forum
NAUTIČKI FORUM

FAQ - Često Postavljana PitanjaFAQ - Često Postavljana Pitanja   TražiTraži   Lista članovaLista članova   Korisničke grupeKorisničke grupe   Registruj seRegistruj se 
 ProfilProfil   Proveri privatne porukeProveri privatne poruke   PristupiPristupi 

Regate - druzenje i plovidba
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... 15, 16, 17

Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi
Pogledaj prethodnu temu :: Pogledaj sledeću temu  
Autor Poruka
seva-2

Pridružio: 11 Dec 2008

PorukaPoslao: Ned, 23 Nov 2014 09:39:29    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi

Na Regatama se svasta desava ! - 16

Razgovor se rasplamsao i secanja se probudila, te su podkrepila osecanja, a sa njima i odgovornost ne samo kapetana Regate koji su oficijalno najodgovorniji za tih 10-tak potopljenih camaca i pretrpljenog straha kod mnogih ucesnika u toj Regati, vec i svih nas koji smo upravljali sa svojim camcima, ne preduzimajuci odgovarajuce mere u odnosu na bezbednost svojih camaca i posada istih u situaciji koja se desavala ne na tren, vec nekoliko sati u okruzenju Ade Cibuklije, a na prostoru gde Kosava caruje od kako je sveta i veka !? I nisam mogao da precutim, a u grudima mi se javio neki revolt i osecaj krivice, a ja se ipak dobro secam tog dogadjaja i secam se svog licnog osecaja u camcu ( Mala Seva ) i jednostavno sam morao da ovde prisutnima objasnim moj osecaj u tim dramaticnim trenucima i moje licno ponasanje u desavanju svega toga !!

- Regata 1984-te godine je jedna od regata Ilustrovane Politike koja mi je ostala u cistom secanju, jer sam je prizeljkivao godinu dana pre polaska same Regate, a i uzbudjenje je moje bilo veliko ! To mi je bila druga Regata po redu mog ucestvovanja, a vec sam imao dosta dobra iskustva u plovidbi sa camcima. Godinu dana pre toga sam plovio do Kladova i znao sam da je za plovidbu kod Ade Cibuklije otvorena opasnost: vetar zvani Kosava ! I u druzenju sa Ramskim ribarima, saznao sam da pored Ade Cibuklije je najsigurnije proci ujutru, odnosno pre podne do 10 h, a vec za kasnije zavisi od temperature i pritiska vazduha, usled cega se redovno pojavljuje vetar zvani Kosava ! Noc u Kostolackom kanalu je bila za pamcenje. Cak i komaraca nije bilo ! Ujutru, gledajuci kako se Regatasi razvlace, a i rukovodstvo Regate ne mari za vreme, pocelo je nesto da me steze u grudima kao neka vrsta iscekivanja, a pre bih rekao da je strah bio u pitanju ! Zar da ovako lepo drustvo nastrada od vetra, koji opasno zna da duva samo na tom mestu kod Rama i nigde vise na celom predvidjenom putu Regate je zanemarljiv. Mog prijatelja Borislava Vucetica iz Radio Beograda inace vrsnog radio amatera sam pitao i poverio mu da me je, ako zakasnimo sa polaskom, strah od vetra kod Rama ! A on mi rece da ce ovog puta biti sve kako valja i da metereolozi ne ocekuju za danas vetar na podrucju Rama. Verovao sam u njegove reci, kao i uvek, ali kako sam izasao na Dunav nejaki vetar iz pravca kosave me je zabrinuo, pa sam cak i prijatelju sa Regata Duletu Manolitu i njegovoj gospa Jeli, rekao da se drze blize mom camcu i da se ne boje, vec da plove i pamte ovu regatu !

Nalepnica "Regata Ilustrovane Politike" je za mene jedna vrednost koja nije na prodaju,
ali kad -god je vidim, vraca me secanjem u jedno proslo vreme za koje kazemo da je bilo
lepo vreme i sto je najvaznije ... bili smo mladi ... !

- Pa dobro Momo, sto se nisi obratio nekome od Kapetana Regate !? Pita me zabrinutim pogledom Jova Antonijevic ! A ja sam nastavio :
- Ajde Jovo sta bi se promenilo da sam tada tebi rekao da ostavimo polazak Regate za sutra ujutru rano !? A Jova me je pogledao i rekao mi :
- Nista Momo ! Sve jedno mi bi smo otisli pa da je neznam ko rekao ne idite ! ! Secam se, jednostavno je takvo bilo raspolozenje ! I Kapetan Ika je potvrdio :
- U pravu ste vas dvojica ! Lepo provedena noc i jos uvek dosta alkohola u glavama ne malog broja regatasa, a opravdano iscekivanje jos i jos lepseg provoda, je kao magnet uticalo na sve, tako da se krenulo stihijski i tu komanda vise nije vazila ! I posto su svi bili zainteresovani ja sam nastavio :

- Kako sam sa vecom grupom regatasa izasao na Dunav, sve mi je bilo jasno ?! Prosto sam bio uveren da nas na Adi Cibukliji ceka kosava u svom elementu ! Jedna grupa iskusnih regatasa je odmah krenula pored desne obale, koja ih je dovoljno stitila od vetra, a ja sam krenuo za Arianom! Do pred regatu sam postavio novu tendu na Maloj Sevi i dok sam je radio, razmisljao sam o svakoj sitnici da me sacuva od zapljuskivanja talasa nosenih jakim vetrom ! I radoznalost, ali i uverenost mi je davalo slobodu da bez straha zaplovim u susret vetru. A i prilicni broj camaca je takodje drzao kurs Arijane, pa sam se i ja osecao slobodnim ! Seva je poigravala na talasima i sve je islo nekako ! Medjutim kako smo prosli Zavojsku Adu, nastao je pakao! Dve paralelno vezane Tomosove-cetvorke su malo-malo pa iskakale iz vode. Pramac je uspesno preskakao prvi i drugi talas ali kako je naisao treci, Mala Seva bi zaronila u njega. Sva voda talasa je prelazila preko krova i tende i slivala se u Dunav, a ja bih tada ponovo video regatase oko mene. I bilo je strasno, da ne kazem i opasno, a ja sam plovio radostan, sto sam dobro predvideo i uradio tendu, tako da u camac nije ulazila voda i mada se prelivala preko krova ! I odjednom me je nesto udarilo jako snazno slevog boka Umalo nisam pao sa stolice za kormilom. I nisam se dugo pitao sta se desilo, jer sam video Istranku, camac Duleta Manolita i gospa Jele. Naime, Jeli je palo napamet da mi pridju i da mi dodaju skuvanu tursku kafu, a Dule soskele uz pomoc talasa udario je tako u Malu Sevu, da joj je slomio sleve strane talasnjacu. Posto je namera bila pravo drugarska, a posledice nisu predvidjene, malo sam psovao, ali sam uzeo ponudjenu kafu i rekao Duletu da se drzi dalje od mog camca, inace necu imati cime da se vratim kuci !? I sve ostalo je bilo kako je bilo, uglavnom kada smo uplovili u Vlajkovacki kanal, cinilo mi se kao da sam sleteo na pistu, posle nevremena. I dok sam vezivao Malu Sevu za obalu, prisli su mi trojica Slovenaca, majstora iz Tomos-a. I kazu da oni imaju praksu sa nevremenom na moru u okolini Kopra, ali dok su sada plovili iz Kostolca za mnom, 4-5 puta su se oprastali samnom, jer sam sa camcem vise puta nestajao u talasima i kako kazu : caste ima caste nema ! Ja sam im izneo domacu sljivovicu i rado su prihvatili da se pocastimo za mirnu vodu ! A Jova Antonijevic je primetio :

RAMSKA KRIVINA je poznato mesto ne samo medju nauticarima, vec i u saobracaju unutrasnje plovidbe ! Jedni kazu
"opasno mesto", a drugi da je mesto "za koje je potrebna sreca" !? A ja bih samo dodao, da na takvim mestima sa
prirodnim anomalijama, znanje i iskustvo uvek ostaju pobednici !

- Svi se secamo tih Slovenaca. Bili su u pratnji Regate nekoliko godina, a onda im je to postalo skupo ! A Ika me je pitao :
- Nego reci mi ti Momo, da li ti se jos nekada desilo da preko talasa prelazis Ramsku krivinu !? A Ceca iz svog camca je slusala razgovor i nije mogla da se uzdrzi :
- Nego sta je i to radi neodgovornih da ne pricam dalje ! U stvari one godine kada je Moma pristao da ja i Brana i Grba sa njegovom Spasom podjemo sa njim, odnosno sa nasim camcima do Kladova, ali u drustvu ! Zajedno jer smo se o tome dogovorili jos preko zime ! I tog leta, posle nekoliko dana lepe plovidbe, prenocili smo u Kostolackom kanalu i krecemo mi ujutru dalje, a Moma ide napred sa Sevom, a ja i Brana za njim na dvadeset metara rastojanja. A Grba pametni, on ce da malo uziva na suncu pa ce nas on stici vec !?? Zna on da smo planirali nocenje na Srebrno Jezero i stici ce nas ... kaze ! I odjednom dize se salauka, a mi smo vec bili svratili kod skele u Ramu, da se kupamo na pescanoj plazi i da sacekamo Grbu. I pricaj ti dalje Momo ! Ja znam da sam se ubila plakajuci kada si ti otisao po njega sam, a po onim ogromnim talasima ! I Ceca je uzela maramicu, jer je ponovo pocela da place secajuci se tih trenutaka, a ja sam onda nastavio da pricam ono sto niko od prisutnih nije znao, ali me Buca pretece pitanjem :
- Sta je taj Grba uradio za svoju bezbednost na tim velikim talasima i da li se negde zaustavio !?

- Ne sve sto je uradio uradio je naopako nego inace ! Prvo kada je pravio drveno korito camca, isplehovao je samo sastav izmedju prve i druge daske ! Jer to je dovoljno i netreba mu vise da trosi alu-trake i eksere !? I kada su ga uhvatili talasi, bas na tim sastavima gde ga nije isplehovao, ulazila je voda u camac. I umesto kada su mu pocele da plivaju stvari u camcu, da je naredio svojoj zeni Spasi da uzme neku serpu i izbacuje vodu iz camca, ona posto ne zna da pliva, popela se na krov camca !!? I Grba pravi fatalnu gresku posto se nasao u najgoroj situaciji koja moze da mu se desi u plovidbi, on jos predpostavljam, nesvesno stavlja sebe i njegovu Spasu u jos gori polozaj time sto umesto da se nasuka na Adi Cibukliji, on se drzi plovnog puta i da ga nisam video sa dvogledom, ko zna dokle i koliko bi jos uspeo da plovi ! I Lasla Balasa je prica iznervirala i pita on nervozno :
- Pa jesu li se to dvoje jadnika na kraju spasilo !? Toliko glupih propusta za kratko vreme, a na opasnom mestu !?
- Ja, kada sam ih video dvogledom, shvatio sam da im se korito davi i odmah sam po njih otisao Sevom i spasio ih !

=====================nastavak sledi================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:23:24, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh
Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 05 Dec 2014 12:53:09    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan zelim gospodo Forumasi !

Na Regatama se svasta desava ... ! - 17

Zivu diskusiju na obali Sebes-Foka, prekinuo je Brana Cecin, koji je doneo punu serpu sa ispecenim rostiljem od svinjskog mesa i uz svojeobrazni komentar :
-" Dakle, ovaj Mirko Dzibra je i "aljav" i "brljiv"! Uredu je da smo bez pitanja iskoristili tudji gril, ali bar ne moramo da ga ostavimo u neredu ! A Mirko, 'em razbacao visak uglja okolo, 'em hteo je i iskorisceni zar i pepeo da ostavi, a kada smo mi dosli sve je bilo cisto !" A Ika je pitao :
-" Pa gde je sada taj Mirko !? Jeli ispekao meso koje sam mu ja dao !?"
-" Ma jeste i ostavio sam ga da ocisti sve za sobom !" Kaze Brana i stavio je serpu sa mesom na sredini jednog od dva stola. Njegova Ceca je izasla iz svoga camca i donela ciniju sa proslogodisnjim ajvarom, lepo rasporedjanim u ciniji i preko svega naseckanim belim lukom i prelivenim zejtinom i stavila je pored serpe. Inace je to salata koju ja obozavam ! Ljlja je donela pletenu korpu punu narezanog hleba i male servirne tanjire i nozeve i viljuske, koje je svako za sebe uzeo i taman na vreme se pojavio i Mirko Dzibra sa jos jednom serpom rostilj mesa. I svi smo seli oko stolova, a Radenko je posluzio rakiju svakome ko je hteo. Naravno Dzibra se prvi latio rakije, rekavsi :
-" Dok sam pekao meso tamo pored vatre, skroz sam "presusio"!" I nazdravio je svima ... i svi su mu "otpozdravili", k'o sa cim je hteo i imao u casi. Neko sa pivom, neko sa vinom ili rakijom, a ja sa koka-kolom. Ceca je otvorila obe serpe i u jednoj je stavila dugacke rostilj - viljuske, a u drugu je stavila supacu, namenjenu za sipanje iseckanog srnog luka. A u vazduhu rostilj meso je zamirisalo i otvorilo nam apetite. Prvo smo meso predlozili Kapetanu Iki Petrovicu da se posluzi, pa zatim Kapetanu Tozi, pa Jovi Antonijevicu itd. Na kraju smo svi pred sobom imali u tanjirima dovoljno pecenog mesa i naseckanog luka propitanog sokom od vruceg mesa pecenog na cumuru i nastao je tajac i svi smo se "grabili" za crni luk, vise no za meso ! A matori Milisav Cekic je progovorio :

ROSTILJ se svagda tretira u drustvu, ali dobar rostilj u mnogome zavisi od raspolozenja prisutnog drustva ... !

-" Al' ste ga "uboli"... svaka vam cas'! S'cim ste ga bre usolili da je ovako ukusno !?" A Mirko Dzibra je objasnio :
-" Vrlo jednostavno i to sam i ja naucio od Mome ... ! Dok je meso jos sveze ispanglovano ili na parcice iseceno, umesto soli ... usoli se "vegetom", dobro se izmesa i ostavi se najmanje 15 minuta da se "propita"! A onda se pece na jakoj vatri ! I to je celi recep't !"
-" U zivotu do sada, kroz celu Jugoslaviju, ne znam kafanu gde nisam bio ... ali ovako ukusno meso nisam nigde jeo do sada ! A luka ... nije uopste ljut, a propitao se u soku od vruceg mesa, pa ne znam sta je sladje ! Kaja je ovo sorta luka ?" Pitao je Milisav, a s'obzirom da smo pre regate ja i Ljilja isli u selo i otuda smo doneli ovaj luka. Pa sam ja Milisavu i odgovorio :
-" Secam se davno je to bilo ... u mom selu Rutevcu, moj komsija i dobar prijatelj Novica Mechic je jednog proleca rasadio nekoliko hektara crnog luka ( seme iz Holandije )! Seljaci k'o seljaci, poceli su sa prepricavanjem, kako je Mechic napravio gresku i da ce mu se na kraju nista nece isplatiti. A oni su nastavili tradicionalno po malo : psenicu, kukuruz, suncokret, secernu repu i papriku naravno. I vecinu tih proizvoda koje proizvedu, pojede im njihova stoka ! I stize jesen, a oni para u dzepu jedva za lek', a kod Mecica kamioni dolaze, utovaruju srni luka kao jabuke i Mecicu puni dzepovi para ! Tada je moj otac od Mechica uzeo nekoliko kilograma tog luka i od tada iskljucivo proizvodi Holandski luk, sa karakteristikama : jak' miris, socan, a nije ljut'! A sa vrucim mesom se odlicno slaze ... kao sto se iz izlozenog da' videti !" I naravno dok se lepo jelo, pricalo se o hrani, a Laslo Balas je priupitao, gde sve plovi "ova" Regata !? Kapetani su se pogledali medjusobno... k'o ce prvi da prica, a Mirko je "uzeo slovo":

REGATA, a na Regati bez pica ne biva ... ! I tako i treba ... vredi da se ljudi opuste tamo gde im je lepo !

-" Od Beograda Dunavom do Slankamena i usca Tise. A onda od Titela pa Tisom do Beceja i poseta staroj becejskoj prevodnici ! I dalje najprirodnijim i jednim od najlepsih kanala DTD-a. i prolazak kroz brodske prevodnice je poseban dozivljaj do Sombora. Od Sombora dalje se kretalo najlepsim vodotokovima koje je ljudska ruka stvorila, a priroda ih posle malo uredila. Ovi kanali su jednostavno prelepi i za plovidbu, ali i sto se tice biljnog i zivotinjskog sveta u tom smislu i pticijeg sveta. Dok plovimo drustvo nam prave caplje, patke, cigre i lastavice... ! I pitam se samo, kada ste zadnji put' videli laste u ovolikom broju !? A ovde na kanalu, na stotine lete ispred nas. I evo nas i ovog puta u Sebes Foku, gde nas okruzuje prelepo vikend naselje ! Zasto je ovde sve lepo !? Zato, jer ljudi koji ovde dolaze, zive u ovim krajevima i jednostavno vole da im je lepo i trude se zato ... ! Ovde se zatim izlazi preko Alfelove prevodnice na Dunav i onda svi plovimo nizvodno. Tu je zatim poseta Backoj Palanci, naravno i nocenje u Tikvari. Onda je pred nama poseta Novom Sadu i njihov Dunavcu i "Kamenjaru"! Zatim su pred nama mesta i ko ima vremena, moze se zadrzati sledecih 15-tak dana na Cortanovackoj Adi, koja nudi na samom gornjem spicu lepu pescanu plazu ! Zatim, tu su i Krcedinske Ade i sirok izbor za kompletno kampovanje na duze vreme ! Ostrvo Janda je takodje interesantno mesto za kraca ili duza zadrzavanja ! Dunavac i Usce reke Tise su veoma i tradicionalno zanimljiva mesta za duzi boravak, jer tamo ima sve sto nam treba !? Ne mnogo nizvodno je kanal Karas preko puta Surduka, gde se dobro love sarani ! Na 1200-tom kilometru je jos jedno dobro mesto i za ribolov i za duze kampovanje su Belegiske Ade ! Blize Beogradu je zatim Dunavac kod Crvenke, ili mesto gde kampuju samo oni koji znaju za to "dobro" mesto ! Vojne Baste su odmah tu, a do Beograda imamo jos Veliko Ratno Ostrvo ili Konjsko Ostrvo malo nize kroz Dunavac !" I Mirko se prihvatio voljenog piva, a ja sam mu se obratio sa primedbom :
-" Mirko, sve si lepo rekao i u kracim crtama, ali si sektor posle Batine "preskocio" sve do Backe Palanke, a to je negde oko 135 kilometara plovidbe Dunavom ! Propustio si predivne Dunavce, Rukavce i Meandre i sve to u oblasti Kopackog i Apatinskog Rita i razliva !" Primetio sam, a Mirko je zakljucio :

Prepoznatljiv Regataski camac ... "plovim i sve svoje sa sobom nosim" ... !

-" Momo, ja znam sve te kanale, rukavce i razlive, jer sam svedok mnogih tvojih i Ljiljinih "putesestvija", odnosno nisam se na Regatama do sada razvezivao od Sevinih zadnjih bitvi ! A Regatasi kako izadju iz Bezdanskog Kanala na Dunav, k'o da ih je neko "razvezao" i svi punim gasom zure nizvodno dok se ne umore i udju u "Tikvaru", odnosno u Backu Palanku, gde je nocenje predvidjeno ! A mi smo posle svake Regate, zahvaljujuci tvojoj smelosti i Sevinim performansama, koje su zadivljujuce, odmah posle Apatina obilazili smo toliko tih razliva, pa cak tvojom smeloscu i nocili u tim plitkim kanalima i barama i proveli se "za prichu"! Jeste da si nas odveo i do Osijeka i tamo spavali u njihovoj marini i naravno posto smo bili markantni, upoznali smo se tamo sa dobrim ljudima ! I nabavku voca i povrca, kao i hleba i provijanata, obavili smo tu na obali gde im je inace glavna pijaca ! A Regata nikada nije usla u Osijek, a grad se nalazi uz Dravu na svega 21 kilometar od usca u Dunav ... !?" Mirko je svo vreme govoreci posmatrao nase Kapetane i Jovu Antonijevica, koji su inace organizatori Regate ... !

Pozdrav od Mome Stosica

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:23:43, izmenio ukupno 7 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 15 Dec 2014 20:04:40    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava ... ! - 18

Mirko Dzibra je u sali voleo da bez losih namera u razgovoru provocira ljude ne uzimajuci u obzir koga voli ili koga ne voli !? A narocito ako ima pored sebe jos i ljude koji pasivno ucestvuju u tom razgovoru, odnosno samo slusaju, onda on i ima kome sta i da prica. A tema koju je Mirko kao slucajno hteo da nametne izmedju u ovom slucaju organizatora Regate, zaobilazno sam eskivirao jer sam znao da se tada oni nisu mnogo pitali, vec su im s'politicke vrhuske dali ukaz gde mogu a gde ne mogu da se grupno sa camcima krecu i usmerio sam razgovor na bolje tehnicke detalje Regate koji su nam svima interesantni i pricom necemo uspeti da pokvarimo sebi apetit nad tako dobrim rostiljem koji je bio u toku !
-" Gos-in Kapetane Iko ... Sta je to po tvom misljenju sto privlaci ljude da izdvajaju svoja znacajna sredstva i prave ili kupuju camce, male brodove i glisere sebi !?" A Ika mi je odgovorio bez zastajkivanja i mucanja:
-" Ljudi inace imaju moc da pogledom ustanove i opredele da li je nesto lepo. A lepota Rukavaca i obala punih vegetacije, zatim peskoviti sprudovi na rekama, su samo deo onoga sto pruzaju reke i koje ne samo time mame nauticare da ih osvajaju malim brodovima i camcima, ploveci, ribareci ili kupajuci se ! Ako im se zatim odredjenog dana recimo ne plovi, imaju mogucnost da se provode lepse nego "na vikendicama", u njihovim "marinama" ili na vodi "na sidru"!" A Kapetan Toza je primetio malo manje raspolozen za lepo i mozda realisticniji :
-" Medjutim i Ika i svi vi ovde na okupu, dobro znate da je reka i "cudljiva"! Krije ona mnoge opasnosti i zamke, koje ponekad' mogu da dobro zamisljen, ali ne zavrsno pripremljen plovidbeni poduhvat, da pretvori u pravu "moru"! I to narocito kod onih nauticara, koji imaju manje iskustva i nedostaju im informacije u vezi sa plovidbom ! A sto se tice vas samo da vas podsetim da reku morate postovati i nikada da podcenite zakone reke !? I da bi uzivali u carima reke, u plovidbi po njoj ili u ribolovu reku morate upoznati toliko, da se nauticko iznenadjenje koje bi uticalo na bezbednost vasih malih brodova ili malih camaca, zatim posade i drugih ucesnika u plovidbi oko vas, da se svede na minimum ! A Radenka je zainteresovala tema o plovidbi, pa je snamerom da iskoristi znanja i praksu prisutnih Recnih Vukova, nasih dvojice Kapetana, ukljucio se u razgovor :

- Posto sam ja pionir druge polovine 20-og veka, a nase reke i razlivi, kao i camci su me privlacili od ranog detinjstva ! Tako da sam se svo vreme aktivno trudio da nadjem knjige ili casopise o recnoj plovidbi, snamerom da bih nesto vise saznao i naucio. Medjutim takvih novina ili casopisa nije bilo ! Kad bolje razmislim kao i sada !? A tada je bio jedan jedini casopis i zvao se Nautika ( Zagrebacko izdanje ) i izlazio je iz stampe jedanputa godisnje u sezoni godisnjih odmora, pocetkom Avgusta i znam da sam isao ujutru rano u Beograd, do trafike kod Politike i uspevao sam da kupim Nautiku i skoro celu bi je procitao u autobusu do Kovilja. Medjutim u njoj je bila zastupljena plovidba iskljucivo po moru. Jeste da su jedan - jedini put 81-ve godine rezervisali osam stranica svog casopisa i poklonili paznju vec dugogodisnjoj Regati Ilustrovane Politike! Isto tako su sledece 82-ge godine opisali putesestvije 81-ve, dvojice mladih Zagrebcana ! I imena sam im zapamtio za svagda : Marinko Shegedin i Zoran Lok ! Svaka im cast ! Veselim glasom je Radenko zastao i osvezio se hladnim pivom, koje je Ljilja samo sto donela iz Seve. A ja sam nastavio pricu :
- U pravu si Radenko ! Reke skoro da uopste nisu ni spominjali, ali ja sam upijao lepe opise eventualnih kvarova kod Tomos motora i kako se otklanjaju. Zatim o sidrima sam mnogo naucio iz Nautike! Pa prvu pomoc su kvalitetno opisali i ja od tada, svake godine kupujem nove inekcije anti viperina ( protiv ujeda otrovnih zmija ) i nosim u frizideru pod obavezno. I mnoge druge lekove naravno ! Zatim uzivao sam u njihovim objasnjenjima kako se remontuje polovni camac i koje se farbe i kako upotrebljavaju !? Onda o bezbednosti pri plovidbi, jeste da je sve vazilo za more, ali moglo je pametno da se primeni i na reci !

====================nastavak sledi================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:25:33, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Sre, 24 Dec 2014 14:33:15    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava ... ! - 19

- Kad me put nanese u Beograd, potrazicu vas u tim vasim marinama, da ne kazem sklonistima, jer vi ste drustvo kvalitetno i ne lupate gluposti i ne pricate zalopojke, kao ovi nasi seljaci ovde ! Nadam se da cete mi dati adrese da!? Na kratko se prijavio Laslo Balas, pismen i pametan covek, skojim imamo jednu istu karakternu crtu koja prica o nama, a to je ljubav prema prirodi koja podrzava i sve obuke i na kraju i ucenje o prirodi, koja je svakako starija od nas. A Sava Rackov se zagledao u Iku Petrovica, svog "Novosadistu", kako svoje Novosadjane Sava zove u sali i pita naseg dragog Kapetana Iku:
- Vec nekoliko godina se druzim sa Ljiljom i Momom i sta cemo drugo na regatama, no da pricamo svoje dozivljaje od ranije ili izmedju dve poslednje regate !? Ja iskreno da vam kazem, uzivam slusajuci o njihovim putovanjma i lepim pricama o dogadjajima sa tih putovanja. Oni uz Dunav nadju i svrate i oplove Dunavce, koje ja i ne primetim ploveci Dunavom. A oni citavu pricu ispricaju o tim posetama:Dunavaca, Meandara, Rukavaca i razlivima u Ritovima ! Pa cak kada je visoki vodostaj i u mrtvajama znaju da uplove, gde ja i ne bih smeo ni peske da svratim, jer znam da su tamo vode veoma plitke, a kada presuse, sledeci priliv je tek kroz nekoliko meseci, a ja to ne bih zeleo nikada da mi se i u sali desi. A kada cujem o lepim provodima u tim "rizicnim" vodama osecam se onda siromasnim za toliko tih iskustava i krivo mi je, a opet ne smem da rizikujem ! A Mirko Dzibra je uskocio sa svojim zapazanjem :
- Prosle godine, ja sa camcem vezan za Sevu i pred nama Sremski Karlovci i taman sam hteo da doviknem Momi da zastane i uzmemo neko hladno pivo u kafani na obali, kad on smanji gas i naglo skrenu ka sredini, odnosno napravi krug i uplovi u rukavac, koji mi na prvi pogled i nije bio nesto lep. A za krivinom, kada je Moma u hodu izgasio motor i zatim oborio pramcano sidro, bio sam zadivljen lepom trskom, sevarom, lokvanjima belim i zutim, vodenim ljuticem i drugom vegetacijom koja je cinila lepim to okruzenje. I taman htedoh da pitam razlog svracanja u taj rukavac, kad evo ti Mome skoci sa prednje palube, a za njim i Malisa, a Ljilja stoji na nogostupu, smeje se i rukom se krsti ! I tu smo proveli nekoliko sati u bistroj i toploj vodi kupajuci se, pa cak smo i lopte igrali medjusobno, dok je Malisa jurio za loptom. Zatim smo posli iz rukavca u Dunav i zaustavili se u obalu nesto nize ispod marine i kafane na obali. Ali smo zato zatim seli za topolovim stolom u kafani u dobroj hladovini i popili i hladno pivi i rucali riblje corbe, koje je Steva Bozic, Momin i Ljiljin prijatelj sam napravio, pa cak je sa nama i on rucao ! I sve to Mirko isprica brzo i zivahno, a oci su mu od uzbudjenja blistale ! A onda je Ika odgovorio na postavljeno mu pitanje Save Rackova :

Malo znanja ... mnogo srece ... i to po nekada prolazi ! ... Ali samo po nekada ... a to nije resenje !?

- Lepi rukavci i obale obrasle razlicitim rastinjem, kao i peskoviti sprudovi, su samo ukrasi reka koje vas camdzije mame da ih osvajate svojim prisustvom sa camcima i malim brodicima ploveci i ribareci, ali i kupajuci se na pescanim sprudovima. Pa i ako niste zeljni plovidbe iz bilo kojih razloga a ono vi odete u svoje marine, otvorite svoje camce i skuvate sebi kafu i prosto sedite i odmarate se. Ili kako Mirko kaze uzivate! Savo ... na tvoje pitanje, Mirko je delimicno odgovorio svojom pricom o jednom dogadjaju u Sremskim Karlovcima. Moma i Ljilja su ti verovatno govorili da oni izmedju dve regate mnogo puta plove i do Sremskih Karlovaca. I oni "samo po sebi", a to si sada i cuo iz Mirkove price, poznaju tamo i ljude i teren. Vidis, Mirko na taj rukavac ne bi ni obratio paznju, ali bi sigurno svratio u kafanu zato sto je na samoj obali i vidi se sa reke ! A ovako sa Momom i Ljiljom se i kupao u toploj i cistoj vodi, a onda i pored piva i rucao riblju cotbu, koju je Bozic ( i ja ga poznajem ), sam skuvao i rucao zajedno sa njima. A to je s'Momine strane "poznavanje terena", sto je vrlo vazno za zivot bez iznenadjenja odnosno boravak na vodi, tj. reci Dunav. A Dunav je cudljiva reka, koja krije mnoge opasnosti i zamke, koje po nekada mogu i dobro isplanirani boravak na vodi da isporemete i da se boravak pretvori u pravu moru. Ja sam se sa Momom i Ljiljom prvi put' upoznao na Regati pre ne znam tacno koliko godina. Secam se tih nocnjih razgovora gde je Moma postavljao meni pametna pitanja, za koja su svi nasi sagovornici okolo cutali i "upijali" ih ! A ja sam bio ubedjen da je pred Momom "velika volja" i perspektiva plovidbe ! A kasnije se ispostavilo da je on samo "utvrdjivao" znanje, a to je svakako za pohvalu, jer na Regatama obicno u razgovoru mnogi se trude da pokazu da su "pametni" !? I filozofiraju i niko nece da "pita" ( da ne ispadne glup ) !? A po meni ... to su ljudi nedovoljno iskusni i njima se i dogadjaju nezgode na vodi ... !"

==================nastavak sledi================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:27:00, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 19 Jan 2015 21:41:58    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Dobar vam dan gospodo Forumasi !

Na Regatama se svasta desava !? - 20

Suton se polagano pretapao u noc, a Mirko je doneo iz svog camca fenjer i postavio ga u sredini izmedju nas sviju. Svetlo sa fenjera je u ovom slucaju bilo imitacija vatre na koju smo svi navikli tradicionalno boraveci na obalama reka i kanala ! Ali ovog puta niko od nas nije hteo da sa vatrom izgori lepo pokosenu i odrzavanu travu, tako da je fenjer bio za dojam prava stvar! Raspolozeno drustvo medjusobno poznatih ljudi, posle dobre vecere i sitih stomaka a uz dovoljno ica i pica, moze biti samo onakvo kakvo je sada na obali kanala Sebes Foka ! A odlicno je u to sam siguran i razgovor dalje "tece"! A sa temama razgovora smo "bogati", tako da nam i zabava razgovora nije bila na odmet. Naravno u svakoj grupi ima provokatora kojima je provokacija dusevna zabava, pa i Mirko "Dzibra" pokusava da provokativnim pitanjima isprovocira nase prisutne kapetane Regate, koji su fiktivno naravno odgovorni kako za sadrzaj Regate, tako i za sve Regatase i plovnu tehniku ! Po meni iz dosadasnjeg iskustva, provokativni razgovori se razlicito zavrsavaju !? Po nekada i nemilom svadjom, tako da sam postavljenim pitanjem Kapetanu Iki i Kapetanu Tozi, otvorio za nas nauticare i vlasnike malih brodova, ne samo zanimljivu vec i poucnu i ozbiljnu temu razgovora :
-" Ljudi, dozvolite da iskoristimo prisustvo i raspolozenje nasih dragih Kapetana i da nam oni ispricaju njihova iskustva, a koja bi nam bila od koristi, recimo sa Dunava !?" Svi su za trenutak zacutali, pa cak i Mirko je prestao da se smeje i svi smo obratili paznju i po instiktu pogledali u nase Kapetane. Kapetan Toza se na to' nasmejao i primetio je :
-" Vas verovatno interesuje "plovni put" Dunava !? Ako je tako, onda da znate da Dunavom mozete ploviti od Sulina sa obala Crnog Mora, pa do ( kako se administrativno kaze do Regensburga sa plovnih 2.379 km. ), a prakticno je Dunav plovan do ulaza u Kanal Majna - Dunav sa plovnih 2.411 km. I kanalom Majna - Dunav, plovidba se nastavlja do Severnog Mora!" Toza je zastao otpivsi pivo i verovatno cekajuci neko interesantno pitanje od nas "camdzija", a Ika je nastavio :
-" Plovni put od Crnog Mora do Severnog Mora je ukupno 3.505 km. Od toga, kako je Toza rekao 2.411 km. Dunavom, zatim kanalom Majna - Dunav 171 km. onda rekom Majnom 384 km. i rekom Rajnom 539 km. Inace Dunav je povezan sa plovnom mrezom Reka i Kanala Zapadne Evrope, tako da Francuzi iz Pariza mogu plovnim putem da doplove u Novi Sad ili Beograd i to ploveci rekom Senom, pa rekom Ojse do Selde, onda Seldom preko Rajne i Majne do u Dunav, a Dunavom kuda im ugodno !"
-" Koliko je kilometara vodenim putem Beograd Pariz ?" Pitao je Brana !
-" Negde oko 2.600 km. Ali proci tu marsutu, pravi je dozivljaj za dugo pamcenje ! Rekao je Ika i nastavio :
- Ja sam kao mlad covek voleo da plovim Dunavom, Tisom i Kanalima DTD-a! I nisam propustio ni jednu-jedinu priliku i plovio sam mnogo. Ali kada sam posao sa brodom u Gornji Dunav, preko Madjarske, Slovacke i Austrije i kada su me docekali fasadno lepi gradovi mnogi mostovi ali i obale samoodrzavane i nigde nema kesa i flasa plasticnih, vec se prisustvo coveka prepoznavalo sa nekih besprekornih 18 prevodnica i plovni put bez trave, kao i providna voda Dunava tek tada sam prepoznao sasvim sasvim drugu kulturu i drugi svet, koga su pre svega cinili ljudi, koji su i ovde kao i svuda nosioci kulture zivota! Ali kakvog !? A Dunav je reka Zivota i jos samo htedoh da napomenem da Dunav svojim tokom prolazi kroz razlicite reljefe i razlicite klimatske zone koje uticu na njegov vodostaj u toku kalendarske godine !

Autenticna fotka : Kapetan Ilija Ika Petrovic sa Mirkom Dzibrom, negde
na nekoj od Regata "Ilustrovane Politike" !

===============nastavak sledi=====================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:27:45, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 27 Jan 2015 01:48:48    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava !? - 21

Nasi dragi Kapetani, sa strucnim informacijama o Dunavu, nisu imali sagovornike, jer svi mi koji smo iz razloga ... Dunav sam prvi put video kada sam imao 7 godina, ali me je ta po mom shvatanju "ogromna reka", impresionirala i zainteresovao sam se za nju kroz zivot sve do svoje 21-ve godine, kada sam i prvi put' zaplovio Dunavom, a dotle sam citao o Dunavu sve sto je moglo da mi "padne" saka. I od 1974-te pa sve do danas, bez duzih pauza ( radi posla ), druzim se sa Dunavom i upoznao sam ga u velikom procentu. Samim tim' saznao sam da sam u stvari medju ogromnom vecinom ljudi koje je Dunav inspirisao da stvaraju remek dela, a mene je inspirisao da napravim camac sa svim meni ugodnostima za lep zivot od penzije do kraja zivota ! A znam da medju inspirisanim su i pisci, poete, reziseri, istoricari i mnogi mnogi drugi, kao na primer botanicari, naucnici itd. Jer svako ko je jednom plovio Dunavom, bice njegov zaljubjenik zauvek. I ni jedna druga reka nema takvu raznolikost predela, istorijskih lokaliteta, prelepe arhitekture i kulturnoga blaga ! I sada pred' svima sam otvorio temu:

Fotka sve govori : nas drug Kepena sa svog' "Asteriksa", koga sam sa Sevom vukao, a fotografisao
je Ljilju na zadnjoj platformi Seve, na Regati '95-te ... davne !

- Dajte da ovo lepo vece u jos lepsem okruzenju, a mi siti i raspolozeni, ispricamo svako svoje interesantne dozivljaje sa Dunava i uopste sa drugih reka i kanala DTD-a svakako !" I svi su za trenutak cutali, a matori Milisav Cekic je prokometarisao, dugo po malo pijuckajuci pivo iz flase :
- Fala bogu pametne teme! Sve ovo malopre sto ste pricali, nista nisam razumeo ?! Uostalom, sta ce meni da znam kakav je Dunav u Nemackoj, kad znam da tamo nikada necu ici ! Bio sam jedne godine ovde kroz Jugoslaviju sa veslackom regatom i oni svi hvale Dunav, da je najlepsi ovde kod nas! Pa sta cu ja tamo ! Da gledam ciste obale ? Meni dok pecam i ove nase ne smetaju ! I svi smo se nasmejali, a Brana koji je sedeo pored Milisava, tapsao ga je po ramenu odobravajuci mu sve sto je rekao ! I Kapetan Toza smejuci se kaze :
- Ajde da prvi ja ispricam svoj interesantni dogadjaj iz Kanala, a svi svedoci tog dogadjaja su tu medju nama, osim moje supruge ! Naime, kada smo sa Regatom krenuli iz Segedina, ja sam imao dogovor sa Ikom da on sam preuzme Regatu u povratku, a ja sa mojom suprugom i Arianom odemo do Mincenta, gde su bili na odmoru neki nasi prijatelji. I tako se i desilo. Posle sedam dana provedenih u Mincentu, mi smo krenuli da obidjemo jos i neke nase rodjake i prijatelje u Novom Sadu ! I niz Tisu pa od Novog Beceja, a onda smo skrenuli u Veliki Backi Kanal. Uzivali smo ploveci Kanalom, ali ja u razgovoru sa zenom, nesto sam se iznervirao i dodao sam plovidbeni gas i Ariana je ko britka sablja isla po mirnoj vodi Kanala, sve zureci da brzo stignemo u Novi Sad. Kad pre trijangla kod Savinog Sela, onako veliki kabinas se preprecio preko sredine Kanala i ja trubim sirenom, a mene tamo niko ne cuje. Dakle kabinas i dalje stoji i ne briga se sto se ja zurim. Oduzmem ja gas jer rizicno mi je da ga obidjem sa bilo koje strane, kad ono pise Seva na camcu ! Prestanem ja onako ljut, a Moma u vodi i pere korito od algi, a Ljilja sprema palacinke i jos me zovu na hladno pivo ! I mene ljutnja prodje i sa Momom i Ljiljom, ostasmo celo popodne u kanalu! I tog dogadjaja se najradije uvek setim, mada sam u dugogodisnjoj karijeri, doziveo sve i svasta ! Svi su se smejali, a Sava Rackov se okrenuo ka Ljilji i pita je odakle mi sami u Savinom Selu !?

I Mirko "Dzibra", uvek dobrocudna lica ( kada je na Regati )!

- Sa Momom ploviti i pored svih dogovora, ako se njemu nesto u trenutku dopadne, on ce to i uciniti ! I ja se vrlo rado secam tog susreta. Naime, mi smo sa Regatom posle Segedina svi smo uplovili kod Novog Beceja u Veliki Backi Kanal. A voda u Kanalu providno cista, kicena zelenom trskom i sevarom, a gde-gde i cvetovima lokvanja. I Moma se iznenadno zaustavi u obalu ravnu i travnatu, izmedju dve grupe sevara i kaze :
- Ljiljo, mi ovde ostajemo sledecih nedelju dana, ako nas ovako lepo vreme posluzi !? Brana i Ceca i Mirko su sa nama bili u cuge vezu, ali oni nisu hteli da ostanu u Kanalu, vec smo svi zajedno popili kafu i rastali se. Oni su otplovili dalje sa Regatom, a mi smo se tako dobro proveli u Kanalu da nam je ostalo u secanju za sva vremena. Tamo sam videla izbliza i Barsku Koku, koju sam ranije vidjala samo izdaleka i mnoge druge ptice koje zive u okruzenju kanala. ! Svi su sa paznjom slusali a ja sam nastavio pricu:
- Regatasi kao Regatasi, kako su usli u kanal, tako su dali gas i "davaj" sto pre do sledece destinacije do Srbobrana. A ja kada sam video svo to kanalsko rastinje i pre svega bistru i toplu vodu, imao sam osecaj kao da sam usao u "Raj"! Svi su sa camcima protutnjali, a mi smo ostali sami u kanalu, koji se polako smirio i pocele su i ptice da se "javljaju"pesmom. Ljilja je umesila kolace i stavila ih u rernu da se peku, a ja sam stavio masku na lice i peraje na nogama i predao sam se uzivanju u toploj vodi Kanala. Gledajuci taj podvodni svet kako vodenih biljaka, tako i razno-raznih zivotinjica i riba, mogao sam da ostanem satima u njihovom drustvu. A noci u Kanalu ... to je posebna prica, ali o tome cu vam pricati drugom prilikom ! A susret sa Tozom se naravno i ja rado secam ! Posto smo stajali nedelju dana u kanalu, algama se pruzila idealna sansa da se razvijaju na koritu Seve. Deo Kanala pre Savinog Sela mi se zasvidjao i izgasio sam motor i ribacom cetkom sa dugackom drskom sam oprao bokove korita od algi. Onda sam sa maskom zagnjurio i ocistio krmu i elisu takodje. I tada je naisao Toza sa zenom i bilo nam je super to popodne ... !"

===================nastavak sledi==================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:29:21, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pon, 09 Feb 2015 14:33:47    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava !? - 22

Razgovorom iz Kanala DTD-a, Kapetan Ika Petrovic nas je izveo na Dunav, na tu predivnu reku koju i Evropa ima, ali nije tamo tako lepa, kao sto je lepa kod nas kroz Srbiju.I oni sami to priznaju, a Ika kaze :
- Reka Dunav je ogromna reka sa prostornim geografski gledano koritom, koje spaja Zapad sa Istokom Evrope, kako u ekonomskom i geopolitickom, tako i u kulturnom i mitskom smislu i time danas premoscuje proslost sa sadasnoscu ! Ja licno Dunav delim na lepi Dunav po kome volim da plovim i da na njegovim sprudovima zastanem. I na radni Dunav po kome u ozbiljnijem smislu plovim sluzbenim brodovima i gledam da se slucajno ne nasucem na neki pokretni sprud kojih na plovnom putu Dunava ima i nije da nema, a mene kao oficijalnog Kapetana Unutrasnje Plovidbe, bilo bi sramota ?! Svi se vi radujete Belegiskim i Krcedinskim Adama a ja se svaki put pitam kada plovim plovnim putem pored tih vikend naselja ja se najezim pitajuci se gde li je se nocas preselio pescani sprud i samo da mi je znati pitam se ja !? Kapetan Toza potvrdno klima glavom i sa osmehom kaze :
- Zato ja volim da plovim mojom Tisom kroz svu Vojvodinu i Madjarsku i sve mi je jedno da li plovim pored leve ili desne obale, ili pak sredinom reke. Svuda je dubina podnosljiva i taman da brod ili barzu makar i puna prodje bez da se krmeno pero zareze u tvrdu tinju ! Toza je zastao da otpije pivo iz flase, a ja sam ga podsetio tek onako !
- Pre neku godinu smo zajedno plovili do Mincenta, pa zatim i do Congrada ! Secas se ? A tamo bilo je sve kako se pozeleti moze. Necu moci nikada da zaboravim onaj srneci gulas u Mincentu a muzicka banda sa Budimpestanske Televizije !? To je bila muzika uz odgovarajuci ambijent Tise ! Eh tako nesto se desava samo jednom u zivotu nas malih ljudi! Toza se nasmejao, a primetio sam i znatizeljne poglede i lica obasjana prosaranim svetlom sa fenjera. I Toza kaze :
- Ja sam u Senti rodjen, ali svaki put kada sam bio uz Tisu u Madjarsku, nisam se tamo osecao strancem naprotiv ! A ja malo da ispeglam pricu, pa rekoh :
- Ja znam kako sam ja preziveo plovidbu Tisom kroz Madjarsku, a ti Tozo kako prezivljavas one mnogobrojne nudisticke plaze na obalama Tise i to skoro kod svakog naseljenog mesta !? Toza nije ocekivao takvo pitanje, ali se snasao :

Panorama Dunava sa okolinom Krcedinske Ade i Gardinovackog Dunavca !

- To su Madjarski biseri demokratske slobode, sa kojima planiraju da udju u Evropu, a sami ne znaju da ce sa tim svojim ekstremnim ponasanjem biti tamo jedini ! Ali ja odobravam to njihovo slobodno ponasanje i da znate da mi se na tim obalskim predstavama vise svidjaju Madjarice no Madjarski muskarci! Svi smo se nasmejali pa i sam Toza se smejao, a Kapetan Ika se izjasnio :
-" Prijatna je Tisa za ploviti po njoj, ali ipak ... Dunav je Dunav ! Ja prosto volim Dunav i sve njegove prirodne anomalije koje on poseduje !" Sava Rackov se prikljucio razgovoru sa svojom temom o Dunavu, jer jednom mi je rekao da je od malena svagda bio na Dunavu, a da iako je iz Novoga Sada, po Kanalu DTD-a prvi put je zaplovio sa Regatom "Ilustrovane Politike", pa kaze :
-" Prosle godine sam sa mojim kumom Koletom "Milananijem", iz Beograda plovili smo do Kladova. I sada s'pravom mogu reci da je Dunav najlepsi tamo gde ja najcesce plovim po njemu, a to je od Novog Sada do Backe Palanke !" Svi su cutke gledali u Savu, a Radenko ga je pitao :
-" Slusaj Savo ... ! I ja plovim svakog vikenda do Futoga, ali i do Sremskih Karlovaca i meni je Dunav lep i tamo i 'amo !" A Sava je objasnio svoj stav :
-" Znam kako ti Radenko plovis ! Iz "Ribarca"... ujutru rano startujes motor i pravac kod tasta u Futogu. Ili pravac marina u Sremskim Karlovcima !?" I svo vreme je gledao Radenka u oci. I Radenko je pokusao da mu odgovori :
-" Tacno ... a kako bih ?" I Sava nije bio zadovoljan odgovorom, ali i nije zurio sa odgovorom, te sam ga ja preduhitrio :
-" Radenko ... ocigledno da Sava ima vise vremena od tebe, jer on ocigledno kada plovi Dunavom, on ne zuri !" I Radenko me je prekinuo :
-" Pa on je penzioner i "krade bogu dane", a ja jedva cekam slobodni vikend da zaplovim i to uvek isplanirano ... !?" Sava se smeskao i cutao, a ja sam nastavio :
-" Sava je hteo da kaze da je Dunav od Banatske Palanke prvo "ukrasen" mostom "25. Maj", a onda i pescanim sprudovima pored same Nestinske obale. Onda Dunav nailazi na Veliku Nestinsku Adu, a preko puta naselja Susek, a uz levu obalu je razliv i odlicno mrestiliste riba Celarevski Poloj. Zatim pored Begecke Ade, po sredini Dunava a u krivini se nasla Sasiceva Ada. Mali Dunav deli razliv begecke obale od Cerevicke Ade, bas nekako preko puta samog Cerevica. Preko puta Futoga je Ljubavno Ostrvo sa velikom pescanom plazom, a onda na stranu Beocina je veliki razliv koji se oslanja na ostrvo Mackov Prud. Onda posle malog ostrva "Mali Macak", nastavlja se Kamenicko Ostrvo i tu je kraj tog tvog "najlepseg" dela Dunava ! Osim dobrih mesta za pecanje i kupanje, sta je jos znacajno na tom delu Dunava !?" Sava me je pogledao siroko otvorenih ociju, ne ocekivajuci takvo pitanje, ali se snasao :

I foto - panorama u Djerdapu ! Malo tesno ... !?

-" Sam si rekao ... dobra mesta za pecanje i kupanje ... sta mi vise treba u ovim godinama !?" Svi su se iz pristojnosti nasmejali, a Kapetan Ika Petrovic je rekao povisenim glasom
-" Kroz Austriju Dunav protice kraj obala prebogatih kulturnim spomenicima. A dobijajuci u brzini Dunav je muzicki inspirisao Strausa sa trocetvrtinskim taktom beckog valcera o lepom i plavom Dunavu ! Na prelasku u Slovacku, Dunavu se suprotstavlja ostar i strmi greben "Devin greben" obavijen mitovima i otada reku prati "slovenska mitologija". I pitam se ta bi Madarska bila bez Dunava !? Nita drugo do besplodna pustinja ! Reka Dunav se izliva i hrani polja, pomae sazrevanju loze i u pesmi Petefija se poistovecuje sa vinom i sa temperamentom Madjarskoga naroda. Nasuprot tome pesme o Dunavu kod nas su nekako otegnute, melanholicne ! Kao npr : "Oj Dunave, Dunave... !"A Dunav je za nas vezan za ratove, za borbe, za krv koja je plivala ovom rekom ... !? Za Rumune kau da se u njihovoj poeziji najvie sacuvalo secanje na "pratanje covecanstva". Kad putnik stigne do djerdapa postaje mu jasno da oni najstariji lovci nisu vie imali kuda, da su zastali na ovoj obali reke i poceli da seju ovas i da grade kolibe, a covecanstvo je prelo u novu epohu civilizacije. Za Bugare je kroz nekoliko poslednjih vekova Dunav bio jedini prozor u slobodni svet. Dunavom je stigao i brod sa Hristo Botevim i njegovim saborcima, koji su doli da bi digli ustanak u kome ce Hristo Botev i poginuti. Jedan deo obale pripada Ukrajini i otuda je grof Rajevski, Tolstojev Vronski iz Ane Karenjine krenuo sa svojim saborcima da bi poginuo za Srbiju ... !" I Ika je zastao, videvsi da ga ne prate pazljivo, a Milisav Cekic je progovorio onako kao za sebe :
-" Zivot mi je bas prebrzo prosao ... ne videh gde se to po Miki Anticu ... Dunav da se uliva u Tamis !?" Svi smo se nasmejali, razumevsi Milisava, a Jova Antonijevic se ukljucio u razgovor :
-" Dunav nije samo reka ... ! Dunav je Svet uzbudljivih prirodnih lepota i cuvar je najstarijih civilizacija. Od Panonske ravnice na severu do kroz Djerdap, te najvece recne klisure u Evropi, predeli i vidici se neprestano menjaju ! Na citavom svome toku, u Srbiji Dunav dostize svoju punu snagu sto je i poseban razlog putovanja Dunavom bas kroz Srbiju ! Atrakcija od koje zastaje dah je sigurno prolaz kroz erdapsku klisuru izmedju Karpatskih i Balknaskih planina, kao i mesto tzv."Trajanova tabla" koja podseca na rimskog cara Trajana, koji je nedaleko u tom rejonu svojevremeno sagradio most preko Dunava i pokorio Dacane, koji su se protivili moci Rimskog Carstva ... itd ... itd !"

====================nastavak sledi================

Pozdrav Moma Stosic

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:32:06, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 20 Feb 2015 23:50:58    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava !? - 23

I price su se pricale sa vise ili manje dodatih iluzija samih sagovornika, ali svakako teme razgovora te prijatne veceri u jos prijatnijem okruzenju noci na obali kanala Sebes Foka, odgovarale su svima posle obilate i ukusne vecere kao i i posle prijatnih napitaka. Nemoze se a ne pomenuti kvalitet razgovora nas ljudi razlicitih profesija, kao i ucesce u razgovoru Kapetana Regate i Novinara Ilustrovane Politike. Razgovaralo se do kasno u noc i razisli smo se svi kada se fenjer ugasio. Odlaskom nasih prijatelja, dogadjaji noci na obali kanala se nisu zavrsili. Mirko Dzibra, lepo raspolozen posle obilnog pica u drustvu ljudi koje je osecao za prijatelje, usao je "ater-pater" u svoj mali kabinas. Otuda je izneo vojnicku vrecu za spavanje i umotavsi se u nju, legao je na krov svoga camca sa flasom jos ne popijenog piva u ruci, a sa namerom da je popije pa da spava. Medjutim, pod otvorenim nebom mu se zasvidjalo pa je prvo zapalio cigaretu da je "izduva" pre spavanja, zatim je potegao iz pivske flase dobar gutljaj. Zatim je bacio opusak u vodu, praznu flasu je bacio u zadnji deo svog camca, stavio sesir na glavu i zaspao, pod vedrim zvezdanim nebom uz uspavljujuce kreketanje zaba. Sve to nije moglo da prodje neprimeceno od strane Cece i Brane, koji su sedeli pod tendom u svom camcu i uz jos po jednu casu piva, sredjivali utiske o vecerasnjoj veceri i ko je sta rekao u razgovoru !

Autenticna fotka - Posle opisane Regate, zadrzali smo se na nekoliko dana na Belegiskim Adama
sa prijateljima iz Sremskih Karlovaca !

Ujutru me je probudilo neko "gunjdjanje" pomesano sa psovkama. Kroz lufter spavace sobe plavo nebo je najavilo novi lepi dan i sunce koje jos nije izaslo iz svoga skrovista. Izasao sam da vidim o cemu se radi i ko se to tako rano buni !? I imao sam sta nesvakidasnje da vidim !? Mirko Dzibra, samo sto je uspeo da se izvuce iz vrece za spavanje, preko koje je nekoliko puta prebacen i za bocne rukohvate na krovu camca vezan konopac !?
-" Mirko, dobro jutro ! Imas nekih problema, kada tako rano psujes !?" Pitao sam ga, a Mirko se vec nasao na krmenom delu svoga camca i umiva se sa vodom iz kanala. Podigao se i sa podnadutim podocnjacima i onako mokra lica, pogledao je u mene:
-" Ma to je mogao samo "Gluvac", mami.. mu j.... ! Zamisli ti Momo, koja mu je ideja pala na pamet ... ?! Vezao me je na krovu camca ... ?!?" I bas u tom momentu, cula se Ceca Branina iz kabine njihovog camca :
-" E' nesrecnice ! Tako si sinoc bio pijan, a Brana te je vezao da ne padnes sa krova i udavis se tu pored sviju nas !?" I dok smo je slusali, Brana se javio iz camca:
-" E' moj Bato ! Umesto da mi jutros doneses rakiju, kafu i ratluk ... a ti me psujes ... !?" Na prilicnu galamu pojavila se iz spavace sobe Seve i Ljilja pa se obratila Mirku :
-" I meni Mirko kafu i ratluk ... ! Kada su se sinoc Ceca i Brana "domundjavali" sta da rade, a bila je opasna situacija, jer onako pijan, mogao si lako da padnes sa krova u vodu i da se udavis naravno. Ja sam sinoc prvo pogledala da li Moma spava, jer znam da on nam ne bi dao da te vezemo, pa kada sam se uverila da on spava, dala sam Brani nas konopac da te veze !" Mirko brise sakama oci od vode posle umivanja, gleda u mene i kaze sa smeskom na licu :
-" I sta cu ja protiv svih njih ... idem da skuvam za sve nas kafu ... !" I udje Mirko u kabinu svoga camca da skuva jutarnju kafu, a ja sam se okrenuo prema Ceci i Brani :
-" Vi niste normalni ... ! Da vezete zivog coveka na krovu camca ! Pa mene da je neko vezao dok spavam i kada bih se probudio vezan i jos na krovu camca, mene bi "srcka udarila" od straha ... ! A vi da vezete Mirka, koji cele godine masta da provede godisnji odmor sa svoim kabinasem u ovako neobicnom ambijentu Sebes Foka, pod suncem nepreglednog zelenog Panonskog Mora! I cega ce se Mirko secati iz Sebes Foka ove godine ... ?! Psihicke traume ... jel'da ?!"
-" Dobro Momo, mi nismo uopste imali te namere, vec smo u tom' trenurku preduzeli po nama jedinu mogucu varijantu za Mirkovu bezbednost." Branila je Ljilja i sebe i Branu i Cecu ! A Mirko se u tom trenutku pojavio iz kabine svoga camca, sa velikom dzezvom skuvane turske kafe. U staklenoj casi je nosio ratluke sa orasima, a u providnoj litarskoj flasi, rakiju prepecenicu lepe konjak-boje.
-" Ceco i Ljiljo, dajte vi vase case i soljice. Ja moje nisam nasao na mestu, a gde su potrazicu ih kasnije ?" A obalom nam je dolazio u susret Laslo Balas.
- Dragi prijatelji, cuo sam vas razgovor, pa pozurih da vam se pridruzim uz jutarnju kafu ! Sobzirom da nisam nocas spavao jer sam jos uvek pod utiskom sinocnih razgovora, koji su ostavili na mene takav utisak, da bih ja rado sa vama da nastavim plovidbu ! Ceca mu je nasula solju kafe, a Mirko ga je ponudio rakijom, koju je i sebi nasuo, a Laslo ga je pitao :
- Recite vi meni kada vi odlazite odavde !? Brana mu je rekao da posle dorucka idemo na Ajfelovu prevodnicu, pa Dunavom do Backe Palanke, odnosno Tikvate. A Laslo mu je odgovorio :
- E onda mi nalij jednu casu te vase rakije, koja mi mnogo lici na nasu palinku, da bar danas popijem, kada ne mogu da vam se pridruzim u plovidbi ! A ja sam mu rekao :
- Meni i Ljilji neces smetati na Sevi, pa izvoli sa nama u drustvu ! Medjutim Laslo nije mogao sa nama iz svojih porodicnih razloga i obaveza koje ga kuci cekaju. I svo vreme je bio sa nama do naseg polaska i dugo nam je mahao sa obale !

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:33:11, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Sre, 11 Mar 2015 13:12:56    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava !? - 24-ti

Kisni dan nas je drzao pod svoje i nismo mogli da se medjusobno po regataskim tradicijama druzimo salimo i radujemo u plovidbi, ali plovidba se ipak odvijala. I svi mi pod tendama, zadovoljni sto smo na regati i plovili smo zajedno puni elana, pa i kisa nam nista nije znacila. I u smeru Novog Beceja posle Vlajkovca na 8-om kilometru, kanal se odjednom ispravio, a dvojica ljudi u kisnim kabanicama su stajali na obali i u rukama su drzali sarane, nudeci ih valjda na prodaju regatasima. Neko ih glasno priupita, a oni rekose da je tu ribnjak "Vrsacki Ritovi"! I odatle pravac u beskonacnost. Punih 29 kilometara, iliti tri sata plovidbe bez ijedne cak i male krivine, sve do Banatske Dubice i mi koji plovimo vidimo samo do beskonacnosti kanal i visoke obale i nista vise. Ja sam se nekoliko puta zaustavljao uz obalu i pentrao se uz nju radi licnog interesovanja da vidim sta to ima iza obale ? A tamo se rasirio Banat i njegova zlatna polja sa vec ubranom psenicom i jos uvek zelena polja pod kukuruzom. Drvoredi bagrema su tu da stite useve od Kosave, a suncokretnim poljima ptice Skorci prave drustvo i to u jatima lete i kao mali oblaci se spustaju na bespomocne suncokrete, koji brzo ostaju bez ne mali broj svojih semenki. A tamo negde na nebu, neki od Orlova rasirenim krilima kruzi i ceka Skorce da polete ... a onda ... !?

Na levoj obali u pravcu kretanja, primetio sam visoki bagrenjar i tamo su jos i dva regataska camca stajala u obali, sto je bilo dovoljno interesantno te' sam smanjio brzinu kretanja i priupitao ih:
- Sta ima tu tako interesantno, da ste se vi zaustavili ovde!? Jedna plavusa mi je odgovorila:
- Ovde je Arteski bunar, pa smo hteli da obnovimo zalihe hladne vode ! Dobro- kazem ja sebi, mada sam do sada po Vojvodini imao prilike da probam vodu sa arteskih bunara i nije mi se svidjala jer je mirisala na naftu ! Ali hajde da probam vodu ovog arteskog bunara, jer se nalazi na interesantnom mestu, a moze biti da se u ovoj vodi nafta ne oseca, jer ljudi su znali za ovaj bunar i sa namerom svratili da dopune svoje rezerve vode kako mi rece ova plavusa. Dule Manolito me je u prolazu pitao :
- Sta bi Momo !? Zasto si stao !? Rekoh mu da sam stao da uzmem vodu, a njega nisam ponudio jer on vodu retko pije dogod ima piva! Uzverao sam se uz visoku obalu, pozeleo dobar dan prisutnima i sacekao dok su oni napunili poslednji kanister. Zatim sam se sagao da u saku uzmem vodu radi probe ... nije mnogo ali je mirisala na naftu ?! Mahnuo sam im rukom i bez reci sisao u camac sa praznim kanisterom u ruci, a Ljilja mi se nasmejala, dok sam ja nastavio plovidbu kanalom koji vodi pravo u nedogled i iskreno receno ... malo dosadno mi je bilo:
- Da li se osecas nasamarenim !? Pitala me je Ljilja. A ja sam pokusao da joj objasnim :
- U ovom zivotu i svetu oko nas postoje fizicki zakoni koji su nepromenljivi, a ja poverovao ljudima kojima ocigledno ne smeta taj miris nafte, jer i oni su sebi uzeli nekoliko kanistera te arteske hladne vode. A ja sam u stvari na momenat zaboravio na zakone fizike, tojest da u Panonskoj ravnici voda moze biti arteska i da je sigurno naparfimisana naftnim parfemom ! A opet ... poverovao sam ljudima !? A ljudi, ako su iz nekog sela Panonske nizije, onda mogu da koristeci se njom sticajem okolnosti, da se prilagode i da im taj miris vode ne smeta. A Ljilja je jos i bila znatizeljna :
- Jesi li ih pitao odakle su !?
- Nisam, ali vidim da malo zanose lalinski !

Ljilja je iz dosade resila da skuvala kafu, pa je pozvala Jelu Manolitovu koji su plovili nedaleko od nas, da nam se pridruze. I dok su nam oni prolazili sa svojom "pasarom", ja sam se ogrnuo kisnom kabanicom i izasao da njihovu pasaru kvalitetno vezem za nas camac, a Ljilja je za to vreme upravljala nasim camcem. A kada je i kafa zamirisala, sa leve strane nam je prisao camac Ace i buckaste Sneze, te su se i oni vezali za nas camac. Svi su se zalili da im je ovakva plovidba dosadna, a jedino je Dule Manolito uz dobru dozu promila u krvi bio zadovoljan sto moze da plovi i da spava kad' mu se hoce, ( dok je Jela upravljala camcem ). Onda smo svi pili kafu i raspolozenje se popravilo, pa se i osmeh na licima pojavio. Po obali, nama sa desne strane, pojavilo se nekoliko krovova i Sneza je prepoznala njoj poznato mesto, te nas je zainteresovala svojom pricom :
-" Ovde se nalazi kuca moje bake po majci i ja sam tu na kanal dolazila da se kupam sa drugarima iz sela mnogo puta. Malo selo Hajducica se nalazi usred mreze "melioracionih" kanala u kojima smo rukama hvatali ribu i zatim ju je moja baka przila na svinjskoj masti, tako da se tog ukusa i danas secam. Samo mesto je znacajno po jednom od mnogih Kastela porodice Dundjerski koji je sagradjen 1901-ve godine proslog veka i zvali smo ga "Damaskin". U njihovom dvoristu odnosno u velikom parku, ja sam se sa drugarima tamo igrala razlicite igre i brali smo orahe i lesnike. Tamo je inace bilo jos i mnogo razlicitih stabala drveca, kojih nigde drugde nisam nikada videla. Ispred ogromnog parka, nalazilo se lepo jezero, koga su zvali "ribnjak", ali mi smo se i tamo kupali i voda je bila toplija no u kanalu !" A Dule je slusajuci dosao k'sebi i nastavio sa svoje tacke gledista :
" Dok sam radio u "Elektro - Srbiji" bio sam clan tima za remont dvorca "Fantastik" Dundjerskog u Beceju. Mnogo cega sam tamo video, da bi mnogi muzeji pozavidovali slikama, enterijeru i namestaju koji se tamo nalazio. Taj Stevan Dundjerski je bio pametan covek i ziveo je 50 godina ispred svih u vreme pre Prvog Svetskog Rata i izmedju dva Svetska rata !" Aca je gucnuo 16-godisnju sljivovu prepecenicu iz male case, koju sam mu ponudio i stresavsi se rekao je :

-" Porodica Dundjerski je ucinila mnogo za sebe, ali ni manje i za Srpski narod. U vreme stare Jugoslavije, cula se prica da Kralj Aleksandar Karadjordjevic hoce da sprovede "Agrarnu reformu" i time i da oduzme nekih 1000 jutara zemlje u posedu Dundjerskog, pa da ih podeli siromasnom narodu. Dundjerski kada je to cuo, porucio je Kralju : "Ako nasem Kralju treba zemlja ! Da u, ali ima da dode da me pita i da o tome razgovaramo !" I Aleksandar je 27. jula 1919-te banuo u Srbobran i kao gost Dundjerskog proveo tri dana u njegovom kastelu i o svemu se Kralj dogovorio sa Stevanom, i sa drugim uglednim ljudima i to ne samo iz Srbobrana i Sombora, vec iz citave regije. Gospodin Dundjerski je dobrovoljno dao Srpskom Otecestvu 1.200 jutara, a na preostalih 1.000 nastavio je da razvija uspesnu ekonomiju. Proizvodio je i prodavao velike kolicine hrane, imao je svoju banku, svoje ducane pa i osiguravajucu kompaniju itd. !" Dule se podbocio i ljut i besan, prosto je cinicki kazao :
-" Znam i cuo sam za taj razgovor koji je bio na ljudskom nivou i plodonosni takodje. I to se desilo 1919. godine, a kako se zavrsio rat, Dundjerskih od 1945-te pa sve do 1953-ce nije ih bilo u Srbiji. Za to vreme "komunisti" su svih 1.000 jutara zemlje sa svim kastelima i bogatstvom koje su zatekli, brutalno je sve oduzeto, naravno uz etiketu "kulaka" i "kapitalista" koju su kao teko breme, nosili decenijama. Price koje sam ja cuo u Beceju su da je salas Rados" pripao "PIK-u" Becej i postao Crvena Zastava". Inspirisan dobrom temom razgovora i ja sam se prikljucio razgovoru :
-" Jos kao skolarac u 8-mom razredu, kada me je pubertet "drmao", naucio sam dve recenice napisane rukom Milosa Crnjanskog, koji je i sam bio "Precanin", a napisano je vazilo za Srpski narod : "Niko nije sklon da tako brzo zaboravlja svoje vrednosti kao na, srpski narod !" i "Vreme sve menja: zvanja, dodeljena mesta, pa i presude !?"

====================nastavak sledi=================

Pozdrav od Mome Stosica

#

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:35:21, izmenio ukupno 4 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 24 Mar 2015 12:58:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava !? - 25-ti

Celodnevna kisa, a kanalom kroz Banat plovi nekoliko stotina camaca Regate i svi u jednom pravcu zauzevsi kanal od leve do desne obale. A iz tamnih oblaka nikako da prestane da pada dosadna kisa i kao takvu u narodu je zovu : "baba sera"! Bez sunca celog dana, pa je i zahladnilo boga mi i bas mi je udobno u dukserici i vijetnamki, farmerkama i patikama. Ljilja je zimogrozljiva i ona ceo dan ne izlazi iz trenerke "Adidas" i iz njenih omiljenih patika "Najke", verovatno zato sto ih je svojevremeno skupo platila. I sva "armada" camaca se kretala u odnosu na obale koje su svuda iste bile i bilo bi monotono da nisu se mnogi kao i mi snasli i vezali camac za camac, pa su se posade medjusobno druzile. Kod nas je Dule "Manolito" bio instruktor za postavljanje krila tendi medju camcima uz pomoc kanapa, tako da smo svi bili u svojim camcima, a medjusobno smo bili zajedno. Rajko "Vir" sa njegovom "pasarom" je video kako smo medjusobno bili vezani sa rasirenim tendama medjusobno, tako da je i on prisao uz Miskovu "pasaru" i vezao se sa njegove desne strane. U razgovoru posadama je smetala buka motora, pa smo samo ja i Misko ostavili motore da rade, a svi ostali su ih izgasili i podigli su motore iz vode. Razno-raznim pricama nije bilo kraja, a ni smesnim anegdotama, pa se verovatno smeh cuo i preko obala kanala. Uz smeh i dobro raspolozenje, kafe su se popile radi reda, a onda smo otvorili i flase piva. Posto je Acin camac bio najveci i samim tim i njegova kuhinja je bila prostranija od nasih skromnijh, Jela Duletova je preko nase "Male Seve", presla u Acin camac i tamo se zacas organizovalo kuvanje rucka za danas za sve nas. Svi iz camaca su ponudili to sto su imali u rezervi od povrca i mesa, a Jela Manolitova je odabrala sta ce se od ponudjenog uzeti i spremiti rucak.

Medju posadom, prvi je zaspao Dule "Manolito", ne skinuvsi tamne naocare, a u vezi kojih je vec pretrpeo zezanje od svih, a jos i bio je primecen da spava tek kada su svi culi da hrce. I svi su se nasmejali, a Aca je iz svog camca ( ovog puta iz kuhinje ), gadjao je Duleta paprikom. Dule je samo "coknuo" ustima i nastavio udobno da spava. Onda sam ja ispricao jednu Duletovu anegdotu sa jedne od predhodnih Regata :
-" Pre nekoliko godina, krenuli smo sa Regatom uz Dunav, sa ciljem da kod Novog Sada udjemo u kanal DTD-a. Tom prilikom bila je organizovana vuca camaca s'dva PIM-ova broda. Medjutim zbog "jakog" Dunava, konvoji su se jako sporo uzvodno kretali i jedva smo do noci stigli do Krcedinskih ada. I k'o se gde snasao, zaustavili su se na malim adama, neki su usli u Gardinovacki Dunavac, a vecina i ja sa njima smo stali uz obalu velike ade. Krave i konje nismo zatekli tada, jer su vec bili otisli u svoje torove na spavanje, ispod velikih krosnji topola. Na obali su se brzo pojavila svetla vatri, a bili su razapeti i satori pojedinaca. Nas Dule se zabavljao i pio do kasno i kada mu je drustvo krenulo na spavanje u camce, Dule je ostao da spava na rasklapajucoj stolici, gde je jos u toku veceri zaspao. Kada su se svi razisli po svojim camcima na spavanje, neko je preko Duletove glave, samo prebacio satorsko krilo i Dule je ostao da tako pokriven spava. Ujutru rano, neke zene su krenule nuzdom u toalet iz svojih camaca do zaklona od vrba na obali i pri tom prosle ( po njihovom rezonu ) pored satorskog krila prebacenog preko stolice i nisu na drugo sta obracale paznju. U tom trenutku, Dule je glasno zahrkao, a zene su se tako uplasile, da su se razbezale kud-koja po adi. Kasnije, kada je dobro svanulo, taj dogadjaj medju Regatasima se brzo procuo i bilo je smeha i prepricavanja uz razna dodavanja i preuvelicavanja dogadjaja." I sada su se svi smejali, pa i Dule koji je prokomentarisao taj dogadjaj sa Krcedinskih ada :
-" Ma' cuo sam ih ja. One su me u stvari probudile svojom pricom. U prvi mah nisam znao gde se nalazim. A onda sam shvatio da sam na stolici i da sam sav ispod satorskog krila. I kada su one bile pored mene, ja sam namerno sto sam mogao jace zahrkao ... ! A onda sam cuo vrisak koji je verujem probudio pola regatasa i cuo sam ih kako beze na sve strane. Verovatno im toalet vise nije bio nuzan ?" Zene iz nase posade su grdile Duleta, saosecajuci se sa tim jadnim zenama na Krcedinskoj adi i svi smo se zdravo smejali i naravno ponudili Duleta sa jos jednim pivom ... !

=================nastavak sledi==================

Pozdrav od Mome Stosica

Poslednji put izmenio seva-2 dana Sub, 30 Maj 2015 17:45:02, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 07 Apr 2015 21:19:24    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava !? - 26-ti

Dosadna kisa i oblacno tamno nebo su doprineli da se mnogo pre nego inace smraci, a u daljini su se ukazala svetla! Predpostavio sam, ali neko je pre mene rekao da je prevodnica "Botos" pred nama. Aca Snezin me je oslovio pa kaze :
-" Momo, ja ne bih da sada po ovoj kisi izlazim i kisnem dok odvezujem camce medjusobno. Sta nam smeta da ovako vezani udjemo u prevodnicu i isto tako izadjemo iz prevodnice, jer predpostavljam da cemo u neposrednoj blizini prevodnice i da spavamo!?"
-" Nemam nista protiv, ali sve jedno moraces da obuces kisnu kabanicu, a pre toga moram da upozorim ove nase zene, da ne galame prilikom ulaska i izlaska iz prevodnice, da bi smo se mi muski medjusobno culi i na vreme odradili manevar koji nam je nuzan, ako necemo da se razvezujemo !" Kazem ja glasno, a Misko me pita :
-" Reci nam odmah kakav manevar nameravas, da bi smo znali kada dodjemo na licu mesta, da se tada ne bi smo raspitovali !?"
-" Dobro ... znaci ovako ... Kao prvo, ti Misko ces smanjiti gas, ili povecati ga ... kad' i kako ti ja kazem ! Drugo, kako udjemo u prevodnicu, ja cu ti Misko dati znak da skrenes u levo, sto cu i ja da uradim, a Aca ima zadatak da se sa pramca njegovog camca uhvati za prve metalne merdevine i da prebaci pramcani konopac sa njegovog camca, da bi sve camce zadrzao. Ti Misko, ces da dodas lagani gas i da polukruzno svi nasi camci stanu pramcano uz zid prevodnice, a Rajko Vir ce sa svog pramca da se uhvati ... ako ima zasta na zidu prevodnice, a ako nema, onda ces ti Misko pod sasvim malim gasom da drzis pramceve camaca uza-zid i u toku prevodjenja. Kada se zavrsi potrebna nivelacija vode u Prevodnici, onda cemo da propustimo sve camce iz Prevodnice, a onda ti Misko ukljucujes tvoju desetku u rikverc i izvlacis nas tvojim krilom u paralelu, a onda Aca odvezuje pramcani vez i ja dodajem gas i lagano izlazimo iz prevodnice !" A Dule Manolito se setio da nam kaze :
-" Kada prodjemo poslednja vrata, imamo betonski pristan s'leve strane uz koji nam nece dati da stanemo, vec cemo stati u levu obalu odmah posle zavrsetka betonskog pristana. Tamo bi trebalo da nas ceka Jelin brat Jelenko iz Tomasevca, ako zbog ove kise nije odustao !?" I svi su se slozili da uradimo kako smo se dogovorili, a i prevodnica nam se priblizavala u noci.

Uvek i na kraju sve prodje kako valja, kako u plovidbi, tako i u prevodnici ... !

Nekoliko camaca je cekalo da se prevodnica otvori, a na Acino pitanje jednom nama najblizem regatasu :
- Da li je sve u redu sa prevodnicom? A regatas mu je ispod tende odgovorio :
- Ja nisam mogao da udjem u predhodnoj grupi u prevodnici, jer je bila puna, a sada je u toku proces prevodjenja ! A ja sam naglasio da me svi cuju :
- Ovo je odlicna prilika da ostvarimo dogovorenu zamisao i da se nerazvezujemo. Samo Misko, do-god se vrata ne otvore, pod malim gasom odrzavaj tvoju stranu, a ja cu smoje strane meni blizu stranu, tako da odrzimo ovu nasu sadasnju poziciju, da bi smo lakse usli uz vec isplanirani levi zid prevodnice ! Posade svih pet camaca vezanih jedan za drugog su cutali, a to je znacilo da su bili saglasni i ostalo nam je da sacekamo da se vrata otvore, a na upaljenim lampama na prevodnici kisne kapi su konstantno padale, praveci pod svetlom kisnu zavesu. Sedeo sam za kormilom Male Seve i slusao sam dobovanje kisnih kapi po tendi koju sam bas tog proleca iskrojio i sam je izlepio, odnosno napravio. I ne samo zato sto je lepo izgledala, bio sam zadovoljan sto je funkcionalno bila perfektna. Na Pincgauerima u ratnom sastavu Ratne Milicije u Makisu, kada su menjali providne plasticne folije na prozorima tende iza kabine vozila sa nekom debelom i elasticnom folijom iz Austrije uvezenom, zamolio sam majstor Branka da i meni obezbedi tri parceta te folije za prozore na novoj tendi na Maloj Sevi i on mi je po meri iskrojeno dao, tako da sam imao folije na prozorima tende, na kojima se kisne kapi nimalo nisu zadrzavale i na takvim prozorima nisu trebali brisaci.

A noc sa regatasima pored vatre, uvek je bogata za lepu kolicinu ispricanih anegdota uz radost i smeh svih regatasa ... !

Vreme je sporo teklo, ali vrata su se ipak otvorila i upalio se zeleni semafor sa dozvolom uplovljavanja u prevodnicu.
- Misko gas i prati situaciju ! Rekao sam Misku, a i sam sam dodao gas i lagano smo uplovljavali u prevodnicu. I neko je poceo da vice iz sveg glasa sa gornjeg dela prevodnice, van akvatorija. Ja sam cuo da nam naredjuje da se odvezemo separatno, ali nisam hteo da ga slusam, dok je Misko smanjio gas i gleda unezvereno u mene :
- Daj gas i slusaj samo mene ! Rekao sam mu, a Dule Manolito me je gledao cuteci i onda je promolio glavu izmedju tendi svog i Miskovog camca i dobro sam ga cuo sta je rekao :
- Sta ti sada na ovoj kisi hoces ? . Ma je.. te pravila ! Sada ces biti svedok toga cega nisi do sada video, a sve ce biti bezbedno i po nas i po druge ucesnike u ovoj Regati ! Onaj covek sa navucenom kapuljacom na glavi i kisnom kabanicom i dalje je vikao, ali od buke motora ga bas nisam jasno cuo, a znao sam sta radim i za par minuta sve je ispalo kako sam isplanirao. Na pramcu Acinog camca, stajao je Aca i drzao konopac prednjeg veza, zakacen za metalne stepenice. Na pramcu camca Vir, stajao je Rajko Vir i pramcanim konopcem svoga camca se vezao za stabilnu bitvu na vrhu korita prevodnice. Camci Regate su usli u prevodnicu, od kojih su se mnogi drzali za nase camce, koji su bili sasvim stabilni, u odnosu na mnoge koji to nisu bili. Coveka sa kapuljacom nisam vise video, a prestao je i da vice kada se i sam uverio da smo u redu ! Napokon su se vrata za nama svima koji smo u prevodnici zatvorila i poceli smo polako da se dizemo. Aca i Rajko Vir su bili dosledni svoga zadanog posla i odrzavajuci distancu izmedju zida prevodnice i pramaca camaca, popustali su ili pritezali konopce i najvaznije je da se sve zavrsilo onako kako je trebalo da se zavrsi. Nivo vode se zaustavio, a suprotna vrata od onih kroz koja smo mi usli otvorila su se i camci su pozurili ka izlazu, a mi smo stajali i cekali da svi izadju jer nikuda se nismo zurili, a onda smo mi onako vezani drug za druga krenuli ka izlazu. I nismo dugo cekali ! Krenuli smo, a Dule Manolito se izvinio nekom coveku sa kojim se na momenat posvadjao, ali nicega licnog nije bilo ! Prosli smo kroz vrata, a ispred nas svetla je jos malo bilo, a onda nas je cekala tamna noc !

===================nastavak sledi==================

Pozdrav od Mome Stosica

*

Poslednji put izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:12:54, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Sre, 13 Maj 2015 14:22:05    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Na Regatama se svasta desava !? - 27-mi deo

Oblacno-kisovita noc nad kanalom u blizini sela Botos, nije mogla biti tamnija no sto jeste. Pre nego sto sam smanjio gas, doviknuo sam Misku da i on na svojoj "desetki" smanji gas, a sa nevelikom baterijskom rucnom lampom osmatrao sam obale, trazeci pogodno mesto da pristanemo sa camcima i tamo prenocimo. Kad' od jednom sa obale levo od nas zablistala je baterijska lampa u prekidima davajuci znak.
-" Evo mog' bate ... !" Glasno se sa osmehom oglasila gospa Jela Duletova. A onda mi je Dule rekao :
-" Momo, pristani tamo u obalu odakle se javlja ono svetlo. Tamo je Jelin brat iz obliznjeg sela Tomasevca. Zaboravio sam da vam kazem, a s'njim sam se dogovorio da nas tu posle brane saceka !" I posto smo vec bili tu, bez reci sam prislonio pramac Acinog camca u obalu, a Misku sam doviknuo da doda gas i takodje "slozi" camce u obalu ! Krupni covek na obali je prihvatio bacene mu prednje vezove, a Aca i Rajko Vir su izasli na obalu i nabili koceve da privezu camce. Ja i Misko smo izgasili motore i stala je lepa tisina, koju su narusavali ostali ucesnici Regate, koji su takodje sa svojim camcima trazili pogodno mesto da pristanu u obali. Jela je prosto istrcala iz camca i pala u zagrljaj krupnome coveku, a onda se okrenula prema nama svima i sa osmehom na licu rekla :
-"Ovo je moj bata Jelenko, kasapin iz Botosa, inace covek sa drustveno kulturnim sklonostima"! Rece Jela, a Dule se izgrli sa Jelenkom, dok' smo svi mi ostali izasli iz camaca i zatim se rukovali sa prijatnim covekom, Jelenkom!
-" Zelim vam dobro vece svima i zamolio bih vas da mi pomognete da istovatimo iz kombija opremu koju sam doneo za veceras, a s'obzirom da je veceras ova dosadna kisa !" I svi smo posli za njim, a niko od nas nije imao predstavu o cemu se radi ? Jelenko je otvorio zadnja vrata kombija ... i poceo je da iznosi nekoliko suncobrana, vise bastenskih stolica, a zatim i nacepana drva od paleta, pa cak i ugalj u dzakovima za rostilj. I zacas se stvorila vatra na obali, a oko vatre cetiri velika suncobrana ( sa funkcijom kisobrana ) zabodena u zemlju, a ispod njih su stolice vec bile zauzete. I atmosfera je bila takva da kisu vise niko nije primecivao, a Jelenko se pozabavio masnim raznjicima nad usijanim cumurom od sljivovog drveta. U vatru smo svi gledali i razgovarali medjusobno, dok mi je voda curila na usta od mirisa rostilja, a drugima ne znam kako je bilo. Neko je pitao Jelenka "odakle mu suncobrani", a on rece da ih je pozajmio sa terase ovdasnjeg hotela!?

Kisovita noc u kanalu !

I rostilj pod suncobranom u funkciji kisobrana !

-" Odkud hotel u ovom delu Banata, pa jos u selu bez razvijene "industrije"!? Pitao sam glasno, a Dule Manolito s'obzirom da je Botoski zet, odgovorio mi je dobro poznavajuci prilike u Botosu :
-" Selo Botos je okruzeno brojnim vodotokovima kao sto su : reka Tamis, kanali Dunav Tisa Dunav, reke Brzava i Sozor, zatim tu je i Stari Tamis, razne mrtvaje i brojne bare, a to znaci da postoje idealni uslovi za ribolov, lov i turizam. Nije retka scena da obale Tamisa zaposedne stotine sportskih ribolovaca, koji ovamo dolaze cak i iz Nisa, a cesto se desava da se uhvate i kapitalni primerci somova, sarana, stuke, amura, tostolobika itd !" A Jela je jedva cekala da i ona sta lepo kaze o svom selu :
-" Ko je dolazio u Botos, zna da je Botos poznat i po gibancicama koje se prave od malo natrevenog brasna kojem se dodaju mast, voda i prstohvat soli. Gibancice se jedu sa sirom ili pekmezom, najbolje domacim od belih sljiva, od kojih se pece i odlicna rakija. To je pravi banatski specijalitet, u ravni sa strudlama ili ludajnicom, a opet poseban na svoj, Botoski nacin." Na sta je Jelenko punim dahom jos i dodao :
-" Mozda vam je poznato da iz Botosa poreklo vode poznati doktori Zoran i Slavko Kamenkovic, pa da su u Botosu rodjeni clanovi Srpske Akadamije nauka i umetnosti Bogoljub Stankovic i Miomir Vukobratovic, da su dva zitelja prezivela brodolom Titanika, da je Botosana bilo i na Dobrudzi i na Solunskom frontu i da su mnogi Botosani presli preko Albanije ! Zapisano je jos i da su mnogi Botosani dosli iz Sibira i iz Amerike da se prikljuce svojim zemljacima za odbranu Srbije u Prvom Svetskom Ratu !?" Svi smo cutali i slusali Jelenka, a kada je zastao, Rajko Vir je dodao :
-" Negde sam procitao da se selo Botos u pisanim izvorima prvi put pominje 1347. godine !?" A Jelenko mu je odgovorio :
-" To je tacno, ali vise o starosti mesta govorio je mesni ucitelj Lazica Nikolic o lokalitetu Zivanoviceva dolja, gde je on pronasao grobove iz neolita, koje je zatim istazio poznati antropolog M. Grbic. Grbic je otkrio da je naselje staro izmedju 3.000-te i 2.000-te godine pre nove ere, koje je svakako pripadalo takozvanoj Vincanskoj kulturi."
Razgovore na temu Botosa zavrsismo istog momenta kada je Jelenko skinuo peceno meso sa sampura u jednu veliku tepsiju. Miris nas je osvojio i svi smo se latili za po jedno vruce parce mesa. Dalje nismo zurili jer se tepsija napunila i vise sa poslednjom zicom raznjica. Onda nas je Jelenko udivio donevsi iz kombija kartonsku kutiju sa belim vinom "Smederevka" poreklom sa Vrsackog vinogorja i gajbom kisele vode, pa je spricera bilo na pretek ... !

Pozdrav Moma Stosic

#

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:13:57, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Sub, 30 Maj 2015 15:20:10    Naslov: Odgovoriti sa citatom

*

Poštovani Forumaši, dobar vam dan želim !

Sada i danas odkada je prošlo mnogo godina od poslednje Regate "Ilustrovane Politike", koja je plovila i koja se desila u prošlom 20-om veku i koju su uništili isti oni koji su uništili i Državu Jugoslaviju na čijoj teritoriji je Regata živela dok je trajala ?!? Ipak je iz inata trajala je i malo duže od matične Države, rukovođena do tada već iskusnim učesnicima regatašima, koji su bili svesni šta im se dešava sa državom, pa i sa Regatom, koja nam je jedina ostala iz našeg Jugoslovenskog raja. E pa nju nedamo !!! I trajala je Regata i onda dok su nam naši "prijatelji" iz Evrope pomagali embargom, a mi smo nemajući gde da kupimo benzin za naše Tomos-ove četvorke, vukli smo čamce drug-druga i pomažući se međusobno iz patriotske ljubavi, a za inat svim pomenutim "prijateljima" !!! A Regata po rođenju idejom dvojice kapetana Panonskog Mora Vladimirom Nikolajevićem i Budom zvanim Krastavac inače u zivotu entuzijastima i boemima koji su voleli društvo i avanture, a pri tom su beskrajno voleli prirodu, pre svega vodu reke, koja je osnova svih prirodnih pojava i baza života koji mi i sada živimo !

Zvanični podatak da je Regata "Ilustrovane Politike" 1979-te brojala 350 čamaca i 1200 članova posada, među kojima je bilo i mnogo dece koja su se radovala svakoj sledećoj Regati i bio se rodio pa rastao ozbiljan pokret drugarstva i dobročinstva, uz ono jutarnje : izvol'te komšija na kafu !

A ja i Vi smo o Regatama ovako počeli na Forumu :

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&
seva-2

Postovanje zorter
Ne znam da li ce ADMIN dozvoliti, ali setiti se regata ILUSTROVANE POLITIKE i pisati anegdote sa tih regata bilo bi
prelepo, za nas ucesnike, da se setimo tih lepih dana i dozivljaja. Mladji narastaji bi iz tih prica mogli da upoznaju
taj vid druzenja i da iz toga i po nesto nauce.

Pozdrav Moma S.
I bilo je ... i trajalo je ! I svi bi da se ponovi ..., a ono traje i bez da se desi !!!

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

I vec je 6,5 godina kako se Vi i ja druzimo na Forumu Na Vodi ! O tome govori podatak od 153.911 vasih poseta na sajtu Druzenje Regate plovidba ! Ja sam tamo samo pokusavao da Vam docaram Regatu Ilustrovane Politike, iz svog ugla sa mnom i sa mojim najblizim na tim regatama, na kojima smo ucestvovali ! Neizmerno mi je drago sto su se Regate u poslednje vreme u stvarnosti obnovile i koliko primecujem, svake godine ucesnika je sve vise ! I samo napred ucestvujte, a i ja cu vam se pridruziti sa mojom Sevom-2 uskoro ! Ovim zelim da se sa vama oprostim, jer u ovoj temi necu vise ucestvovati !

A ... Regate idu dalje ... !

Pozdrav od Mome Stosica

*

Poslednji izmenio seva-2 dana Uto, 24 Jan 2017 20:14:27, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh
seva-2

PorukaPoslao: Uto, 28 Nov 2017 07:46:42    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

Tema zaslužuje više pažnje ... !

Pozdrav Moma Stošić

#
seva-2

PorukaPoslao: Pet, 12 Jan 2018 20:21:49    Naslov: Odgovoriti sa citatom

#

I bilo je i trajalo je ... ! I svi bi da se ponovi ... a ono traje i bez da se desi ... !
Prikaži poruke iz poslednjih:   
Napiši novu temu   Odgovori na poruku     forum -> Na vodi Sva vremena su GMT + 1 sat
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3 ... 15, 16, 17
Strana 17 od 17

Skoči na:  
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Portal NA VODI © 2016