Maj 2018 06:58:21    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Dobar dan Uroše

Zadovoljan sam tvojim opisivanjem ( sve po redu ) i praćenjem teksta fotkama.

Sve što radiš na čamcu, lepo je ! Ali samo se malo opusti i nemoj kruto matematički da ispoštuješ elektro energiju. Dozvoli sebi da umesto jednog panela, postaviš dva, pa kada ti elektro energija treba, opušteno je koristi. To je pre svega prijatno za dušu. Jer ti inače kada dođeš na čamac sa kopna, dođeš da se rasteretiš, kako fizički, tako i psihički ( da odmoriš dušu )!

Neka ti remont čamca, bude odmor i rekreacija ... !

Pozdrav od Mome

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Čet, 31 Maj 2018 12:40:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Momo dobar dan i vama,

drago mi je da se javljate na forumu, i da učestvujete u temi.

Vi ste sigurno u pravu jer znam da to govorite iz ličnog iskustva, a savete takvih ljudi, volim da čujem. Ja sam očigledno takvog kova da ne volim da preterujem ni u čemu, i da volim da imam dobre i proverene argumente za neke svoje akcije, ili ulaganja. Drugim rečima, zadovoljan sam kad imam dovoljno. Ne kažem da je to dobro, i da nije nešto što vremenom treba korigovati, ali sam zbog toga ostavio mesta za nadograđivanje solarnog sistema, po potrebi.

Činjenica je, struje ne može da bude previše, pogotovu kad pričamo o sistemu sa solarnim panelima koji ne pune akumulatore konstantno Wink

Verujte mi, ja želim da dođem do toga da mi ovaj jedan panel nije dovoljan, ma ni dva, jer bi to značilo da sam na vodi onoliko koliko želim, i da se čamac eksploatiše za ono za šta sam imao volju.
I dalje sam skeptičan da ću uspeti u tome, zbog raznih životnih prepreka, ali ne odustajem.

Pozdrav!
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Sre, 27 Jun 2018 09:00:46    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Da ne bude da se ne radi,

montiran je vrlo jak LED radni far od 48W, a kompresor i sirena su pomereni na odgovarajuće mesto jer vizuelno nije bilo lepo staviti i sirenu i far na jarbol. Provukao sam svu instalaciju sa krova u kabinu, i sad mi ostaje da postavim sidreno svetlo na vrh jarbola, i povežem sve to sa tablom sa osiguračima.

Vazdušna sirena je osim snažnog jedinstvenog zvuka, i lep detalj:

Iako se radi, gledam da se više vremena potroši u plovibi, druženju i pecanju, pa usput polako sređujem šta nedostaje.
Jutro je bilo vedro, ali prilično vetrovito od strane severozapadnog vetra. Vetar u kombinaciji sa variranjem vodostaja je verovatno uticao i na to da bucov postane oprezniji, pa se nije javljao tog jutra.

Zemun se lagano budi u daljini:

Pozdrav svima.
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pet, 20 Jul 2018 10:55:59    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Od nekadašnjeg brodskog motora, ostao je jedan ventil na dnu korita kod kobilice za dohvat vode. Nikad nije bio vlažan niti je bilo naznaka da se tu nešto dešava, sve do pre 10ak dana, kad je samo počeo da pušta na spoju ventila i korita, kap po kap...Moram priznati da me je to zabrinulo, pogotovu što se desilo tako naglo, bukvalno je jedno popodne počeo da kaplje. Zovi majstore, zovi ljude koji vade čamce, i nađoh čoveka koji ima odgovarajuću prikolicu i koji može da ga izvadi, odradi i vrati za normalno vreme i normalne pare.

Ventil je uklonjen kompletno, jer se ne koristi i verovatno se neće koristiti skoro, a otvor je zatvoren stakloplastikom.

Posto je taj otvor bio na samom dnu, Albin je morao napolje. Na prikolici se vidi njegova prava velicina, a ono sto mi se svidelo, korito je u odlicnom stanju i antialgin je potpuno ocuvan i radi svoj posao kako treba.

Od juce sam ponovo na vodi, idemo dalje...!
seva-2

PorukaPoslao: Sub, 21 Jul 2018 07:32:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Zdravo Uroše

Drago mi je što si aktivan na vodi i što si ekspeditivno rešio problem curenja vode u koritu svoga čamca. I povodom toga, setih se moje Ševe, koja je na dnu kaljužnog dela korita, imala rupicu na zavarenom delu dna korita i stalno se u kaljužnom delu sakupljala manja količina vode. Mene ta situacija nije plašila, niti sam joj pridavao značaj, jer sam posebno preko leta, bio skoro svakodnevno na Ševi. I kako uđem, otvorim vrata motornog odelenja i pogledam količinu vode u kaljužnom delu korita, koji se nalazio ispod samog motora. Ako je količina vode tolerantna ... onda tog dana više na nju ne obraćam pažnju. Ako je dovoljno ima, onda ručnom kaljužnom pumpom je izbacim za minut-dva. I sve je u redu ! Ja sam se bio toliko navikao na prisustvo manje količine vode u kaljužnom delu motornog odelenja, da prosto da nema vode u kaljužnom delu korita ... smetalo bi mi.

Ja sam „perfekcionista“ kao i ti, ali ipak ja sam čamac smatrao mestom za opuštanje i sve moguće tolerancije sam podnosio na Ševi, kada mi je potreban pre svega psihički odmor. Prema ispravnosti transmisije i motora, tu nisam dopuštao tolerancije. Sve je moralo biti u izuzetnom stanju i nije mi bilo teško da se bavim proverom i podmazivanjem dekalamitom, svih nužnih mesta ... Pa čak provodeći deo vremena u kontroli i održavanju motora, kopče i osovinskog voda Ševe, meni je to bilo zadovoljstvo i nikada nisam propustio svoju dnevnu obavezu.

Raduje me što sam uskoro na čamcu Ševa-2. Dosta je bilo inostranstva ( 23 godine ) i hoću da ostatak života provedem na Ševi-2 i na vodama Dunava, Save, Tise i Kanala DTD-a. Sve najbolje i do viđenja u marini „Konoba“. Pozdravi suprugu i malog sinčića. Imaš divnu porodicu i postaraj se da im život bude lep, a i tvoj sa njima.

Pozdrav od Mome Stošića

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 23 Jul 2018 12:49:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala na lepim rečima Momo,

bilo nam je zadovoljstvo što smo imali prilike da se vidimo sa vama i vašom suprugom, i da popričamo uz kaficu na vodi. Drago mi je i da ste na duže rešili problem sa marinom, znam koliko je to mene mučilo pred prošlu zimu, a vas sigurno i mnogo više. Ševa-2 je sjajno plovilo, prava kuća na vodi, a stvari koje ste na njoj uradili su urađene krajnje funkcionalno i pametno. Iskreno, jedva čekam da čujem zvuk motora Ševe-2, izgleda stvarno impozantno Smile

#

Dok su trajali radovi na mom brodu, navratio sam da dobro pogledam dno i da konačno vidim taj ventil koji je pravio problem. Kad sam kupovao brod, već je bio na vodi i nisam imao prilike da vidim kakav je odozdo i nisam znao da li je plastika negde slabija, i koliko je uopšte debela. Sad mi je mnogo lakše jer kad smo uklonili ventil, video sam da je dno Albina napravljeno od debele plastike od sigurno 10mm. Sve ostalo je bilo veoma očuvano, pa mi je sad mnogo lakše kad imam i tu informaciju.

Čim smo Albin vratili u vodu, nastavili smo druženje i plovidbu Dunavom. Lepo se potrefilo da su u subotu na vodu bili i moji prijatelji sa vode, Mileta i Zveki, pa smo se spontano organizovali i našli na jednom mestu preko puta Zemuna, koje od skoro zovemo "Miletina vrba". Dobila je ime jer se Mileta tu često vezivao, i uredio prostor oko nje, da možemo i mi da pristanemo. Iza nje, na obali je par sojenica, pa smo iskoristili raskrčenu obalu i potpalili vatru za talandaru na mestu gde je već ranije loženo.

Isprobali smo domaći proizvod na talandari, dimljenog šarana, i bio je veoma ukusan.
Našlo se tu i malo roštilj kobasica za svaki slučaj Smile

U goste nam je navratio još jedan drugar, sa poznatim čamcem, ali mnogo sređenijim nego što je ranije bio:

Plovidba, druženje i boravak u prirodi su nam veoma prijali, ali smo morali lagano nazad. Srećom, imao sam i pomoć u tome

seva-2

PorukaPoslao: Sre, 25 Jul 2018 14:11:52    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Zdravo Uroše,

Predivno se zabavljaš i ti i tvoja porodica na čamcu. Koliko je lepo biti sa čamcem na vodi .... nisam zaboravio i radujem se što ću već sledeće nedelje biti na Ševi - 2, na Dunavu.

Do skorog vidjenja i druženja ......

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Sre, 25 Jul 2018 14:48:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Za nas koji volimo reku i nautiku, ovo je nezamenjivo Wink

Drago mi je da se polako vraćate vašoj Ševi, i našim rekama, želim vam sreću u tome pa da se vidimo na vodi uskoro.

Pozdrav!
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Uto, 25 Sep 2018 20:06:14    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Druženje na vodi nastavljamo kad god smo u prilici. Nije to baš često koliko bismo mi voleli, ali kad se nađemo, mi to nadoknadimo koliko možemo.

Ovaj put smo našli sebi neki povod, Zveki je nabavio sonar, a Mileta mu je napravio nosač za sondu. Dogovor je da se nađemo kod "Miletine vrbe" da to sve namontiramo i povežemo. Moja žena je taj dan pravila pitu sa domaćim jabukama, pa smo malo odstupili od dogovorenog vremena...

Mileta mi šalje poruku:
"Dje si ti, negde si zaglavio?"

Ja ga zovem, i objašnjavam: "Malo kasnimo ali upravo smo krenuli uzvodno, i ne brini, nosim opravdanje..!"
-"Ajde ajde, mi smo kod vrbe, čekamo vas"...

Dodajem malo gasa, posmatram dobro da li ide neka barža uzvodno i nizvodno, i kad sam se uverio da nema ništa, prelazim lagano na levu obalu Dunava. Posle malo uzvodne plovidbe, primećujem u daljini Istranku i Zvekijev "Alibi". Smanjujem gas i polako pristajem, dok Mileta prihvata pramac Albina.

Za to vreme je Maja isekla pitu, i ja dobacujem njima, evo, stiže opravdanje...! Svi su se obradovali još uvek toploj piti sa jabukama, i nakon toga smo prešli kod Zvekija da montiramo nosač sonde i sonar. Zveki nas je prvo poslužio hladnim "Kvasom", jer on zna da smo mi veoma mrzovoljni kad nema šta da se popije....

Posle malo bušenja, natezanja sa baterijom aku bušilice, hoće li neće li, uspeli smo i sonar je bio namontiran i proveren. Sve je radilo kako treba i Zvekiju je samo ostalo da počisti čamac posle nas, majstora, a nije da nismo pazili...Smile

Dok smo mi to radili, žene su pričale, a mali je našao svoje načine da se zabavi. Mislim da je poplašio ribu u krugu od par kilometara svojim skakanjem i igrom unutar broda....ali svako radi ono što ga čini srećnim Smile

Naišao je i Mlađa sa svojim čamcem, momak čija je sojenica tu gde smo bili vezani, i u maniru dobrog komšije, odmah nas je sve poslužio izuzetnom rakijom...! Mislim da ćemo sledeći put da ga pitamo da nam proda jednu flašu, ako bude imao na lageru Cool

Morali smo polako nazad zbog još nekih obaveza, i pozdravili smo se sa Miletom, Natašom i Zvekijem i krenusmo nazad ka našoj marini.

Vrbu smo ostavili iza nas, a dobro raspoloženje smo poneli sa nama, zajedno sa još malo Mlađine rakije u čaši. Još jedan dan na Dunavu, sa pravim društvom.

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 29 Okt 2018 10:12:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Na čamcu uvek ima nešto da se radi, ali sam sve radove ostavio po strani da iskoristim ovo lepo vreme kad god sam na vodi. Naravno, usput se tu i tamo nešto sredi i doda, ali tako da ne oduzima dan.

Prošli subotu smo Zveki i ja isplovili u zoru da provedemo jutro na reci, i da malo zabacimo. On je prenoćio na vodi, a dogovor je bio da mu se javim ujutru i da se nađemo kod Velikog Ratnog ostrva. Ja sam obećao i neki vruć burek, čisto radi jutarnje motivacije, i stvarno je bio vruć jer su pekaru tek otvorili kad sam ja stigao. Javljam Zvekiju da krene, da se burek ne 'ladi ako već ne mora, i on odgovara da stiže. Palim navigaciona svetla i reflektor, i krećem lagano po mraku koga još nije oterala zora.

Obaram sidro i ostavljam sidreno svetlo upaljeno da bi Zveki znao gde da dođe. Na ovom delu pored ostrva sa plovne strane Dunava, ima fin kanal uz obalu gde je dubina oko 5m cak i pri ovako niskom vodostaju(Zemun 185cm). Tu sam dobro prolazio sa bucovima, a s obzirom na dubinu, mislim da bi su tu našlo još nešto. Zveki stiže, obara sidro pored mene i montira dubinke sa peševima:

Za to vreme, ja sam rasklopio sto, i izvadio još uvek topao burek da doručkujemo. Samo što je on prešao kod mene na Albin, tako je štap počeo da trza! Skače Zveki i prelazi u njegov čamac i udara kontru, štuka, koju je vratio jer je ispod mere:

Stavlja peša, zabacuje dubinku i prelazi kod mene. Kad opet, štap se mrda, pa se smiri....Vraća se na svoj čamac, kontrira, vadi jednog bandara, i kaže meni:
"Znaš šta Uroše, daj ti meni taj burek ovamo, inače nećemo skoro doručkovati...!" Laughing

Tako i uradismo, ali posle toga nije bilo ni jednog udarca...Krenuli smo posle nekog vremena nazad, a ja sam rešio da malo upalim pomoćni motor i da se uverim da sve i dalje dobro funkcioniše.

Tomos je lako upalio(iz trećeg puta), malo se zakašljao a onda ujednačio zvuk, dajem pun gas i guramo uzvodno bez ikakvih problema i to celih 6.5km/h. Nedelju dana pre toga, plovio sam Tomosom po umerenoj košavi, da vidim da li će talasi praviti neke probleme, na primer da ne izroni elisa ili da ga ne zapljusne voda, ali to se nije dešavalo. Samo je mene zapljuskivalo Laughing
Ja zadovoljan!

Bitna stvar koju praktikujem sa Tomosom je da iskopčam džek goriva i pustim ga da potroši svu mešavinu, tako znam da će uvek upaliti posle dužeg nekorišćenja. Video sam kako karburator izgleda kad ostane mešavina u njemu duži period, blokada potpuna...

Bistro!
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3
Strana 3 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016