forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Zima na reci
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Ned, 22 Nov 2009 10:28:33    Naslov: Magla na reci Odgovoriti sa citatom

Gospodo Forumasi i gospodine Tatanga, dobar Vam dan zelim.

Videvsi fotografije i saznanje da ste sa gos-in Dimom plovili, pa cak i po maglovitom vremenu, setio sam se nekih svojih dozivljaja na vodi, a u uslovima magle. Ja, kao i Vi , dobro vladam camcem i ne bojim se da i u losim vremenskim uslovima zaplovim, ako je to potrebno. Medjutim ovo su bila dva ekstremna slucaja, kada sam vladao kontrolom nad camcem, ali u veoma malom procentu sigurnosti.

Prvi put je to bilo, kada smo ja i Aca "Cela" buksirali njegov 13 metarski camac iz Novog Sada za Beograd sa mojom Sevom. Zbog niza neplaniranih okolnosti, okasnili smo i morali smo da zanocimo u Sremskim Karlovcima. A bio je Novembar mesec i toga dana, jutro je osvanulo sa maglom kao testo. No bez obzira na maglu, morali smo da krenemo, zato sto smo bili vezani sa vremenom iz drugih razloga. Moj drugar Kepena, nas je tog jutra obezbedio sa par kilograma mesa, sveze zaklane svinjetine, koje smo usput przili u tiganju na plinskom sporetu i doneo nam je hleba i meke komove rakije za kuvanje. Ma previ drug, obezbedio nas je kako treba. A bezbednost plovidbe, jedino smo mogli da povecamo, time sto je Aca stajao na pramcu svoga camca i eventualno, ako bi nesto primetio na vodi, imao je zadatak da mi javi, odnosno da znak, jer smo se mi medjusobno videli. Procenat bezbednosti je bio mnogo veci, zahvaljujuci meni, jer sam poznavao plovni put Sremski Karlovci-Beograd, napamet. Do tada sam mnogo puta plovio tom marsutom i danju i nocu. Skoro svaki vikend. Jedini po meni veci rizik je bio, kada smo par puta morali da presecemo plovni put. I sa srecom, stigli smo u Beograd bez svega, cega smo se bojali.

Drugi put, Ja i Aca Debeli, buksirali smo Sevu-2, sa starom Sevom za Obrenovac, iz marine u brodogradilistu "Tito" ( kod buvljaka ). Na postavljanje osovinskog voda i motora, a ja sam morao sutra za Moskvu, tako da odlaganja nije moglo biti. A tog jutra na Savi, debela magla. Ma cini mi se nije se videlo dalje od 5 metara. Poucen prvim slucajem, Debelog sam postavio na pramcu Seve-2 i krenuli smo. Imao sam u planu, da zbog napera kod tolpane, negde kod "Geneks"-a presecem Savu i predjem uz desnu obalu, koju cu zatim da pratim, pored splav-kucica tamo negde do Ostruznice, a onda ce se verovatno i magla razici. I kada smo bili u nivou "Geneks"-a, izgasio sam Sevu, da bi smo culi, da li neko ili nesto plovi Savom u nasem okruzenju, za nas veoma interesantnom. Posto smo se ubedili da nema nikoga, nasta nam je ukazivala opsta tisina, startovao sam motor i pod malim uglom skrenuo ka desnoj obali preko puta, a zatim ispravio kormilo i dodao gas. Vise nista nismo videli i pored toga sto smo napregli sva cula. Belo i samo belo. Kroz izvesno vreme, kada sam ocekivao da vidim neku splav-kucicu na desnoj obali, pred nama se ponovo ukazao "Geneks". Iznenadjenju nije bilo kraja. Drugi put smo ponovili i uspesno presli reku.

Bilo je interesantno i toga se secamo i dan-danas, ali i iz tog razloga, na Sevi-2 ce biti ugradjen radar, da se ubuduce ne oslanjam na srecu i u svoje iskustvo.

Pozdrav Moma S.
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Ned, 22 Nov 2009 20:30:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Po najvecoj magli na Dunavu sam prelazio i to godinama jer sam prakticno ziveo na reci.Malo ribario,pecao,"curio" kako bi rekao moj prijatelj Nikola Vukusic iz Zemuna.bez kompasa svaki prelazak je cista lutrija a i sa kompasom treba paziti da ga ne stavis na dno metalnog camca kao moj drug Zivko pa je na taj nacin oslabio uticaj zemljinog magnetnog pol pa onda dva puta pokusavao da predje ali uzlud.Imao je srece i dobro uvo pa se nekako dovukao na pocetno mesto.doziveo sam neverovatne stvari prilikom kontakta sa maglom na vodi i zakljucak je da tu nema improvizacije.bez preke potrebe ne izlaziti na vodu.I ne paniciti.
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
TATANGA

Pridružio: 29 Maj 2006

PorukaPoslao: Ned, 22 Nov 2009 22:46:11    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dragi Momo i Dunavko,

ovi nasi dozivljaji sa maglom su u najmanju ruku interesantni, a da nisu opasni bili bi i smesni. A sto se dezorjentacije tice, ja sam i pored odlicne elektronske navigacije dva puta skrenuo sa zadatog kursa jer sam vise verovao svojim culima nego preciznoj spravi, srecom brzo sam se ispravljao. Naravno i Dima je svo vreme proveo na palubi osluskujuci sta se desava u magli. Ovo novo iskustvo je svakako veliko i od znacaja, ali ponavljam u buduce plovidba po magli bolazi u obzir ako je i samo ako je to preko potrebno. Cini mi se da u ovakvim situacijama na vodi prestaje do tada steceno iskustvo, a pocinje uticaj srece. A sreca je koliko ja znam promenljiva kategorija.
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pon, 23 Nov 2009 09:49:16    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Gospodo, TATANGA i dunavko.

Potpuno se slazem sa Vama, da na reci, kada je magla ne treba izlaziti. I sami ste svedoci, da Dunavom plove veliki plovni objekti, koji se takoreci i ne cuju. Koliko puta mi se desilo, dok sam vozio nocne rine, vidim gabaritna svetla samohodke, a zvuk motora odsustvuje. Samo penusanje vode na pramcu, a motori se cuju, kada vec prodje. Tako da na svoja cula osloniti se, veliki i neisplativi je rizik.

Iz razloga da bi mi camac bio vidljiv i u uslovima smanjene vidljivosti, ofarbao sam ga u kajsija boju. Doduse sada momentalno je ta boja izbledela od "UV" zraka ( obmanuli me pri kupovini farbe ), ali kvalitetna daleko upadljiva boja i jaka gabaritna svetla, narocito vrsno svetlo, kada je camac na sidru, mislim da je obaveza i potreba. Jer na rekama, s obzirom da smo sada drzava bez mora, je sve vise plovila, a polaganje za upravljanje njima, je sve vise "na casnu rec". A sto se tice kabinasa, odnosno camaca za duzi boravak na vodi, elektro uredjaji za bezbedno kretanje i utvrdjivanje pozicije camca, je pod obavezno.

Mislim da je to i Vase misljenje.

Pozdrav Moma S.
dunavko

Pridružio: 16 Apr 2008

PorukaPoslao: Pon, 23 Nov 2009 18:38:14    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Evo jedan foto iz zime 2002-2003 kada je led na Dunavu u Ritopeku bio veci od 50%.Vidi se moj mali camac sa 4.8 i mala izmaglica iza.Tada smo vozili slalom oko santi da bi presli na drugu stranu reke.Od riba je "radio" manic uz obalu.Ja sam ga susio i moram da priznam da neme bolje ribe za susenje od manica,za mene bar.

Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Pera GARMIN

Pridružio: 10 Jan 2007

PorukaPoslao: Uto, 24 Nov 2009 21:51:34    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Tatanga,
hvala na pominjanju Embarassed

Odavno tvrdim da GPS i radar treba koristiti po danu i lepom vremenu, dok ih potpuno ne savladate, pa i posle toga. Samo takvo iskustvo omoguava da se u situacijama poput ovih iskoristiti "elektronika" u pravoj kombinaciji sa iskustvom, i bezbedno stigne do cilja.

Ne pominju me svi po dobru ovih dana, na jednom od guraa koji koriste Garmin radar sam danas namestio privremeno zamensku antenu, dok im ne vratim sa servisa njihov "veliki" GMR-24, koji ih je izdao usred magle, pa su se po GPS-u i "oseaju" provukli do sigurnog veza. Srea pa su bili blizu, a ja imah na raspolaganju zamenski ureaj, pa mogu da nastava svoj posao kako je planirano.

Pomona sredstva za navigaciju treba svakako koristit, ali sa prirodom nema igranja. Zato se uvek udim kad u sred noi pored mene protutnji samohotka ili gura bez osnovnih sredstava - fara, radio stanice... sa poluispravnom signalizacijom... o radaru da ne priam... Valjda njih Bog uva, kada ih ve gazde teraju na vodu bez opreme...
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
LJilja Radmanovic

Pridružio: 06 Feb 2009

PorukaPoslao: Uto, 24 Nov 2009 22:34:33    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Gos-in Maksimovic, dobro vece.

Svi znamo da su radari neophodni za bezbednost nasih plovila i camaca u plovidbi, a u uslovima smanjene vidljivosti. To je neminovno. Medjutim, nemojmo da "od drveta ne vidimo sumu". Svaka cas ljudima koji upravljaju samohodkama. To su "vukovi plovidbe", ali STA TRAZE NOCU KROZ MALE VODE? Treba u stvari reorganizovati zakon o plovidbi, jer su se uslovi veoma izmenili u odnosu kada je sadasnji vazeci zakon pisan. I naravno nepodmitljivu kontrolu instalirati, tamo gde se ocekuje narusavanje zakonskih propisa. To je moj dragi Maksimovicu LEK, a pribore cemo kupiti, najvise radi sebe.

Pozdrav Moma S.
TATANGA

Pridružio: 29 Maj 2006

PorukaPoslao: Sre, 25 Nov 2009 10:28:53    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Bez obzira na sve opasnosti koje prate zimsku plovidbu ( sa ili bez uredjaja za navigaciju ) ja najvise volim upravo zimi da plovim. Jos ako pada sneg i ako je brod propisno zagrejan i ako ima nesto da se pregrize, pa sta mi vise treba u zivotu... Dobro sad nesto i da se popije, vruce po mogucstvu.
seva-2

PorukaPoslao: Sre, 25 Nov 2009 12:27:19    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Gos-in TATANGA

Procitavsi Vas komentar, podsetiste me na zivot na vodi u camcu, u zimskom periodu. Ja sam sa Malisom, a povremeno je i Ljilja dolazila ( kada je bilo suncano vreme ) na Sevi-2 proveo dve zime. Doduse nismo plovili, jer sam radio na uredjenju unutrasnjeg prostora, ali grejanje nisam iskljucivao, tako da je bilo veoma prijatno za boravak. A posebno kada se przi sveze meso ili riba, pa ceo unutrasnji prostor camca zamirise.

Posto se camac non-stop grejao, a na koritu jos uvek nije bila uradjena termo-izolacija, oko camca se voda nije mogla da zamrzne, oko 30-tak santimetara po sirini, tako da sam kroz taj prostor spustao mrezu i stalno imao sveze ribe. A onda se zna:"u ujlu pa u vinu".

Divlje parke i liske sam hranio svakodnevno, tako da su se skoro i pripitomile. Plivale su po vodi pored samog korita, a patke su znale da dremaju na nogostupu camca a galebovi na ogradi. Ljilja je donosila veze sa raznim semenjem, gde su senice i stiglice, cvrkutale i hranile se. Bilo ih je prelepo gledati iz camca pod tendom na terasi, gde smo drzali zakacene veze.

Lep je osecaj, boraviti na camcu i u zimskom periodu.

Pozdrav Moma S.
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 17 Jan 2014 13:21:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Tema zasluzuje vise paznje ... !
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 12 Jan 2018 20:35:21    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

I bilo je i trajalo je ... ! I svi bi da se ponovi ... a ono traje i bez da se desi ... !
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 od 5

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016