forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Vojne Bašte

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
UrosP
Moderator

Pridružio: 16 Avg 2016

PorukaPoslao: Sre, 03 Maj 2017 11:57:01    Naslov: Vojne Bašte Odgovoriti sa citatom

Forumaši dobar dan!

Prošle nedelje sam se potrudio da završim neke stvari oko čamca. da bih za vikend konačno krenuo u plovidbu do dela Dunava koji ljudi zovu "Vojne Bašte". Na to sam strpljivo čekao celu jednu sezonu, iako je to samo 5-6km udaljeno, jer sam prošle godine bio opremljen sa Tomosom 4.5, i nekako mi nije delovalo dovoljno bezbedno da se upustim u tu "avanturu".

Rukohvate sam namontirao, sve je izuzetno čvrsto i leglo je kako treba, motor podignut za dodatnih 1.5cm u vis jer sam video da i dalje vuče vodu kad izglisira, trim podešen, Džonika vožen više puta do sad u svim režimima i nije pokazivao nikakve probleme. Dodao sam i filterčić goriva, jer koliko god pazio, u rezervoaru se stvori neka prljavština ili masnoća...

#

Stižem na čamac, Džonika malo teže pali prvo paljenje, tačnije, povlačim kanap već sedmi put a on ni da se javi...
Negde na 10-om povlačenju gubim strpljenje a on odjednom upali i radi najnormalnije...! Pripisujem to hladnom jutru(4'C), i razmišljam da možda nisam lepo nadrukao gorivo, ali brzo to zaboravljam, odvezujem se i krećem uzvodno.

Vetra nema mnogo, na vodi opet samo Geša alas i ja, javljamo se jedan drugom i nastavljam pored Zemunskog keja. Čini mi se da motor ne radi na punom gasu što mi stvara neki neprijatan osećaj pogotovu što znam da još malo treba da presečem plovni put. Odjednom osećam da se gas malo smanjio pa onda opet malo pojačao, ne želim da rizikujem jer vidim i jedan potiskivač nizvodno na vidiku i odlučujem da stanem uz desnu obalu Dunava blizu samog Pupinovog mosta. Odvrćem svećice, one suve, elektrode tamno smeđe boje, baš kako treba. Hlađenje motora uvek usput pratim, i znam da radi sve vreme kako treba.
Sumnja mi odmah pada na filter goriva, jer mi je prodavac dao filter prečnika 6mm, a moja creva su 8mm(čak i na pumpi goriva i karburatoru) pa sam ja dodao komad creva od 6mm na njih da bi sve leglo na 8mm. Radio sam to već, ali na Tomosima i nisu se bunili Smile

Povezujem crevo od pumpice do rezervoara direktno, bez filtera, palim motor, krećem uzvodno a Džonika konačno peva na punom gasu!
Prvo što sam pomislio, čim pristanem na levu obalu ima da doručkujem! Malo me je zabrinulo ovo...ali sad je sve ok.

#

Teren mi je nepoznat a sonar nisam mogao da koristim jer mi je ista baterija poslužila za aku-odvijač kojim sam montirao rukohvate pa je bila prazna. Pratim na telefonu kartu Dunava sa grafički prikazanim dubinama na programu OpenCPN i prolazim bez problema. Čamac inače ima mali gaz a idem polako i ubadam veslo na nekim deonicama koje su mi sumnjive.

Ulazim u rukavac u Vojnim Baštama između dva ostrva i ostajem bez reči...
Takvu lepotu još nisam imao prilike da vidim na Dunavu, a donekle sam siguran da ću se tek nagledati lepota na Dunavu.. Mir, tišina i zavetrina.

Da ne pišem dalje, slike će vam preneti deo te lepote.

Nakon par sati provedenih tamo, spustio sam se levom obalom Dunava skoro pa do ušća sa Savom, jer sam bio siguran u motor a i ta obala mi je bila nepoznata, do sad...!

#

Džonika gura na malom gasu i nije mnogo bučan, ali su ptice ipak bile glasnije:

seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Pet, 05 Maj 2017 07:06:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#
Bravo Uroše i hvala ti za ovako lepe fotke "Vojne Bašte"!

Pozdrav Moma Stošić

#
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pet, 05 Maj 2017 07:59:07    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Hvala Momo, i nema na čemu!

Bilo bi mi žao da to nisam zabeležio slikama. Sa druge strane, možda ovakve "repotraže" članova foruma pomognu nekom ko je nov na vodi, da se odluči kojim rutama da počne sa osvajanjem Dunava, ili, da mu daju podstrek...?

Nadam se da ću ove sezone uspeti u planovima, i postaviti koju sliku sa Malih Voda, i Belegiških Ada. Wink
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 05 Maj 2017 08:32:14    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Uroše, koristi foto-aparat i kameru maksimalno dok si mlad. Ja sam napravio životnu grešku smatrajući dok sam bio mladji, da mi fotke nisu nužne, već da mi je važno da sve što proživim da sam proživeo, a ne fotografisao se. Danas opisujem svoje doživljaje i koliko bi mi značilo da imam i fotke da podkrepe te događaje koji su bili više nego interesantni u odnosu na današnji način života.

Pozdrav od Mome Stošića

#
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pet, 05 Maj 2017 09:05:04    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Mislim da ste u pravu, iako se i ja postavljam u tim situacijama na način da želim da doživim te događaje u potpunosti, i da mi ne kvari atmosferu nikakav aparat i fotografisanje, pogotovu kad je neko druženje u pitanju.
Opet, na kraju bude mnogo lepo kad čovek ima neke slike sa takvih dešavanja pa može da ih pogleda kad god se seti toga...ili još bolje, živi materijal.
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 29 Maj 2017 08:57:58    Naslov: Odgovoriti sa citatom

U subotu sam ponovo posetio Vojne Bašte, ovaj put sa sonarom. Ko se uputi tamo sa dubljim gazom, neka bude pažljiv jer je dubina na ulazu i izlazu bila oko 1.3m. Inače u samom rukavcu do leve obale, dubina se kreće od 5-7m.

Nego, Džonika mi je nešto teško upalio, mada ga nisam koristio skoro dve nedelje. Imam osećaj da mu gorivo iz nekog razloga otežano stiže do cilindara kad odstoji toliko dugo, jer sam verglao a on se nije javljao uopšte, i onda je upalio i radio normalno. Nakon toga, ako ga palim 15 puta, svih 15 puta će da upali iz prve. U vožnji se najnormalnije ponaša.

To sa paljenjem se dešava samo ako stoji baš dugo, kao u ovom slučaju.
Ako neko ima savet, ili nešto što bi pomoglo oko prvog paljenja, dobrodošao je Wink

Pozdrav!
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 29 Maj 2017 14:08:48    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Uroše, dobar ti dan želim.

Pritisak goriva iz rezervoara do karburatora daje membranska pumpa, koja dobija silu prilikom okretanja motora. Tvoj motor je starog datuma proizvodnje i instalaciona creva od rezervoara do karburatora motora je postala tolerantna. Prema tome ili da izmeniš kompletnu instalaciju, što ti ne bih preporučivao ( džabe trošiš novac ), ili svaki put pre paljenja, ako imaš "AC" pumpu, napumpaj benzin ili preko ručne pumpe koja se šakom napumpava, ili na kraju ... skini klemu sa svećice i potegni nekoliko puta kanapom starter i onda vrati klemu na svećicu i uglavnom tada će lakše da upali.

To nije kvar motora, to je starost instalacije za benzin. I nadam se da nisi ostavio benzin od prošle godine za ovu godinu da ga koristiš !?

Pozdrav Uroše od Mome.

"
UrosP
Moderator

PorukaPoslao: Pon, 29 Maj 2017 15:03:21    Naslov: Odgovoriti sa citatom

Dobar dan Momo i hvala na pomoci.

Gorivo je novo, i uglavnom napravim mesavine koliko je dovoljno za taj dan i sledecu plovidbu tako da ne stoji dugo. To sto kazete za instalaciju goriva je moguce. Ne mogu da znam u kakvom je stanju membrana pumpe goriva, pretpostavljam da nije u mnogo losem stanju jer problem imam iskljucivo kod prvog paljenja, i to u slucaju da nije koriscen vise od nedelju dana.

Inace, creva od rezervoara do motora, kruskica i prikljucak su novi i drze pritisak kad se nadruka gorivo. Creva koja idu unutar motora od prikljucka do pumpe, i kasnije do karburatora su njegova i ne znam koliko su stara, ali na oko izgledaju dobro.

Ma mislim da nije nista strasno, sve dok on kasnije pali na zub i ide kako treba.
Mozda hoce da me natera da ga cesce koristim...? Smile

Pozdrav!
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Strana 1 od 1

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016