forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Novi brodić - Albin 25
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
UrosP
Moderator

Pridružio: 16 Avg 2016

PorukaPoslao: Ned, 22 Okt 2017 19:35:11    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Za vikend sam pristupio montazi sonara. Malo sam citao forume i resio da sondu sonara postavim unutar korita. Nabavio sam obican, acetatni silikon za tu namenu. Prvo sam stavio sondu pored camca u vodu da bih video koja je dubina, i da li ce biti neke razlike nakon montaze. Onda sam ocistio deo korita gde ce da bude sonda, i istisnuo celu tubu silikona jer je tu korito pod uglom. Stavio sam je u prednjem delu korita, negde u prvoj trecini da bih imao bolju informaciju o dubini kad prilazim nepoznatom terenu, a i tu mi nije veliki gaz vec tek od sredine pa do kraja, gde ide sa 50cm na 70cm.

Dobra stvar je sto sam imao neku mini libelu, privezak, pa sam sondu podesio veoma precizno. Za sad radi bez problema, a nisam stigao da odem opet kad se silikon osusio, da proverim da li i dalje radi kako treba Smile

Evo kako to izgleda, ribe izgleda da nema na ovom mestu

Postolje sonara je takodje montirano, i uspeo sam da povezem instalaciju od navigacionih svetala. Rade sva svetla, ali su obicne sijalice pa cu da potrazim led sijalice i da to zamenim.

Radovi u toku:

Poslednji izmenio UrosP dana Pon, 16 Apr 2018 10:24:40, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Ned, 12 Nov 2017 13:45:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Juče ujutru sam isplovio po blagoj magli, ali je jesenji ambijent za mene bio prelep. Uputio sam se ka zimovniku gde će Albin provesti ovu zimu.

Dorćol u magli:

Svratio sam do Lida da bih oprao čamac od onoga što su uradili galebovi, i posle sat i kusur ribanja uspeo sam samo da ga dovedem u red, ali ne i da ga kompletno očistim. Na kraju se drška od grube četke kojom sam ribao, presavila na pola...njoj nije bilo spasa kao ni mojoj palubi, za sad.

Uz malo jugoistočnog vetra, zaputio sam se nizvodno ka Dorćolu po manjim talasima Dunava koje je Albin lako peglao iza sebe. Džonika je kao i uvek do sad, radio mirno i ujednačeno, i sa skoro pola gasa, nosio me nizvodno brzinom od 11kmh. Pošto se nalazi iza zadnje kabine, buka motora u kabini je minimalna, toliko da se na leru skoro uopšte ne čuje.

Prilazim polako staroj centrali i ulazim unutra po prvi put. Lako nalazim svoje mesto pored Jaginog "Adriatica 790".
Jagi hvala puno jer mi je javio da kod njih ima slobodnih mesta za zimovanje, i time mi rešio problem zimovnika.

Marina Dorćol:

Poslednji izmenio UrosP dana Pon, 16 Apr 2018 10:24:52, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Sub, 25 Nov 2017 18:33:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Sinoć su mi stigla vrata, i danas smo rešili i da ih montiramo. Dan je bio za uživanje, ali pošto smo imali posla, isplovljavanje smo ipak ostavili za drugi put(nažalost). Prvo smo montirali vrata na zadnjoj kabini, i to je prošlo bez problema. Rešio sam da ih napravim iz dva dela horizontalno podeljena, jer tako vrata mogu da budu otvorena a da ne smetaju kad se sedi ispred zadnje kabine. Gornji deo štoka vrata sam napravio kao policu na koju može da se spusti nešto, telefon, čaša, čašica i to je ispalo baš onako kako sam želeo. Na kraju su došli i lufteri na ta vrata i krajnji rezultat je bio veoma zadovoljavajuć.

Vrata zadnje kabine:

U tome je stigao Mileta, i ocenio da su vrata dobro postavljena i da nam dobro ide, a usput je doneo i oko 1kg "mantija", pa smo navalili i na taj domaći specijalitet iako smo već doručkovali. Dobro nam je došla i njegova pomoć, pa i nešto od njegovog alata, i posle nekih manjih problema, štelovanja i prilagođavanja, i prednja vrata su legla na svoje mesto. Posetio nas je na kratko i Marko, prijatelj sa foruma i marine "ipo", i tad smo već privodili radove kraju.

Radi se na vratima, a i na doručku:

Krajnji rezultat:

Imaće tu još posla oko vrata, ali ima vremena.
Drago mi je što su navratili Mileta i Marko, a ni vrata ne izgledaju loše Wink

Poslednji izmenio UrosP dana Pon, 16 Apr 2018 10:25:10, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 15 Jan 2018 13:34:19    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Prođoše praznici, pa je vreme da se polako krene sa radovima.
U međuvremenu sam nabavio Yamahu autolube od 20 konja da izguramo prvu sezonu, pa da vidim šta dalje. Yamaha ima anlaser, tako da će mi značiti ta opcija za startovanje, ali i za punjenje akumulatora. Džonika je nažalost na oglasima, ali mi dva motora slične snage ne trebaju, pa je to bio logičan izbor. U planu je neki lagan mali motor kao pomoćni.

Balast sam pomerio ka napred, i sad već leži bolje nego ranije:

Prvi planirani radovi se odnose na prepravku platforme.

Pošto se motor nalazi na samom kraju platforme, a daska na koju se kači motor zalazi jedno 10cm ispod platforme, onda se dešava da ta daska gura vodu. Kad je jaka košava, talasi prvo dolaze do motora koji je prilično udaljen od korita, pa tek onda podižu korito, što opet nije baš najpametnije. Zbog svega toga, odlučio sam da preradim platformu tako da motor dođe što je bliže moguće koritu, a da pritom može normalno da se nagne, i podigne čizmu iz vode. Verovatno ću uraditi i nosač za pomoćni motor kad se već radi oko platforme.

Za početak, ideja kako to treba da izgleda:

Pošto nam vreme nije dozvolilo da radimo ovaj vikend, čekamo malo bolje uslove, pa na posao Wink

Poslednji izmenio UrosP dana Pon, 16 Apr 2018 10:25:29, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 15 Jan 2018 14:43:19    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Uroše dobar dan,

Pozdravljam te sa novim idejama ! Jedino što svaka ideja košta, ali donosi i zadovoljstva. A opet ... svako zadovoljstvo se plaća - ovako ili onako ... !

I da li te nove ideje znače, da si odustao od većeg čamca : ( kuće na vodi ) sa stabilnim motorom i ne većom brzinom od 12-15 km. uz Dunav. Da ploviš i uživaš ... !

Pozdrav Moma Stošić

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 15 Jan 2018 15:07:16    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pozdrav Momo!

To mi je i dalje želja, ali ovom brodiću nisam mogao da odolim, još da je u startu imao brodski motor, mislim da bih bio skroz zadovoljan. Ali dobro, i u ovoj opciji sa vanbrodskim imaju neke prednosti ali svakako i mane, počev od potiska i potrošnje npr.

Dobra stvar je što na ovom plovilu i dalje imam opciju da ugradim brodski motor, samo što nisam želeo da izgubim sledeću sezonu baveći se traženjem brodskog motora, ugradnjom i svim ostalim što prati ugradnju motora. Ovako ću sledeću sezonu maksimalno da iskoristim na vodi i da vidim šta mi sve ovaj čamac pruža i kako se ponaša sa 20 vanbrodskih konja Smile

Brodski motor sam inače tražio, zvao sve što se ikad pojavilo na oglasu i ništa nije valjalo, ili nije imalo papire, ili je bilo preskupo. Inače mislim da i sa ovim motorom koji sam sad nabavio, moram imati brzinu od 10-11kmh uzvodno na optimalnim obrtajima, ali to mora da se dokaže u praksi. Treba da sredim komande koje su u ovom trenutku neodgovarajuće, i da rešim instalaciju za startovanje motora i onda sam opet plovan.

Do proleća mi je u planu da se reši struja(solarni paneli i akumulatori), voda i toalet, i onda duži boravak na vodi ne predstavlja nikakav problem.

Pozdrav!
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 15 Jan 2018 15:33:27    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Uroše, prateći tvoja dela na vodi - prepoznajem sebe ! Mom prvom čamcu, iako sam imao novaca kod sebe za veći čamac, nisam mogao da odolim, jer je bio lep i to LEP ... ! Iz ljubavi prema lepoti, žrtvovao sam sebe :

1 - Da bih legao da spavam, morao sam da sednem, pa da se onda uvučem ispod prednje palube gde mi je bio krevet.
2 - U kabini sam mogao da sedim ili da se krećem na kolenima.

I iz moranja prema svojoj visini i udobnosti, napravih tendu sa ciradom u zadnjem delu - gde je se život odvijao ! Ali ljubav prema reci i plovidba po njoj, održala me je nekoliko godina u tom lepom, ali neudobnom čamcu.

I onda sam rešio da kupim čamac u kome mogu da stanujem i stanovao sam četiti godine po celo leto i dve zime sam sastavio.

I danas se rado sećam života na Ševi .... !

Pozdrav Uroše

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 15 Jan 2018 16:09:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Da, i meni se desilo da nisam mogao da odolim, a čak i nisam bio rešen 100% da nabavim veći čamac, već sam krenuo da razgledam da vidim šta bi moglo da dođe u obzir sledeće, ili za par sezona.

Gledao sam jedan metalni kabinaš od 10,5m x 3.1m i baš sam vas konsultovao oko toga. Ispostavilo se da od tolikih dimenzija, sa sve pramčanom i krmenom kabinom, ja nemam ni jedno mesto gde mogu da se ispravim unutra a u prednju i zadnju kabinu moram da uđem skroz pognut....Taj čamac da je imao bolje konstruisane kabine, skoro sigurno bi sad bio moj, jer je imao i odgovarajući brodski motor i ravno korito što su i bile moje želje.

Na ovom brodiću koji sam uzeo, prvo što me je oduševilo je količina prostora u odnosu na taj od 10.5 metara, iako je manji Smile
Ono što mi nije bilo u planu je, gaz i kobilica od 50 do 70cm na zadnjoj polovini korita i nedostatak brodskog motora. Sad mi ništa više ne smeta, samo jedva čekam da zaplovim Smile
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 15 Jan 2018 19:11:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Bravo Uroše Delijo ... !

To je važno ... da jedva čekaš da zaploviš. Sve ostalo će doći jedno za drugim ... !

Pozdrav od Mome Stošića. I voleo bih da porodično krenemo zajedno do Kladova. Tamo u Vlaškoj kafani ja plaćam ceh ... !

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Uto, 16 Jan 2018 11:50:02    Naslov: Odgovoriti sa citatom

I ja bih voleo isto, a za kafanu vas držim za reč! Smile
Mada, moram priznati da mi to iz trenutne perspektive izgleda kao veoma ozbiljna ruta za koju se treba dobro pripremiti i što više čovek ima iskustva na vodi, to bolje...!

Ove sezone ću imati prilike da plovim više i na više dana, pa ću verovatno imati prilike da se sretnem sa košavom i salaukom i na ovom plovilu. Mislim da je lično iskustvo sa takvim "nepogodama" najbolji način da čovek nauči kako mu se ponaša plovilo u tim situacijama, a što je još bitnije, da stekne poverenje u plovilo i njegovo srce - motor. Zbog tih situacija bih bio dosta mirniji da imam brodski motor, pa zato i dalje razmisljam u smeru brodskog motora. O tom - potom...

Krajem proleća planiram da krenem uzvodno, sa još par prijatelja sa vode i njihovim kabinašima pa da se uputimo put Belegiša, Starog Slankamena i Tise. To bi mi predstavljalo veliko zadovoljstvo, a i bilo bi to još jedno novo iskustvo Wink

--------------------------------------------------------

Momo, možda ne bi bilo loše da otvorimo novu temu npr: "Pripreme za dužu plovidbu" ili slično, siguran sam da biste tu imali da napišete dosta toga što bi pomoglo mnogima koje to čeka? O tome je pisano u vašim temama, i to bi bile korisne stvari ako se objedine u jednu temu. Bilo bi još bolje kad bi se u toj temi priključilo još članova koji svakodnevno prate forum, ali retko pišu.

Pozdrav!
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 16 Jan 2018 12:13:37    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Saglasan ... !

#
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 12 Mar 2018 09:16:23    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Prošli vikend je za mene označio početak nove sezone. Isplovio sam iz zimovnika na Staroj Centrali, i uputio se ka Zemunu gde će provesti ovu godinu.

Pre toga je malo prerađena zadnja platforma. Motor je pomeren ka napred da bi bio bliži krmi, i visina motora je prilagođena. Ranije je glavni motor stajao na samom kraju platforme. Takođe je dodat i nosač pomoćnog motora, što je ranije bio veliki nedostatak:

Moj stari je došao taj dan i doneo svoj Tomos 4.5 da ga imamo kao pomoćni, ako zatreba, a i da zaplovimo zajedno. Nismo imali prilike za to ranije, pa je ovo bio dobar povod. Yamaha 20 koju sam uzeo krajem prošle godine je bila na redovnom servisu(impeler, ulje u čizmi i pregled motora) i ovo bi bio prvi put da plovim sa njom. Do sad je samo proverena kako radi, i da li je sve ok sa njom, ali nisam nigde plovio sa tim motorom. Zbog toga me malo brinulo kako će se pokazati, i razmišljao sam o performansama u odnosu na Džoniku, da li će biti poboljšanja, a moralo bi...

Krenuli smo uzvodno, presekli Dunav koji je nosio sve i svašta, i uputili se ka Zemunu. Prvo što me obradovalo je da je motor jedno 2 puta tiši od Johnsona, a ono što me najviše obradovalo je da sa pola gasa idem 10kmh uzvodno, buke nema, potrošnja više nego pristojna, ja zadovoljan! Probao sam ga u svim režimima, i motor je radio bez greške. Brzo smo stigli u Zemun i tu sam još malo isprobavao kako se ponaša sa Yamahom, kako prima gas, koliko mu treba da se okrene, koliko da se zaustavi i sve je to bilo značajno bolje nego sa motorom od 15 konja. Naravno, i veličina elise igra ulogu jer je na Yamahi vidno veća.

Pošto se prva plovidba sa novom "konfiguracijom" dokazala, sutradan smo isplovili porodično tu oko Zemuna, a dan je bio prelep sa malo južnog vetra, takozvanog "Avalca" koji nije ometao plovidbu.

Yamaha gura na prvoj trećini gasa, Albin klizi kroz vodu:

Prva stvar koju ću montirati je sedište, i onda sledi struja, voda i ostale stvari za normalno funkcionisanje. Hemijski toalet je poručen, pa ću da vidim kako će da se pokaže to rešenje.
Toliko od mene za sad Wink

Pozdrav svima koji prate forum!

Poslednji put izmenio UrosP dana Pon, 16 Apr 2018 10:25:55, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 13 Mar 2018 15:46:35    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Bravo Uroše

Podsetio si me na vreme kada sam ja provodio sve svoje vreme na čamcu ... Mart mesec je bio za profilaktiku čamca i eventualne popravke enterijera, ako je šta u toku prošle sezone oštećeno pri noćnom ribarenju ili pri doživljajima u vreme SALAUKE ili plovidbi pri jakoj Košavi. Naravno da je i četka sa farbom osvežavala čamac. Dorađen neki novi detalj u unutrašnjem enterijeru, koji se pokazao neophodnim, čini zadovoljstvo.

Hvala ti i sve najbolje na vodi ....

Pozdrav od Mome

#

UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Čet, 03 Maj 2018 10:16:31    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala Momo!

Prvomajski praznici su dobro došli da se izađe na vodu. Srećom, baš na 1.maj, košava koja je neumorno duvala prethodnih dana, rešila je da taj dan odmori i sebe, i nas. Interesantno, ali već 2.maja je nastavila po starom..? Nema drugog objašnjenja nego da je i košavi, 1.maj neradni dan...!

Ja sam kao i do sad, poranio da dočekam zoru na Dunavu i pripremim sve za ugodan boravak, ali i da se uverim da na čamcu radi sve kako treba i da je sve na svom mestu. Na Lidu je bio nekoliko kabinaša od sinoć, svi zatvoreni i spavaju, ali je bilo i nekoliko šatora. Pristao sam ispod plaže, i vezao se sa strane ostrva ka plovnom putu, da malo zabacim. Verovatno sam probudio nekoliko kampera koji su spavali u šatorima, ali nisu izlazili iz njih, a kasnije sam shvatio i zašto. Roj komaraca se stvorio za 5 minuta oko mene, i ništa nije moglo da ih spreči da dosađuju i ujedaju. Pošto su komarcili radili, a riba nije, relativno brzo sam i napustio mesto i otišao po ostatak porodice.

Kad sam se vratio u punom sastavu na vodu, video sam da se na Lidu broj ljudi bar 5 puta uvećao, i da stalno dolaze novi. Odlučio sam da preskočimo Veliko Ratno ostrvo ovaj put, i da se spustimo nizvodno i dan provedemo na Malom Ratnom ostrvu ako ne bude gužve. Na sreću, nije bilo nikog jer je i dalje veći vodostaj pa je i ostrvo dobrim delom pod vodom. Našao sam jedno fino mesto gde će nam biti hladovina, i to se ispostavilo kao prava odluka, imali smo mir ceo dan, blag vetrić je osvežavao, i napravili smo i prvi ručak na ovom brodiću. Mali je stigao i da odspava a ja da odremam posle ručka u zadnjoj kabini. Uživanje!

Nisam hteo ništa da radim, iako sam imao posla. Hteo sam samo da uživam u miru i prirodi. Setio sam se i kako sam prvu sezonu na Dunavu, praktično izgubio stalno sređujući mali gliser koji sam kupio u to vreme, a na kraju iste sezone ga prodao...Zato sam se prepustio odmoru. 

Predveče smo rešili da se vratimo, i žena i ja smo se složili da nam je boravak tu izuzetno prijao, ali da i meni i njoj podjednako prija plovidba Dunavom, pa su moje misli automatski otišle na razmatranje brodskog motora i vraćanja svega u fabričko stanje. Startovao sam Yamahu, koja je lagano upalila iz prve, ostavio motor da gura u obalu dok sam odvezao kanape i krenuli smo manjim gasom uzvodno, da bi duže uživali u plovidbi.

Taj dan, osetio sam da mi se isplatilo sve što sam uložio u ovaj brodić, i vreme i mnogo truda, i novac.
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Ned, 06 Maj 2018 11:18:41    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Jučerašnji dan prođe bez plovidbe, predvideo sam ga za rad oko instalacija i signalizacije. Vreme je bilo promenljivo, i samo što sam otvorio sve cirade i otvore da se unutrašnjost provetri i rashladi, naoblačilo se, počelo da grmi i počele su da padaju veoma krupne kapi kiše. Zatvaraj sve opet...ali nema veze, pljusak je bio veoma intenzivan, i lepo je rashladio brod. Dobro je došlo i da vidim kako izgleda biti na vodi kad kiša toliko jako pljušti, jer sam razmišljao da li mi treba brisač na prednjem vetrobranu i kakav. Mislim da nije neophodan, eventualno bih ugradio ručni brisač...

Kiša je stala posle nekih 10ak minuta, i nastavio sam sa radom. Namestio sam tablu sa osiguračima i prekidačima, sidreno svetlo od 360 stepeni vidljivosti, snažnu vazdušnu sirenu i još neke sitnice. Montiran je i jarbol za zastavu na krmi, koji može da se skida i stavlja po potrebi. Sidreno svetlo će ipak ići na gornji jarbol, jer mu je tu i mesto, ali ću pre toga morati da prepravim jarbol.

Na vidnom mestu, ali tako da ne smeta, montirao sam protiv-požarni aparat, a pored njega stoji tablica sa brojevima telefona hitnih službi, rečne policije, vatrogasaca, lučke kapetanije itd. U planu je svakako i ormarić u kom će stajati osnovni lekovi, tj apoteka za čamac.

Nabavljen je i solarni panel, akumulator, hemijski toalet. Moram dobro odrediti mesto solarnom panelu, tako da ne bi remetio otvaranje prednje i zadnje cirade. To će biti izazov, ali rešenje će se naći Wink
Uskoro će biti registracija, tako da će brodić dobiti i svoje ime.

Za kraj, jedna umetnička:

Bistro!
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci
Strana 2 od 3

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016