forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Tiger Shark ponovo plovi!
Idi na stranu Prethodni  1, 2

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
UrosP
Moderator

Pridružio: 16 Avg 2016

PorukaPoslao: Sre, 17 Maj 2017 14:24:00    Naslov: Odgovoriti sa citatom

E razmišljao sam o tome, pa ću verovatno uzeti u narednom periodu. Verovatno bi značilo pogotovu kad nisam sam. Video sam šta ima kod Buse, pa samo da odlučim Smile
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Sre, 17 Maj 2017 14:51:22    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

... jer čim uđem na čamac moje raspoloženje se momentalno promeni na bolje !

Uroše ... samo ti se kaže ... ! I stremi većem kabinašu, a taj motor zadrži kao pomoćni motor ... !

Reci mi da li si doživeo na vodi ( ne na obali ) SALAUKU, odnosno GORNJAK vetar !?

Pozdrav Moma Stošić

#
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Sre, 17 Maj 2017 14:56:32    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Momo, nisam još, o tome znam samo onoliko koliko sam ovde mogao da pročitam.
Mišljenja sam da ne bi bilo pametno da dočekam salauku na vodi sa ovim čamcem, pa za sad i ne isplovljavam ako vreme nije "čisto".
seva-2

PorukaPoslao: Čet, 18 Maj 2017 07:37:29    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Pametno Uroše.

Ja sam odrastao na selu i naravno da je selo imalo uticaj na moje vaspitanje. Kada sam kupio mali kabinaš, nije mi padalo na pamet da kada se "spusti" salauka, da je to opasno i za opstanak malog plovila na površini vode. Sticajem okolnosti, prvu SALAUKU sam upoznao na reci Savi i spasio sam se nasukavši se na obalu odakle je duvala salauka.

Onda sam počeo da se raspitujem i da tražim literaturu o "opasnim vetrovima"!

I sve jedno nisam umeo da eskiviram nevreme, sve dok nisam svojim iskustvom upoznao na nebu, kada se sprema nevreme. Nebo je kao "čitanka", ako znaš da čitaš !

Uostalom, najbolja je škola "iskustvo"i sve će ti se samo reći.

Dao bih ti nekoliko saveta, kako da se pripremiš za nevreme ! S'obzirom da se nevreme javlja iznenada ... a to znači da kada počne nevreme ti više nemaš
vremena za bilo kakve aktivnosti u tvoju korist! Zato uvek na čamcu imaj dobro teško sidro i jak i dugačak konopac, vezan za bitvu. Sve što imaš na krov, mora biti izvezano i najbolje je naći zaklon iza obale iz kog pravca duva vetar. Uostalom kada doživiš prvu ozbiljnu salauku na Dunavu, sve će ti se kazati !

Pošto si ti najčešće na Velikom Ratnom Ostrvu ( na lidu ) i kada se spuste crni oblaci tamo iznad Radeckog, pali motor i beži iza ostrva preko puta Neboišine kule, a budi vezan za obalu Ostrva. Ili pobegni, ako ima mesta iza nekog od šlepova.

Od košave ( zna i ona da se razbesni ), najbolje ti je sklonište, tamo gde se postavlja most na ostrvo.

Pozdrav Moma Stošić

#
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Čet, 18 Maj 2017 14:07:26    Naslov: Odgovoriti sa citatom

seva-2 ::

... i najbolje je naći zaklon iza obale iz kog pravca duva vetar....

Eto, ovo mi možda ne bi palo na pamet u toj situaciji, a može da bude od velike koristi! Isto tako znam da nemam dovoljno dobro sidro, već imam sidro "mačku" od oko 3kg, pa i to moram regulisati pre nekog dužeg izlaska na vodu.

Hvala vam na savetima, mnogo znači imati nekog iskusnog da posavetuje !
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 19 Maj 2017 06:57:51    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Ja sam Uroše takođe od starijih ljudi učio kako i šta u određenim situacijama. I to je za mene bila OSNOVA znanja. Međutim, najviše sam verovao svojim iskustvima, mada i ta iskustva su bila bazirana na već dobijenim savetima.

A naučen sam od moga oca Vidana da uvek na čamcu imam osnovne rezervne delove za motor, ali i za čamac. Na Ševi sam uvek nosio dva jednako teška sidra, sa kvalitetnim konopcima.

Ploveći, uvek sam se starao da pomognem kolegama nautičarima. Svaki put kada sam naišao na čamac sa posadom da ga nosi voda, prišao bih i sa megafonom pitao da li im treba pomoć. Pomoć sam ukazivao svima, bez obzira da li ih poznajem ili ne. Mnogo sam osigurača poklonio za elise.

Primer : U Đerdapu, vraćamo se ja i Ljilja sa Ševom iz Kladova i plovimo za beograd i kod naselja Dobra, vidim ja ribari sa dva čuna pokušavaju da otkače mrežu koja im se zakačila. Ali slabe "četvorke" i ne uspevaju. Priđem im ja sa Ševom i pitam treba li pomoć ? Obradovali su se i dobacili Ljilji konopac od mreže, koji je ona vezala za krmenu bitvu Ševe i ja sam dodao gas i iščupali smo mrežu. Pitali su me koliko treba da mi plate, što sam ja odbio i pozdravili smo se i rastali. Iduće leto, desilo se da smo ostali na spavanju u Dobri i ujutru još smo spavali kada sam čuo neki zveket na zadnjoj palubi i Mališa je istrčao, ali nije lajao. Ja sam takođe za njim došao na krmenu platformu, a tamo je stajala kofa puna sa ribama. Shvatio sam da je to bilo "hvala" od ribara kojima sam prošle godine pomogao !

I tako, Uroše, pričaćemo kada se vidimo. Pozdrav od Mome Stošića

#
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pet, 19 Maj 2017 14:14:01    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Taj događaj je baš nesvakidašnji i topao - ljudski... I kako onda da se čovek ne oseća lepo na vodi, a kasnije i na kopnu? Druga je to dimenzija, i utiče na čoveka pozitivno.
Primetio sam recimo, da kad krenem na vodu, pa dok dođem do marine ja vozim brže i nervoznije da bih što pre stigao, a kad se vraćam sa vode, vozim polako i opušteno, propuštam po potrebi druge ljude da se uključe, i ne žurim! Smile

Za rezervne delove se slažem, i gledam da na čamcu uvek imam dovoljno osnovnog alata za motor, i sitnica kao što su creva, šelnice, ekseri, šrafovi i slično.

Nadam se da se vidimo uskoro na vodi, pa da tamo nastavimo priču Wink

Pozdrav!
seva-2

PorukaPoslao: Sub, 20 Maj 2017 16:17:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Zdravo Uroše. Svi smo mi u istoj hemisveri i vremenskoj dimenziji i svima nam se isto dešava, samo kada nam dođe vreme sadašnje. Vidim da si uporan i verujem u tebe da ćeš imati i sebi odgovarajuću lađu i biti nagrađen uživanjem

Moj drug Aca Debeli, jednom prilikom mi je otkrio tajnu osećanja ! Dođemo nas dvojica jednom prilikom na Ševu-2, koja je bila u radu i kada sam se popeo na prednju platformu i osetio sam neku lepu i dobru promenu u meni i kažem ja Aci o tome. A on mi kaže : "Sve pare koje si do sada dao za izgradnju čamca, sada su se isplatile ... !" I bio je u pravu ! Tako da i kasnije kada sam ulagao pare u daljnju izgradnju, bile su opravdane !

Što se tiče rezervnih delova, uvek sam ih imao više no što meni treba, jer razmišljao sam : zatrebaće nekom kolegi nautičaru, što se ne jednom i dešavalo ! Sve rezervne delove sam imao u jednoj metalnoj kutiji ( od municije ) i nosio sam je kao da će mi trebati danas ili sutra, a dešavalo se da po par godina je nisam otvarao ! Ali neka je tu ... !

Prijatno popodne svima koji čitaju ovaj FORUM i tebi Uroše i tvojim najbližim.

Pozdrav od Mome Stošića

#
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Ned, 21 Maj 2017 19:52:28    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Lepo je to primetio gosn Aca !

Koliko god mi bili svesni toga, kad neko to tako fino primeti i uobliči, onda kao da sve dobije veći smisao.

U zdravlje, i prijatno veče i vama.
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 19 Jun 2017 10:19:39    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Pre neki dan sam malo unapredio bezbednost na čamcu tako što sam ugradio sigurnosni prekidač za gašenje motora:

Ono što je zgodno je i što može bez vađenja "ključa" sa vezicom, da se ugasi pritskom na crveno dugme. Vezano za bezbednost na vodi, naćiće se i jedan manji PP aparat uskoro.

Inače, dosta sunca i temperatura Dunava od 22-24 stepena, su pogodovali razmnožavanju algi, pa ću morati da odradim još jedno ribanje korita, ali ovaj put mnogo detaljnije jer mi je brzina drastično pala, što naravno uzrokuje povećanje potrošnje goriva. Džoniku nema potrebe da komentarišem, mašina i po Cool

Pozdrav!
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016